+ Reply to Thread
Results 1 to 6 of 6
    Vârsta
    25

Suplimente Nutritive

Scuze de oFFtopic ! Pentru ce sunt bune semintile de in.. ? am si eu acasa dar habar nam pt ce sunt bune..
    Ce contin ele ?

Vârsta
    35
    Blog Entries
    2
    Contin grasimi sanatoase, antioxidanti, substante antiestrogenice, fibre.

Inul a fost prezent de mii de ani in alimentatia omului(ca haine trebuia sa-si faca din ceva... si doar nu ar fi aruncat semintele).
    In zilele moderne s-a observat ca poate trata/ameliora simptomle in boli cum ar fi: diabet, cancer, constipatie cronica, cancer de san, probleme imunitare, infertilitate, boli de inima, depresie si lista ar putea continua.

Vârsta
    25
    Foarte tare ! Care ar fi cantitatea normala pe care putem sa o papam zilnik ? cam cite grame ?

Multumesc CristiM pentru raspuns !

Vârsta
    32
    Originally posted by Oleg107
    Foarte tare ! Care ar fi cantitatea normala pe care putem sa o papam zilnik ? cam cite grame ?

Multumesc CristiM pentru raspuns !
    Depinde de persoana, de antrenamente si de dieta fiecaruia.
    Fiecare dintre noi avem nevoie de alta cantitate zilnica de grasimi.

Vârsta
    25
    Pai uite..pap bine..am 7 mese pe zi dintre care 2 mese sunt creatine pro mass(pronutrition).. am 60 kg la 1.77 m inaltime.. Manink multe pireuri in special.. din orez, griu, etc..etc.. carne de pui , dar din grasimi vedetale iau doar o lingura mare de ulei de masline pe zi..drept de dimineata..
    Deci cam care ar fi cantitatea optima de seminte de in pe care ar trebui sa o maninc eu pe zi ?
    Multumesc anticipat !

Vârsta
    35
    Blog Entries
    2
    Caloriile provenite din grasimi trebuie sa fie intre 20 si 40% din caloriile totale.
    Jumatate ar trebui sa provina din surse vegetale si jumatate animale.
    Carnea de pui este mai grasa decat credem, exista un topic activ chiar despre asta.
    Acum, iti faci un calcul aproximativ cu caloriile vezi cat inseamna 20-40%, apoi imparti la 9 si iti rezulta nr. de grame de grasimi necesare pe zi.
    Imparti din nou la 2 si pui mana pe tabelul cu continutul alimentelor pentru a ajunge in final la ce trebuie sa mananci concret.