banner-Kinga-728x90

View Poll Results: Ce iei in timpul antrenamentului?

Voters
259. You may not vote on this poll
  • Un supliment special(precizati)

20 7.72%
  • Un WG

9 3.47%
  • Doar apa

207 79.92%
  • Nimic... ar trebui?

23 8.88%
+ Reply to Thread
Page 1 of 2
1 2 LastLast
Results 1 to 50 of 61
    Vârsta
    35
    Blog Entries
    2

Suplimentatia in timpul antrenamentului

Suplimente Nutritive

Suplimentele luate in timpul antrenamentului sunt o aparitie mai rara pe la noi, totusi, incercand de-a lungul timpului diverse variante(sucuri cu zahar, bauturi rehidratante, gatorade, glutamina efervescenta, arginina efervescenta) si terminand acum o cutie dintr-un supliment cu dextroza, maltodextrina, beta-alanina, taurina si aminoacizi esentiali liberi, pot spune ca, mai ales pentru cei cu programe prelungite la birou, un astfel de supliment permite un antrenament in bune conditii, fara a forta organismul asa cum o fac unele suplimente "inainte de antrenament".

Diversi cunoscuti imi spun ca au inceput sa ia si aminoacizi lichizi, weight-gainer si alte variante.

Folositi un astfel de supliment? Sub ce forma?

Vârsta
    29

Re: Suplimentatia in timpul antrenamentului

Eu iau Size On de la Gaspari Nutrition, o masura cu 600 ml apa
    Make love, not war !

Apa cu sare

Eu nu prea cred in suplimentele din timpul antrenamentului, asta-i parerea mea personala.
    Apa e ok desi e rau daca iti este sete in timpul antrenamentului pt ca inseamna ca nu te-ai hidratat corespunzator inainte.
    Inainte de antrenament ar trebui sa fii mancat cu 2 ore sau daca nu apuci macar comsumi un shake sau un baton cu o ora inainte asa ca ar trebui sa ai suficienti nutrienti cat sa nu intrii in "catabolism".
    In timpul antrenamentului ar trebui sa fii concentrat pe serii/executie/pauze scurte si nu pe bidoane/sticle cu cerneala/zahar . Dupa antrenament e bun un supliment de amino acizi cu ceva dextroza(amino fuel e baza ).

Vad multi ce de cum incep sa impinga deschid cutia de red bull sau isi toarna in pahar galbeneala de la pronutrition cu o tona de cofeina in ea.
    Daca tot sunteti obositi si simtiti nevoia de energizant macar luati inainte de antrenament cu o ora pt ca tot ii trebuie unui energizant un minim de 30 de minute sa iti excite sistemul nervos.
    Asa cand a trecut ora si esti gata cu antrenamentul incepe si SCN-ul sa o ia razna de parca asta i-ar trebui...
    Last edited by maleb0gia; 26-05-2009 at 10:24.
    The world ain't all sunshine and rainbows. It is a very mean and nasty place. It will beat you to your knees and keep you there permanently if you let it. You, me or nobody is going to hit as hard as life. But it ain't about how hard you hit, it is about how hard you can get hit and keep moving forward, how much can you take and keep moving forward. That's how winning is done! Rocky Balboa

Depinde de cat de lung e antrenamentul,intensitate,etc. Daca faci un antrenament gen full body care necesita un volum/timp mai mare, evident ca ai nevoie de o bautura rehidratanta/cu continut de carbo/etc.

BCAA + carbo e mai bun decat doar carbo ... dar si mai scump.
    Maleb0gia, senzatia de sete nu e legata neaparat de gradul de hidratare, poate fi un indicator dar mai sunt alti factori care pot influenta senzatia respectiva.

Ideea este de a avea un flux constant de nutrienti necesari scopurilor ... asta fiecare o poate obtine in felul lui: masa cu 2 ore inainte si shake dupa, masa cu 30-45 min inainte si fara shake (devine inutil), masa cu 3 ore inainte, shake in timpul antrenamentului (moderat in nutrienti) si shake dupa, sau fara shake dupa(daca shake`ul din timpul antrenamentului continea nutrientii necesari).

Intrebarea lui Cristi era de natura concreta, la nivel de teorie e important fluxul de nutrienti ... iar aici fiecare cu varianta proprie.
    Last edited by Serban; 26-05-2009 at 11:48.
    Frica Ucide Sufletul

In timpul antrenamentului folosesc doar apa,beau dupa fiecare serie cam 1.5l la 1 antrenament de 45 min.Inainte de antrenament cu 30-45 min iau ceva proteina din zer si dextroza(ma antrenez dimineata si nu am timp sa mananc).O sa iau ceva dextroza si in timpul antre timpul antrenamentului folosesc doar apa,beau dupa fiecare serie cam 1.5l la 1 antrenament de 45 min.Inainte de antrenament cu 30-45 min iau ceva proteina din zer si dextroza(ma antrenez dimineata si nu am timp sa mananc).O sa iau ceva dextroza si in timpul antrenamentului sa vad cum ma simt.namentului sa vad cum ma simt.

Vârsta
    22

In timpul antrenamentului 5 g de BCAA si 20-30 g de dextroza.
    Dupa antrenament 2 pliculete de amino synergy , 5 g de BCAA +50-60 g de dextroza.

volumize am auzit ca este bun...nu am folosit insa

Vârsta
    37

ON Whey Gold + dextroza - imi merge foarte bine asa.
    Optimism was a variety of information deficit... till getfit.ro

apa e sfanta!

2L in timpul antrenamentului

Vârsta
    35
    Blog Entries
    2

Am terminat Intra-Aid-ul, intr-adevar, se simte un efect ciudat(se pare ca ar fi de la beta-alanina), dar de acum voi incerca si cu un amestec propriu, cu BCAA, carbohidrati si beta-alanina pudra.

eu bag un pliculet de glutamine fx pe la jumatea antrenamentului .. efectul e sesizabil cel putin pentru mine

Vârsta
    26

2 level scoop de Ultra Whey Protein (UNIVERSAL) si 90g de dextroza in 1300ml apa baut in 120min. (cat tine antrenamentul de obicei)

Vârsta
    35
    Blog Entries
    2

Am trecut pe Mass XXplosion.

Gust ceva mai bun decat IntraAid(care ingrozea pana si asistenta, dupa cum mirosea) si un efect foarte ciudat, de energie in timpul antrenamentului, dar fara "buzz"-ul dat de cofeina sau alte stimulente.
    Produsul vine deja in plicuri, portionat, ceea ce scuteste praful imprastiat peste tot, caracteristic produselor de tip pudra-in-cutie.

Contine 30g de waxy maize, 6g BCAA, 3g creatina, 1g arginina.
    Attached Thumbnails Click image for larger version

Name:	massxx.jpg
Views:	292
Size:	71.9 KB
ID:	5869  

Cate serviri are un borcan de 129,60 RON?

Vârsta
    28

Quote Originally Posted by ghostrider View Post
    Cate serviri are un borcan de 129,60 RON?
    Cutia are 15 plicuri * 46g (grape is delicious)
    Last edited by I MBA; 30-07-2009 at 20:05.
    I have heard that grain/grass-fed animals are the tastiest of all ... so if it came down to cannibalism, I’m picking a vegan.

Vârsta
    27

Quote Originally Posted by CristiM View Post
    Gust ceva mai bun decat IntraAid(care ingrozea pana si asistenta, dupa cum mirosea)
    Ce aroma ai luat tu? Eu am luat pt prima oara sapt asta, Citrus Burst, si mi s-a parut chiar ok la gust/miros. Ce-i drept eu pun o masura la o sticla de 0.5 poate e prea diluat sa imi dau seama
    "Bodies at rest tend to stay at rest. Bodies in motion tend to stay in motion"
    “The more you sweat in training the less you bleed in combat”
    "The trouble with the world is that the stupid are cocksure and the intelligent are full of doubt"
    "Never attribute to malice that which is adequately explained by stupidity"

Seconds and Pixels
    Jurnalul lui anothem

Vârsta
    35
    Blog Entries
    2

Nici nu am cititi ce scria pe cutie, am luat una la intapmlare, e de capsuni sau ceva asemanator, folosesc un shaker plin ochi, deci vreo 700ml de apa.

folosesc amino lichid twinlab in timpul antrenamentului ..diluat cu 750 ml apa
    188cm 95 kg

Vreau sa va intreb si eu ce parere aveti despre ISOTONIC - R de la redis . Scrie ca ar contine 43 g de carbohidrati . Pare bun dupa informatiile pe care le da dar la 1 ron plicu ma gandesc ca este o porcarie . Nici apa plata nu este 1 ron .
    Last edited by CristiM; 11-08-2009 at 12:15.

Vârsta
    35
    Blog Entries
    2

Ce ti se pare bun? Ia pune lisa de ingrediente, sa o discutam putin.

Vârsta
    28

Ce ti se pare bun? Ia pune lisa de ingrediente, sa o discutam putin.
    Toate sanatoase Dom´le :

Dextroza, fructoza, maltodextrina, acid citric, vitamina C, vitamina B1, vitamina B2, vitamina B6, vitamina PP, glutamo-lactat de magneziu, bicarbonat de sodiu, clorura de potasiu, citrat trisodic, oxid de zinc, arome alimentare, colorant.

Informatii nutritionale:
    ** /plic 50 g
    *Calorii 158 Kcal (662 KJ)
    Carbohidrati 42,3 g
    Fosfor 23 mg
    Magneziu 45 mg
    Potasiu 23 mg
    Sodiu 135 mg
    Vitamina B2 , mg 0,9 mg
    Vitamina B6 ,mg 0,9 mg
    Vitamina PP, mg 4,5 mg
    Zinc 2 mg
    I have heard that grain/grass-fed animals are the tastiest of all ... so if it came down to cannibalism, I’m picking a vegan.

Vârsta
    29

zahar la suprapret ))

doar apa; nu carbo + cofeina pentru ca pina incepe cofeina sa-si faca efectul s-a terminat si antrenamentul; si-apoi dupa antrenament vreau sa ma relaxez, dar nu m-ar lasa cofeina. Galbeneala aceea cu zahar si cofeina care am vazut ca distrage pe multi de la antrenament mai contine si o gramada de E-uri.
    Cofeina: un ness-cafe cu 1 h inainte de antrenament. Este suficient, mai ales ca iau doar inainte de antr. si nu am multe antr. pe saptamina.
    Am incercat si eu ceva dextroza in timpul antrenamentului dar imi piere cheful de antrenament. In plus doctorul meu a spus sa nu-mi mai bombardez ficatul in timpul antrenamentului - ori antrenament, ori digestie. Acum maninc cu 1h si 45 min inainte de antrenament + vitamine si minerale, o cafea cu o ora inainte, doar apa in timpul antrenamentului. Astfel m-am simtit mai bine ca oricind si imi vine sa rup fiarele.

Vârsta
    35
    Blog Entries
    2

Ficatul nu face digestia. Dextroza nu are nevoie de digestie, se absoarbe direct.

Eu tocmai am terminat cutia de Mass XXplosion de la Nutrex si verdictul e: super tare. Azi nu am mai avut si s-a simtit la antrenament. Pe eticheta pare banal: waxy maize, creatina, BCAA. Cand il iei insa... stii ca iti face treaba.

Acum cred ca urmeaza Volumaize de la BSN.

Luam intre 30 si 50 g de dextroza intr-un litru de apa cite putin intre serii pe toata durata antrenamentului. Si simteam ca ma "lesina" si stateam mai mult intre serii.
    Poate ca era prea multa.

E prea mult când iei cît nu trebuie şi nu ştii când şi de ce, de exemplu dacă muşchii tăi încă sunt plini de glycogen degeaba iei dextroza aia, e chiar toxică dacă corpul n-are nevoie de aia la momentul respectiv, de aici şi leşinul.

Quote Originally Posted by 1234 View Post
    E prea mult când iei cît nu trebuie şi nu ştii când şi de ce, de exemplu dacă muşchii tăi încă sunt plini de glycogen degeaba iei dextroza aia, e chiar toxică dacă corpul n-are nevoie de aia la momentul respectiv, de aici şi leşinul.
    Cu plini am exagerat n-au cum să fie full de glycogen odată ce îi lucrezi, doar că nu sunt suficienţi de goliţi de acel glycogen pentru a avea nevoie de acea dextroză.

p.s: n-am mai putut corecta în mesajul anterior
    Last edited by 1234; 31-08-2009 at 20:57.

Quote Originally Posted by 1234 View Post
    Nu luam chiar de la inceput; abia dupa 1/2 h de la debutul antrenamentului cind se presupune ca s-a cam dus ceva glicogen si zahar din singe.
    Antrenamentul este full-body deci este un mare consumator de energie, si dureaza 1h si 30 min. Si repet, nu luam mult ci cite putin intre serii. Poate ca in cazul meu 15-20 g de dextroza ar fi fost mai bine.
    Dar ma simt excelent si doar cu apa si nu ma mai intereseaza nu stiu ce cerneala cu zahar, ci doar concentrare pe seriile mele. Uita-te mai sus la "View Poll Results" si vei vedea ca marea majoritate ia doar apa.
    Acum, treaba lui cum face fiecare. Reteta mea de succes tocmai am expus-o mai jos in acest thread. Recunosc, ar putea exista alta mai buna, dar nu cu mult, si in acest moment nu ma intereseaza, mai ales daca mai si costa. Prefer ca banii mei sa ia o directie unde rezultatele investitiei sa fie mai vizibile.

Vârsta
    36

Eu luam cate 10g de glutamina efervescenta in timpul antrenamentului si se simtea foarte bine.Am incercat si cu aminoacizi liberi in aceeasi cantitate dar nu mi-a mers atat de bine ca in cazul glutaminei.
    incepator

Vârsta
    35
    Blog Entries
    2

Glutamina este un aminoacid inhibitor(ca si taurina), ce simteai era probabil efectul hidratarii, efectul bicarbonatului si, bineinteles, efectul placebo.

Nu stiam daca am facut o alegere potrivita dar in timpul antrenamentului foloseam fresh de lamaie ( stoarse personal ) si putina miere. Am incercat sa mai combin cu putin ceai de fructe de padure. Gustul e bun. Astazi nu am luat decat apa si parca s-a simtit lipsa "preparatului".

Vârsta
    31

ce parere aveti despre power starter de la weider?are cafeina 160mg,taurina ,taurina 2000mg si inositol cica pentru acel "impuls"care mareste forta.chestia este ca pe cutie nu scrie cand se administreaza inainte sau in timpul antrenamentului. a folositi cineva?cum s-a simtit?si ceva alternative?si inca ceva daca se administreaza animal pump inaite de antrenament cu 30 min mai are rost sa se consume si un alt supliment gen mass xxplosion in timp ce faci antrenament?multumesc frumos

Vârsta
    35
    Blog Entries
    2

Vârsta
    31

am inteles .multumesc frumos

acum voi incerca si cu un amestec propriu, cu BCAA, carbohidrati si beta-alanina pudra.
    Ai incercat?

Ma gandesc sa fac si eu ceva de genul asta, cu 5g BCAA, 25 dextroza, 3 beta-alanina si 4 creatina.
    .

Folosesc Volumaize + Dextroza amestecate cu 500ml de apa. Merge mai bine decat cu apa simpla

Vârsta
    35
    Blog Entries
    2

Da, merge amestecul propriu, doar sa ai rabdare sa ti-l faci. Gustul e destul de rau, trebuie incercat si aleasa o varianta.

Nu e o problema cu facutul, ca sa fac in avans 20-25 de serving-uri nu are cum sa-mi ia mai mult de 10 minute.
    Pentru gust pot folosi jumate de cutie de "nectar" sau alt "suc" necarbogazos, poate gasesc unul care macar sa n-aibe indulcitori artificiali, alta varianta nu-mi vine in cap.

Intr-adevar nu e cea mai comoda varianta, dar la pretul de ~2,6 lei/portie...
    .

Vârsta
    40

am dat-o pe apa iar...dar cu putina lamaie si o cupa de dextroza....
    ALWAYS HAVE A SMILE ON YOUR FACE....

Daca iei un supliment intra, gen Mass XXplosion, dupa antrenament mai trebuie sa iei carbo? Sau este suficienta glucoza incat bei un shake proteic fara sau cu prea putini carbo, sau un amino?

Sau cel mai bine te duci acasa si mananci?

Vârsta
    35
    Blog Entries
    2

Eu mai luam un Amino Fuel dupa si apoi mancam acasa. Ai carbo in acel supliment dar prea putina proteina(aminoacizi).

Vârsta
    32

Eu am inceput sa iau de 1 sapt amino fuel inainte si dupa antrenament.Iar in zilele in care nu fac sala iau 1 lingura pe zi.Este corect asa?

Vârsta
    35
    Blog Entries
    2

Inainte este gresit sa-l iei. Ia doar dupa antrenament.
    Daca ai un buget care iti permite poti lua si dimineata.

Vârsta
    35

De aprox. 6 luni iau 2 masuri prowhey cu apa de la pronutrition si 2 plicuri Glutamine-FX inainte de antrenament si dupa.
    "If you want big muscles...don't forget your shot!"

Vârsta
    22

Si cum merge?

Vârsta
    46

Un timp am luat SizeOn, de la Gaspari. Mi-a mers bine (forta, rezistenta, pompare etc.), dar trebuie precizat ca aveam in cur si Super Pump 250 (pentru mine, regele pre-workout-ului), luat cu 30 minute inainte de a merge la sala. Am renuntat la aceasta combinatie intrucat pur si simplu ma usca, la propriu (puteam sa beau si 4 litri de apa/zi, ca aveam aceeasi senzatie).

Pana acum in timpul antrenamentului am consumat alternativ Volumaize si Intra Aid iar dupa 2-3 cupe de True Mass. Ma bate gandul sa trec la o portie de Amino Fuel amestecat cu 500ml apa doar in timpul antrenamentului sau Dymatize Liquid Super Amino 23e000 pentru lipsa carbohidratilor cu absortie rapida ce ar putea sa ma moleseasca.
    E o ideie buna?Pt refacere si recuperare mai buna intre serii cat si generala.

Vârsta
    35
    Blog Entries
    2