banner-Kinga-728x90

+ Reply to Thread
Results 1 to 16 of 16
    krak Guest

Apa in timpul antrenamentului?

Suplimente Nutritive

Acum cateva zile am auzit niste baieti ca vorbeau ca nu e bine sa bei apa in timpul salii. nu prea cred ca asa e dar totusi sunt curios daca are si ceva efecte nocive.
    Cristi scuze daca nu am postat unde trebuie

Vârsta
    33
    Efecte nocive: daca bei prea multa trebuie sa te duci la toaleta si faci pauza prea mare intre serii...

krak Guest
    lol
    asa ma gandeam si eu...

Vârsta
    29

Depinde ce sala...

Daca te duci la sala de culturism este bine sa bei multa pentru a te hidrata.Efortul este anaerob si apa nu influenteaza negativ performantele sportive.

Daca te duci la o sala unde se face in mare parte efort aerob(ex: de atletism, box, kickbox etc)mai bine iei o inghititura mica la jumatate de ora si lasi restul pentru final.In caz contrar o sa te simti lipsit de energie.
    Think BIG !!!

Vârsta
    35
    Depinde si cat de mult transpiri. Eu, cand lucrez piciarele beau 1-2 litri apa/antrenament ca transpir ca un cal.
    "If you want big muscles...don't forget your shot!"

krak Guest
    pai eu si la efort aerob si anaerob transpir de zici ca am facut dus imbracat oricum eu beau 1-2 litri de apa la antrenament.

Vârsta
    29
    Originally posted by Watcher
    Efecte nocive: daca bei prea multa trebuie sa te duci la toaleta si faci pauza prea mare intre serii...
    eventual daca faci antrenament de 2-3 ore... ajungi ca sa mergi la buda datorita apeoi baute in timpul primei ore a antrenamentului, altfel daca faci 1 ora maxim antrenament, si 2 litri de apa daca bei, nu ai cum sa mergi la toaleta , in timpul antrenamentului
    adi

redline Guest
    Beau ~2,5 litrii de apa plata la antrenament si nu am voie sa ma duc la toaleta si nici nu ma simt full. Daca nu beau 10 minute apa tot sunt uscat in gura si nu cred ca dau randamentul maxim.

Vârsta
    31
    Pai normal ca nu te simti full, pe caldura asta elimini toata apa prin transpiratie...

Vârsta
    33
    pe caldurile astea este cel mai bine sa bei multa apa,mai ales in timpul antrenamentului cand se transpira "din greu".eu beau in medie cam 2l apa plata/antrenament.

Originally posted by redline
    Beau ~2,5 litrii de apa plata la antrenament si nu am voie sa ma duc la toaleta .
    Poate ca nu ai nevoie , ca daca nu ai voie e destul de nasollol
    isi not how big your muscle measure , it;s how big they look
    (Frank Zane , Mr.O 77,78,79)

redline Guest
    nevoie am vrut sa scriu - dar nu a mai mers edit-ul.:cool:

Vârsta
    45

Bea, bea, nu te lasa

Este necesar sa te hidratezi, mai ales in sezonul cald, cand transpiri abundent atat din cauza efortului de antrenament cat si a caldurii, pentru a-ti proteja rinichii. Cine nu ma crede, sa nu bea nimic, sa faca antrenament, si dupa aia sa faca un pipi intr-un borcan transparent. Daca nu vedeti sedimente sau macar o culoare neobisnuit de inchisa sa repetati experimentul de cateva ori.

http://www.xyzw.ro/Fisiere/litiaza_renala.htm

Ex: Jucatorii de tenis sustin partide de 2-3 ore, beau in fiecare pauza bauturi izotonice (si, cand ajung in ATP 200, sunt milionari)
    "Isotonic solution: A solution that has the same salt concentration as the normal cells of the body and the blood. As opposed to a hypertonic solution or a hypotonic solution. An isotonic beverage may be drunk to replace the fluid and minerals which the body uses during physical activity."

Pe eticheta unei bauturi izotonice, ref. la performanta vs. hidratare, era ilustrata comparatia performantei in efort nehidratat / hidrata cu H2O / hidratat cu izotonicul lor, crescatoare in aceasta ordine.

Vârsta
    26
    Cum naiba sa nu bei apa in timpul antrenamentului.......Daca nu beau apa mor acolo sub aparate. Eu beau cam 1.5-2 kg de apa si ma antrenez cam 1.20 - 1.40 ore. Parerea mea e ca e bine sa bei apa pentru ca la sala elimini multa apa datorita efortului depus....

Vârsta
    26
    Da, in timpul antrenamentului pierzi prin transpiratie saruri minerale si vitamine, pentru asta trebuie sa bem apa cat simtim nevoia.
    ""O mie de zile de antrenament, un incepator, zece mii de zile de antrenament, un maestru."" - Masutatsu Oyama

Vârsta
    25
    La antrenament beau cam 1-2l de apa
    Rami Isk.