banner-Kinga-728x90

+ Reply to Thread
Results 1 to 7 of 7

Vitamine in exces - cancer prostata

Suplimente Nutritive

Este vorba de un studiu care asociaza administrarea de vitamine in mod regulat si de mai multe ori pe zi cu riscul crescut al aparitiei cancerului de prostata.

Seleniul, zincul si beta-carotenul - cele mai periculoase

High multivitamin use can increase prostate cancer risk

New York, May 17: Men who take a lot of multivitamins regularly may be increasing their risk of prostate cancer, say US researchers.

The findings of a study on 300,000 men by researchers, led by Dr Karla Lawson of the US National Cancer Institute, indicated that the risk of advanced prostate cancer is 32 percent higher in men who take multivitamins more than once a day than in those who do not take them at all.

The study showed taking multivitamins more than seven times a week was associated with an increased risk of advanced and fatal prostate cancer.

It is still not entirely clear what factors can increase the risk of developing prostate cancer. The correlation was strongest for men with a family history of the disease, and who also took multivitamins like selenium, beta-carotene or zinc supplements.

The scientists are also unsure of why the multivitamins may increase the risk of certain types of prostate cancer.

"The possibility that men taking high levels of multivitamins along with other supplements have increased risk of advanced and fatal prostate cancers is of concern and merits further evaluation," Lawson said.

Because multivitamins contain so many different components and men taking a lot of them were more likely to be taking other supplements, the researchers were unable to find out what was causing the association, said online edition of BBC News.

--- IANS

Vârsta
    27

>>>

Din ce-am inteles, studiile n-au indicat niste concluzii precise. Chiar si asa, ma indoiesc ca e benefic sa iei regulat doze de multivitamine si multiminerale de 1000%, 2000%, etc. E o vorba din popor " ce e prea mult strica ".

Au fost multe discutii pe aici legate de Animal Pak, Ultra Mega Pak, etc. Eu una, NU simt absolut nimic de la ele. Singurul lucru sesizabil e culoarea urinei. Atat. Ma simt mult mai bine, mancand regulat fructe si legume, care practic au cantitati infime de vitamine si minerale fata de suplimentele cu pricina. Asta legat de eficienta . . .

Vârsta
    38

Vârsta
    23
    mda...am auzit si eu ca daca iei prea multe vitamine...potzi sa ai probleme cu rinichii...e adevarat ce e prea mult strica...dar daca iei doar 1 data pe zi...1 "doza recomandata" timp de sa zic...2 ani...fara oprire...este vreo problema?:-??

Iau eu de 14 ani, in fiecare zi, tot felul, dupa cum am cumparat si incercat.
    Fara ele sunt cu o treapta mai jos, insa nu poti sa-ti dai seama de asta la inceput ci mult mai tarziu cand stii sa citesti toate indicatiile "de bord" ale organismului.
    Sunt un tip sensibil, relativ bolnavicios. Acest sport impreuna cu vitaminele si suplimentele nutritive mi-au schimbat viata. Daca am caracteriza forma fizica si sanatatea printr-o valoare, m-au adus de la submediocru la bun.

Vârsta
    23
    eu iau de aproximativ 2 luni...si inainte eram tot bolnav...insa de atunci...nu ma mai dor nici incheieturile si nam mai fost racit deloc...sper sa nu am probleme nici in continuare...deci nu e nici-o problema sa iei zilnic vitamine si minerale

lipsa de consens stiintific = nonsens/interese

1) studiul zice ...in exces ;
    2) studiul este de cohorta , nu este randomizat ( si nu ma refer la standardul de aur - randomizat, dublu-orb, etc), nu tine cont de alti factori ( dieta indivizilor nu conteaza ... practic nu se tine cont decat de calorii si cate rosii mananca, nimic despre zahar, grasimi trans, brocolli, fibre, etc) ;
    3)indivizii din grupul cu cel mai mare risc de cancer de prostata au un istoric familiar de cancer de prostata semnificativ ( cel mai mare ca procent ), ca si de examinari pentru PSA si tuseu rectal. Aceste lucruri indica o incidenta a bolii mai mare la grupul acela, indiferent de 'excesul' de multivitamine.
    4) foarte ciudat este ca cei ce consuma multivitamine de 7 ori pe saptamana au un risc scazut de cancer de prostata fatal 0.80 (0.57 to 1.12), iar cei ce consuma mai mult decat de 7ori ( dar nu se zice cat de mai mult.. inca o pastila de multivitamine, inca 5 pastile etc..) pe saptamana au risc de cancer de prostata dublu 1.65 (0.94 to 2.91).
    5) un studiu caz-control din ianuarie 2007 al AJCN a aratat ca cei ce au in sange un nivel mai mare de seleniu au un risc mult mai mic de cancer de prostata, daca seleniul era asociat cu multivitamine si vitamina E.

Am J Clin Nutr. 2007 Jan;85(1):209-17.Serum selenium and risk of prostate cancer-a nested case-control study.
    http://www.ncbi.nlm.nih.gov/entrez/q..._uids=17209198

The men were followed for up to 8 y. RESULTS: Overall, serum selenium was not associated with prostate cancer risk (P for trend = 0.70); however, higher serum selenium was associated with lower risks in men reporting a high (more than the median: 28.0 IU/d) vitamin E intake [odds ratio (OR) for the highest compared with the lowest quartile of selenium: 0.58; 95% CI: 0.37, 0.91; P for trend = 0.05; P for interaction = 0.01] and in multivitamin users (OR for highest compared with the lowest quartile of selenium: 0.61; 95% CI: 0.36, 1.04; P for trend = 0.06; P for interaction = 0.05). Furthermore, among smokers, high serum selenium concentrations were related to reduced prostate cancer risk (OR for the highest compared with the lowest quartile of selenium: 0.65; 95% CI: 0.44, 0.97; P for trend = 0.09; P for interaction = 0.007). '

Analizele de sange nu mint. Mai degraba se poate 'minti'/'manipula' cu date statistice, atunci cand din start nu tii cont de anumiti factori cunoscuti ( in cazul de fata dieta ).

6) o chestie de logica : daca multivitaminele scad frecventa cancerului localizat, este absurd sa creasca frecventa cancerului avansat ( sau metastazat ), pentru ca si acesta la randul lui ar fi trebuit sa fie initial localizat sau cantonat la prostata.

! parerea mea
    Last edited by andy6pnp; 19-05-2007 at 19:20.