+ Reply to Thread
Results 1 to 20 of 20

Subiect: Batoane proteice

Batoane proteice

Suplimente Nutritive

Am cautat ceva de genul acesta pe forum si am gasit ceva retete proprii. Spunea Cristi ca o firma ieftina produce batoane ca atare. Am gasit de la MuscleTech: Nitro-tech hardcore bars: "Protein Blend (Whey Protein Concentrate[FeaturingNano-Diffuse™ Technology, Acid Casein, Calcium Caseinate), No Sugar Added High Protein Milk Chocolate Coating (Maltitol, Fractionated Palm Kernel Oil, Whey Protein Concentrate, Cocoa [Processed With Alkali], Calcium Carbonate, Natural Flavors, Soy Lecithin [As Emulsifier], Sucralose), Maltitol Syrup, Glycerin, Hydrolyzed Collagen, Cocoa [Processed With Alkali], Sugar-Free Chocolate Chips (Lactitol, Chocolate Liquor, Cocoa Butter, Soy Lecithin [As Emulsifier], Vanilla, Acesulfame-Potassium), Water, Cocoa Creme (Cocoa, Fructose), Natural And Artificial Flavors, Salt, Maltodextrin, Soy Lecithin, Wheat Germ, Peanut Flour, Natural Almond Meal, Sucralose, Xanthan Gum". Nu am vazut vitamine. Cum vi se pare produsul?

Re: Batoane proteice

Este precum Nitro Tech doar ca sub forma de baton. Daca ai folosit nitro tech iti vei da seama cum este si acel baton.

Vârsta
    35
    Blog Entries
    2

Eu prefer sa mi le prepar singur.Ies foarte bune si stii exact ce manaci.

Vârsta
    35
    Blog Entries
    2

Cu siguranta nu se referea la prepararea unui baton Nitro-Tech ) .

Vârsta
    34

MJWhite, unde-i reteta? Vreau reteta!
    "If you want big muscles...don't forget your shot!"

Am gasit eu o reteta pe net...suna delicios, dar desi stiu engleza foarte bine, nu prea inteleg ce reprezinta "applesauce" ca si inlocuitor hipocaloric al uleiului...

Uite si link-ul http://bodybuilding.about.com/od/hea...proteinbar.htm

Vârsta
    34

"applesauce" e sos de mere aka pasta de mere aka mere tocate foarte marunt.
    P.S. applesauce facut acasa.

Vârsta
    26

Si mie mi-au cauzat probleme digestive acele batoane, unde mai pui ca sunt si scumpe. La gust insa pt un baton proteic e destul de ok.

Vârsta
    34

Se pare ca MJWhite are o reteta secreta de baton proteic...

F des consum(am) batoane proteice dupa un antrenament fiindca nu ajungeam acasa imediat Trebuiau "halite" neaparat cu o sticla de apa langa tine si de obicei fac o plimbare de 30min (traversez centrul orasului) si abia cand ma urcam in tramvai terminam si batonul....o rutina chiar placuta inainte de cursuri...si cred ca treceau vreo cateva ore bune pana mi-era foame...deci de acord cu posibile probleme de digestie....care cu siguranta ar aparea dintr-un consum constant.

Eu consum(am) Met rx Protein Plus 2-3 eur/buc (depinde de unde il iau si in ce cantitate)

In ciuda comoditatii, sunt dispusa sa incerc urm. reteta
    Nuts and seeds protein bar
    Ingredients:
    ½ cup oatmeal
    ½ cup whole wheat flour or oat bran
    6 scoops vanilla protein powder
    1 cup non-fat dry milk
    2 tbsp flaxseeds
    2 tbsp sunflower seeds
    ¼ cup mixed nuts
    ¼ cup dried fruit
    1/3 cup natural peanut butter
    2 tsp vanilla
    ½ cup water

Directions:
    Combine oatmeal, oat bran, protein powder, dry milk powder, seeds, nuts, and dried fruit in a bowl. Stir in natural peanut butter, vanilla and water until moist and spread with a wooden spoon or spatula into a non-stick baking dish. Place in the fridge for an hour until firm.

If you’d like to make this recipe more low-carb in nature, consider replacing the dried fruit with another type of nut or seed and replace the oat bran with more ground flaxseeds. This will increase the caloric value of the bars though, so be sure you keep that in mind when working them into your overall diet.
    Cu mici modificari: inlocuirea untului de arahide cu unt/pasta de migdale, fructelor uscate cu alte nuci si macinarea semintelor si a nucilor.

Am doar o singura nedumerire: tipul de lapte praf folosit si daca ar fi obligatoriu...dar in rest pt ochiul meu necunoscator suna ok.

Este?
    Intotdeauna pot fi facute alegeri mai bune

Lapte praf fara grasimi organic a adus Cristi de curand http://www.suplimente.ro/mancare-bio...nic-340g-.html
    "Ochiul este mai avid decat stomacul"

"Nosce te ipsum- Cunoaste-te pe tine insuti" (Socrate)

Vârsta
    27

Mi-am luat saptamana trecuta 2 batoane nitro-tech insa am fost dezamagit de gust, am baut si shake nitro-tech si parca era alta treaba, alt gust. am mai incercat de-a lungul timpului si de la pro-nutrition si de la redis, pana acum fitnes de la pro-nutrition si siluet-bar de la redis mi se par cele mai ok la gust.Acestea le consum in mod constant.
    Go Hard, or ... Go Home!

Vârsta
    30

Despre batoane proteice vad ca nu se prea discuta.
    Vin insa cu o recomandare pentru consumatorii de proteinbars: QuestBar.

Contin: Protein Blend ( Whey Protein Isolate, Milk Protein Isolate), Isomalto-Oligosaccharides (100% Natural Prebiotic Fiber), Migdale, apa, eritritol, sea salt, natural flavors, scortisoara, Lo Han Guo, Stevia.

un bar (60g) contine:
    20 g proteine
    6 g grasimi (0 saturate, 0 trans)
    1g carbi activi (in total sunt 24g carbs din care 17g sunt fibre nedigerabile
    si ~6g eritritol)
    170 calorii, e foarte satios si termogenic.

* valorile sunt valabile pentru >cinammon roll flavor<
    You’re your doctor. Others just play the role.

Foarte-foarte misto acest baton, doar izolat proteic si carbo ok.
    La 8,5 lei cat costa per bucata mi se pare un pic scump, dar are ingrediente curate, pe langa altele care contin soia si alte nebunii.
    O sa-mi iau si eu, multumesc pentru idee si ajutor. Iau cu coconut cashew, tot d-asta natural (stevia, nu sucraloza).

Vârsta
    25

Nu stiu cum voi da eu nu vad de ce le-as cumpara. Prea scumpe pentru ce ofera. Poate ocazional asa de pofta, in cazul in care is foarte delicioase. Ma refer la orice baton proteic.

Eugeniu...lumea cumpara de exemplu 100% WGS, care e un concentrat proteic cel mult, repet cel mult banal, cu un pret foarte mare, poate chiar dus la extrem si stupid, cu o proteina mediocra calitativ dpdv al filtrarii si concentrarii, dar bine marketat...si e super multumita. Sper ca intelegi ideea.

Vârsta
    30

Quote Originally Posted by Eugeniu View Post
    Poate ocazional asa de pofta
    Presupun ca pentru "pofta" si pentru "ocazional" sunt gandite astfel de batoane fara sa-ti *****tzi dieta oricare ar fi ea, cum ai face-o cu ... cozonac de exemplu!
    Sa nu uitam ca au totusi in jur de 19g fibre (fiecare), ori daca mananci chiar si 2 pe zi e posibil sa innoptezi pe wasserklosett

Vine cumva sa inlocuiasca cheful de tort/amandina/alte rahaturi (colorate si pudrate cu zahar)
    Pai o prajitura vine cu gluten, vine cu praf de oua, vine cu margarina, poate chiar si cu soia, lapte.

Batoanele astea nu vin nici cu gluten, nici cu zahar, nici cu soia, nici cu indulcitori artificiali.
    Nu lucrez pentru ei, sa nu ma intelegi gresit, insa majoritatea batoanelor au "Contains"-uri pe care nu le poti citi, si o lista care iti ia 5 minute s-o citesti.

Eritritolul e scump, migdalele sunt scumpe, shipingul e scump (vin din America) si sunt si foarte greu de gasit.
    Eu le iau cu peste 3 euro, deci 13 lei.

Daca vrei batoane de 5 lei, ia-ti, dar s-ar putea sa vina cu soia, gluten, zahar, indulcitori artificiali si margarina.
    Cei 5 nu intr-unul la superoferta!

ONtopic: cele cinnamon roll sunt delicioase, cele brownie nu sunt chiar cele mai reusite... coconut-cashew sunt pe drum...
    Last edited by glass; 08-05-2013 at 23:24.
    You’re your doctor. Others just play the role.

Vârsta
    21

Cam de un an de zile am devenit si eu un mare consumator de batoane proteice, in special datorita programului la facultate. Am consumat in prostie mai ales batoanele acelea de la Redis pentru ca erau mai pentru bugetul meu (Ideal Bar, Whey Bar Forte), dar am incercat si de la alte branduri, unele mai scumpe , altele mai ieftine ca: "Oh Yeah", "Proteon", "ProNutrition Bar", "Go Protein" etc. Dintre toate cele enumerate pot spune ca Proteon-ul mi s-a parut cel mai bun.
    De curand am decis sa-mi fac chiar propriile batoane proteice, din cauza ca tot am auzit ca cele de la Redis sunt o mare porcarie, iar pentru altele mai bune nu am bani. Asa ca am cautat frumusel retete de batoane "home made" si dupa o prima experienta nereusita(din cauza pudrei proteice care avea o aroma alimentara de-ti ramanea acru pe gat) am gasit urmatoarea solutie:

Ingrediente:
    1) Alune de padure (50g) + Migdale (50g) - Inmuiate(8-10ore) si tocate marunt cu cutitul.
    2) Seminte de in(50g) + Sem. de dovleac(50g) - Inmuiate (8-10 ore) si puse intregi.
    3) Pudra proteica(250g) - Whey Protein simpla, fara aroma fara nimic altceva adaugat. (82g prot/100g)
    4) Unt de arahide (100g) - Comandat de la MyProtein. Ei sustin ca nu are absolut nimic adaugat pe langa arahide. Eu am luat varianta "Smooth" si este destul de moale.
    5) Lapte de cocos(50g) - Facut in casa, la blender. (Puteti folosi si apa in loc de lapte de cocos.)
    6) Miere(100g)
    7) Fulgi de ovaz(100g)
    8) Seminte de susan (50g) - Uscate. Pentru a presara peste batoane. (Asta daca doriti).

Mod de preparare:
    Puneti pudra proteica intr-un bol destul de mare cat sa incapa si celelalte ingrediente si sa puteti amesteca compozitia fara a va chinui prea mult. Apoi, puneti fulgii de ovaz, amestecati, dupa care puneti pe rand semintele si amestecati ca sa se imprastie cat mai bine in compozitie. Veti vedea ca se vor forma niste gogoloase din cauza semintelor care au apa, dar nu este o problema. Dupa ce puneti semintele (de in, de dovleac, alunele si migdalele ) puneti untul de arahide si mierea si amestecati bine compozitia. Acum turnati 50-100ml de lapte de cocos(sau apa) peste compozitie si amestecati bine cu o lingura pana se leaga toata compozitia si nu mai exista pudra uscata. Daca este necesar mai adaugati lapte sau apa , dar aveti grija sa nu iasa compozitia prea moale ca apoi o veti manca cu lingurita . La sfarsit luati o tava (sau un vas) in care puneti compozitia, o uniformizati presarati semintele de susan deasupra(si dedesubt daca doriti) si o bagati la frigider sau la congelator sa se intareasca. Dupa ce sa intarit o puteti taia in forma de batoane care le puteti tine la rece si manca cand aveti pofta.

Din toata compozitia mie imi ies cam 11 batoane de 100g cu valorile ( Prot: 35g, Grasimi: 24g, Carbo: 26g, Kcal: 450). Eu mananc cam 3-4 pe saptamana, in zilele in care am multe ore la facultate. Am facut si un calcul si un baton de 100g ajunge pe la 4lei.

Reteta a fost inspirata din acest videoclip: http://www.youtube.com/watch?v=cEft2EUTz9I

Mie mi sa parut o varianta destul de buna d.p.d.v al costului si calitatii. Intr-adevar nu se poate compara la gust cu batoanele cumparate, care zici ca sunt prajituri, dar este destul de placut si acesta. Astept parerile voastre despre experimentul meu .
    Last edited by GeorgeC.; 24-05-2013 at 14:57.
    “Keep your dreams alive. Understand, to achieve anything requires faith and belief in yourself, vision, hard work, determination, and dedication. Remember all things are possible for those who believe.” (Gail Devers).

You say it can't happen to you ? I say give it a second thought.
    Accidents can happen to anyone:
    http://www.youtube.com/watch?v=gVPSz...layer_embedded