banner-Kinga-728x90

+ Reply to Thread
Results 1 to 13 of 13

masa dupa antrenament?

Suplimente Nutritive

la cat timp se ia masa dupa antrenament?
    daca ti foame dupa antrenament este bine sa mananci, nu?

altii zic ca dupa jumate de ora poti manca, altii dupa o ora, Uceanu zicea intr-o emisiune ca trebuie sa mananci imediat dupa antrenament.

nu mai stiu ce sa cred...
    O conversatie cu un om intelept valoreaza mai mult decit studierea unor carti deosebite timp de o luna. Proverb chinez

"Ain't nothin' but a peanut" Ronnie Coleman

ma omule chestia asta s-a discutat de foarte multe ori pe forum incat ar parea aproape ceva banal... incep sa-l inteleg pe cristi cand ne trimite la search...
    cum poti sa intrebi daca poti manca daca iti este foame dupa antrenament? la kg tale nu ar trebui sa se puna problema de a manca abia atunci cand apare senzatia de foame...de fapt la nici unu dintre noi.
    Last edited by adiutzzz; 18-09-2007 at 20:10.

Vârsta
    24
    Antrenamentul trebuie sa fie intre mese. Exact dupa el ia un supliment cu proteine din zer. Asta ajuta foarte mult si e mai eficient decat o masa luata dupa antrenament deoarece ofera exact ce are nevoie corpul tau in acele momente

Dupa antrenament
    Pe langa proteine din zer,suplimentul trebuie sa contina carbohidrati cu indice glicemic ridicat.

Dupa o ora,se poate manca si ceva solid.

Daca ti-e foame imediat cum termini antrenamentul,inseamna ca masa dinaintea antrenamentului nu a fost bine gandita.

Vârsta
    32
    Confirm celor spuse de FY, eu de obicei mananc dupa 1,5-2h dupa antrenament, atunci mi se face foame si mananc bine.
    Am incercat si varianta cu 1h dar nu merge, pur si simplu nu pot manca.
    Last edited by Taw; 18-09-2007 at 21:55.

Uitandu-ma peste posturile lui volde,observ ca ii place sa revina periodic printre noi,punand aceleasi intrebari redundante despre catabolism.
    Dezamagitor

de obicei mananc cu juma de h dupa sala daca mi`e foame , sau cu 1 ora , evident daca iau proteina din zer, se nu prea mai mie foame dupa , si imiediat ma culc , dar fy .. care sunt carbo cu IG mare ? ca eu dupa sala bag carne + carbo simpli ..

Vârsta
    32
    Originally posted by gionis3n
    de obicei mananc cu juma de h dupa sala daca mi`e foame , sau cu 1 ora , evident daca iau proteina din zer, se nu prea mai mie foame dupa , si imiediat ma culc , dar fy .. care sunt carbo cu IG mare ? ca eu dupa sala bag carne + carbo simpli ..
    dextroza

Vârsta
    38
    e bine sa manci cu o ora, doua inainte de antrenament

daca nu folosesti suplimente incearca sa mananci imediat dupa antrenament o masa bogata in proteine si cu cat mai putine grasimi. cantitatea de carbohidrati depinde de scopul urmarit si de tipul de antrenament pe care l-ai facut (eventual si de antrenamentul care urmeaza)

Doar proteine? Carbo , niente ?

gionis3n, nu este suficient sa fie carbo simpli.Trebuie sa aiba si un IG ridicat.Evident,standardul este dextroza.
    Last edited by Forever Young; 19-09-2007 at 20:40.

Re: masa dupa antrenament?

Quote Originally Posted by fitt View Post
    e bine sa manci cu o ora, doua inainte de antrenament

daca nu folosesti suplimente incearca sa mananci imediat dupa antrenament o masa bogata in proteine si cu cat mai putine grasimi. cantitatea de carbohidrati depinde de scopul urmarit si de tipul de antrenament pe care l-ai facut (eventual si de antrenamentul care urmeaza)
    pe acest tip de info m-am bazat cand mi-am cumparat de la Gerlinea shake-uri proteice, zic ei (ma rog, nu sunt prea proteice). Cand am dat la o parte eticheta romaneasca pusa fix peste informatiile legate de nutrienti, descopar ca , daca e combinat cu 200 ml lapte degresat, ai cca 7g deproteine si vreo 24 glucide. Lipidele erau ceva la modul 1 sau 2, nu mai stiu acum exact.

Ce inteleg este ca dupa antrenament este indicat sa mananci proteine. Si acum eu una sunt nelamurita: un astfel de shake (care e menit , zice firma, sa suplineasca o masa, avand approx 200 kcal), poate fi baut cu incredere dupa antrenament? sau glucidele continute sunt prea multe? Eu am baut acest shake la 1.5 h dupa antrenament (pilates, lucru cu bandasi la saltea, intensitate medie)

Am deschis si un thread pe "alimentatie" dar nu m-am lamurit prea mult, asa ca, daca tot am gasit threadul asta, am zis sa cer opinia voastra aici (sper sa nu ma ia CristiM la urecheala, da' daca ma ia imi fac deja mea culpa).

Iar daca pe pagina de suplimente exisa undeva recomandat un shake de proteine sau ceva similar (nu ma pricep la suplimente si nu vreau sa vorbesc prostii), as fi recunoscatoare sa fiu trimisa direct acolo (nu cunosc nici furnizorii, nici produsele, asa ca sunt in ceatza la acest capitol)

Multzam!

Vârsta
    35

Nedeia, iti complici inutil existenta. Ramai la mancare deocamdata.

Quote Originally Posted by Pinguin View Post
    Nedeia, iti complici inutil existenta. Ramai la mancare deocamdata.
    ok :-)

la un moment dat o sa invat eu care e treaba, ca sa nu mai fiu musca-n lapte

multumesc pentru sfat si... scuze anticipat! abia acum am observat ca e thread marcat ca redundant...