banner-Kinga-728x90

+ Reply to Thread
Results 1 to 27 of 27

Spagat si sfoara!

Suplimente Nutritive

Ce exercitii trebuiesc facute ptr a imi marii elasticitatea?Ca obiectiv mi-am propus spagatul! Si in plus mai pot sa fac asta la 22 de ani? Multumesc!

Vârsta
    25

Re: Spagat si sfoara!

No asta da... si eu incercam sa fac,cand eram mic, la un moment dat mai aveam un lat de palma pana la sol,acum, am ruginit.
    Chiar zilele astea ma gandeam sa ma apuc dinou de slide pe gresie in bucatarie

Este vorba de mobilitate.
    Ea se castiga treptat in timp, cu exercitii de streching, la care sa progresezi usor, atat in pozitie cat si in durata mentinerii pozitiei.
    Odata cu varsta, mobilitatea scade, insa la 22 de ani nu se pune inca problema.

Pavel Tsatsouline are niste idei interesante pe care am inceput sa le pun in aplicatie. Cauta cartea Relax into Stretch.

Vârsta
    29

Quote Originally Posted by mugurel View Post
    Este vorba de mobilitate.
    Ea se castiga treptat in timp, cu exercitii de streching, la care sa progresezi usor, atat in pozitie cat si in durata mentinerii pozitiei.
    Odata cu varsta, mobilitatea scade, insa la 22 de ani nu se pune inca problema.
    Mugurel imi explici si mie ce treaba are mobilitatea unei articulatii cu strechingul ?
    Mobilitatea se castiga cu exercitii de mobilitate si nu cu exercitii de streching .E o mare diferenta intre cele doua.

Vârsta
    25

Quote Originally Posted by ftlty View Post
    Mugurel imi explici si mie ce treaba are mobilitatea unei articulatii cu strechingul ?
    Mobilitatea se castiga cu exercitii de mobilitate si nu cu exercitii de streching .E o mare diferenta intre cele doua.

Man, una e articulatia si una e tendonul care nu te lasa

q.e.d.
    Plus:
    Articulatia are si ea in componenta ligamente. Acestea se intind in cazul entorselor si se rup in cazul luxatiilor.
    In mare parte exercitiile eficiente pentru mobilitate sunt cele de streching.

Cu ce exercitii as putea incepe?

Vârsta
    29

deci ca sa lamurim :
    mobilitate = miscarea unei articulatie
    flexibilitate = intinderea unui muschi
    Mugurel si restul cred ca va referiti la flexibilitate si nu la mobilitate .
    Dau exemple glezna .Daca este limitata de mobilitate ,atunci stretchingul gambelor nu va rezolva problema ,dar din nefericire multi atleti incearca sa faca stretching la gambe in speranta imbunatatirii mobilitatii.Concluzia e ca e nevoie de "miscare" pentru a rezolva o problema a mobilitatii.
    Icra ai putea sa faci genuflexiuni laterale ,tinerea genunchilor la piept ,dar cred ca cel mai bine folosesti google pentru exercitii de mobilitate pentru iliac.

Vârsta
    29

si exercitiile de stretching sunt exercitii de flexibilitate si nu de mobilitate.

Vârsta
    34

Salut.

Eu am reusit sa fac sfoara(cand aveam cam 19 ani) dupa aproximativ 6 luni de antrenament. De 5 ori pe saptamana ma antrenam .
    "antrenamentul"... era cam asa:
    pe gresie sau pe o suprafata alunecoasa ma lasam in sfoara, fara sa fortez prea mult si faceam un fel de "apasari"in jos-fortand deschiderea, sprijinindu-ma cu mainile de podea.
    Faceam o serie de 50 de apasari de incalzire, urmata de 5 serii de 100 de repetari.

Antrenamentul asta m-a dus de la 40 de cm fata de podea la aproximativ 5cm-puteam sa stau in sfoara fara sa ma sprijin in maini.
    Some people play tennis, I erode the human soul.

ftlty, teoria ta este atat de abstracta si fortata ! Nu-i vad rostul in aceasta discutie.
    Era vorba de o spagata sau de o sfoara, caz in care articulatiile nu sunt pe primul loc in limitarea atingerii acestor pozitii.

Inca nu ne-ai luminat ! Dupa parerea ta ce e de facut ! Care sunt exercitiile pentru "mobilitate"?

In exemplul tau cu gleznele, ne tragi usor spre partea care-ti convine tie. In speta daca doresc sa-mi imbunatatesc mobilitatea gleznei, nu o sa o fac prin streching la gamba ! Ci o sa fac streching "la glezna" adica o sa o "fortez" in pozitii de extensie maxima, in toate directiile pe rand, mentinand la limita durerii un anumit timp.
    Asta nu e streching? Cred ca in acceptiunea ta strechingul este numai la muschi !
    Oricum s-ar numi, eu cam la asta m-am referit, in plan secundar bineinteles, dupa cel al intinderii muschilor si tendoanelor acestora.
    Last edited by mugurel; 16-04-2008 at 07:42.

O teorie poate fi falsa sau corecta. Flexibilitatea si mobilitatea sunt ce a spus el( cu singura observatie ca una e pasiva cealalta activa si ambele imbuinatatesc- in conditii de diferita importanta pentru un sportiv- cursa unei articulatii), restul folosesc termenii cu sens impropriu.

Nu ma bag in dfiscutia cu spagatul ca nu stiu ce ar trebui facut, dar vorbind despre glezna: ce spui tu mugurel cu pozitia extrema, la limita suportabilitatii si metinerea pozititiei ESTE STRETCHING. AL gambei si al celorlalti muschi din zona. Mobilitatea pentru glezna presupune miscari dinamice, nu statice.

Vârsta
    25

Quote Originally Posted by 9ball View Post
    Eu am reusit sa fac sfoara(cand aveam cam 19 ani) dupa aproximativ 6 luni de antrenament. De 5 ori pe saptamana ma antrenam .
    "antrenamentul"... era cam asa:
    pe gresie sau pe o suprafata alunecoasa ma lasam in sfoara, fara sa fortez prea mult si faceam un fel de "apasari"in jos-fortand deschiderea, sprijinindu-ma cu mainile de podea.
    Faceam o serie de 50 de apasari de incalzire, urmata de 5 serii de 100 de repetari.

Antrenamentul asta m-a dus de la 40 de cm fata de podea la aproximativ 5cm-puteam sa stau in sfoara fara sa ma sprijin in maini.
    Hello...ar trebui sa incep si eu dinou exerciti pentru spargat
    Acum o mai poti face (sfoara), sau ai ruginit?
    Da, 6 luni e destul de mult... sper sa pot sa-ti bat "recordul"

Vârsta
    34

Hehe acum am 27. Nu mai pot sa fac sfoara, ca nu m-am mai antrenat. Am facut si o intindere destul de nasoala pe la 21 de ani, ca am vrut sa-i arat unui prieten ca "ia uite pot sa fac sfoara" neincalzit...am auzit un parait si abia m-am putut ridica de pe jos

Vârsta
    29

Mugurel ai o anumita varsta si cred ca ai niste fixatii care nu mai pot fi indepartate ,am sa fac miscari dinamice ,ci nu statice precum "stretchingul pentru glezna" asa cum ii zici tu .Uite un exemplu :
    http://www.youtube.com/watch?v=vxr9-IB0Rr4

1. multumesc de "compliment"
    2. nu am fixatie din moment ce am recunoscut ca chiar nu cunosteam atat de in profunzime termenii de flexibilitate si mobilitate. De fapt mai mult diferenta intre ei. Mi se pare mult prea fina.
    3. Ceea ce spui tu ca trebuie facut, asa este, este foarte adevarat, insa nu vad de ce nu ajuta si ce am spus eu, adica strechingul in acest caz al spagatei ca de el este vorba !
    4. O teorie poate fi corecta sau falsa, mai mult sau mai putin relevanta, la obiect sau nu, exista multe atribute, nu este cazul.
    Eu am spus ca teoria este un pic prea abstracta in cazul de fata.
    Tu imi intorci vorbele si imi spui ca nu poate fi decat adevarata sau falsa. Nu inteleg ce vrei sa-mi arati cu asta? Ca nu cunosc limba, semantica, ai impresia ca nu stiu sa folosesc frazele sau sensurile cuvintelor?

Tot acest thread a deviat intr-o discutie de un nivel mult prea inalt pentru practica celor care voiau sa-si imbunatateasca spagatul si sfoara, si observ ca intr-o placere nespusa de va contra cu ceea ce am spus eu, care din start nu contrazicea ceea ce au spus ceilalti. Era un unghi mai ingust de vedere all meu, din necunoastere, va asigur, dar repet, multa lume cade in acest aspect al amanuntelor si nu mai vad padurea de copaci.

Imi cer scuze daca am dezinformat, nu asta imi este intentia.
    Last edited by mugurel; 17-04-2008 at 07:54.

Vârsta
    25

Daca faci orice fel de exercitii pentru masa musculara a picioarelor, asta automat iti reduce din mobilitate (eu asa am patit). Asa k exercitiile de mobilitate poti sa le faci dupa antrenamentul de picioare, plus ca iti si relaxezi muschii, si o sa ai si masa musculara, si forta, si mobilitate.
    Nu te astepta ca daca azi ai facut sfoara pana jos, mai poti si maine. Si nu incerca sa faci sfoara daca nu te-ai incalzit bine inainte! Risti sa-ti rupi vreun tendon si durerea o s-o tii minte toata viata, plus ca recuperarea e foarte lenta. Si dureroasa. Incalzeste-te bine inainte sa te apuci de treaba.
    Exista alte exercitii care iti lucreaza aceeasi "deschidere" ca si la sfoara, deci te vor ajuta sa faci ce ti-ai propus. Poti incepe cu "fluturasul", "sfoara pe genunchi" sau "sfoara pe un singur picior". (denumiri proprii ale exercitiilor; daca nu stii despre ce vorbesc iti pot face o descriere).
    Un alt exercitiu bun pentru mobilitate, de executat dupa ce te "ridici" din sfoara - cauta pe google sau pe youtube "mae keage", "ushiro keage" sau "mawashi keage". O sa-ti dai seama repede despre ce e vorba

Good luck!

:-??Nu va inteleg,sincer...De ce incercati asta la 20 si ceva de ani?
    Am cu 10 mai putin,si imi e foarte usor de facut...Sfoara ,o fac usor,in 4-5 zile am facuto de la unchi de 90,la 180...Intr-adevar,m-am chinuit....Am pus un coleg sa se urce pe Mine,si atunci am atins punctul de jos....Spagatul nu am incercat....
    Am exersat foarte mult in astea cateva zile si mi-a iesit...Nimic nu e imposibil,probabil nici la 24 de ani,dar e nevoie de exersare peste masura...Ceea ce de la o vreme va devenit penibil si plictisitor,nu cred ca sunt prea multi cei ce pot la o asemenea varsta....
    Am facut antrenament,Karate,iar pustii sub 10 ani,o faceau foarte repede,eu am ramas crucit sa ii vad ca o fac,atat de repede,acum parca stau in picioare,iar peste 2-3 antrenamente..Complet...Nu m-am mai dus,dar am exersat acasa,si in plus...Sunt o fire foarte batausa,si incerc cat mai mult cu putinta sa fac tot ce imi sta in puteri,ba chiar mai mult...La scoala,"exersez" pe colegi,care...Cativa fac de 7 ani Karate,nu duc lipsa de "adevarsari",ceea ce ma motiveaza mereu sa fiu si mai bun...Cred ca e si fapt psihic,sa nu renunti cand nu mai poti...
    Nu reuseam sa o fac in cateva zile,daca nu ma chinuiam,fac pana la limita,cand simt ca nu mai pot,si apoi gata,asa o faceam in cateva saptamani,am facut deodata...Desigur,dupa ce ma puneam sa fac,stateam o ora tot chinuindu-ma,ce happy am fost cand o faceam la "comanda",caci parca amorteam si nu simteam durere)Apoi stateam in pat mereu))))))
    Tot vorbiti voi de Streching,si diferenta dintre cele 2,cu ce ma ajuta diferenta dintre cele 2???Doar sa stiu?Stiu foarte multe,dar la practic,cad in cur...Antrenamentul,nimic nu e mai bun...Straduire...
    De obicei,faceam ceva incalzire inainte,5 minute,si apoi ma apucam de treaba,cu trecerea minutelor,tot mai mult...
    Cel putin,nici nu stiu bine ce e Streching)))Defapt Deloc:-j:PDar daca e sinonim cu straduire si exersare :P:>E bun:>
    9Ball,felicitari tie:P)Eu nu am rabdare mai mult de o saptamana sa fac un lucru ce nu imi iese)Si de-aia m-am grabitdar atata timp....:-??Ai trait mai mult cu cativa ani ca Mine))Fratemio acum,abia poate putin...Ma pun sa il trag de picioare)L-am luat pe nepregatite si l-am fortat,a cazut pe spate...:-??Nu mai poate...Felicitari Tie:PEl e mai bleg)
    Last edited by Eeeeuuu; 06-05-2008 at 18:45.

"Fratele meu! Ce vrei sa arati cu acest post? Te intelegem la varsta ta, insa aici se discuta lucruri mai serioase, despre chiar cum s-ar putea face asta, mai stiintific, nu ca la usa blocului.

Quote Originally Posted by Eeeeuuu View Post
    facuto de la unchi de 90,la 180
    Ai stricat frumusete de Topic, bine ca ai si editat ). Incerc sa o fac la 20 si ceva, pentru ca la 12 ani aveam alte prioritati. Ban.

Vârsta
    25

Eeeeuuu... multumim pentru ca ai impartasit cu noi o fila din viata ta lol

Vârsta
    34

Quote Originally Posted by Eeeeuuu View Post
    9Ball,felicitari tie:P)Eu nu am rabdare mai mult de o saptamana sa fac un lucru ce nu imi iese)Si de-aia m-am grabitdar atata timp....:-??Ai trait mai mult cu cativa ani ca Mine))
    O saptamana? Iti prevad un viitor stralucit.

8-|Am scris pe acolo ceva scuze cred...Ce va agitati atata...Daca va deranjez,nu ma bagati in seama...Offofff...Ma intelegeti la varsta asta?Toata lumea se leaga mereu de varsta...Mai lasati-ma si voi cu varsta...
    Nu va suparati,dar la varsta de 20 si de ani,e greu sa mai faceti sfoara...Eu am facuto,in prima faza,din ambitie,apoi,din plictiseala...
    Nu am exersat de ceva timp...de cateva zile...Ma dor articulatiile ingrozitor...Si acuma am si altceva de facut...
    SosetaMsdar pt. Tine,nu am stricat farmecul topicului?De vreti...Sterg mesajele...8-|
    Viitor Stralucit:">Merci mult)))9ball)
    Muschii astia ar trebui sa fie in echilibru si cu mintea
    Am stricat topicul ? Parca i-am dat dinamism....In fine :-j...Scuzati-ma.... Gomene(((

Nu va suparati,dar la varsta de 20 si de ani,e greu sa mai faceti sfoara...

de ce?

Vârsta
    29

Salut baieti.
    Icra, eu zic serios sa cauti pe torrent cartile lui Pavel - relax into stretching si super joints. Daca nu le gasesti nicicum da-mi un mesaj pe mes (shoseta_2003*yahoo.com) si ti le dau eu.
    Back in Business

Bigfoot, am si DVDurile lu Pavel pt cartile astea, si alte cateva. Dami un PM daca vrei ceva..