banner-Kinga-728x90

+ Reply to Thread
Page 1 of 2
1 2 LastLast
Results 1 to 50 of 63
    Vârsta
    35
    Blog Entries
    2

Deodorant natural: piatra de alaun

Suplimente Nutritive

La un pret de vreo 3 ori mai mic decat ce se mai gaseste pe piata, am adus si deodorantul natural, disponibil acum pentru comenzile online.

Deocamdata avem 5 "subiecti" de testare(echipa GetFit adica). Va tinem la curent. Daca veniti la magazin si nu miroase urat in urmatoarele zile inseamna ca functioneaza.

2. Re: Deodorant natural: piatra de alaun

Super! Sa ne tii la curent daca e ok!

Eu am incercat ceva deodorante naturale insa nu au reusit sa ma multumeasca...Din pacate, folosesc in continuare un antiperspirant (stick) normal pana cand gasesc o alta solutie..

Vârsta
    35
    Blog Entries
    2

Re: Deodorant natural: piatra de alaun

Eu l-am luat mai mult pentru noi, dar vad ca pe net e mare valva si este promovat pe foarte multe magazine de produse naturiste. Deci functioneaza.

Vârsta
    29

Ieri mi-a ajuns si mie produsul. De astazi intra in teste
    Pain is weakness leaving the body

http://murgeanu.blogspot.com

Vârsta
    27

tot ieri l-am primit si eu, iar azi dupa dush l-am incercat prima data.. pana acum s-a comportat foarte bine.. si am umblat ceva de dimineata.. mai ales ca in masina mi s-a stricat aerul conditionat si am avut cateva drumuri de facut in oras, pe la facultate etc..

nu mi-am format o parere ferma despre el, dar pana acu e ok ..

later edit: din greseala, l-am si gustat..e foarte sarat

Vârsta
    30

L-am folosit si eu azi pentru prima data. Momentan totul e in regula insa trebuie testat in conditii mai intense
    Hopa tropa antilopa
    Ochi pentru ochi si in curand toata lumea va fi oarba. (Mahatma Gandhi)

Vârsta
    35
    Blog Entries
    2

Cred ca toata lumea l-a gustat, e foarte interesant
    Si eu am facut asta in primele zile.
    Partea ciudata este ca te lasa sa transpiri, dar nu miroase transpiratia.

Vârsta
    27

intamplator, astazi am facut o vizita unui magazin bio.. si am vazut un deodorant tot asa.. care insa costa vreo 60 d lei .. arata cam la fel cu cel pe care il am si eu ..doar ca era intr-un recipient rotund, ca un stick .. si tot de la aceeasi firma, era si varianta lichida..

Vârsta
    35
    Blog Entries
    2

Produsele bio sau eco, naturale etc. tind sa fie mai degraba o afacere vecina cu pacaleala consumatorului decat o alternativa la chimicale.

Vârsta
    27

deja il folosesc de cateva zile si imi place mult.. am fost la sala ieri si desi am transpirat rau, inca miroseam bine.. adica deloc

acum as vrea un produs natural care sa ma faca sa nu mai transpir

Vârsta
    35

Voi cum aplicati deodorantul asta?

Mie mi se pare dificil de aplicat pe pielea uscata si incerc sa il aplic pe pielea usor umeda....

Vârsta
    27

eu dupa dush ma dau cu el .. il ud si ma dau pe pielea uda

Vârsta
    35
    Blog Entries
    2

Vârsta
    35

Quote Originally Posted by CristiM View Post
    Scrie pe cutie: il umezesti si apoi il aplici.
    Multumesc.

Eu nu il am pe cel de la Now Foods si instructiunile sunt intr-o limba pe care nu o stapanesc decat la nivel basic.

Vârsta
    35
    Blog Entries
    2

Ce cuvant corespunde in limba respectiva pentru romanescul "a umezi"?

Vârsta
    35

Ce cuvant corespunde in limba respectiva pentru romanescul "a umezi"?
    Habar n-am .

Dictionarul zice "navlhčit se".

Mi-am luat si eu dar nu a functionat decat partial, in sensul ca a blocat doar o parte din miros.
    Sau poate nu stiu eu sa il aplic... cei care il folosesc cu succes cate "frecari" aplica?

Vârsta
    35
    Blog Entries
    2

E important ca pielea sau piatra sa fie ude, eu dau de 5-6 ori, o am de cateva luni si pare sa aiba aceeasi dimensiune, deci nu se consuma asa usor.
    Toti cei care s-au prins de nivelul de umiditate si cantitatea aplicata sunt multumiti, chiar si un amic foarte sceptic pentru ca "ii adusese matusa din Germania si nu erau bune de nimic".

Am pus apa, dar...
    O sa mai incerc maine cu apa mai putina, ca am pus din abundenta chiar.

Daca te speli inainte(sub brat macar) nu prea ai cum sa mirosi imediat ce transpiri...
    The world ain't all sunshine and rainbows. It is a very mean and nasty place. It will beat you to your knees and keep you there permanently if you let it. You, me or nobody is going to hit as hard as life. But it ain't about how hard you hit, it is about how hard you can get hit and keep moving forward, how much can you take and keep moving forward. That's how winning is done! Rocky Balboa

Vârsta
    30

Eu pun putina apa pe degete si apoi umezesc piatra. O folosesc in fiecare zi de vreo 2 luni si sunt 100% multumit. I-am convertit si pe parinti
    Hopa tropa antilopa
    Ochi pentru ochi si in curand toata lumea va fi oarba. (Mahatma Gandhi)

Vârsta
    35
    Blog Entries
    2

Eu o dau prin picaturile de apa care sunt oricum pe marginea chiuvetei, pare sa fie suficient daca pielea e putin umeda dupa dus.

It worksss!

De data asta am folosit sapun antibacterial inainte (vs gel de dush) si am dat din abundenta. Dupa o zi intreaga+un antrenament de kickbox nu se simte aproape nici un miros.
    Deci nu e tzeapa.
    .

In tara lalelelor alaun-ul este folosit si pt oprirea sangerarilor mici, dupa ras.
    Mi se pare ciudat avand in vedere faptul ca e sarat la gust. Nu m-a lasat inima sa il incerc imediat dupa epilat cand am zona axilei f sensibila....

Si folosesc de prin Iulie. Merge fara probleme. Nu ma deranjeaza tricoul umed atata timp cat nu miroase. Inseamna ca nu imi blocheaza porii, ceea ce e f bine.
    Intotdeauna pot fi facute alegeri mai bune

Vârsta
    35
    Blog Entries
    2

Quote Originally Posted by ghostrider View Post
    Deci nu e tzeapa.
    Gata, m-am linistit, cred ca s-au linistit si cei care l-au produs si cei care-l folosesc deja.

26. Re: Deodorant natural: piatra de alaun

Mi-am luat si eu ieri piatra de alaun si bineinteles ca primul lucru care l-am facut a fost sa o gust.. Nush de ce.. Asa faceam si cu drobul de sare lasat la oi cand eram mica

Am folosit piatra dupa dus aseara, am fost si la sala intre timp si sunt foarte fericita ca isi face efectul. Eu am incercat multe deodorante, antiperspirante insa nu am fost multumita, mai ales ca nu suportam mirosul lor propriu.

Sunt foarte incantata!

LE: Revin cu o observatie citita undeva:

Aceasta piatra de origine vulcanica este compusa din 100% alaun de potasiu. Info:Pe piata exista piatra de alaun naturala si piatra de alaun sintetica. Piatra de alaun de potasiu este pe baza de alunit extras din mine. Piatra de alaun de amoniu este fabricata in industria chimica asiatica cu sare de aluminiu obtinuta prin sinteza. Piatra de alaun naturala se recunoaste dupa compozitia sa ( POTASSIUM ALUM) si felul cum arata. Piatra de alaun sintetica are compozitia AMMONIUM ALUM.
    Last edited by Sunshine83; 17-09-2009 at 21:10.
    Laws alone can not secure freedom of expression; in order that every man present his views without penalty there must be spirit of tolerance in the entire population.

Vârsta
    37

Nevasta-mea este si ea de-a dreptul incantata si o foloseste de cateva luni; orice deodarant normal o irita etc.
    De-o vreme o foloseste si fiica-mea (de 7 ani) care alearga toata ziua... excelenta.
    Optimism was a variety of information deficit... till getfit.ro

Vârsta
    35
    Blog Entries
    2

Eu nu-mi aduc aminte sa fi avut nevoie de un deodorant la 7 ani... e o chestie reala sau e mai mult de moft/cosmetica?

Vârsta
    28

Folosesc piatra de alaun de ceva ani. L-am incercat sub diverse forme(cilindric, sfera si mai nou cubul rotunjit de la Now ).

Efectele pozitive le stiam de ceva timp dar ce m-a determinat sa il folosesc incontinuu//sa nu mai folosesc produse de la concurenta au fost urmatoarele info(chiar daca nu sunt femeie):link, link, link(de fapt erau alte linkuri, nu le mai gasesc, care transmit aceasi info numai ca erau mai usor de citit )

Off Topic: O gluma foarte proasta din partea unei "multinationale", astia chiar vor sa ne omoare. Poza Conteaza(am pus linkul ca gluma, nu vreau sa dezinformez | produsul este o minciuna )
    I have heard that grain/grass-fed animals are the tastiest of all ... so if it came down to cannibalism, I’m picking a vegan.

Vârsta
    37

Eu nu-mi aduc aminte sa fi avut nevoie de un deodorant la 7 ani... e o chestie reala sau e mai mult de moft/cosmetica?
    E reala: putzea... o fi de la alimentatie?!
    Optimism was a variety of information deficit... till getfit.ro

Vârsta
    35
    Blog Entries
    2

Cine stie, e posibil, oricum in momentul asta probabil ca suntem cu totii mult mai intoxicati/dezechilibrati decat acum 20 de ani.

Vârsta
    35
    Blog Entries
    2

Dupa 6 luni pot spune ca abia daca s-a consumat ceva din piatra, zici ca e noua. Efectul tine 1-3 zile(in functie de ce mananci si cat transpiri, cat de des te speli). Deci o afacere proasta pentru mine, care aduc acest produs pe piata la un pret mult mai mic decat altii.

Vârsta
    35

Quote Originally Posted by Sunshine83 View Post
    Super! Sa ne tii la curent daca e ok!

Eu am incercat ceva deodorante naturale insa nu au reusit sa ma multumeasca...Din pacate, folosesc in continuare un antiperspirant (stick) normal pana cand gasesc o alta solutie..
    perspiratia = vapori de apa eliminati prin expiratie
    "If you want big muscles...don't forget your shot!"

Vârsta
    35
    Blog Entries
    2

http://en.wikipedia.org/wiki/Perspiration
    E ciudat cu terminologia, mai ales cand peste ce aveam noi in limba romana vin traducerile din engleza.

Al meu dupa 4 luni s-a consumat ~20%, deci in 4 luni s-a consumat deodorant de ~6lei

Efectul poate tine si mai putin, la transpiratie abundenta (de ex tenis pe caldura) "se duce" si in 2-4 ore.
    .

Vârsta
    35
    Blog Entries
    2

In principiu dupa efortul fizic intens si transpiratia inerenta e bine sa te speli si apoi sa folosesti un deodorant.
    Pe mine ma revigoreaza un dus si inainte de sala, dupa care nu folosesc deodorant.

lol normal ca ma spal dupa si nu folosesc deodorant peste transpiratie, ma referam la deodorantul pe care il aplic inainte...
    .

Vârsta
    35
    Blog Entries
    2

Adica te speli, folosesti piatra, joci 4 ore tenis si dupa astea 4 ore mirosi a transpiratie?

Vârsta
    26

La mine dupa antrenament forta+cardio unde transpir destul nu miros a transpiratie in conditiile in care am folosit piatra cu o zi in urma.

Adica te speli, folosesti piatra, joci 4 ore tenis si dupa astea 4 ore mirosi a transpiratie?
    Da, poate si mai devreme...
    .

fetele, ati incercat totusi piatra imediat dupa epilat? mie imi suna foarte bine ideea, dar ma intereseaza si aspectul asta

42. Re: Deodorant natural: piatra de alaun

Am incercat-o imediat dupa folosirea lamei si ustura un pic, insa alte probleme de lunga durata nu am avut.

Cel mai bine te epilezi si lasi pielea in pace pana dimineata. Apoi dimineata te mai speli o data si o aplici. Se stie ca pielea proaspat epilata este o "poarta" deschisa pentru diverse substante mai mult sau mai putin daunatoare.
    Laws alone can not secure freedom of expression; in order that every man present his views without penalty there must be spirit of tolerance in the entire population.

la asta nici nu m-am gandit
    mersi frumos

Mi-am luat si eu saptamana trecuta, inca este in teste, cu frigul asta nu transpir aproape deloc.

Totusi, vad ca are o forma de aluminiu. Desi spune pe cutie ca este o forma non-toxica, nu este totusi absorbit de corp? In plus, daca gusti, bagi aluminiu direct in tine de pe piatra asta.
    If you stop getting better, you've stopped being good.

Vârsta
    35
    Blog Entries
    2

Aluminiul este unul dintre cele mai prezente elemente chimice in scoarta terestra, nu orice aluminiu e toxic. Nu e ca si cum ai manca un obiect de aluminiu si mori. Hai sa ne revenim putin cu creierul. Ai pus mana pe obiecte de aluminiu toata viata si nu ai murit. Nu la asta se refera toxicitatea aluminiului.

In plus, daca gusti
    e pentru dat pe corp, nu pentru mancat.

Am adaugat "daca gusti" pentru ca unii au mentionat ca au vrut sa ii verifice gustul. Eu nu am facut asta.

Aluminiul este cel mai intalnit metal din scoarta terestra, stiu si asta. Aluminiul din care sunt facute diferite obiecte este intr-o forma stabila, nu se ia daca pui mana pe el. Cand am vazut scris "aluminum", mi-am zis ca trebuie sa pun intrebarea asta, chiar daca eticheta imi spune ca e non-toxic. Nu ma refer ca mor de la piatra de alaun, ma refer la acumularea de aluminiu din corp.

Vârsta
    29

Din pacate mi-a alunecat din mana piatra si s-a spart. Acum as avea nevoie de una noua, dar observ ca lipseste pentru moment. Va mai fi disponibila si daca da, cand?
    Pain is weakness leaving the body

http://murgeanu.blogspot.com

Vârsta
    35
    Blog Entries
    2

in aproximativ 3 saptamani.
    Rugamintea este ca intrebarile despre stocuri, suplimente etc. sa fie adresate la numerele de telefon de pe site sau prin formularul de contact de pe suplimente.ro

Dupa cateva luni de folosit piatra, sunt satisfacut de produsul asta. Nici un sfert nu s-a consumat din piatra.
    Am o nelamurire, poate i s-a mai intamplat cuiva si are vreo idee. La 2 tricouri (tricouri pe care le folosesc cand fac sport) mi s-a "depus" in fibra tricoului, exact in zona subratului, o cantitate mica de minerale din piatra (in poza se observa linia cu minerale), care se simte solid la pipait. Nu am reusit sa o indepartez nici dupa spalari repetate (tricoul din poza este spalat 1 data la masina si de 2 ori inmuiat in apa calda si frecat). Ceva idei, solutii are cineva?
    Attached Images

Vârsta
    35
    Blog Entries
    2

Piatra e solubila in apa, eu am pus in trecut acele dungi pe seama mineralelor produse de corpul meu si pe baza degradarii materialului de catre transpiratia acida.
    De cand folosesc piatra(in jur de 1 an) nu am vazut dungi pe nici un tricou/camasa.