Closed Thread
Results 1 to 13 of 13

Bicicleta medicinala

Suplimente Nutritive

Bicicleta medicinala ajuta la dezvoltarea muschilor picioarelor?

depinde de cum o folosesti; in regim lent/mediu nu; in regim de viteza (rezistenta marita) dezvolta coapsele... tu vrei sa cresti la picioare sau nu?

Vârsta
    25
    Mancatul, iti potoleste foamea?(asta e un exemplu)
    Cam tampita intrebarea ta...
    Gandeste-te si tu, daca mananci putin, nu te saturi in totalitate, asa este si cu bicicleta, daca o folosesti la o viteza mica, nu iti dezvolta musculatura picioarelor, ca si mersul de altfel, una e sa alergi, sa zicem 1km, alta e sa mergi
    Nici nu ai specificat ce nevoi ai tu, vrei sa slabesti, vrei sa pui ceva muschi pe tine...
    Impossible is nothing!

Aveti dreptate. Sa dau mai multe detalii. Sunt fata, am 22 de ani si acum cateva zile mi-am achizitionat o bicicleta medicinala care ma ajuta si la alte probleme de sanatate (pareza la piciorul drept). Picioarele mele sunt foarte subtiri si vreau sa imi dezvolt musculatura coapselor. Cum anume trebuie sa folosesc bicicleta ca sa obtin rezultate vizibile?

Vârsta
    35
    Blog Entries
    2
    In primul rand ar trebui sa o foloseti cum ti-a recomandat medicul.

Pe de alta parte, cresterea musculara apare ca rezultat al "triunghiului de aur": antrenament, alimentatie(si eventual suplimente), odihna.

La antrenament, pentru cresterea masei musculare, cheia este intensitatea. La inceput vei obtine un oarecare efect cu bicicleta insa in scurt timp cresterea musculara nu va mai fi vizibila pentru ca tipul de efort pe care il faci cu bicicleta solicita fibre musculare cu un potential de crestere redus.
    Pentru a solicita fibrele cu potential mare de crestere efortul trebuie sa fie intens, scurt si rar.
    Intens: dupa 6-8 contractii rezistenta sa fie prea mare pentru a putea continua
    Scurt: 3-4 serii dintr-o miscare(exercitiu), cu 1-5 minute de pauza
    Rar: trebuie sa ai cel putin 48-72 de ore de pauza intre antrenamente

Evident, cu bicicleta nu vei rezolva foarte mult pentru ca:
    1. nu ai cum sa pui rezistenta pentru 6-8 contractii pentru ca ar insemna sa o rupi pana la urma
    2. doar 3-4 serii ar insemna sa nu atingi scopul pentru care ti-a fost recomandata probabil in primul rand
    3. vei fi tentata sa lucrezi mai des de 2-3 zile.

Cel mai bine este sa mergi la un kinetoterapeut, care iti poate alcatui un program de recuperare si iti poate recomanda exercitiile fizice potrivite pentru problema ta.

Evident, alimentatia trebuie sa fie potrivita scopului tau, ai sectiunea "alimentatie' pe site si aici pe forum, destule informatii.

Sunt oameni care au picioare groase de la diferite sporturi sau chiar de la bicicleta, dar e o chestie care tine in primul rand de genetic.

Multumesc pt sfaturi.

Medicul nu prea a stat sa imi explice cum anume sa o folosesc iar pe unde am facut kinetoterapie m-au lasat sa faca acolo de capul meu 10 minute la bicicleta si atat plus niste exercitii usurele repetate doar de 10-20 specifice problemelor mele.
    Dar ma simt bine dupa ce dau la bicicleta si ma gandeam ca poate ma ajuta sa pun si ceva pe mine in locurile unde am nevoie (mai ales pe picioare). Oricum consider ca la o fata nu trebuie sa fie prea dezvoltati muschii.

Eu vreau sa pun pe mine vreo 7-8 kg dar astea sa se puna pe picioare si pe maini nu in alte zone unde nu am nevoie. Am vazut cat de mult conteaza felul cum mananci si cum te odihnesti cand am fost 2 saptamani in spital si mancam la ore fixe plus intre mese ca ma bombardau ai mei imi aduceau mereu de mancare Plus somnul inainte de miezul noptii si in timpul zilei si putina miscare cam 1 ora pe zi cat faceam kinetoterapie. In 2 saptamani am luat 3 kg dar din pacate s-au pus pe burta iar picioarele au ramas la fel de subtiri. Si oricum in 4 zile le-am si dat jos ca mi-am reluat vechile obiceiuri. Acum ma gandeam cum sa fac ca sa ma ingras dar sa se puna unde trebuie si nu pe burta ca data trecuta.

Vârsta
    35
    Blog Entries
    2
    Pui problema gresit.
    Nu ai cum sa te "ingrasi" pe unde vrei tu.
    Ingrasarea presupune grasime, care se va depune in zonele unde organismul prefera sa isi faca rezerve(cu mici variatii de la om la om, de la femeie la barbat si in functie de profilul hormonal): bursta, picioare, piept, spate, brate, fatza.

Ce vrei tu este sa acumulezi masa musculara, si ti s-a spus cum se poate intampla asta: exercitii cu greutati.

Ideea cu "nu vreau prea multi muschi" pe noi ne amuza in cel mai bun caz... NU AI CUM SA FACI PREA MULTI MUSCHI. Explicatiile s-au dat de sute de ori, este un mic articol si la mine in blog.

Variatiile de greutate de cateva kilograme in cateva zile iti fac rau si vei regreta mai tarziu.

nu prea multi muschi...lol...si eventual nu prea multa fibra...eu cred ca tie ti-e teama ca este prea frumos...

pe bune, ca acest "cliseu", " nu vreau sa pun prea multi muschi" e deja jenant...stii cati ani de munca iti trebuie sa pui si sa intretii? si sa si arate bine pe tine...nu sa fie doar kile?

cum p*** mea pot spune unii ca nu vor prea multi muschi? nu te sperii cand iti iese pe gura, ca atunci cand erai mic si injurai fara sa-ti dai seama de fata cu parintii?

FY, chiar ziceai ca nu intelegi de ce unii pun lol prin mesaje...colegul cred ca ne ajuta pe toti sa intelegem...
    Shut The Fuck Up And Train

Originally posted by CristiM
    Variatiile de greutate de cateva kilograme in cateva zile iti fac rau si vei regreta mai tarziu.
    cristi, ai putea sa detaliezi putin, ce se poate intampla mai tarziu? ca sunt curios ce modificari se produc si la ce ne putem astepta. mersi

ficat (+ alte organe interne), piele. e destul de evident.

bai, scuze Dare, am crezut ca esti baiat...apoi am citit mai atent...deci lol , this time for me

Vârsta
    25
    Originally posted by boogy

sunt curios ce modificari se produc si la ce ne putem astepta. mersi
    Iti apar vergeturi, ti se lasa pielea(in special pe burta si la nivelul tricepsului cand tii mana paralela cu solul), variatii de tensiune
    Cam astea trei mi-au venit mie in cap acum...
    Impossible is nothing!

Vârsta
    35
    Blog Entries
    2
    Ma refeream la efectele asupra sistemului hormonal si asupra sistemelor enzimatice din ficat in principal, pierderea de masa musculara, problemele psihice si de comportament.