banner-Kinga-728x90

+ Reply to Thread
Page 1 of 2
1 2 LastLast
Results 1 to 50 of 64

Subiect: durere testicul

Vârsta
    39

Angry durere testicul

Suplimente Nutritive

salut! as vrea sa va intreb daca vi s-a intamplat si voua asa ceva si daca ati rezolvat; de cativa ani, din cand in cand sim o surere in testiculul stang, care dureaza un timp (minute sau ore) apoi dispare, iar dupa alte intervale de timp reapare. pe mine ma doare cel drept; am fost la medic, so spune ca nu am nimic; dar eu cred ca daca ma doare, e ceva nenormal; am mai vorbit cu doi amici care au aceleasi probleme, si de la medici diferiti au primit acelasi raspuns: ca nu au nimic...
    ce e de facut? mai are cineva asa ceva? poate facem un club

Vârsta
    35
    Blog Entries
    2
    Se pot face si investigatii imagistice: ecografie de exemplu, dincolo de controlul clinic.
    BTW, am trecut prin el si stiu cum este sa se joace un doctor cu bijuteriile tale de parca ar framanta cozonaci.

La mine cauza erau chilotii prea stransi. Cel putin dupa renuntarea la ei nu am mai avut probleme. Si asta s-a intamplat acum vreo 7 ani.
    Mi-au dat si medicamente la momentul respectiv, antibiotice, antiinflamatoare... dar fara nici un efect.

Totusi, aceste dureri pot ascunde probleme mai grave: infectii cu germeni rari sau putin cunoscuti, tumori, probleme ale circulatiei, hernii etc.

Vârsta
    36
    cand eram in scoala primara am avut probleme din astea intr-o iarna de la prea mult dat pe burta cu sania...deci problema a fost fizica...am fost si la doctor atunci.
    cu ceva ani in urma am avut probleme usoare de la blugi/chiloti prea stramti...iti recomand boxerii mai largi nu chiar de tataie dar sa nu te stranga
    hmm

Vârsta
    28
    Nasol mich25_ca.Du-te la control .Eu sper sa n-ai nevoie de operatie.
    Toata discutia asta imi aduce aminte de un banc(scuze ca o dau in off-topic):
    Cica se duce un tip la doctor cu o durere ingrozitoare de cap.Il examineaza doctorul si ii da diagnosticul "Ai o problema foarte rara- testiculele ti se apasa de coloana si va trebuie sa te castram ca sa scapi de durere".
    Cum omul nu mai putea, se opereaza.
    Dupa aia, ca sa se inveseleasca putin se duce sa-si cumpere haine noi.
    Intra in primul magazin si cere vanzatorului un costum.
    Vanzatorul il masoara din ochi si zice: "Hmm, 51 la camasha si 50 la pantaloni, nu?"
    C:"Da, chiar atat port.Cum ati ghicit?"
    V:"Deh, experienta"
    Probeaza hainele si multumit de ele, cere si o pereche de chiloti.
    V:"34, nu?"
    C:"E uite ca nu ati ghicit.Port 32"
    V:"Cum sa purtati 32? Vi s-ar apasa testiculele de coloana si ati avea o durere de cap de proportii cosmice..."

Morala-cereti si o a doua parere
    :cool:
    "Knowing is not enough, we must apply.
    Willing is not enough, we must do."-Bruce Lee

boristheblade Guest
    pun pariu ca e varicocel.

Vârsta
    39
    CristiM, inteleg ca durerea poate sa treaca si daca renunt la chilotii slip; si eu am facut control si mi-a spus ca nici nu e cazul de ecografie... si nu a vrut sa imi faca... si de 7 ani zici ca nu te-a mai durut... hmm... eu am crezut initial ca poate mi se trage de la sala, dar acum am facut pauza cateva luni; intr-adevar, si mie mi-a dat antiinflamatoare (Celebrex) si mi-a fost ok, dar nu pot sa iau la infinit varicocel nu este clar, ca am fost la medic si la varicocel mai exista in scrot, pe langa testicul si niste vase de sange, insa eu nu am asa ceva eu voiam sa mai discut cu diversi tipi, pentru ca mai am doi amici care au aceesi problema, si tot la fel, au mers la medic si le-a spus ca sunt clinic sanatosi sa incerc si varinata cu chiloti mai largi :-)

Vârsta
    35
    Blog Entries
    2
    Citeste despre efectele secundare ale celebrex-ului.

Din nou vad ca apare problema cu investigatiile... mergi la o clinica particulara si fa ecografia sau alte investigatii.
    Sunt si analize de sange speciale care pot depista anticorpii pentru diferiti germeni f. rari, care nu apar la analize normale.

Vârsta
    32
    doua cauze care la mine dau dureri in testicul(de obicei stangul):
    -constipatia
    -chilotii stamti
    Last edited by vasea; 20-10-2006 at 10:38.

Vârsta
    35
    Si eu am aceiasi problema....... si nici nu stiu ce sa fac.Nu ma doare nimic doar ca ma jeneaza un pic.

Vârsta
    35
    Problema o am de cativa ani dar nu i-am dat importanta.Acum de cateva zile tot timpul sunt cu mana acolo. Probabil ca este si psihic. Sper sa nu fie nimic grav ......stangul este un pic mai mare ca dreptul si sub el se simte ca o aluna sau ceva .La inceput am dat vina pe greutatile prea mari la sala dar eu am de mai demult problema .....Nu stiti nu exista ceva creme sau stiu io?
    Stitii si voi cum e,pana nu te doare nu mergi la doctor.lol

Vârsta
    35
    Probabil ca si chilotii prea stranti ,o sa incerc boxeri.Stiti ce este curios ........ca ,cand purtam boxeri nici nu ma gandeam la "el"

Say hello to my stinky little friend! lol

Vârsta
    34
    pune-ti ideile intr-un singur post, indiferent ca-ti vin la intervale de 5 min

ai optiunea Later Edit.

Vârsta
    35
    Si de ce nu te duci la doctor daca simti ceva in plus sub testicul? Daca ti-ar fi crescut in frunte "o aluna sau ceva" te-ai fi dus la dr sau ai fi intrebat de alifii, asteptand sa te doara?

Vârsta
    35
    Asa ar trebui ......dar m-am gandit ca poate imi apare un al treilea testicol. lol lol lol
    Am glumit.....nu stiu......cred ca trebuie sa merg la medic.

Vârsta
    35
    Am citit pe un site ca daca este Varicocel.......nu este o ideie buna sa porti chiloti largi. Si cica se poate tine sub control cu ajutorul unui suspensor.

Vârsta
    39

am aflat... pe jumatate

salutare!
    iata ca revin cu noutati...
    este foarte posibil sa fie si la tine un chist; insa se pare ca cel mai bine este sa nu-l operezi; oricum, medicul urolog este cel care hotaraste! la mine situatia este si mai incurcata, ca la unul am varicocel iar la celalalt am chist! :-)
    zilele trecute am vorbit cu un amic, iar el are la un testicul un chist, iar la celalalt o obstructie a vaselor; pe el il doare un testicul in repaus, iar altul in erectie! :-D
    oricum, ce ma deranjeaza pe mine este ca a cam inceput sa ma doara zilnic; imi trece daca iau celebrex, cum mi-a recomandat urologul; insa, daca citesti efectele secundare ale celebrexului, preferi sa ai dureri :-D
    oricum, cred ca in curand ne strangem de un club al celor cu probleme de genul asta! :-)

Am inteles ca durere la testicole apare si de la efort, in cazul nostru lupa cu fiarele lol
    si pe mine ma mai doare , eu am o sentatie de intepaturi
    Vezi viata un joc de tarot mai trage o carte
    Sub becuri doar valuri de fum inclestate
    Sub raze furate de fetze uitate
    Ai sperante si patimi in scrum ingropate

Vârsta
    26
    si la mine apar intepaturile astea...mai ales daca am boxerii mai stransi

Vârsta
    35
    Blog Entries
    2
    Pe la 18-19 ani am suferit de niste dureri infernale de testicule, care se accentuau atunci cand stateam jos.
    Tratamentele nu au dat rezultate iar medicul nu a reusit sa gaseasca originea durerii.

Celebrexul mi-a fost recomandat pentru durerile provocate de hernia de disc insa ma simt mult mai bine fara el. Efectele secundare erau de nesuportat si in zilele cand nu luam durerea devenea insuportabila.

Durerile au trecut odata cu renuntarea la chilotii stramti, sau renuntarea definitiva la acest element de imbracaminte.

Originally posted by CristiM
    Pe la 18-19 ani am suferit de niste dureri infernale de testicule, care se accentuau atunci cand stateam jos.
    exact Cristi , tot cand stau jos, sa fie asa . sa nu fie ceva mai complicat:cool:

Vârsta
    39

:-D

pe mine ma doare si cand sunt in picioare, desi ce-i drept, resimt dureri si la birou, atunci cand stau jos;
    intr-adevar, cu boxeri pare a fi mai bine, insa nu e normal; normal este sa fie ok cu orice fel de chiloti, nu? :-)
    partea interesanta este ca aud tot mai multi amici care au astfel de probleme; (cei cu care mi-am permis sa discut subiectul);
    oricum, voi reveni cu detalii de la medic, atunci cand le voi avea;
    e posibil sa aiba o influenta si trasul de fiare; insa daca este un chist acolo (sau ce este), inseamna ca exista si se activeaza numai in anumite conditii; in conditii normale nu ar trebui sa fie, nu? a aparut in timp;
    la mine cel putin se simte la palpare; are dimensiuni mici si o consistenta tare; nu e tot timpul in acelasi loc, pentru ca mi-a spus medicul ca vasele acelea (epididmul si ce o mai fi pe acolo) se misca in jurul testiculului; uneori este destul de greu sa il gasesti, cu atat mai greu pentru medic, care te palpeaza cu manusi...

daca vei merge la medic , sa ne spui ce diagnostic ti-a dat
    bafta :cool:

Vârsta
    32

Re: :-D

Si eu am avut probleme anul trecut, ori de cate ori ridicam ceva simteam ca ma "tine" in zona aceea.

Mi-am facut o examinare la Medicover(ecografie, sau cum se cheama chestia aia cu ultrasunete, care se face si la femeile gravide, sper sa nu spun prostii) unde s-a vazut clar ce si cum.

Nu am avut decat o inflamatie, inflamatie care reapare ori de cate ori port chiloti foarte stramti.

Deci un control la urolog ti-ar face foarte bine.

Vârsta
    39

news...

salutare!
    iata ca revin cu cateva amanunte;
    ei bine, la mine este vorba de un chist foarte mic, a carui cauza este necunoscuta (ca si declansare si formare) si se considera ca nu este oportuna o operatie de extirpare, intrucat se afla undeva pe epididim si se poate ca acesta sa fie lezat la operatie, ceea ce duce la inferitilitate!
    deci, deocamdata la loc comanda, stau in "hold" si ma straduiesc sa port boxeri
    in mod normal, chistul este asimptomatic, deci ar fi trebuit sa nici nu stiu ca exista, numai ca la mine se manifesta... ghinion...

Mitch si io am intampinat aceleasi probleme din cauza ca purtan numai chiloti tanga foarte stramti. Am fost la doctor si mi-a recomandatasa port ceva mai lejer. De atunci am renuntat de tot la lenjeria intima si port numai pantaloni c plasa care imi ofera o senzatie mult mai placuta.
    Ps fereste-te de chinezarii ca te poti irita daca sunt din material sintetic

Vârsta
    29
    tanga? Superman, chiar tanga. Sau ii luai peste pantaloni cum face adevaratul superman (glumesc.. no ofence). De mult nu am mai auzit ca un baiat sa poarte in mod regulat tanga.. de fapt e primul caz.. am mai vazut asa la chefuri.. la plaja chiar...
    "Daca as intra in politica, as intra cu arma-n mana!" - Parazitii

Vârsta
    39

thanks...

merci de sfaturi superman!
    am inceput sa port doar boxeri si ma simt infinit mai bine... fara chiloti nu pot sta

Vârsta
    29

Re: durere testicul

Si eu am problema asta...de un an ma doare destul de tare (dar nu permanent ) langa testicolul stang. Simteam ceva acolo de mult timp, dar cam de un an a inceput sa ma doara efectiv.
    De atunci am facut vreo 3 ecografii testiculare (2 la Medicover si una la ProLife ) si cica am doar o calcifiere.
    Conform urologului de la Medicover, n-ar trebui sa ma ingrijorez, numai ca mie mi se pare ca greseste.
    In primul rand, pe mine ma doare de atata timp si el zice sa nu ma ingrijorez, ca nu e mare lucru si de astea.
    In al doilea, partea stanga, langa testicol, e vizibil inflamata fata de dreapta...eu i-am zis asta si el cica ,,fa mai mult sex''...i-am zis ca nu e asta, ca stiu si eu cum e cu ,,bilele albastre'' si sigur nu am ....pe mine ma doare doar in stanga, extra-testicular....plus ca am o inflamatie. Mi se parea ca nu avea o explicatie foarte clara pt. asta...a spus ca poate sa ma opereze, sa scoata calcifierea aia (desi anterior zisese ca foarte probabil nu e de la ea durerea ), dar ca sansele sa-mi treaca durerea sunt de 50%...adica e de la asta sau nu ?
    La analizele facute data trecuta imi spusese ca e naspa daca e pe testicol, acum s-a dovedit, ca si la celelalte, ca nu e ...si nu a zis nimic. Adica...daca e ceva ce e periculos pe testicol, nu e si extra?

Acum m-a trimis sa-mi fac o consultatie la Neurologie, ca poate am un nerv nu stiu cum...ma enerveaza si ca nu explica decat in termeni medicali f. tehnici, chiar si cand ii spun sa-i traduca.
    Sunt f. ingrijorat de chestia asta si nu stiu ce sa fac...stiti cumva vreun urolog foarte bun.?..ca ma gandesc sa mai incerc si la altul , nu vreau sa descopar tarziu ca am ceva grav. Tipul mi se parea priceput, dar incep sa am indoieli serioase.
    Daca stie cineva vreun urolog bun, ziceti-mi si mie va rog. As prefera unul la particular, pt. ca am experiente cam neplacute (trimis de la unul la altul de zeci de ori in cazul problemelor cu coloana )...plus ca am nevoie de trimitere de la medicul de familie altfel...oricum il am acasa , in provincie...si e mai usor la particular...platesti si gata.

Vârsta
    35
    Blog Entries
    2

Exista totusi si momente cand situatia se amelioreaza? Ai reusit sa le legi cu ceva din activitate/alimentatie/mod de viata?

Vârsta
    29

Pai am momente in care ma doare si altele in care nu ma doare, dar simt totusi o jena acolo.
    Totusi, anul trecut cand am fost la Baile Sacelu pentru a-mi trata o problema cu spatele, parca nu ma mai jena nimic, deloc...ma gandeam ca apele alea au un efect antiinflamator.....cred ca nu era o coincidenta.
    In rest , nu are legatura cu alimentatia sau orice din stilul meu de viata.

Vârsta
    35
    Blog Entries
    2

Vârsta
    29

Boxeri si chiloti obisnuiti...de obicei din astia de la Jolidon...adica nici prea stransi , nici prea largi...nu cred ca de la asta e. Am avut o perioada cand am purtat largi, dar nu a fost nicio diferenta...

Cresterea aductorilor, influenteaza pozitia testiculelor in mers sau cand se sta jos?

Vârsta
    29

Nu prea am inteles ce ai vrut sa zici aici...Oricum, ideea era ca nu cred ca are legatura cu ceva din stilul meu de viata si de asta vreau sa mai consult si alt urolog poate imi da un alt verdict...daca stiti vreunul bun, spuneti-mi si mie, va rog !

Vârsta
    27

Dr. Gabriel Gluck, nu stiu daca mai practica, dar daca da, cred ca il gasesti la Fundeni. M-a ajutat enorm cand eram mic cu niste probleme, singurul din toti la care am fost care nu a sarit sa ma indoape cu pastile. Tratamentul lui a dat in final rezultate.
    Asta e tot ce pot spune ca recomandare, stiu ca nu e mult, dar e ceva.
    "Bodies at rest tend to stay at rest. Bodies in motion tend to stay in motion"
    “The more you sweat in training the less you bleed in combat”
    "The trouble with the world is that the stupid are cocksure and the intelligent are full of doubt"
    "Never attribute to malice that which is adequately explained by stupidity"

Seconds and Pixels
    Jurnalul lui anothem

Vârsta
    29

Multumesc frumos !

Vârsta
    24

Salut! Am o mica mare problema: De cativa ani,cam de prin cls a 7a,acum fiind in primul an de facultate (19 ani) am vazut ca un fel de chist la testiculul stang.Atunci nu i-am dat prea multa importanta,pentru ca nu ma deranja mai deloc! Insa acum,am observat ca acest chist parca s-a marit! nu ma deranjeaza cu nimic,nu ma doare,nu nimic.este o bucata de carne moarta...dar totusi...as vrea sa ma duc la medic,sa imi spuna parerea lui! Credeti ca ar putea fi ceva grav?

Vârsta
    35
    Blog Entries
    2

Medicul iti va spune despre ce e vorba. Sfatul meu este sa cauti doi medici buni si sa mergi separat la fiecare.

Vârsta
    32

Quote Originally Posted by CristiM View Post
    Medicul iti va spune despre ce e vorba. Sfatul meu este sa cauti doi medici buni si sa mergi separat la fiecare.
    Si nu chirurgi, care iti vor spune mereu ca trebuie extirpat testicolul (mi s-a intamplat de 2 ori).

Ti-l recomand pe dr urolog Dinu, eu doar cu el lucrez cand am vreo problema.Are cabinet propriu iar preturile nu sunt deloc mari.
    http://www.uromedica.ro/
    Nick anterior : tau_xxx

Vârsta
    35
    Blog Entries
    2

In urma unor dureri crunte care au durat vreun an de zile mi s-a spus ca nu am nimic

Quote Originally Posted by gino01 View Post
    Salut! Am o mica mare problema: De cativa ani,cam de prin cls a 7a,acum fiind in primul an de facultate (19 ani) am vazut ca un fel de chist la testiculul stang.Atunci nu i-am dat prea multa importanta,pentru ca nu ma deranja mai deloc! Insa acum,am observat ca acest chist parca s-a marit! nu ma deranjeaza cu nimic,nu ma doare,nu nimic.este o bucata de carne moarta...dar totusi...as vrea sa ma duc la medic,sa imi spuna parerea lui! Credeti ca ar putea fi ceva grav?

varicocel ?

Vârsta
    24

Da,si eu cred tot mai mult ca este vorba despre varicocel! Am citit pe mai multe forumuri probleme legate de varicocel,si singura optiune este bisturiul.

Vârsta
    24

Slautare si io am o problema semanatoare,de ieri a inceput sa ma usture putin o portiune din testiculul stang am zis ca e de la un fir de par ceva,astazi ma ustura mai tare,am observat ca am o bubita rosie ca un cos la atingere este ca un nodul(are forma rotunda)testiculu stang e mult mai mare acum ca cel drept

Luni o sa ma duc la medicu de familie sa imi zica ce trebuie sa fac(analize etc)

Vârsta
    27

Usturime? Nu cred ca-i varicocel... Fugi la medic, vezi ce zice.
    "The trouble with the world is that the stupid are cocksure and the intelligent are full of doubt"

Seconds and Pixels
    Jurnalul lui anothem

Vârsta
    24

Unhappy Re: durere testicul

Am inteles anothem,asa cred ca o sa procedez,dar am unele nelamuriri
    rog pe cine a avut probleme si a fost la medic,care e procedura trebuie sa merg la orl,dar aici stiu ca am fost cand am avut probleme la o ureche,medicu imi zice pe loc care e problema banuiesc ca trebuie sa fac un set de analize?io nu am mai avut probleme de acest gen si nu prea stiu procedura
    Totusi sper ca maine dimineata cand ma trezesc sa imi treaca

LOL pt cois te duci la urologie, nu otorinolaringologie. Eu n-as miza pe "speranta sa-mi treaca", ca miza e un coi nu o unghie.
    Last edited by ghostrider; 23-01-2010 at 22:49.
    .

Vârsta
    35
    Blog Entries
    2

sper ca maine dimineata cand ma trezesc sa imi treaca
    Se usuca si cade, stai linistit. Oricum, poti face copii si cu un testicul, iar pe de alta parte, se pare ca barbatii castrati traiesc, in medie, mai mult.

Vârsta
    24

Smile Re: durere testicul

Maine o sa ma duc la un consult,sa vad daca la clinica la care sunt eu au sectiunea urologie
    am asteptat ,am zis ca poate este de la boxeri cam stramti,acuma nu mai ma ustura acel cos care arata ca un cos normal rotund si rosu,are forma de glob
    am mai observat ca testiculu stang la care am problema aceasta nu sta in picioare ca cel drept,adica sta culcat ,foarte ciudat mi se pare plus ca atarna mai jos ca cel drept,si forma de acum este ciudata fata de ce drept
    Ce vreau eu sa mai stiu daca trebuie sa ma dezbrac cand ma conulta doctoru? si radiografia la testicul cum se face,in ce consta?
    m-a pus pe ganduri ce ai spus mai jos Cristi+am dat search pe net,iar pe un site spunea ca la inceput cancerul la testicul se manifesta prin aparitia unei bube rosii

Vârsta
    30

Quote Originally Posted by Costi View Post
    foarte ciudat mi se pare plus ca atarna mai jos ca cel drept,si forma de acum este ciudata fata de ce drept
    Ce vreau eu sa mai stiu daca trebuie sa ma dezbrac cand ma conulta doctoru? si radiografia la testicul cum se face,in ce consta?
    Nu stiu daca te-ai mai uitat si inainte la testicolele tale, dar in general, unul este mai jos si unul mai sus Paranoia te poate cuprinde usor. Nu supraanaliza si du-te la doctor.

Am fost si eu o odata la urologie ca ma durea un testicol si, pe langa ca trebuia sa spun in gura mare la nspe asistente care ma intrebau ce vreau ca ma doare un cois, doctorul m-a pus sa ma dezbrac pe o targa in mijlocul unui cabinet unde intrau si plecau doctori, asistente, mosnegi si babute. Important e ca am putut glumi in acele momente . Sanatatea ta e mai importanta decat o eventuala rusine ca te vad 5 straini cu pantalonii in vine. Bafta.
    Hopa tropa antilopa
    Ochi pentru ochi si in curand toata lumea va fi oarba. (Mahatma Gandhi)

Vârsta
    27

Da omule trebuie sa te dezbraci. Si cand faci sex trebuie sa te dezbraci, si sunt sanse mai mari sa se faca misto de tine atunci, decat la medic. Deal with it for fuck's sake.

De radiografie la testicul n-am auzit ca nu imi imaginez ce s-ar vedea la ea. Poate ecografie sau, in sfarsit, alt tip de analiza..

Seconds and Pixels
    Jurnalul lui anothem