banner-Kinga-728x90

+ Reply to Thread
Results 1 to 19 of 19

Subiect: Lapte praf

Vârsta
    27

Question Lapte praf

Suplimente Nutritive

De unde as putea cumpara lapte praf si/sau degresat in cantitati mai mari (nu ca la magazin 140g ) si la un pret rezonabil?

Nu ai incercat pe la magazinele astea gen Metro?

Sori1386 Guest
    Pe ambalajul de la cutiile de lapte praf este specificat "acest produs nu se comercializeaza" dar incearca paote ai vreo cunostinta care are copil mic pana in 6 luni care primeste pe reteta de la medicul de familie lapte praf pt bebe shi nu il foloseste din diverse motive(poate prefera laptele nataural sau cel de mama) shi in acest caz poate reusesti sa obtii ceeea ce cauti. Poate ceea ce am scris eu mai sus nu te va ajuta prea mult avand in vedere anuntul postat de tine shi avand in vedere k tu poti sa cumperi shi din magazin laptele praf, dar oricum paote cine stie tie la indemana. Bafta.

Vârsta
    26
    Si pe mine m-ar interesa laptele praf degresat . Am cautat peste tot ( Carrefour , Metro , Cora, BIla etc ), si nu am gasit decat la pungi mici de 140 g, si nici nu era degresat . Stie cineva daca pot sa gasesc asa ceva la firmele de suplimente ? Si poate imi dati si mie o adresa .
    Last edited by Bhall; 17-12-2005 at 11:45.

redline Guest
    Milk Protein nu e ceea ce cauti tu defapt?

Vârsta
    26
    Nu . caut un lapte praf simplu degresat ... care are un continut mai ridicat de proteina fara de ala cu grasime .

redline Guest
    Pai si Milk Protein nu este exact ceea ce cauti ? Daca nu exista grasime si vrei concentratie ridicata de proteine ce vrei sa fie ? nu un concentrat proteic defapt? Ca doar nu o sa ai 30 grame de proteine si 70 de carbohidrati in laptele praf.

Vârsta
    26
    Eu spuneam de lapte praf simplu pentru ca din cate am inteles de la Mr_fit costa cam 80 - 90 kg si are cam 35 % proteina . De asta spuneam de lapte praf si nu de un supliment pentru ca este ieftin si vreau sa il folosesc impreuna cu M & E de la pro :P. Ms oricum .

ps : am vb cu cei de la redis si s-ar putea de fac rost

redline Guest
    Deci are 35% proteina da restul ce e? vrei sa zici ca ii 35% prot 2-3% grasime si restu carbo?

S George Guest
    Aveti grija cu laptele praf "ala care nu se comercializeaza" si care e facut pentru sugari(eu stiu ca am unul acasa)pt ca are mult mai multe grasimi decat cel de vaca.Asa e compozitia laptelui matern probabil.
    Unde mai pui ca m-a pus draq' sa-l gust si e absolut oribil(era cat pe ce sa vomit),saracii copii.
    Cel degresat e cu totul altceva.M-am tot uitat si eu prin magazine dar inca nu am vazut asa ceva.
    Last edited by S George; 19-12-2005 at 12:43.

Vârsta
    35
    Laptele praf de la magazin sau de la farmacie, are in compozitie multa grasime, ceea ce nu cred ca vrea cineva sa-l cumpere. Avand in compozitie cam 30-35% proteina, si grasimea poate ajunge pe la maxim 30%, ar fi mai bine sa incerci un supliment de tip MRP.....macar acolo ai si ceva adaugat pe langa carbohidrati.
    PS. Trebuia sa fi inceput pe vremea lu Nea' Nicu sportul asta sa vezi ce inseamna sa maninci ca supliment, lapte praf cu aromele pe care singur le faceai.
    "The forest is my chapel.The trees are the pillars and walls of an endless cathedral.The wind in the trees is my choir.The land gives me water for my thirst and food for my famine.My blades grant me safe passage,give me food and make my shelter.Survival is my religion and I am it's preacher."

redline Guest
    sau Milupapukeicon

Vârsta
    26
    Hai ca deja o dam in medicamente lol . Eu vorbeam de un simplu lapte degresat ( adica fara grasime ) care se foloseste la fabricarea suplimentelor pe care o sa il iau de la un depozit :P . Multumesc oricum pentru sfaturi :cool:

Vârsta
    35
    lol
    Te costa intre 15 si 25 mil. rol. Crezi ca merita sa iei 50 kg. doar sa ai mai mult acasa? Sau crezi ca iesi mai ieftin?.....
    Ideea asta e de mult in emisferele cerebrale ale culturistilor de la noi, insa nu cred ca ai putea vreodata sa maninci asa ceva. Este materie prima.....nu produs finit. Gindeste-te (si)la gust.....pukeicon
    "The forest is my chapel.The trees are the pillars and walls of an endless cathedral.The wind in the trees is my choir.The land gives me water for my thirst and food for my famine.My blades grant me safe passage,give me food and make my shelter.Survival is my religion and I am it's preacher."

Vârsta
    26
    Originally posted by testokick
    lol
    Te costa intre 15 si 25 mil. rol. Crezi ca merita sa iei 50 kg. doar sa ai mai mult acasa? Sau crezi ca iesi mai ieftin?.....
    Ideea asta e de mult in emisferele cerebrale ale culturistilor de la noi, insa nu cred ca ai putea vreodata sa maninci asa ceva. Este materie prima.....nu produs finit. Gindeste-te (si)la gust.....pukeicon
    lol lol acum nu ma speria asa poate o fii bun cum vreau eu sa il fac adica cu un M&E . Nu o sa iau 50 kg o sa iau intai putzin pentru ca iau de la un prieten :P. Daca e bun, bine daca nu ... nu. Eu macar am incercat :P. El mi-a spus ca imi aduce cu 10 ron . Vad eu lol

Vârsta
    35
    Blog Entries
    2
    Da, este o problema care vad ca revine din cand in cand, odata cu fiecare noua generatie de culturisti incepatori...
    Asa cum a spus si tetokick... ideea asta e f. veche si multi chiar au folosit-o in trecut.
    Acum succesul depinde de cel putin 3 factori:
    1. toleranta la lactoza... chiar daca la inceput vei digera bine laptele praf in timp este posibi sa ai probleme, s-au vazut multe cazuri; sa nu mai vorbim de indicele glicemic al lactozei...
    2. grasimea- doar daca esti ectomorf extrem vei face fatza la cantitatea egala de grasimi si proteine, in cazul laptelui nedegresat
    3. GUSTUL... cat timp crezi ca vei putea sa il suporti ca atare?

Vârsta
    26
    Va dati seama ca nu am venit eu aici sa va arat ca am descoperit apa calda si mersul pe jos eu numai am vrut sa incerc si am incercat . Are un gust " foarte bun "; mai bine strageti putini bani si cumparati cea mai ieftina proteina de la redis decat sa bagati asa ceva in voi.

Originally posted by CristiM
    Da, este o problema care vad ca revine din cand in cand, odata cu fiecare noua generatie de culturisti incepatori...
    Asa cum a spus si tetokick... ideea asta e f. veche si multi chiar au folosit-o in trecut.
    Acum succesul depinde de cel putin 3 factori:
    1. toleranta la lactoza... chiar daca la inceput vei digera bine laptele praf in timp este posibi sa ai probleme, s-au vazut multe cazuri; sa nu mai vorbim de indicele glicemic al lactozei...
    2. grasimea- doar daca esti ectomorf extrem vei face fatza la cantitatea egala de grasimi si proteine, in cazul laptelui nedegresat
    3. GUSTUL... cat timp crezi ca vei putea sa il suporti ca atare?

firmele producatoare de suplimente(p.n. ,h.b., r.,n.p., si altele de la noi si alte tari) nu faca altceva decat ambaleaza anumite materi prime.Oare nu ar fi mai inteligent sa cumparam noi direct de la producator acele materi prime adica concentratele proteice?
    de ce sa dam 700 mii pe un kg de weypro cand putem da 100 mii????????????oare cutia in care e frumos ambalata si eticheta costa 600 mii lei?????
    INTRATI PE SAITURILE FIRMELOR PRODUCATOARE DE CONCENTRATE PROTEICE SI CERETI O LISTA DE PRETURI SI VA VETI CONVINGE

:cool: :cool: :cool:

Originally posted by gambit

Oare nu ar fi mai inteligent sa cumparam noi direct de la producator acele materi prime adica concentratele proteice?
    De ce nu incerci?