banner-Kinga-728x90

+ Reply to Thread
Results 1 to 13 of 13

muschi abdominali slabiti dupa nastere

Suplimente Nutritive

buna.am nascut acum 8 luni o fetita prin cezariana.dar inca am o burtica de toata frumusetea.dr mi a spus ca am muschii abdo slabiti si indepartati.si voi fi nevoita sa fac o alta operatie pt repararea lor.intre timp mi-a sugerat sa fac exercitii fizice(abdo) si sa tin dieta.la 170cm am 70 kg.tin dieta ,fac abdo.am inceput cu 35 acum am ajuns la 100 /zi(abdo).burtica parca a mai scazut dar tot se vede umflatura cand fac exercitiile.am vreo sansa sa mi recapat silueta?inainte de sarcina aveam 55-60 kg.voi putea evita operatia de corectare ,facind exercitii?
    ce exercitii sa mai fac inafara de abdo?inca ma doare coloana si operatia ceza.multumesc.o zi buna.

Vârsta
    35
    Blog Entries
    2

Re: muschi abdominali slabiti dupa nastere

In sarcina, e mai importanta prevenirea ingrasarii decat slabirea dupa.
    Daca la cezariana s-a facut ceva gresit(din cate spui imi dau seama ca nu ti-a cusut la loc bine mushciul, tendonul) va trebui sa te operezi din nou.

Daca esti din Bucuresti mergi la Get Fit Gym si intreaba ce poti sa faci in directia asta, din cand in cand se organizeaza si clase de Pilates pentru gravide sau postnatal.

merci .sunt din Constanta.Oricum nu am timp de sala ,sunt prea ocupata cu bebele.Ma interesau exercitii pe care sa le fac la domiciliu.

Vârsta
    35
    Blog Entries
    2

Am auzit de o mama careia ii era adus copilul la birou pentru alaptat.
    In special pentru cazul tau trebuie sa te vada cineva cu experienta, macar sa decida ce exercitii ai de facut si sa te invete miscarile, nu poti face de capul tau acasa.

Vârsta
    28

Eu tot nu inteleg ce s-a intamplat cu nasterea pe cale naturala.
    In afara de cazuri extreme, nu vad rostul acestei operatii.
    Strong people are harder to kill and more useful in general. - Mark Rippetoe

Vârsta
    35
    Blog Entries
    2

Pai ce sa se intample? Este periculos si necivilizat sa nasti cum s-au nascut cateva miliarde bune de oameni inaintea ta. E mai bine sa iti taie muschiul si sa priveze copilul de tranzitia in mod natural de al uter la lumea larga.

Lumea e nebuna ... am auzit inclusiv varianta ca e mai bine asa pentru ca dupa aia "se largeste si nu mai e misto sexul". Sa`mi fie iertat ca dau din casa dar sunt unii barbati care gandesc asa.
    Frica Ucide Sufletul

Vârsta
    35
    Blog Entries
    2

E clasica. Doar in capul lor e problema. Evident, noi, barbatii, vom primi intotdeauna replica "dar voi nu stiti cum este" la care nu mai avem raspuns.

Vârsta
    28

Si chiar daca ar fi asa, exista solutii.
    A'nebunit lumea, in curand embrionii or sa se tina in borcan imediat dupa concepere, ca sa nu se ingrase mamele.

Vârsta
    27

sunt si cazuri mai putin extreme in care cezariana este necesara..

pentru cei care s-au nascut cu displazie de sold, nasterea normala nu e o solutie, daca vor sa mearga normal in continuare

eu m-am nascut cu dispalzie de sold.. si mi-am petrecut primul an (dupa spusele altora, ca eu nu tin minte) cu gips, ham si masaje.. din fericire am scapat si merg perfect normal (am ramas doar cu capabilitatea extraordinara de a strica tot ce port in picioare datorita platfusului.. ), fara sa fi trecut prin operatie ..

din cate stiu eu, fetele cu problema asta nu pot naste normal .. nu e o situatie extrema, dar nici un moft ..

banuiesc ca mai sunt si alte motive pentru care s-ar alege metoda asta, nu numai de figuri
    Last edited by allina; 07-04-2009 at 21:04.

Vârsta
    28

Eu prin cazuri extreme inteleg punerea in pericol a unei vieti omenesti, sanatatea mamei/fatului.
    Deci restul sunt fite, mofturi, lene.

Cat de rau poate sa fie?
    Si oricum, durerea fizica se uita.

buna dragutilor.am vazut ca ati dezbatut problema "de ce cezariana si nu natural".pai am avut placenta previa care in cazul unei singerari masive punea viata fatului ,implicit a mamei in pericol.deci cezariana a fost singura modalitate de-a naste.n-a fost un moft .eu am mai citit ,m am documentat si am inteles ca aceasta afectiune se intimpla viitoarelor mamici care sunt slabute si bebele mare.in cazul meu bebele a avut 4 kg la nastere iar eu fiind chiar o tipa slaba.v am pupat.

Vârsta
    35
    Blog Entries
    2

Daca zona era pregatita dinainte(cu exercitii specifice) si omul isi facea treaba bine, nu cred ca aveai problemele astea acum. Oricum, tot in urma unui consult medical poti vedea ce este de facut.