+ Reply to Thread
Results 1 to 5 of 5

Subiect: calorii/100 gr

Vârsta
    35

calorii/100 gr

Suplimente Nutritive

Am o mare nelamurire.
    De exemplu orezul.Cu totii stim ca orezul are in jur de 350 kcal pe 100 gr.Acum , intrebarea mea este urmatoarea.

100 gr de orez fiert are 350 kcal ,sau nefiert?Ca probabil 100 grame de orez nefiert are 150-200 grame dupa ce il fierbi si se imbiba cu apa

Sau cu bananele?Sa zicem ca imi cumpar 1 kg de banane si il mananc.100 gr de banane are 66 kcal.Cate calorii am mancat ? 660 kcal? Sau cand s-a afirmat ca banana are 66 kcal /100 gr au cantarit 100 de grame de banana fara coaja?
    "Te tarasti cu greu prin viata,zilele le numeri si zbieri,ca timpul trece greu atunci cand suferi"

Vârsta
    29
    Se considera alimentul nepreparat. Si la carne si la orez etc. Deci cantaresti inainte sa gatesti pentru a calcula nutrientii.

La banana inclin sa cred ca s-a facut estimarea doar pentru partea consumabila, adica fara coaja, desi nu sunt 100% sigur.

Este normal ca la produsele ce contin coaja,frunze,radacini necomestibile,kcal si nutrientii sa se calculeze doar la partea comestibila.
    Cui i-ar folosi sa afle cate kcal sau ce nutrienti are nuca,cu tot cu coaja?

E totul calculat la nepreparat.
    In unele tabele vei gasi si valorile alimentelor preparate.

Vârsta
    35
    Multumesc pentru informatii.

Acum ma simt mai intelept! lol
    "Te tarasti cu greu prin viata,zilele le numeri si zbieri,ca timpul trece greu atunci cand suferi"