+ Reply to Thread
Results 1 to 12 of 12
    anaaa Guest

De ce se umfla mainile?

Suplimente Nutritive

de ce se umfla mainile (nu bratele) de la efort?

de ce nu se umfla de fiecare data cand e vorba de acelasi efort?

are legatura cu pozitia mainilor in timpul efortului? de exemplu:
    1. cand urci pe munte mainile iti atarna pe langa corp si e posibil ca si bretelele de la rucsac sa afecteze circulatia

2. cand faci de exemplu bicicleta statica mainile se afla pe ghidon de cele mai multe ori.

nu e o chestie urgenta. e doar o intrebare care pe mine si pe alti cativa prieteni ne framanta de mai mult timp si m-am gandit ca daca cineva cunoaste explicatia poate n-ar fi rau sa ne ajute si pe noi si pe cei de forum sa gasim raspunsul.

de asemenea, daca intrebarea nu se incadreaza in subforumul "Probleme medicale" imi cer scuze si va rog sa nu ma urechiati prea tare.

Mistretzu Guest
    Ciudata intrebare. Nu este normal sa se umfle mainile, indiferent de tipul de efort!!!

As avea o rezerva: chiar apare un edem (se umfla cu adevarat) sau e doar senzatia? Senzatia de "degete umflate" sau "palme moi, ca pernitele" este date uneori de suprasolicitatea mecanica a palmei (ex. ridicari repetate de obiecte grele si/sau greu de apucat sau lucrul cu obiecte rugoase, aspre). Si transpiratia excesiva sau contactul prelungit cu apa da asemenea senzatii, care sunt tot subiective.

Senzatia de "mana grea" asociata cu senzatia de pulsatie in palme/degete este normala la efort si nu traduce un edem, este consecinta vasodilatatiei periferice cu circulatie hiperdinamica fiziologica de efort. La asta te refereai?

Umflarea mainilor este relativ greu de demonstrat daca edemul nu este mare. Semne care indica un edem real pot fi:
    - inelele nu mai pot fi scoase de pe degete
    - palma isi pierde culoare rozalie normala, devine mai palida
    - strangerea mainii in pumn este dificila, incompleta si eventual dureroasa
    - nu mai poti "ciupi" pliul cutanat pe dosul mainii
    ...

La efort apare intr-adevar hiperemie (cresterea irigatiei sanguine tegumentare), dar rarisim apare edem la omul normal pe palme. Cine pateste asa ceva (si mai ales daca are si dureri sau amorteli) ar trebui investigat pentru o boala articulara autoimuna (lupus, PAR), acrocianoza si fenomene Raynauld, compresiuni de nervi periferici, hipoalbuminemie, purpura autoimuna, sindrom de tunel carpian, malformatii, hipotiroidism, etc.

anaaa Guest
    ups! m-ai speriat.

sa o luam pe rand: din experienta mea: la efort mare si prelungit se umfla usor mainile, nu ma doare nimic si nu imi amortesc, nu devin palide. si nu se intampla de fiecare data. seamana un pic cu senzatia de retentie de apa. poate ca e doar o senzatie cum spui tu. uneori si pulseaza usor. e cam la fel cum e cand de oboseala foarte mare se umfla uneori picioarele. nu m-am gandit niciodata ca ar putea fi ceva grav. cineva care s-ar uita la mainile mele inainte si dupa efort n-ar observa nimic diferit.

exemplul cu mersul pe munte nu se referea la mine. mai multi prieteni (care par absolut sanatosi), dupa un mars fortat de vreo zece ore, care le-a depasit cu mult limitele dar a fost impus de situatia din teren, au avut asemenea simptome. la fete s-a manifestat mai puternic, ele avand mai putin antrenament. spuneau ca era vizibil cu ochiul liber si ca n-ar fi putut sa-si scoata inelele. mentionez ca toti aveau in spate rucsaci destul de grei.

bolile pe care le-ai enumerat si care suna destul de inspaimantator sunt frecvente? te intreb pentru ca parca mi-e greu sa cred ca toti am putea fi bolnavi, fara sa stim. plus ca am vazut la mai multe persoane fenomenul. stii, ceva de genul: "mama, ce mi s-au umflat picioarele. am mancat sarat sau am mers o zi intreaga pe caldura". sau poate n-am descris eu prea bine. intrebarea a fost absolut inocenta. pentru mine a fost ceva de genul "de ce nu se amesteca uleiul cu apa?"

cred ca cea mai apropiata descriere e ca atunci cand retii ceva apa sau cand e caldura mare, sau ca la fete inaintea unei anumite perioade a lunii. credeam ca-i o chestie banala.

so, please lamureste-ma, ca acu' m-am speriat.

Mistretzu Guest
    Hmmm, ce se intampla in perioada menstruala a ciclului la femei este intr-adevar edem si este normal, e dat de imbibitia tesuturilor cu apa din pricina progesteronului (la fel patesc si unele gravide in primul trimestru).

Acum inteleg ca te referi de fapt nu la efortul obisnuit, ci la suprasolicitare masiva, care e alta poveste. Daca cineva "sare calul" (isi depaseste limitele fiziologice) cu efortul fizic brusc si concentrat este intr-adevar posibil sa se umfle putin tranzitor extremitatile si in lipsa unei patologii.

Mecanismele sunt cam asa: apare febra musculara, care este data de acumularea de acid lactic. Acidul lactic trece (din muschi, care il produce) in sange si, impreuna cu mecanismele adaptative normale suprasolicitate, produce urmatoarele fenomene:
    - vasodilatatie periferica masiva, persistenta cateva ore
    - tahicardie compensatorie cu cresterea volumului-bataie prin cresterea fortei de contractie in sistola
    - tahipnee (pentru compensarea respiratorie a hipoxiei tisulare si a acidozei)
    - acidul lactic in sine creste permeabilitatea peretelui vascular (capilar) pentru apa (efect local propriu)
    - hormonii de stress raman crescuti ceva vreme dupa efort (important in aceasta discutie este cortizolul, care poate produce un grad de edem periferic)
    - vasodilatatia masiva plus transpiratia declanseaza mecanismele de retinere a apei pentru a mentine volemia (creste ADH si aldosteronul), ceea ce duce la scaderea debitului urinar pentru cateva ore (cred ca ai observat ca dupa efort urina e mai concentrata, mai galbena si relativ putina fata de cata apa bei de sete) si in conditiile permeabilitatii capilare crescute duce si la un grad de edem
    - muschii sunt atat de "obositi" (lipsiti de rezerve de ATP) ca tonusul in repaus e alterat si contractiile sunt nefiziologice, ceea ce determina o intoarcere venoasa deficitara, cu staza in periferie

Cam astea ar fi mecanismele prin care dupa efort supraliminal (exagerat) apare un grad de edem periferic tranzitor. Este mai frecvent, mai durabil si mai mare pe membrul inferior (picior), dar poate aparea si la maini. Este sesizabil numai pe extremitati pt ca acolo spatiul este restrans (tesutul lax este putin) si senzorii cutanati de presiune sunt mai multi/cm patrat. Senzatia de pulsatie este data de circulatia hiperdinamica si apare si in lipsa edemului.

Faptul ca cineva cara un rucsac in spinare poate afecta circulatia membrului superior numai daca respectivul rucsac este prost purtat, daca curelele intra profund in axile (la "subrat"), comprimand axul vasculo-nervos al bratului. Rucsacul trebuie corect sa se tina pe umeri, nu sa "taie" axila.

Faptul ca fetele sunt mai afectate decat baietii se explica prin rezistenta lor mai redusa la efort. In mod normal, natural, femeia are masa musculara mai mica si capacitate de efort mai redusa decat barbatul. Evident la solicitare egala o femeie va suferi mai mult efectele efortului supraliminal decat un barbat (ma rog, depinde si fiecare cat este de antrenat).

Acum diferenta normal/patologic. Este clar ceva in neregula daca edemul apare la efort mic sau mediu (ex. la mersul pe strada, la urcat 3 etaje pe scari sau la 1km de alergare). La fel este suspect daca apare edem numai pe maini (nu si pe picioare).

Edemul (normal) de efort supraliminal este modest ca volum si TRANZITOR, dispare de la sine in maximum 2 ore. Se poate asocia cu senzatii subiective de pulsatie, de "degete intepenite" (dar mobilizabile complet cand vrei sa le misti), mancarimi (prurit), intepaturi in palme, care pot persista inca 2-3 ore dupa remiterea edemului si care nu traduc o boala.

Dar daca apar:
    - dureri reale, importante, in degete sau pumn,
    - amorteli obiective (cu limitarea miscarilor) sau degete "intepenite" intr-o pozitie
    - umflarea articulatiilor degetelor, nu a mainii in ansamblu
    - edem mare, cu mana "ca o perna alba" dureroasa sau paretica (dispare sensibilitatea)
    - invinetirea mainii
    .....
    este clar ceva patologic si trebuie investigat.

anaaa Guest

Thumbs up

m-am linistit.

e vina mea ca n-am folosit deloc cuvantul "tranzitor" si nu am precizat de la inceput ca e vorba de o umflare usoara, insesizabila de un tert si ca nu e asociata cu dureri, intepaturi, amorteala etc. si poate ca am creat confuzie. de asemenea ar fi fost bine sa precizez ca e vorba mai degraba de degete si in nici un caz de palme.

este evident acum ca atat in exemplul cu muntele cat si in celalalt nu este ceva patalogic.

multumesc mult pentru explicatii. am inteles mecanismul care intra in actiune la efort si e totul foarte clar.

Mistretzu Guest
    Ah, am uitat sa-ti descriu un alt mecanism, referitor de data asta la umflarea picioarelor dupa mers prelungit.

Nu ma refer la edemul decliv al gambelor la persoanele cu varice/insuf. venoasa, ci la piciorul propriu-zis (de la glezna in jos) care devine umflat si dureros la omul normal care merge mult pe teren accidentat sau cu incaltaminte proasta, incomoda. Piciorul se umfla in acest caz prin inflamatie (edem inflamator) datorata micro-traumatismelor repetate. Cand se exagereaza apar si bataturi sau rani de frictiune si piciorul poate ramane cu adevarat "intepenit" pana la 24 de ore, datorita inflamatiei. Soldatii in mars fortat, alpinistii amatori si femeile inconstiente care umbla pe tocuri-cui foarte inalte sunt exemplele cele mai cunoscute.

La maini pot aparea fenomene similare la anumite activitati, cum ar fi muncile agricole cu unelte traditionale (sapat cu cazmaua, cosit, prasila), munca in constructii fara manusi de protectie, etc. Bineinteles daca se exagereaza si mai frecvent la persoanele neobisnuite cu asa ceva.

tazzmaniac_devi Guest
    Am si eu o problema asemanatoare. Am lucrat recent la sala biceps si triceps in urmatorul mod: o serie de biceps si imediat o serie de triceps fara pauza si dupa ma odihnesc. Pe langa brate si antebrate umflate mi s-au umflat si palmele. Nu cred ca este edem. Mentionez ca diametrul manerelor ganterelor, scripetilor si barelor cu care am lucrat difera (uneori destul de mult). Ba chiar au aparut dureri dupa ce am lucrat cu gantere cu maner foarte masiv.

Vârsta
    33
    "- strangerea mainii in pumn este dificila, incompleta si eventual dureroasa"

MISTRETZUle,

mi-am suprasolicitat degetele si acum prezit simtomele de mai sus exceptie facand perioadele in care fac efort fizic cu mainile.

Ai putea sa-mi dai un sfat sa scap de durerea asta,mai ales ca ca dureaza de cateva luni?

Mistretzu Guest
    De cateva LUNI?

Te rog detaliaza problema, s-ar putea sa fie vorba de cu totul altceva, eventual deschide un nou thread.

Ar trebui sa-mi zici:
    - cand a aparut prima data drerea (si dupa ce eveniment)
    - unde doare exact?
    - la ambele maini? Simetric?
    - durerea e ascutita, surda, in valuri, pulsatila, ... cum?
    - ce o declanseaza?
    - ce o amelioreaza?
    - iradiaza undeva aceasta durere?
    - ai vreo modificare de aspect al mainilor (culare, forma, etc)?
    - e cumva limitata in mod real miscarea degetelor? Adik daca ignori durerea poti strange pumnul?
    - La extensie fortata doare?
    - doare si incheietura mainii?
    ....
    cat mai multe detalii

+ sti sa ai vreo boala cronica?
    + ai avut recent vreo gripa?
    + varsta exacta si tipul de antrenament uzual

Vârsta
    33

o sa-ti raspund pe liniutze

-prima durere a aparut acum 7 luni cand am inceput munca in italia ca mecanic de intretinere dupa ce am schimbat 7 benzi rulante intr-o fabrica in doar 3 zile(mentionez ca inainte de asta am lucrat 5 ani pe calculator la firma la care lucrez si acum)
    -ma dor articulatiile degetelor DOAR atunci cand incerc sa strang pumnii si uneori dimineata cand ma trezesc din somn
    -da...ma doare la ambele maini
    -ma dor "pernitzele(sau cum or fi numite)" exceptie facand buricele degetelor
    -durerea este declansata atunci cand vreau sa strang mana de tot
    -este ameliorata dupa ce fac efort...trece dupa ce solicit mainile de cateva ori
    -sincer nu am inteles ce vrei sa sti:"- iradiaza undeva aceasta durere?
    "
    -culoarea mi se pare la fel..poate un pic mai galbene iar degetele
    sunt mai groase pe partea interioara
    -e foarte putin limitata miscarea degetelor...doar atunci cand incerc sa strang pumnul pentru prima data ...cateodata si a doua sau a treia oara!apoi nu mai este limitata!daca ignor durerea pot strange pumnul
    -nu
    -incheietura nu ma doare

nu am avut nicioada nici o boala.mi-am facut acum 1 an toate analizele si au iesit toate bune(aveam doar fibrinogenul putin scazut)

cand racesc imi trece foarte repede,iar gripa nu am avut iarna asta!
    fac antrenament cu greutati ocazional o data sau de 2 ori pe saptamana acasa!mai fac si rar skandenberg la antrenament cu colegii de pe site,dar si ocazional pe la servici cu colegii!

Mistretzu Guest
    Pot fi mai multe cauze diferite si pare ceva destul de serios. Imi este imposibil sa fac diagnostic diferential aici, trebuie neaparat sa mergi la un spital sa faci niste investigatii !

Durerea in sine are caracter de durere inflamatorie cronica. Inflamatie articulara, cel mai probabil sterila. Prima grija e sa vedem daca e de cauza locala sau in cadrul unei boli auto-imune.

Cauzele locale posibile sunt numeroase, dar niciuna nu e cu adevarat severa. Orice ortoped te va putea evalua si trata corespunzator, iar riscurile de complicare sau sechele sunt mici. Asta e varianta buna...

Varianta mai putin buna e o artrita autoimuna (ca manifestare initiala de lupus, artrita reumatoida sau spondilartropatie seronegativa). Trebuie obligatoriu sa te testezi de asa ceva!!!

Esti inca in Italia? Ai asigurare medicala? Trebuie sa faci OBLIGATORIU urmatoarele analize:

1. Radiografie de mana (bilateral fata+profil)
    2. Screening hematologic, care sa includa obligatoriu si dozare de fibrinogen si testele de coagulare
    3. Dozare de Factor Reumatoid
    4. Dozare de Anticorpi Antinucleari

Pentru cazul in care esti in Italia, iata lista testelor in engleza, sa inteleaga medicii ce vrei (printeaza lista, denumirile in engleza sunt internationale):

1. Hand radiography (PA and profile, both hands)
    2. Hematology screening (including fibrinogen levels and basic coagulation tests)
    3. Rheumatoid factor (RF)
    4. Anti-DS-DNA antibodys

N-are rost sa-ti spun tie de ce trebuie fiecare, cand un medic va vedea ce vrei sa-ti testezi si ce simptome (dureri) ai va intelege imediat la ce m-am gandit eu.

Asa ca fuga la medic, preferabil la ortopedie si/sau reumatologie!

Vârsta
    33
    Multumesc pentru sfaturi!

Sunt de 3 sapt in Bucuresti!