banner-Kinga-728x90

+ Reply to Thread
Results 1 to 11 of 11
    Vârsta
    34

Durere .....incheieturile mainilor

Suplimente Nutritive

Salutare,
    Am scris si in jurnal dar am gandit ca este mai bine sa pun la aceasta rubrica nedumerirea mea ;
    -Ieri am facut antrenamentul pentru triceps , facand flotari intre 2 banci ...4 serii
    -Dimineata m-am trezit cu durere la incheeturile mainilor,s-a mai ameliorat pe parcursul zilei dar inca persista durerea , nu stiu de ce , caci acest exercitiu l-am mai avut in antrenament

Re: Durere .....incheieturile mainilor

O posibila cauza in opinia mea ar putea fi incalzirea facuta incorect sau insuficient (e doar parerea mea..).
    Suplimente pentru articulatii te-ai gandit sa introduci in buget? (Animal Flex e la un pret super bun pe suplimente.ro)

Vârsta
    34

Multumesc achimitom04, intradevar , analizand si eu am ajuns la aceasta concluzie ...... nu am facut incalzire suficienta

Forma de executie este corecta?

Vârsta
    34

Quote Originally Posted by ghostrider View Post
    Forma de executie este corecta?
    Eu asa cred, ..... stiu ca nu trebuie sa ma las in fata , din contra toata greutatea corpului gandesc sa o simt lucrind pe triceps ( in spate ), niccidecum in fata sau umeri
    Last edited by costinoly; 15-04-2009 at 06:49.

Tu cum iti sustii greutatea corpului cand faci flotari, in pumni sau in palme?

Vârsta
    34

Quote Originally Posted by ionut1188 View Post
    Tu cum iti sustii greutatea corpului cand faci flotari, in pumni sau in palme?
    ma refer la flotarile intre 2 banci , acest exercitiu
    http://www.getfit.ro/exercitii/flota...re-doua-banci/

In palme...... in .pumn nici nu as avea cum

Vârsta
    37

))

Chiar nu te-ai prins?

Dupa cum descri durerea nu este accidentare este o inflamatie a incheieturilor => supraantrenament, suprasolicitare, etc

Laso mai usor citeva zile si trece.

Un punct in favoarea ta este ca asta insemana ca nu iei steroizi.
    Pt cei ce iau asta este un exemplu!!!! Cind iei steroizi nu simti aceste semne de suprasolicitare si apoi intr-o zi cind te simti in culmea fortelor si deodata "poc" se rupe ceva te miri si incepi sa te lamezi ca "Oare de ce?"

Vârsta
    34

Nu iau steroizi....chiar nimic decat vitamine si minerale ,si acestea de doar 2 saptamani

Intradevar, si astazi am avut antrenament de Spate + Biceps , la exercitiul de Ramat am simtit durere la coloana ...( in zona muschilor Lombari), am intrerupt antrenamentul pentru 30-40 de minute mi-am revenit si am lucrat Biceps
    Voi lua o pauza de o saptamana , in care voi face doar cardio

Vârsta
    29

Incalzirea e sfanta. Incalzire, nu fataiala in fata oglinzii.

Eram si eu smecher vara trecuta. Ajunsesem tarziu acasa si parca imi parea rau sa nu ajung la sala ca oricum ma duceam de 3 ori pe sapt. Urma sa se inchida in 30 min asa ca am facut o foarte rapida si superficiala incalzire si am purces la un full body scurt. Fac geno, fac tractiuni si la prima serie de presa militara..pac, incheietura. Nu stiu ce a fost dar ulterior m-a durut vreo 4 luni la orice incercare de impins cu priza apropiata (flotari la paralele, impins orizontal, inclinat etc.) sau orice pentru care era necesara rotirea externa a incheieturii (priza supinatie). Practic orice imi tinea incheietura data peste cap, cat de putin. Nu iti imagina ca am stat "degeaba" in alea 4 luni. Bagam animal flex, omega 3, ma hidratam foarte bine, evitam exercitiile care imi produceau durere.

PS: Nu trebuie sa faci pauza TOTALA de antrenament cu greutati. Evita exercitiile de impins. Nu te va deranja cu nimic daca faci geno, tractiuni (doar pronatie sau priza neutra!!) sau in general orice intra la lower-body/tras.
    Last edited by steelk; 16-04-2009 at 09:04.

Vârsta
    34

Am inteles , Multumesc Steelk, pe viitor stiu ce am de facut ...trebuie o incalzire buna a .incheeturilor si a tuturor articulatiilor