banner-Kinga-728x90

+ Reply to Thread
Results 1 to 15 of 15

Ajutor pentru keto

Suplimente Nutritive

Salut!In primul rand felicitari pentru acest forum super bine pus la punct.Ca sa incep cu inceputul....am fost gras de cand ma stiu dar doar din cauza ca mancam tot felul de porcarii.La inceputul anului m-am decis in sfarsit sa slabesc si am facut-o.De la inceputul lui decembrie 2008 si pana in prezent am reusit sa ajung de la 124 de kg la 92.Fac de vreo 4 luni sala sub indrumarea cuiva (deci din punctul asta de vedere sunt multumit) iar lipsurile din regi am reusit sa mi le completez in ultimele 2 luni de cand citesc forumul.Informatiile mi-au fost foarte utile chiar daca vreo 2 luni am tinut un regim bazat pe foarte putine calorii ceea ce nu a fost bine deloc.Ideea este ca mi-am propus de vreo luna sa tin un regim keto si tot caut informatii pe forum...as vrea in primul rand sa stiu daca se poate (asta in caz ca reusesc) daca merg pe 0 carb e vreo problema?Si daca ati putea va rog sa imi dati o lista cu alimentele pe care le pot consuma si cum ar trebui sa arate balanta proteine-grasimi pentru ca nu vreau sa fac vreo prostie, am tot citit pe forum si dieta keto e ceva serios si destul de complicat.Pana in prezent stiu doa ca pot manca albuse de ou, carne de pui, peste ,varza si ulei de masline.Daca pestele e unul de calitate ( ton in ulei de masline de la o firma buna ) si scurg bine uleiul il pot manca?Sau nu este recomandat ca e tinut in baie de ulei.Multumesc anticipat si imi cer scuze daca nu am fost suficient de xeplicit in mesaj sau daca am incalcat vreo regula a forumului.Keep up the good work !

Vârsta
    35

Re: Ajutor pentru keto

Bine ai venit pe forum.

Care este motivul pentru care vrei sa ai 0 carbo?
    Din ce ai scris am senzatia ca nu te-ai documentat suficient legat de keto. Uite aici http://www.cristianmargarit.ro/2007/...enica-pe-scurt cateva informatii.
    Vara nu este un moment bun pentru keto, mai bine te documentezi temeinic si incepi din toamna.
    Spor la treaba.

Gasesti "The ketogenic diet" de Lyle McDonald pe forum. Incepe cu aia.
    Frica Ucide Sufletul

Apropo de raportul ketogenic, proaspat publicat:
    http://www.bodyrecomposition.com/nut...-ratio-qa.html
    Frica Ucide Sufletul

Vârsta
    35
    Blog Entries
    2

Dieta ketogenica presupune folosirea grasimilor ca sursa de energie, atat a celor din alimentatie, cat si a celor stocate deja in corpul tau din perioada anterioara, cand ai mancat prea mult.

De unde ai inteles ca ar trebui sa mananci albusuri de ou din moment ce in galbenus ai tot atatea proteine dar ai si niste grasimi foarte valoroase, pe care tu iti propui sa le arunci?

Despre avantajul metabolic este de discutat, eu nu sunt 100% de acord cu acel studiu comparativ, nici pe departe. Desi e greu de dat o definitie pentru "low carb", cred ca avantajele unei astfel de diete fata de una "high carb" sau, mai rau, "high protein" sunt evidente. Poate nu arzi mai multe calorii(ar fi oricum ilogic) dar beneficiile pentru sanatate pe termen lung fac diferenta.

Chiar si cu suplimentatia perfecta(fibre, vitamine, minerale, fitonutrienti etc.) nu cred ca
    1. poti ajunge la "zero carb".
    2. "zero carb" ar fi o idee buna, ba din contra, ar fi nesanatoasa si imposibil de mentinut pe termen lung.

"zero carb" ai putea tine doar cateva zile din cand in cand, cu diverse scopuri(inducerea cetozei, depasirea unui platou etc.)
    Last edited by CristiM; 11-07-2009 at 18:56.

Multumesc pentru ajutor.Articolul despre keto foarte util nu stiu cum de l-am scapat.O sa urmez pasii din articol si sper sa nu intampin nici un fel de dificultati.Revin cu informatii pe parcurs mersi inca o data.

Am citit de cateva ori articolele sugerate de voi inclusiv cel al lui Cristi cu dieta keto pe scurt.Nu vreau sa par ignorant dar avand in vedere ca nu am de unde sa iau cartea lui Lyle McDonald ca sa ma pot documenta mai amanuntit tot pe voi trebuie sa va bat la cap...am cautat la planurile de alimentatie si nu am prea gasit mare lucru...daca m-ati putea indruma spre 2-3 variante de meniu v-as fi tare recunoscator.Si inca un mic amanunt:de ce spune toata lumea ca nu e perioada potrivita pentru keto?Scuze de deranj dar foarte putina lume cunoaste informatii despre acest regim.Multumesc anticipat.Daca mai trebuie sa va dau orice informatie despre alimentatie ,antrenament etc o sa va spun...multumesc inca o data

Vârsta
    31

Carb - digestie = glucoza.

Organismul foloseste glucoza:
    - ca sursa imediata de energie pentru creier;
    - o depoziteaza in muschi sub forma de glicogen, rezerve de energie pentru antrenament;
    - o depoziteaza in ficat, pentru a hrani creierul cu glucoza cand nu mancam.

Cantitatea totala folosita in scopurile enumerate mai sus este relativ mica. Excesul de glucoza se va depunde sub forma de grasime.

Ficatul poate depozita intre 60 si 90 g carbohidrati, echivalentul a 100 g paste.
    Muschii pot depozita intre 300 si 400 g glucide pe care organismul le foloseste ca sursa de energie atunci cand facem exercitii fizice, aceste cantitati fiind innacesibile creierului.

Ce poti face este:
    Consuma carbo pentru functiile fiziologie prezentate mai sus doar din legume si fructe (cant. limitate). Experimenteaza cu cantitatea pana o atingi pe cea optima pt. tine.

Restul necesarului de energie ai grija sa provina din grasimi, saturate, mono si polinesaturate.

Mananca carbohidrati, altii decat din legume si fructe, doar dupa antrenament.

Ce am prezentat nu este o dieta keto pentru ca nu induce starea de chetoza dar este o dieta low carb.
    Grasimile sunt folosite partial ca sursa de energie.

Tot ce trebuie sa faci este sa experimentezi cu cantitatile.
    Last edited by d_dany21; 12-07-2009 at 01:24.
    d_dany a fost pe aici
    fzzzzz............

Vârsta
    27

Quote Originally Posted by sleekoo View Post
    Nu vreau sa par ignorant dar avand in vedere ca nu am de unde sa iau cartea lui Lyle McDonald ca sa ma pot documenta mai amanuntit tot pe voi trebuie sa va bat la cap...am cautat la planurile de alimentatie si nu am prea gasit mare lucru...
    Eu am gasit-o pe net.
    Last edited by raluuux; 12-07-2009 at 15:17.
    Building...

Vârsta
    28

Post Re: Ajutor pentru keto

Quote Originally Posted by raluuux View Post
    Eu am gasit-o pe net.
    Versiune PDF
    Last edited by I MBA; 12-07-2009 at 16:57.

Vârsta
    27

Quote Originally Posted by I MBA View Post
    Eu o am si pe PC, dar nu am mai stat sa caut de unde am gasit-o.

Oricum, cine cauta, gaseste
    Building...

Vârsta
    35
    Blog Entries
    2

1. Exemple de meniuri poti gasi in jurnalele celor care tin dieta.
    2. Motivul pentru care vara nu e chiar cel mai bun moment sa o tii sau chiar sa o incepi este foarte simplu: vara sunt disponibile in forma naturala si proaspata o serie de alimente foarte utile pentru sanatate(legume, fructe de padure) de care trebuie sa profiti din plin, pentru ca alt moment in an nu prea este.

Vârsta
    26

Keto mi se pare o dieta relativ simpla, daca stii sa iti asculti organismul.

Problema nu este sa fii in stare de keto, mai degraba sa inchizi ochii si sa rezisti tentatiilor care se gasesc in ziua de azi la tot coltul.

Cartea lui Lyle este super ok, am citit-o intr-o seara si a doua zi eram deja pe regim.

Succes.

Din nefericire nu o gasesc in nici un format care sa imi permita sa o scot la imprimanta.Am mai si platit 5$ pe o tzeapa dar nu asta e problema.Daca poti sa imi dai alt link sau altceva ti-as ramane recunoscator.Cat despre tentatii ai perfecta dreptate.

Vârsta
    28

Post Re: Ajutor pentru keto

Quote Originally Posted by sleekoo View Post
    Din nefericire nu o gasesc in nici un format care sa imi permita sa o scot la imprimanta.
    Daca ii vorba de linkul postat de raluuux ... Google nu te lasa sa down ar fi culmea copyrightului.

Daca zici ca nu te lasa sa sa printezi fisierul in format PDF, care il down de pe rapidshare ... atunci ceva ii putred (scuzati expresia)

LE: Click Link -> Vezi poza 1 -> Tre sa astepti 30 s ca sa poti down. -> deschizi fisierul cu Adobe Reader -> Vezi poza 2 -> Vezi poza 3 -> Daca corespunde poza 3 cu Sec Options de la fisierul tau -> Button Print -> Iese Foaia

Spor
    Attached Thumbnails Click image for larger version

Name:	1.JPG
Views:	127
Size:	76.7 KB
ID:	5778   Click image for larger version

Name:	2.jpg
Views:	85
Size:	40.2 KB
ID:	5779   Click image for larger version

Name:	3.jpg
Views:	103
Size:	51.3 KB
ID:	5780  

Last edited by I MBA; 16-07-2009 at 22:29. Reason: In loc sa imi incep un jurnal postez aiurea :(