banner-Kinga-728x90

+ Reply to Thread
Page 1 of 6
1 2 3 4 5 ... LastLast
Results 1 to 50 of 289
    Mistretzu Guest

Probleme cu coloana vertebrala

Suplimente Nutritive

Aici astept intrebarile voastre pe aceasta tema. In masura in care am timp voi incerca sa va raspund complet la fiecare.

Retineti:

1. Coloana vertebrala are 5 portiuni (segmente morfo-functionale) in continuitate: cervical (7 vertebre), toracic (12 v), lombar (5 v), sacrat (osul sacrum, format din 5 vertebre sudate) si coccigian (= "noada" =4-5 v). In masura in care puteti, va rog incercati sa-mi localizati (in cuvintele voastre) cat mai detaliat durerile si sa-mi descrieti detaliat durerile si celelalte simptome (chiar daca aparent nu szunt legate de coloana).

2. Orice durere are cateva caractere clinice importante, pe care vreau sa le stiu:
    - localizare
    - ce o declanseaza (si ce a declansat-o prima data)
    - ce o amplifica
    - la ce (cand/daca) se amelioreaza spontan
    - cat dureaza fiecare episod si daca intre episoade dispare complet sau numai se reduce
    - intensitate (subiectiva): cat de rau va doare si cat de tare va deranjeaza (ex: jena, durere surda, junghi, fulgerare, "ma tine", etc.)
    - ce anume miscari va limiteaza (si cat) si in ce pozitii va trece
    - cu ce se asociaza (inclusiv probleme care nu sunt sau nu par legate de coloana)

3. Am nevoie in fiecare caz de:

- varsta
    - sex
    - inaltime si greutate
    - ce tip de antrenament sportiv faceti (fitness, culturism, arte martiale, atletism, etc.)
    - antecedente:
    a. ce probleme ati mai avut in trecut legate de coloana;
    b. daca suferiti de vreo boala cronica (de orice fel) sau aveti sechele de boli din trecut;
    c. daca ati fost vreodata operat si de ce;
    d. daca urmati vreun tratament la ora actuala (si de ce);
    e. daca aveti rude de grd.1 cu probleme similare

- daca ati fost vreodata cosultati de un medic pentru aceasta durere (ce specialitate avea si ce v-a spus)
    - daca v-ati facut vreo radiografie sau alta investigatie imagistica

4. Evident ca fiecare pacient este unic din punct de vedere clinic si terapeutic, dar pentru a evita raspunsuri similare seriate probabil ca in unele cazuri voi face trimiteri la raspunsurile anterioare pentru unele detalii.

Nemesis Guest

Probleme?

Am observat ca in urma anumitor exercitii (si aici ma refer in special la hiperextensii, mai ales atunci cand le fac cu greutati), dupa antrenament pe o perioada de cateva zile am o durere f. slaba, mai bine zis o jena la baza coloanei.

Nu o simt tot timpul ci numai daca ma aplec si ma ridic incet, in rest nu ma incomodeaza cu nimic, aproape ca nu se simte ... la cateva zile dispare cu totul ... nu stiu daca este o problema ... dar m-am gandit ca nu strica sa intreb.

Inaltime: 1.78
    Greutate: 76
    Varsta: 20
    Sport: culturism

Nu am nici un fel de probleme medicale, n-am avut niciodata probleme cu coloana. Mama a avut probleme serioase in zona lombara dar au survenit in urma unui accident, n-au fost din nastere asa ca nu cred sa fie relevante ... Nu mi-am facut nici un fel de investigatii medicale.

Astept parerea ta.

Vârsta
    36
    Din cate am citit intr-un Muscle & Fitness, este contraindicat la hiperextensii sa depasesti orizontala datorita efortului excesiv la care supui coloana.
    "The only easy day was yesterday" - Navy Seals Motto.

Man is made or unmade by himself; in the armory of thought he forges the weapons by which he destroys himself; he also fashions the tools with which he builds for himself heavenly mansions of joy and strength and peace.

Mistretzu Guest
    Nemesis

La prima vedere problema pare a fi datorata efortului inadecvat pe coloana. Nu ma refer la efortul muscular excesiv, ci la fortarea articulatiilor discale in extensie, care cred ca este dincolo de toleranta ta reala. Poate faci si ceva contractura dureroasa de psoas (care e compensatorie aici) sau chiar un grad de intindere pe ligamentele scurte intervertebrale.

Wydarr are dreptate, la extensii cu greutati e bine sa nu depasesti orizontala. Muschii posturali au parghie proasta in aceasta pozitie si isi pierd in mare masura rolul de sustinatori ai coloanei, deci aproape intregul stress mecanic e preluat de articulatiile intervertebrale. Iar daca hiperextensia este maxima (fortata) intraga structura a coloanei este torsionata excesiv, riscurile fiind destul de mari.

Recomandarile mele sunt:

1) Inaintea de: extensii, abdomene sau alte exercitii care mobilizeaza coloana lombara ai grija sa faci macar 5 min. de incalzire:
    - flexie si extensie libere, progresive, din picioare
    - aplecari laterale
    - rotatii de bazin
    - rotatii de trunchi (cu mainile in solduri)

2) Incepi intotdeauna cu 20-30 de extensii fara greutati.

3) Daca pui greutati la extensii foloseste cu 1/3-1/4 mai putin decat inainte. Nu face serii mai lungi de 20 de miscari. Intre 2 serii schimba exercitiul, fa altceva macar 5 min. Nu depasi orizontala in extensie.

4) NU ai voie sa faci:
    - pod
    - abdomene cu trunchiul liber in balans (nu stiu exact cum se cheama miscarea, e vorba de exercitiul in care stai cu picioarele si bazinul fixate pe un plan inclinat care se termina deasupra fundului, iar trunchiul balanseaza din hiperextensie maxima in flexie maxima)
    - abdomene cu o perna sub fese (unii fac asa ceva pentru ca efortul este mai mare, dar este periculos pentru coloana)
    - abdomene cu greutati mari
    - flotari cu greutati asezate pe zona lombara (daca pui greutati le pui pe umeri)
    - flotari intr-o singura mana
    - extensii de pe orizontala fara maini (ridicarea trunchiului din stand pe burta pe podea)
    - ridicari de haltere (de pe podea) mai grele decat propria ta greutate corporala

5) Daca durerile reapar in aceste conditii mergi la un ortoped, faci un film (Rx) si vezi daca nu cumva ai o problema mai grava.

+ O idee utila este si sa-ti lucrezi echilibrat musculastura care sustine coloana lombara. Exercitiile care fac aceasta treaba sunt:
    - extensii libere
    - abdomene simple
    - flotari (flotarile contracta toata musculatura posturala si intaresc mult coloana, este gresita ideea ca ar lucra numai bratele)
    Aceste exercitii isi ating scopul in cazul tau daca sunt facute toate (toate 3 tipurile), succesiv si alternativ, macar cate 2 serii de 20 din fiecare.

+ O alta chestie utila ar fi un aparat de electrostimulare folosit regulat pe zona lombara intre antrenamente. Fie sa te duci la o sala de masaj care are asa ceva, fie sa cauti sa-ti cumperi unul acasa (dar nu vreo dracovenie, unul bun - din cate am vazut e o oferta interesanta chiar aici pe site).

Probabilitatea unei afectiuni mai grave este mica, dar nu neglijabila. N-ar fi rau sa mergi oricum la un consult ortopedic: nu strica, nu-i mare lucru si nu-ti ia mai multe de o ora. Ca sportiv ar trebui oricum sa faci un consult medical anual, macar la un medic sportiv sau de familie.

Nemesis Guest
    Intr-adevar la hiperextensii e foarte incomod sa depasesti orizontala, mai ales cand ai un disc in brate ...

Un alt exercitiu care-l folosesc destul de des pt. abdomen si care pune stres pe zona lombara sunt ridicarile de picioare (cu picioarele intinse). La inceput le faceam din culcat, apoi am inceput sa le fac din pozitie verticala. Singura problema aici ar fi ultimele repetari cand nu mai am suficienta energie sa franez coborarea picioarelor si curbez un pic coloana. O sa reduc numarul de repetari ca sa le execut corect.

O alta problema e cu incalzirea, faceam eu ceva incalzire dar mai mult la inceputul sedintei, dupa care urma helcometru, ramat la aparat, tractiuni ..... si undeva pe la urma erau hiperextensiile..

O sa incerc deocamdata exercitiile pe care mi le-ai sugerat pentru cateva luni sa vad cum merge.

Mistretzu Guest
    Nemesis

M-am gandit la o solutie care sa-ti permita sa faci ridicari de picioare fara sa-ti fortezi coloana. Presupun ca esti un tip antrenat si scopul tau e sa-ti dezvolti abdominalii, deci cred ca esti capabil de exercitii care necesita un efort foarte mare.

Ridicarile normale de picioare din culcat sunt la fel de solicitante ca cele din atarnare (vertical). Dar daca vrei sa depui efortul maxim pe acest tip de exercitiu faci asa: trunchiul sta drept si fix (te tii cu mainile de ceva pe sol), picioarele intinse si lipite intre ele descriu o miscare lenta inte 15 si 90 de grade. Adica ridicarea e pana le verticala, dar coborarea nu se face pana atingi solul, ci pana cand calcaiele sunt la o palma deasupra podelei. Ideal e sa si mentii picioarele la 15 grade (coborate) pentru 1-2 secunde inainte de a le ridica din nou.

Efortul este enorm la genul asta de ridicari. La salile de wu-shu (pe unde mergeam eu la antrenamente) numai luptatorii din lot faceau asa ceva pentru rezistenta si chiar dintre ei putini reuseau serii mai lungi de 25-30 de miscari corecte (cu picioarele drepte si fara sa atinga solul).

Dar ma gandeam ca tu fiind culturist ai putea incerca exercitiul mai greu. Nu stiu exact care e gradul tau de rezistenta, dar daca nu esti sportiv de performanta e bine sa nu incepi direct cu serii foarte lungi, poti face rapid febra musculara cu chestiile astea.

Nemesis Guest

Ridicari de picioare

Originally posted by Mistretzu
    Nemesis presupun ca esti un tip antrenat si scopul tau e sa-ti dezvolti abdominalii, deci cred ca esti capabil de exercitii care necesita un efort foarte mare.
    Scopul este intr-adevar sa-mi dezvolt abdominalii ... cat priveste forta deosebita ... nu te lasa inselat de avatarul meu lol

Trunchiul sta drept si fix (te tii cu mainile de ceva pe sol), picioarele intinse si lipite intre ele descriu o miscare lenta inte 15 si 90 de grade.
    Eu fac ridicarile la un aparat Florsystem ... n-am o poza la indemana. Parca era una pe site .... http://www.getfit.ro/rdgym1.jpg asa. In poza asta, in partea din stanga se vede o jumatate din aparatul despre care vorbesc. Ridicarile de picioare le fac tinand mainile pe manerele verticale, cotul pe perna aia albastra iar spatele este imobilizat (partial) de un "spatar" care nu mai apare in poza. Cu picioarele complet coborate sunt cam la 30cm de sol si se poate depasi usor verticala (nu e nimic care sa opreasca picioarele sa se duca in spate).

Oricum nu cred ca afecteaza prea mult executarea exercitiului ... de fapt, e chiar comod. In legatura cu modul de executie, n-am incercat niciodata sa cobor partial ... dar cred ca fac macar jumate din repetarile pe care le faceam in mod normal ... o sa incerc data viitoare cand merg la sala.

Nu stiu exact care e gradul tau de rezistenta, dar daca nu esti sportiv de performanta e bine sa nu incepi direct cu serii foarte lungi, poti face rapid febra musculara cu chestiile astea.
    Nu cred ca o sa le pot face foarte lungi (in nici un caz 30 de repetari cum spuneai ca faceau cei din lot). Febra nu-i o problema, fac abdomen o data pe saptamana, are timp sa-si revina. De fapt e chiar binevenita, inseamna ca e eficient exercitiul.

Mersi pt. ajutor!
    Last edited by Nemesis; 26-09-2004 at 16:13.

stef99 Guest
    tocmai ma pregateam sa deschid un thread nou pe tema asta.

pe scurt:
    am 18 ani 1.90m 67kg si scolioza ("putina" mai mult un inceput)

am cautat mult pe internet site-uri cu exercitii pt asta dar nu am gasit nimic.
    am facut gimnastica medicala dar nu multa. era prea multa aglomeratie si oricum nu-mi convenea. am mai facut acasa niste exercitii pe care le favceam acolo de atunci, dar nici astea prea des.

are vreun efect (bun/rau) daca ma duc la sala si daca trag spate destul de tare (2 ori pe saptamana)?
    stii niste site-uri despre asta?

Vârsta
    35
    Am patit-o saptamana trecuta.

Orice durere are cateva caractere clinice importante, pe care vreau sa le stiu:
    - localizare: zona toracica a coloanei
    - ce o declanseaza (si ce a declansat-o prima data): prima data a fost declansata de o serie de geno la care am incarcat bara din inconstienta si stupiditate; ma doare cand alerg sau cand sar, cand ma asez/ridic din pat, cand ridic greutati (gen indreptari), la antrenamente pot face exercitiile care nu presupun greutati mari si nu solicita coloana
    - la ce (cand/daca) se amelioreaza spontan: cand ma intind, cred ca la stretching
    - cat dureaza fiecare episod si daca intre episoade dispare complet sau numai se reduce: nu dureaza, intre episoade dispare complet
    - intensitate: daca incerc sa fac geno sau indreptari pot sa zic ca "ma tine" - nu pot executa exercitiul respectiv, in rest e doar jena sau durere surda

- varsta: 25
    - sex: M
    - inaltime si greutate: 182cm, 75kg
    - ce tip de antrenament sportiv faceti: culturism
    - antecedente: nu am
    a. Ce probleme ati mai avut in trecut legate de coloana? no problems
    b. Daca suferiti de vreo boala cronica (de orice fel) sau aveti sechele de boli din trecut: nu
    c. Daca ati fost vreodata operat si de ce: de apendicita
    d. Daca urmati vreun tratament la ora actuala (si de ce): nu
    e. Daca aveti rude de grd.1 cu probleme similare: probleme similare nu, dar in copilarie aveam spatele indoit sau nu stiu cum sa zic - opusul spatelui arcuit si umerii lasati cum are tata acum si cum a avut bunicul. De fapt de sport m-am apucat de cateva luni din cauza durerilor la spate (de alta natura decat cea de acum) de la scaunul de birou dupa ce m-am angajat si chiar mi-a fost bine dupa ce am inceput sa fac miscare.

- Daca ati fost vreodata cosultati de un medic pentru aceasta durere (ce specialitate avea si ce v-a spus) nu
    - Daca v-ati facut vreo radiografie sau alta investigatie imagistica nu
    Last edited by quattro; 07-11-2004 at 14:37.
    Keep it short and simple.

Mistretzu Guest
    quattro

Tu ai cu siguranta o malformatie a coloanei, neglijata in copilarie si adolescenta. Acea chestie pe care tu o numesti "opusul spatelui arcuit si umerii lasati cum are tata acum si cum a avut bunicul" ar putea fi o hiperlordoza si nu m-ar mira sa asociezi si o scolioza de grad mic.

Leziunea acuta actuala a fost cu siguranta favorizata de coloana ta stramba, leziunile de coloana la genoflexiuni sunt foarte rare. Pot fi mai multe tipuri de leziuni cu aceste caracteristici. In ordinea gravitatii acestea pot fi:
    - o ruptura musculara partiala pe paravertebrali
    - o avulsie a unei insertii musculare (de pe vertebra sau de pe capul coastei)
    - o fractura prin smulgere a unei apofize spinoase
    - o fractura/tasare de corp vertebral
    - o fractura de apofize articulare, cu sau fara deplasare vertebrala
    - o leziune discala

Ultimele 3 posibilitati au probabilitate mai redusa, dar sunt mult mai grave. Eu inclin deocamdata catre una dintre rimele 3 variante.

Mai vreau urmatoarele detalii:

1. Vreau sa faci succesiv flexie (aplecare inainte), extensie, flexii laterale si rotatii stg/dr (din umeri, cu bazinul fix) si sa-mi spui la care miscare doare mai tare si ce miscari sunt limitate clar de duere.
    2. Durerea asta iradiaza? Unde? (adica daca "se duce" undeva, ca un curent, o arsura sau junghi cand te misti)
    3. Daca apasa cineva cu degetul pe punctul maxim dureros doare mai tare?
    4. Punctul de maxim al durerii este exact pe mijlocul coloanei sau putin intr-o parte?
    5. Poti localiza mai concret punctul dureros? Iata cum ar fi bine sa procedezi: stai in picioare cu capul mult aplecat inainte (barbia in piept) si rogi un amic sa-ti numere vertebrele palpand pe mijloc apofizele spinoase ("varfurile" vertebrelor pe spate). In pozitia asta vertebra care proemina cel mai mult sus este C7, T1 (prima toracica) fiind imediat urmatoarea sub ea.

Astept detalii. Intre timp opresti complet antrenamentele si iei un antiinflamator sistemic usor (Algocalmin 2-3 cp/zi dupa mese). Pana la clarificarea situatiei ai voie sa faci ca efort NUMAI brate, folosind gantere din pozitia asezat pe scaun si bicicleta (dar sa ai grija sa stai drept pe ea si sa nu te balansezi lateral, lucreaza la franare mica). Sa nu te puna necuratu' sa faci streching, abdomene/extensii sau ridicari de haltere, nici macar impinse!

Vârsta
    35
    Bun , ia sa vedem:

1. Ma doare la flexie doar daca nu controlez spatele sa fie drept cand ma alpec si mai mult pe ridicare, daca nu e drept ma doare. La celelalte miscari n-am probleme.
    2. Durerea e ca un junghi, parca ma impunge.
    3. Daca apas cu degetul, doare mai tare dar nu asa tare ca si cand ridic ceva de jos ed exemplu.
    4. Punctul de maxim al durerii este undeva intr-o parte, spre stanga mea.
    5. Mistretzule, am pus un amic sa-mi numere, nu prea am obtinut aceeasi numaratoare, oricat l-am pus sa repete (cel mai des am numarat 11-12). Oricum durerea e spre partea inferioara a zonei toracice - am aproximat la vertebrele 11-13. Daca nu-s destul de exact mai incerc azi cu alta persoana.

Dupa antrenamentul cand s-a declansat - acum 8 zile m-a durut mai tare prima zi, apoi s-a ameliorat dar inca nu a disparut. De atunci am mai facut doua antrenamente: umeri si spate, dar n-am avut probleme, nici macar la ramat cu gantera sprijinit cu o mana pe banca - am incercat sa nu ma sprijin si sa ridic o greutate de jos si m-a durut.

Mersi.
    Last edited by quattro; 08-11-2004 at 09:35.

Mistretzu Guest
    Ooops! Leziunea e la jonctiunea toraco-lomabara, mai nasol decat daca era in zona toracica (care e mai rigida).

Daca spui ca s-a mai atenuat de la momentul initial, e posibil sa ai norocul sa fie numai o avulsie sau o ruptura musculara. DAR trebuie neaparat sa excludem o leziune discala, o fisura sau o tasare vertebrala, deci iata cum vei proceda:

Mergi IMEDIAT la un ortoped sa te vada. Vei face o radiografie (coloana toraco-lombara F+P) sa poata fi exclusa o leziune importanta. ATENTIE: chiar daca faci poza la o policlinica, numai ortopedul (nu radiologul sau MF) poate exclude o leziune osoasa/discala. Nu te juca, pentru ca poate fi ceva serios. Deasemenea nu amana problema in speranta ca va disparea, pentru ca daca e o leziune osoasa e posibil ca durerea sa dispara curand si leziunea se agraveaza in timp!

Daca medicul ortoped exclude o leziune severa (de disc sau corp vertebral) ramane sa discutam cum e mai bine sa recuperezi cat mai rapid si mai usor ruptura musculara sau avulsia. Oricum vei primi o recomandare terapeutica de la ortopedie, pe trebuie care sa o respecti, dar (daca va fi cazul) eu iti pot adauga anumite masuri care sa scurteze durata vindecarii si sa remita mai prompt durerea.

Nici macar nu incep acum sa-ti fac vreo recomandare pentru ca mi-e teama ca daca iti mai trece durerea vei neglija consultul de specialitate. Deocamdata singura urgenta este sa te vada un ortoped, sa putem exclude problemele mai grave. DUPA ce ai rezultatul acestui consult stam de vorba.

Bafta!

Vârsta
    36

Re: Probleme cu coloana vertebrala

- localizare: L5-S1
    - ce o declanseaza (si ce a declansat-o prima data): dimineata am dureri sau cand stau mult pe scaun si ma ridic, indreptarile au declansat-o
    - ce o amplifica: statul pe scaun, uneori si de la stranutat am dureri, ramat/indreptari cu bara
    - la ce (cand/daca) se amelioreaza spontan: daca stau in picioare nu ma doare deloc
    - intensitate (subiectiva): cat de rau va doare si cat de tare va deranjeaza (ex: jena, durere surda, junghi, fulgerare, "ma tine", etc.): tip fulgerare, cutit in coloana (nu ca as sti cum e intr-adevar senzatia )
    - ce anume miscari va limiteaza (si cat) si in ce pozitii va trece: arcuirile in fata cu musculatura relaxata imi provoaca dureri
    - varsta: aproape 27
    - sex: m
    - inaltime si greutate: 175, 75-80
    - ce tip de antrenament sportiv faceti (fitness, culturism, arte martiale, atletism, etc.): culturism, dans sportiv

- antecedente
    d. daca urmati vreun tratament la ora actuala (si de ce): acum doar Jointment dar acum 7luni am luat celebrex si myolastan pt 10 zile apoi timp de 6 luni 7tab celebrex/luna

- daca ati fost vreodata cosultati de un medic pentru aceasta durere (ce specialitate avea si ce v-a spus): lombalgie cronica discopatica
    - daca v-ati facut vreo radiografie sau alta investigatie imagistica: vezi atachment

merci
    Attached Thumbnails Click image for larger version

Name:	r2.jpg
Views:	1426
Size:	11.4 KB
ID:	935  
    hmm

Mistretzu Guest
    Johnni Bravo

"lombalgie cronica discopatica"sau "discopatie lombo-sacrata durerosa" tot un drac, mare belea pe capul tau...

Mai clar (avand in vedere si filmul) tu ai o nenorocita de hernie de disc anterioara incompleta (gradul 1 din cate vad eu)... Veche, dupa cum pare, au aparut si deformari de corp vertebral. Fiind anterioara (nucleul herniaza anterior) are avantajul ca nu comprima radacinile sau maduva (de fapt coada de cal la L5), dar asta n-o face inofensiva.
    Fara film de fata nu pot spune daca nu-i cumva antero-laterala (desi nu pare), dar asta nu conteaza cine stie ce decat daca apar semne de compresie....

Bun, hai s-o las cu stiinta si sa trec la partea practica. Singurul tratament real este operatia! Nici o alta masura nu va fi curativa, nimic nu mai poate reface inelul fibros si va veni la un moment dat si agravarea (expulzia nucleului, cu compresii si ankiloza, cu limitarea miscarii). Importanta este decizia daca este de operat acum sau de amanat. Se considera urmatorii factori:

1. Riscul de agravare acuta: riscul ca expulzia nucleului sa se faca brusc si cu compresie radiculara. Daca hernierea este strict anterioara (situaite rara) nu va face niciodata compresie, dar daca-i antero-laterala risti o leziune radiculara (nervoasa) la o accidentare care rupe brusc inelul.

2. Riscul de deformare functionala a coloanei SI cel de afectare a altor articulatii (discul de deasupra si soldul) datorita modificarilor anatomice existente. La tine exista tendinta permanenta la hiperlordoza (deja ai un grad de hiperlordoza), ceea ce va afecta in timp discurile superioare si vertebra L5. Un ortoped trebuie sa evalueze viteza de progresie a deteriorarilor si riscul lor exact.

3. Necesitatile tale de mobilitate si activitate zilnica: trebuie sa te gandesti cum este mai comod/bine pentru viata ta actuala:
    - sa traiesti cu aceste dureri (atenuate medical) si cu limitarea efortului si a miscarilor (obligatorii pentru prevenirea agravarii), amanand momentul chirurgical
    - sa te operezi acum (ceea ce inseamna o pauza de cateva luni in activitatea sportiva) si apoi sa ai o mult mai mare libertate de miscare

Daca vrei sa amani operatia trebuie sa respecti un regim de viata si terapie preventiva care aproape sigur iti va impune sa renunti la orice forma de sport de performanta. Operatia rezolva aceasta problema, dar e o interventie majora si necesita cam 6 luni de repaus relativ si recuperare serioasa... Si daca optezi sa-ti continui activitatea normala ignorind riscurile in speranta ca nu vei pati ceva grav in urmatorii cativa ani vei ajunge la complicatii urate indiferent ce tratamente paliative faci.

Tocmai de-aia hernia de disc e o boala nasoala, oricum ai lua-o nu-i simplu de rezolvat. Singurul sfat util cate ti-l pot da este sa gasesti un ortoped bun si sa discuti toate astea cu el. Chiar daca ortopedul iti recomanda amanarea interventiei (numai el este in masura sa evalueze corect riscurile), tot ai nevoie de un program de kinetoterapie preventiva bine pus la punct de care trebuie sa te tii serios.

Vârsta
    36
    care sunt riscurile operatiei? paralizie?
    cele 6 luni de recuperare postoperatorie ce presupun? Pot sa imi continui munca adica sa stau 9 ore pe scaun?
    Sunt cca 8 luni de cand menajez zona lombara timp in care muskii lombari s-au atrofiat destul si lucrul asta ma duce cu gandul ca mi-am agravat starea de dinaninte in sensul ca riscul ca discul sa iese este mai mare acum...
    am si film din fata daca te ajuta cu ceva dar acolo totul pare normal...

merci
    hmm

Mistretzu Guest
    JohnnyBravo

Operatia are riscuri, ca orice interventie chirurgicala majora, dar cel de paralizie este foarte mic. Nu se deschide canalul medular si nici discul tau nu are tendinta de a hernia posterior (spre maduva), deci "sansa" unei leziuni medulare este insignifianta. Riscurile principale sunt legate de eventualele accidente intra si postoperatorii, cel mai bine e sa le discuti cu ortopedul la care mergi. Over-all nu este o interventie prea riscanta, cu conditia ca echipa operatorie sa fie de valoare.

Recuperarea presupune intai o perioada de imobilizare (nu sunt sigur, dar cred ca 6 saptamani). Dar numai vreo 2 sapt. la pat, in rest se pune un corset rigid care-ti tine spatele intr-o anumita pozitie fixa. Acest corset este teribil de incomod, dar fixeaza bine spatele si permite o activitate zilnica cvasi-normala.

Pasul 2 al recuperarii este kinetoterapia, adica cateva luni de exercitii fizice directionate pentru antrenarea/dezvoltarea musculaturii regionale (in principal spate, psoas si abdomen) si pentru cresterea mobilitatii articulatiilor vecine operatiei
    (coloana lombara si soldurile, ca sa compenseze rigidizarea segmentului L4-L5-S1). Se face sub indrumare/supraveghere medicala, la o sala de recuperare. Pentru tine ca sportiv nu cred ca va fi ceva nemaipomenit, mai mult o adaptare stiintifica a antrenamentului pentru un scop clar. Oricum sa sti ca presupune un efort considerabil, nu-i o joaca, trebuie sa ai vointa si sa te tii de treaba.

Dar daca faci sport de performanta ai o perioada minima de 6 luni in care nu mai poti practica acel sport. Daca esti culturist vei pierde masa in brate/piept, pentru ca 6 luni faci numai recuperare.

Zici ca ai muschii atrofiati in zona lombara. Ei bine, asta nu-ti creste riscurile, dar recuperarea va fi mai lunga si mai grea, pentru ca medicul FKT nu te va declara vindecat pana nu pui muschi zdraveni in zona...

Ei, pune si filmul ala de fata sa vedem daca hernierea e anterioara sau antero-laterala, de curiozitate. Dar oricum tot ce-am spus pana acum ramane in picioare, tu trebuie sa mergi la un ortoped care sa decida daca te opereaza si sa discute cu tine toate optiunile.

Vârsta
    36
    Originally posted by Mistretzu
    Recuperarea presupune intai o perioada de imobilizare (nu sunt sigur, dar cred ca 6 saptamani). Dar numai vreo 2 sapt. la pat, in rest se pune un corset rigid care-ti tine spatele intr-o anumita pozitie fixa. Acest corset este teribil de incomod, dar fixeaza bine spatele si permite o activitate zilnica cvasi-normala.
    medicul mi-a dat deja sa port un lombostat (corsetul de care amintesti) care ma scuteste de dureri cand ma ridic de pe scaun. Ma simt f bine cu el.

nu fac performanta, nici eu nu stiu de ce ma kinui asa...daca tonifierea muskilor ar ajuta oare de ce mi s-a dat si myolastan care relaxeaza muskii? Bine ca au fost 10 zile...din cate am inteles totusi rolul lui era sa permita discului sa intre la loc dar...nu cred sa fi fost iesit.

o sa merg in curand la control...(cel de dupa 6 luni de celebrex 7cp/luna)
    Nu-mi permit acum sa fac operatii, adevarul e ca ma sperie tare...poate o sa imi sacrific un intreg concediu ca sa fac asta (+recuperarea)

merci de raspunsuri (o sa fac poza si la filmul celalalt)
    hmm

cronos Guest
    Sa nu iti sacrifici nici un concediu daca ajungi la "cutit".
    Ai dreptul la concediu medical.
    Daca o sa te opereze o sa te cam coste ce e drept dar nu ai de ales....

Am avut un prieten care a avut ceva asemanator si stiu ca a reusit sa scape prin medicatie, o sa-l mai intreb cum se simte.
    Ce e drept...si aia l-a ruinat...
    Ce a fost interesant la el e ca a fost la 2 medici si unul l-a trimis la "cutit" si celalalt medicamente si repaos cat mai mult...

Oricum, trebuie sa se pronunte un medic bun.

Mai clar (avand in vedere si filmul) tu ai o nenorocita de hernie de disc anterioara incompleta (gradul 1 din cate vad eu)...
    Mistretzu toata stima pt. pregatirea pe care o ai da scuza-ma eu am fost la mai multi medici si toti mi-au zis ca nu pot sa-mi dea un diagnostic prea precis pe baza radiografiei , cel putin ince priveste discurile , si pe net am citit ca e f. greu de dat in diagnostic de hernie dde disc trebuie rmn sau tomografie, si tu la un atasament pe calc dai un diagnostic, asa precis , ce sa zic esti tare lol . Altfel eu ma indoiesc serios ca dupa o opeartie la coloana( mai ales facuta in Romania) e posibila o recuperare completa
    Johny eu iti recomand sa-ti faci un rmn sa o tomografie si abia apoi vei sti daca trebuie sau nu operatie .
    p.s. eu mi-am facut rmn la Cluj si acolo am vazut doua persoane care fusesera amadoua operate( cu mai mult sau mai putin timpo inainte )si crede-ma ca se simteau ca dracu una a si intepenit pe masa de diagnostic de la rmn.In cazul meu desi ma simt ca dracu mi-a zis ca nu-i caz de operatie , parerea mea e ca nici la tine Johny , da daca poti fa-ti un rmn sau o tomografie
    isi not how big your muscle measure , it;s how big they look
    (Frank Zane , Mr.O 77,78,79)

Mistretzu Guest
    Slim

Ai si nu ai dreptate... Diagnosticul radiologic este de suspiciune, nu de certitudine. Intr-adevar dg. de certitudine se pune corelat cu examenul clinic si/sau pe RMN. Deasemenea stadiul se stabileste exact tot pe RMN, pe filmul simplu este doar o estimare.

Dar gandeste-te ca hernia de disc se trateaza de mai bine de 50 de ani si numai de vreo 10 avem RMN la dispozitie pentru asa ceva. Tu gandesti in stil american: super-investigare imagistica pentru diagnostic. Dar este de retinut ca indicatia de a face RMN se pune pe filmul radiologic si nu per-primam, deci filmul simplu este util si folosit.

Acum, orice ai zice despre rezolutia mica si imaginea aproximativa a radiografiei simple, pe filmul pus de "JohnnyBravo" se vede clar pensarea posterioara a spatiului clar intervertebral L5-S1 (discul nu este calcificat si se vede transparent pe Rx, realizand spatiul clar intervertebral) si se vede la fel de bine largirea anterioara cu deformari de platou osos deasupra si dedesupt. Cu exceptia unei malformatii congenitale (care insa nu ar putea fi limitata la un singur disc), numai hernia de disc (partiala) da un asemenea aspect. Iar simptomele clinice descrise de el se coreleaza cu aceasta boala. Ceea ce am gresit eu a fost poate stadializarea, recunosc ca a fost o estimare hazardata, o presupunere. Nu pot decat sa speculez in ce masura inelul fibros este sau nu rupt si cat iese in realitate nucleul pulpos, asta numai un RMN sau uneori un examen clinic poate stabili. De-aia i-am zis sa mearga la ortoped, pana la operatie ramane diagnosticul de certitudine si stadsializarea precisa.

Tomografia (CT) nu prea are sens, se face RMN. N-are rost sa iradiezi bolnavul avand in vedere ca valoarea CT este sub cea a RMN in leziunea discala, deci eu nu sustin opinia ta referitoare la tomografie. Daca va considera necesar, medicul ortoped (si numai el) il poate trimite la RMN.

Recuperarea este de cele mai multe ori completa si in Romania si in alte parti. Dar este evident ca ramane o "intepeneala" in zona, operatia consta in rezectia discului afectat si artrodeza (sudarea chirurgicala) vertebrelor adiacente, pierzand acel disc dpdv functional si cam 1cm din inaltimea corporala totala. Segmentul devine mai rigid si chiar daca miscarea trunchiului este compensata din discurile superioare si solduri tot ramane o senzatie subiectiva de rigiditate, care dispare foarte lent (la unii ramane pe viata). Cazurile in care ramane o rigiditate reala, obiectiva, se datoreaza recuperarii incomplete, care este aproape invariabil din vina bolnavului, daca este lenes si nu-si face exercitiile cum trebuie.

Mistretzu Guest
    JohnnyBravo

Lombostatul este o orteza simpla, de intretinere. Corsetul rigid folosit in post-op este mai mare si mai dur. Seamana si unii il numesc si pe acesta "lombostat", este o chestiune de semantica si nu conteaza cine stie ce, esential e sa-l porti.

Myolastanul (cura scurta, asa cum l-ai luat tu) a fost recomandat pentru a combate rapid contracturile dureroase pe care le facusesi tu in zona discului afectat. Pilonii musculari trebuie sa fie dezvoltati, puternici, dar asta in tonus normal, in repaus pstural. O contractura dureroasa nu are valoare dpdv functional, este inutila si posibil chiar periculoasa - daca e unilaterala creaza stress mecanic asimetric si forteaza inelul fibros al discului, care deja este afectat.

Cum am mai spus, indicatia operatorie o pune numai ortopedul. Asa ca mergi la control si discuta cu el oportunitatea gestului chirurgical. Eu ti-am facut aceasta prezentare a problemei ca sa-ti fie mai clar despre ce e vorba si ce optiuni ai, tratamentul concret e stabilit de medic, cu acordul tau. Eu nu ma pot baga peste decizia ortopedului tau, el este clar singurul in masura sa evalueze corect cazul si sa te trateze corespunzator.

otto horst Guest
    Salutari tuturor.Am si eu o problema cu o durere de spate rebela.Durerea este localizata in zona lombara inferioara.Vreau sa amintesc ca am o usoara scolioza(am facut radiografie),parerea mea este ca se datoreaza condusului excesiv(conduceam uneori si 20 de ore cu mici pauze).Am facut si RMN si doctorul a zis ca totul este OK.Vreau sa mai amintesc ca citiva ani am avut 95 de kg(de "slanina") si durerea se accentua dupa ce mergeam mai multe ore pe jos.Acum am dat jos si am 75 de kg ,dar mai am unele dureri.Am observat si ca durerea apare cind fac ridicari de picioare din atirnat.La ultimele repetari simt ca un "cutit" care imi intra intre vertebre.La fel daca stau in atirnat,cum incerc sa relaxez musculatura cum simt "cutitul".Si la abdomene am mici dureri cind le fac complete,dar am inceput sa tin zona lombara jos si sa ridic numai pieptul si de atunci este OK.Pot sa-ti rimit si RMN-ul daca vrei,ti-l trimit pe mail sa nu incarc forumul.Multumesc anticipat.

Mistretzu Guest
    otto horst

Astept filmele. Ce descrii tu suna a elongatie radiculara la flexie (lombosciatica), dar avand in vedere istoricul poate fi si o compresie prin tasare vertebrala sau leziune discala minima.

Voi incerca sa-ti ofer o opinie, dar sa fi constient ca eu nu sunt radiolog si daca medicul tau n-a vazut mare lucru pe filme e posibil ca nici eu sa nu ma pot lamuri. Mai vorbim dupa ce vad filmele (as prefera sa-mi trimiti si RMN-ul si radiografiile).

Vârsta
    35
    Mistretzule ai PM.

DragosEscu Guest

Re: Probleme cu coloana vertebrala

Salut tuturor!

Iata descrierea mea:

2. Orice durere are cateva caractere clinice importante, pe care vreau sa le stiu:
    - localizare
    lombar(mai putin sacrat), inauntru, adanc, uneori nu chiar pe coloana ci si in lateral
    - ce o declanseaza (si ce a declansat-o prima data)
    (o am de multa vreme) statul in picioare mult, mai ales cand am burta plina sau sunt balonat. statul mult pe scaun(tot balonat)
    - ce o amplifica
    daca stau cu spatele drept, si abdomenul relaxat(am burta). In general am o tendinta de aplecare inainte, care mai usureaza presiunea. Daca ma trage frigul la spate.
    - la ce (cand/daca) se amelioreaza spontan
    daca ma intind in pat, daca flexez soldul(picioarele si trunchiul la 90grade)
    - cat dureaza fiecare episod si daca intre episoade dispare complet sau numai se reduce
    intre episoade dispare complet. episoadele au lungimi variabile, sincer, nu le-am contorizat niciodata
    - intensitate (subiectiva): cat de rau va doare si cat de tare va deranjeaza (ex: jena, durere surda, junghi, fulgerare, "ma tine", etc.)
    jena, durere surda. numai de vreo 3 ori am simtit o fulgerare
    - ce anume miscari va limiteaza (si cat) si in ce pozitii va trece
    daca tin soldul flexat(coapsele si truchiul la 90grade), un exercitiu dintr-o carte de karate(stand in picioare, fara a flexa genunchii, aplecare inainte pana cand fruntea atinge genunchii). Culmea ca nu ma semnalizeaza daca fac geno sau indeptari(bara pe ceafa, fara a flexa genunchii, aplecare inainte "good moorning"). Ce-i drept cu greutati mici.
    - cu ce se asociaza (inclusiv probleme care nu sunt sau nu par legate de coloana)
    Am abdomenul foarte slab, dupa ce mananc sau daca ma balonez(des). Distensie abdominala (burta are forma de picatura din profil, cu muschul relaxat; coloana curbata mult in zona lombara, fundul destul de proeminent din profil)

3. Am nevoie in fiecare caz de:

- varsta
    - sex
    - inaltime si greutate
    barbat, 23ani, 1.85m, 90kg(ectomorf)
    - ce tip de antrenament sportiv faceti (fitness, culturism, arte martiale, atletism, etc.)
    culturism
    - antecedente:
    a. ce probleme ati mai avut in trecut legate de coloana;
    aceasta stare, de multi ani
    b. daca suferiti de vreo boala cronica (de orice fel) sau aveti sechele de boli din trecut;
    - nu
    c. daca ati fost vreodata operat si de ce;
    - nu
    d. daca urmati vreun tratament la ora actuala (si de ce);
    - nu
    e. daca aveti rude de grd.1 cu probleme similare
    tata, ca si mine are burta(50ani, supraponderal), (nu am locuit impreuna), dar stiu ca avea(si are) probleme mari cu spatele - nu stiu insa precis de ce natura

- daca ati fost vreodata cosultati de un medic pentru aceasta durere (ce specialitate avea si ce v-a spus)
    - daca v-ati facut vreo radiografie sau alta investigatie imagistica

osos, fara modificari

Name:	xray3.jpg
Views:	727
Size:	14.5 KB
ID:	950  

DragosEscu Guest
    cu alt grad de expunere

Name:	xray.jpg
Views:	612
Size:	13.6 KB
ID:	951  

Dudutz Guest

Probleme cu spatele

Buna,am si eu o problema cu spatele,mai precis cu capatul muschiului trapezului,aflat sub nivelul omoplatilor.Am o durere,un junghi continu cam de vreo 3 saptamani.
    Durerea a aparut atunci:cand am impins la piept cu bara pe orizontala(erau aprox.75kg pe bara),am ridicat spatele de pe banca la nivelul muschiului,si am simtit o durere asemanatoare carcelului.
    Nu am consultat un medic,n-am facut nici radiografie la coloana,ptr ca coloana nu ma deranjeaza.Miscarea nu imi este afectata de durere.
    De 1 sapt. am inceput sa aplic Ben gay unguent pe acel loc,dar din cate am observ. are efect numai cateva minute.
    Durerea pe parcursul zilei se amelioreaza,sau se amplifica,depinde ce efort depun la sala.
    Am facut pauza 1 saptamana,adica fara culturism dar nu am obs nici o diferenta.
    Practic culturismul de 2ani.
    Varsta:17 ani
    Greutate,inaltime:76kg,185cm;
    Nu am mai avut probleme cu spatele nici cu coloana,nu am in familie pe cineva care sa sufere cu coloana,nu am fost operat;
    Va rog sa-mi spuneti ce ar trebui sa fac,si de ce sufa(poate fii o intindere?),si ce recomandari imi dati.Si cam cat dureaza recuperarea ?
    Va multumesc anticipat!

Mistretzu Guest
    Dudutz

Mai putin probabil o intindere, mai degraba o avulsie de varf de proces spinos. Daca erau rupte doar fibre musculare ti-ar fi trecut deja.

In principiu n-ar fi rau sa te vada un ortoped si sa faci un film (de profil), dar nu te astepta la ceva prea grav.

Asa acasa ar trebui sa pui pe cineva sa-ti palpeze cu degetele varfurile spinoaselor (oasele alea ascutite care se simt prin piele pe mijlocul spatelui, pe vertebre) si sa-ti spuna daca in punctul dureros acel proces spinos e cumva deformat sau pare mai scurt comparativ cu cele de deasupra si de dedesupt. Deasemenea sa-ti spuna daca simte vreo gilma elastica in locul unde te doare si sa vezi daca apasarea acolo iti creste durerea.

Pana una-alta lasa-l incolo de BenGay, nu-i chiar asa o minune cum se spune. Poti incerca cu Diclofenac crema, dar numai aplicat cum trebuie: iti dai seara, cand te bagi in pat si strat gros, alb pe piele in zona. Peste zi te limitezi la Algocalmin tablete (cam 2/zi, imineata+pranz, dupa mese). Asta insa numai daca te doarte foarte tare, altfel e bine sa lasi inflamatia locala sa-si faca treaba (inflamatia e parte din procesul reparator al organismului).

Ti-as mai recomanda ceva masaj decontracturant sau electrostimulare pe trapezul respectiv si o pauza de cateva zile in care sa nu mai lucrezi deloc spate/piept/umeri, sa te limitezi la gantere (pt. biceps) pe mb. superior si la membre inferioare. Sa eviti deasemenea abdomenele, flotarile si strechingul.

Daca problema persista inca 7-10 zile in regimul asta mergi la medic (la ortoped)!!!

valiauto Guest
    ok
    am 36 ani , 1,75m, 74 kg
    cam prin cls a 10-a am jucat " lapte gros " ( cand stai aplecat.. si sare cineva pe spatele tau ) din fire eram f firav asa ca la prima saritura adevarata cred ca din coloana care era convexa s-a lasat in jos devenind convexa si am simtit o durere f mare.
    nu m-am lasat si am jucat din nou... la a doua saritura pe acelasi loc am cazut si m-i s-au taiat picioarele de durere.

de atunci am ramas cu o durere in zona lombara intre vertebre durere resimtita f tare la un masaj in acea zona cand se apasa chiar intre vertebre.

in cls a 11-a m-am apucat de culturism , m-am dezvoltat cat de cat si pot spune ca pe perioada cand faceam antrenamente nu mai aveam durerile de spate.

.... dupa o pauza de ceva ani am reinceput antrenamentele .

am avut inspiratia sa fac o cura cu laptisor de matca si fara sa realizez durerea a disparut aproape total.
    concluzia este ca atat timp cat ma antrenez nu ma mai doare spatele, iar cand fac pauza revine durerea.

durerea apare cand merg mai mult timp prin magazine ( fara sa car greutati ) sau stau mult timp in picioare , deci am corpul destul de imobil in zona lombara.
    remediu: trebuie sa ma aplec din mijloc de cateva ori sau sa ma las pe vine ca sa se destinda vertebrele in acea zona , pot face de asemenea niste rotiri de bust mai energice... se aude sau mai bine zis se simte o trosnitura in zona lombara si durerea se atenueaza.

d-nle doctor va rog sa nu ma treimiteti la radiografie!!!!
    stiti ca mi-e frica de doctori si suport aceasta durere destul de bine.

este adevarat ca aproape 80% din populatia de pe glob sufera de hernie de disc " netratata "

Dudutz Guest

Problema cu spatele #2

La o verificare mai atenta(sora mea e la medicina)procesele spinoase nu sunt deformate sau mai mici in regiunea afectata.
    Dar cand mi-a palpat pe locul dureros durerea am simtit-o in alta
    parte(latisim dorsi,adica marele dorsal..),fiind mai departe de coloana vertebrala,cam al 10 cm sub omoplat.La apasare simt o durere locala de muschi.

Mistretzu Guest
    valiauto ar putea fi 3 chestii:

1. Hernie de disc incompleta recidivanta, adica un disc cu inel fibros lax (accidentul din adolescenta sa fi intins intr-un segment de cerc inelul fibros), care permite protruzia nucleului pulpos in conditiile in care discul este incarcat (de greutatea corpului) in ortostatism prelungit, probabil legat de pozitie. La miscare nucleul este impins la loc, inelul fiind INCA nepentetrat, continent. Este o situatie foarte periculoasa, deoarece in orice moment fortarea brusca a acelui disc (ex. la ridicare de greutate mare brusc si fara incalzire) poate duce la herniere completa, traumatica, cu compresie radiculara sau chiar medulara. Riscul variaza intre paralizie (paraplegie) cel putin temporara si discopatie acuta traumatica cu leziuni radiculare. Oricum ruperea inelului va presupune chirurgie de urgenta si prognostic rezervat, de aceea este de prevenit pe cat posibil.

2. Un spondilo-listezis incomplet, post-traumatic. In esenta asta este "migrarea" afara din ax a unui segment, de obicei cel superior discului afectat traumatic in adolescenta. In aceasta eventualitate nu numai inelul fibros discal este intins/deformat, ci si alte ligamente intervertebrale. Coloana are o discontinuitate ca o treapta si axul vertical al vertebrei superioare nu mai cade in centrul celei de dedesupt. Asa ceva da simptome similare si este o problema fundamental mai grava, deoarece agravarea nu consta in expulzia nucleului pulpos (hernie de disc), ci in dislocarea (luxarea) coloanei la un traumatism, iar parapleia e aproape sigura in aceasta eventualitate.

3. O tasare vertebrala asimetrica (cuneiformizarea corpului vertebral) care afecteaza prin incongruenta 2 discuri adiacente, din care cel putin unul tinde la herniere. Este in esenta un fel de hernie de disc mai complexa (si mai grava), pe os patologic.

Cam atata iti pot spune asa, pe net. Eu consider prima varianta mai probabila. Dar fara filme (macar Rx, ideal si RMN) e greu de spus in ce grad e afectat discul si care-i prognosticul real.

Nu te sfatuiesc sa ignori roblema, pentru ca, chiar daca eviti o acutizare traumatica in viitorul apropiat, dupa 60 de ani vei suferi sigur o agravare si va veni intr-un moment in care orice tratament este mai dificil datorita varstei. TREBUIE sa medgi la un ortoped bun care sa-ti faca si filme si sa ai un diagnostic ferm si complet (adik inclusiv stadiul si prognosticul).

Intre timp mergi la un kinetoterapeut valoros (iti pot face o recomandare daca esti bucurestean) sa-ti faca un program clar de antrenare a muschilor paravertebrali si psoasi, muschi care participa la sustinerea coloanei lombare in ax fiziologic. Dezvoltarea muschilor adiacenti leziunii poate intarzia evolutia si eventual preveni ccidentele agravante, nu vorbim ca scade a la long durerea (de-aia te mai si lasase cat te antrenai serios). NU este un tratament, ci o profilaxie a agravarii, dar macar atata lucru trebuie facut.

Pentru durerea ca atare e bine de folosit antiinflamator, de preferinta Diclofenac crema local sau supozitor intrarectal (mai eficient). Fizioterapia ajuta (tot medicul kinetoterapeut iti spune ce si cum) si poti incerca si electroterapie, cu un electrostimulator de calitate. DAR incearca sa nu uiti de poblema daca dispare durerea, boala de baza SIGUR nu va disparea de la sine!!!

Mistretzu Guest
    Dudutz

Prima reactie: e usor ciudat, atipic, so mergi la doctor sa te vada! E cel mai sigur, cat de bine ai incerca tu sa descrii chestia pe net pana nu pun eu mana sa te consult nu-mi pot forma o opinie clara.

Tot a avulsie suna, poate multipla sau de dintat posterior (care e sub trapez si latissimus). O intindere simpla n-ar fi continuat sa doara 3-4 saptamani. Sau poate o ruptura de ventrum muscular, dar asta ar fi dat cel putin o echimoza (vanataie) vizibila sau chiar un hematom...

Hai sa lasam datul cu presupusu pe-aci si da o tura la doctor. Nu-i mare chestie sa mergi la un consult. Si rezolvi clar si definitiv dilema. DAR nu la medicul de familie (care de obicei nu si-o gaseste cu amandoua mainile, daramite sa mai faca un diagnostic diferential), ci la un ortoped sau macar un medic sportiv.

Scott Guest
    Ok...in primul rand salutari tuturor pt ca e primul meu post.Nu stiu exact care e afectiunea mea da incerc sa o descriu cat mai bine.Cred ca in termeni populari s-ar numi "cocoasa" Nu e f accentuata da in ultimul timp a inceput sa ma deranjeze.Doctorul meu de familie cand a vazut intamplator a spus ca as avea o scolioza(dar nu i-a acordat atentie).Din cate am citit eu nu e scolioza...adica daca te uiti din spate la coloana e dreapta...curbura excesiva se observa doar din lateral.Mai mi-a zis un instructor la sala ca as avea cifoza.In ultimul timp am niste dureri usoare in zona toracala cred,nu ma impiedica sa fac anumite miscari dar m-au facut sa ma gandesc la sanatatea mea.La sala nu fac exercitii care solicita mult coloana:genoflexiuni,indreptari,ramat sau flexii cu bara si lucrez
    doar la aparate.Singura grupa pe care nu pot sa o lucrez fara sa solicit coloana sunt umerii...atunci parca am simtit o durere putin mai mare.Dupa cum am spus durerile sunt neglijabile si nu ma impiedica sa fac nici o miscare dar as vrea sa stiu ce ar trebui sa fac...sa in cerc sa port centura cand lucrez umerii sau sa fac o pauza si sa ma duc la un doctor?
    Date:19 ani,1.90,85 kg Am fost operat de hernie testiculara cand aveam vreo 5 ani si de o fractura de tibie si ligamente la genunchi la 15 ani
    Tatal meu are aceeasi problema...el spune ca de cand a fost operat in tinerete de ulcer.Am uitat sa spun...de obicei simt dureri sau un fel de amorteala cand stau pe scaun...mi se intampla mai ales la scoala cand stau pe un scaun inconfortabil timp de 7 ore dupa care vin acasa si mai stau inca vreo 2-3 ore tot pe scaun.Vreau sa stiu daca ar trebui sa merg la un doctor si daca da in ce ar consta tratamentul.Mersi

Mistretzu Guest
    Scott
    Cu certitudine trebuie sa mergi la doctor. Trebuie sa ajungi la un ortoped, sa faci filme de coloana (te trimite ortopedul) si sa se stabileasca clar daca e cifoza sau cifo-scolioza (se pot combina), cat este de grava (mai ales care este unghiul de deviatie) si unde anume este localicata exact pe coloana (unde e arcul de bolta).

Ca antrenament ai 2 conditii intercorelate: intarirea musculaturii paravertebrale si protectia coloanei (prevenirea agravarii). In mod practic asta inseamna:

1. Exercitii sustinute de dezvoltare a musculaturii spatelui si in principal a muschilor paravertebrali (Brauss). Un medic kinetoterapeut sau un antrenor bun de fitness e mai in masura decat mine sa-ti spuna exact cum. Aici pe forum poti apela la CristiM sau Bladewhire, care sunt profesionisti. Vezi ca exista deja discutii pe teme similare, cauta pe forum.

2. Interdictie absoluta pt. exercitiile care implica incarcare mare pe coloana. NU AI VOIE:
    - sa ridici haltere (de la podea)
    - sa faci genoflexiuni cu greutati pe umeri
    - sa faci indreptari si hiperextensii cu greutati mari
    - sa te antrenezi fara incalzire (serioasa si amanuntita pe coloana si umeri)

Scott Guest
    zis si facut :cool: ....am fost azi dupa amiaza la doctorul de familie si dupa ce s-a uitat la spatele meu mi-a spus ca am o scolioza usoara spre dreapta.Nu a zis nimic de vreun ortoped.A spus ca trebuie sa-mi dezvolt musculatura spatelui si m-a trimis la o clinica de balneo-fizio terapie(corpore sano se numeste si e undeva pe calea dorobantilor) sa fac 10 sedinte...sa retin exercitiile si dupa aceea sa le continui acasa.Si acum as avea o intrebare...cum lucrez umerii fara sa afectez coloana?mersi pt raspuns
    Last edited by Scott; 25-01-2005 at 17:24.

tot legat de coloana si ma rog de alte articulatii , te-as intreba si pe tine ca medic ce parere ai , de anumiti oameni care se indeletincesc cu asezarea oaselor , vertebrelor dislocate , etc. Te intreb , pt. ca am discutat cu mai multi medici si majoritatea ( sau mai bine zis toti) au o parere f. proasta spunandu-mi sa nu apelez la asa ceva ca nu numai ca nu ma ajuta da s-ar putea sa-mi faca chiar mai rau. Totusi sunt atatea marturii ale unor oameni care au fost la asemenea 'vraci' si au observat o imbunatatire reala sau chiar o rezolvare a suferintei lor. Oare chiar toti sa minta ? De ce?? Acuma eu ii inteleg si pe medici ,( parerea lor de acestia ) ca e greu sa recunosti ca unul fara studii ( cel putin fara fac de medicina) are rezultate mai bune ca tine, nu?? Dar cred totusi ca sunt asemenea oameni , problema e ca sunt putini , oameni cu probleme multi sau f. multi si trebuie sa stai cam mult la coada pana ajungi la ei . What did you say about this???Thanks!
    P.S. Chiar acuma am citit intr-un 'As' mai vechi de calacatura parintelui Elefterie, si de un ucenic de-al lui care are cabinet in Bucuresti

Mistretzu Guest
    slim

Hai sa facem o distinctie clara intre 2 chestiuni diferite pe tema asta:

1. masajul antalgic din "medicina" traditionala romaneasca, presopunctura si tehnicile orientale vechi de masaj/terapie neinvaziva

2. practicile dubioase ale diversilor "vindecatori", inclusiv energoterapeutii, paranormalii, vrajitorii si alti asemenea "priceputi"

Cu prima categorie sunt, in principiu, de acord. Nu in loc de tratament medical, ci ca terapie complementara (adik in plus, pentru a creste confortul pacientului si eventual a accelera vindecarea, NU in loc de tratament medical). In fapt este vorba de diverse tehnici de fiziokinetoterapie traditionala, care chiar s-au dovedit utile in multe cazuri. Nu-i nici o magie, este rezultatul cunostintelor empirice dobandite in sute de ani de istorie, cunostinte care in cele mai multe cazuri au un fundament fiziopatologic solid (adik au efecte reale si explicabile medical).
    Accept chiar si administrarea de diverse ceaiuri sau extracte de buruieni daca se face dupa o metoda traditionala si cu atentie (preferabil cu consultarea si acordul medicului curant). Tot NUMAI ca terapie complementara.Chiar daca efectul este pseudo-placebo macar nu fac rau. Si nici macar nu ma deranjeaza daca pacientul crede ca buruienile l-au vindecat, important e sa se trateze corespunzator!

Insa cu toti vracii din a 2-a categorie nu voi fi NICIODATA de acord!!! Rezultatele lor sunt de 3 feluri: efect Placebo, efect nul si efecte adverse (negative). Nu numai ca asa ceva este o escrocherie, tocand inutil banii si timpul pacientului, dar de cele mai multe ori boala se agraveaza din cauza lor sau evolueaza linistita datorita lipsei unui tratament real.

un bun prieten de a-l meu venit si el la facut bani in spania ,s-a accidentat si si-a rupt coloana in 3 locuri(s-a rasturnat pe el un palet mare de coca-cola)
    si asta nu demult can de 2 sapt
    am vb cu el la tel si mi-a spus ca se simte mai bine
    mentionez faptul ca a fost dus la spital imediat si numai spitalizarea costa 300 E pe zi...
    as vrea sa stiu ce sanse are de vindecare si daca are cam in cit timp...
    p.s.
    si saracul a facut ceva fiare ...cred ca tre sa-si ia ramas bun

mistretzu nu m-am referit la vrajitori si la 'paranormali ' m-am referit la cei cre fac masaj , si au rezultate , chiropracticieni se mai numesc , si cred ca am specificat destul de clar ca sunt sigur ca acestia sunt f. putini , nu orice mos dintr-un sat uitat de lume care pune oasele la loc si la cai si la vite, etc...Indiferent de parerea ta eu cred ca exista asemenea oameni si au rezultate , cum am mai spus problema principala e ca sunt f. putini si ajungi greu la ei.Sincer am anticipat acest raspuns al tau , fie si numai datorita faptului ca esti medic... cu tot regretul o spun ,sunt f. putini medici care chiar au rezultate..de ce crezi ca cei care au posibilitatea se duc 'afara' pt. operatii , alte tratamente, etc,eu m-am saturat de placa asta cu medicii romani sunt buni , etc.Cand e vorba de o interventie mai dificila trebuie sa vina americanii sau mai stiu eu cine, noi avem doar recordul ala cu troglodita aia batrna care n-a avut ce face si l-a bagat in cartea recordurilor pe dom doctor , cand in alta tara era caz penal...

Mistretzu Guest
    lotus ce-mi spui tu e prea putin ca sa-ti pot raspunde concret. Ar trebui sa stiu diagnosticul lezional complet, adik. ce fracturi sunt, daca exista deplasari si daca are compresie medulara si in ce grad.
    La modul teoretic, daca maduva nu este afectata iremediabil are sanse de recuperare functionala completa. Recuperarea dupa asa ceva dureaza insa cel putin 6 luni (de regula peste un an) si aproape sigur nu va mai putea face culturism decat daca recupereaza completa si nu ramane cu sechele (doar in acest caz s-ar putea reapuca de sport cam in 2 ani).

In principiu daca acum nu este paralizat sansele de recuperare completa sunt semnificativ mai mari. Dar in ce masura va fi afectata functional coloana dupa stabilizare este greu de spus si probabil ca va ramane cu ceva mici probleme toata viata.

...aprospos, de ce trebuie sa plateasca spitalizare? N-are asigurare? Sau era plecat in Spania pe blat?

slim m-am saturat pana-n gat de polemici pe subiectele-astea! Daca tu crezi cu tarie ca asa stau lucrurile nu ramane decat sa te tratezi homeopat cand ai nevoie si sa pleci in UE pentru operatii. Medicul roman nu te obliga sa mergi la tratament, este optiunea si riscul tau.

By the way, ai vazut ce zice "lotus" de costurile medicale in Spania? Probabil ca medicii spanioli sunt de zeci de ori mai buni decat cei romani, aici ziua de spitalizare costa 150.000lei, adik vreo 4 euro (si e suportata de casa de asigurari).

Medicul roman nu te obliga sa mergi la tratament, este optiunea si riscul tau.
    Aici totusi gresesti , nefiind Adrian Nastase , nici Ion Iliescu , nici Adrian Mutu sau Cristi Chivu ,fiind doar un simplu cetatean cum ii place batranului diavol bolsevic (iliescu) sa spuna nu este optiunea mea ci este singura optiune posibila.

By the way, ai vazut ce zice "lotus" de costurile medicale in Spania? Probabil ca medicii spanioli sunt de zeci de ori mai buni decat cei romani, aici ziua de spitalizare costa 150.000lei, adik vreo 4 euro (si e suportata de casa de asigurari).
    Nu stiu daca medicii spanioli sunt de zeci de ori mai buni , (da trotusi mai buni sunt)da conditiile de tratament si atentia care o acorda unui bolnav , da sunt de cate ori vrei tu mai bune.

ceea ce v-am spuseste cit se poate de adevarat
    dar alte date nu cunosc ,daca este rupta sau nu maduva dar se pare ca nu este rupta si din cite mi-a spus un an de zile nu are voie sa lucre.
    a venit si el ca si mine ,si lucram la negru,dar lui ii plateste patronul la care a lucrat si ii face acte acum
    dar in fine ser ca cu ajutorul lui Dumnezeu sa se faca bine
    si se pare ca se va face din cite spune el

Mistretzu Guest
    slim "Nu stiu daca medicii spanioli sunt de zeci de ori mai buni , (da trotusi mai buni sunt)da conditiile de tratament si atentia care o acorda unui bolnav , da sunt de cate ori vrei tu mai bune."

Desi reactia ta le ceea ce voi spune acum este absolut previzibila, iti voi da un raspuns la treaba asta.
    Da, ai dreptate, conditiile acolo sunt mult mai bune si probabil ca, chiar daca cei mai buni medici spanioli nu cred ca sunt mai buni ca cei mai tari medici romani, macar la ei sunt mult mai putini medici slabi. Explicatia reala a acestor diferente la noi este:

1. Sistemul sanitar romanesc dispune de mult mai putini bani pentru dotari, medicamente, modernizari, etc. Pretul aparaturii si al medicamentelor bune nu tine cont de economia noastra, sunt chestii importate si costa la fel ca afara, iar spitalele romanesti efectiv nu au cum sa le poata cumpara.

2. Personalul medical de toate tipurile este mult mai prost platit in Romania, chiar si relativ la salariile de la noi, motiv pentru care putini au dispozitia necesara pentru a cauta in coarne orice pacient. In momentul in care traiesti permanent cu grija cheltuielilor elementare ale familiei si sti ca esti la fel de prost platit indiferent cat de mult lucrezi, nu pre-ti mai arde sa fi gentleman la job.
    De aici unii ajung (spre rusinea lor!) sa ceara spaga, iar altii devin foarte cinici si detasati, isi fac treaba dar fara vreo placere sau pasiune.

3. Procentul de tampiti din sistemul sanitar nu va scadea atata vreme cat posturile se cumpara pe bani grei si pe nimeni nu intereseaza cat esti de bun. Abia cand o sa vad in sistemul sanitar romanesc un concurs nearanjat, cinstit, o sa incep si eu sa cred ca vremea prostului cu bani tinde sa apuna. Intr-un asemenea context se promoveaza numai oamenii care nu au sanse sa devina vreodata mai buni decat sefii lor (care deseori nici ei nu-s cine stie ce valori) si care trag sa scoata de la pacient banul investit in obtinerea postului. Iar cum in Romania practic nu exista posibilitatea reala de a lucra ca medic in domeniul privat, tot sistemul are o directie de evolutie clara: se scufunda! La fel ca toata economia de altfel, intr-o tara condusa de mafioti analfabeti e greu de presupus ca lucrurile vor merge mai bine...

Vârsta
    35
    Mi-am facut si eu, in sfarsit, radiografia la coloana. Am un grad mic de scolioza in zona lombara. Mai pe cuvintele mele: in zona lombara e putin curbata coloana spre staga.
    Medicul mi-a recomandat un centru de medicina sportiva si sa renunt la ridicatul de greutati. Eu m-am gandit sa renunt doar la exercitiile care pun presiune mare pe coloana.

Mistretzu Guest
    quattro

Renunti clar la ridicarea de haltere (de pe podea), indiferent cum. La fel si la genoflexiuni, hiperextensii si flotari cu greutati.

Poti lucra cu haltere NUMAI impingeri, culcat pe spate. Iar cu gantere daca depasesti 10kg/gantera (peste 20kg amandoua) lucrezi numai asezat pe scaun sau lipit cu spinarea de perete, ca sa nu te balansezi in miscare. NU ai voie sa lucrezi asimetric, cu o singura mana.

Poti compensa aceste restrictii facand tractiuni la bara (ridicari in maini) si flotari cu picioarele ridicate.

In plus trebuie sa faci obligatoriu exercitii de intarire a muschilor spatelui si asta in mod regulat, nu numai o vreme. O musculatura dorsala dezvoltata tine coloana dreapta si impiedica agravarea scoliozei.

Vârsta
    35
    Multumesc.

Referitor la musculatura spatelui: am inteles clar ca pot face tractiuni. Dar indreptari pentru lombari? Dar ramat din aplecat cu bara (daca o ridic de pe suport, nu de pe podea)?

In plus trebuie sa faci obligatoriu exercitii de intarire a muschilor spatelui si asta in mod regulat, nu numai o vreme
    Bun , da care ar fi exercitiile alea ? : de indreptari nici nu poate fi vorba , de hiperextensii nu , ma gandesc ca nici ramat , ce-ar mai ramane: poate ramat la cablu din stand si tractiuni ,da astea actioneaza prea putin ( sau deloc) zona lombara.Tocmai aici mi se pare mie un cerc vicios : pe de o parte trebuie sa eviti solicitarea coloanei , pe de alta parte sa intaresti musculatura mai ales in zona lombara. Cum???
    Last edited by slim; 04-02-2005 at 08:48.

O metoda de intarire poate fi asta

Daca nu ai direri la aplecare in fata (cred ca nu e cazul) poti incerca cu multa rabdare si o evolutie extrem de lenta a greutatilor.
    Oricum cel mai important e sfatul medicilor daca poti sau nu sa faci miscarea asta.

Vârsta
    36
    Originally posted by slim
    Bun , da care ar fi exercitiile alea ? : de indreptari nici nu poate fi vorba , de hiperextensii nu , ma gandesc ca nici ramat , ce-ar mai ramane: poate ramat la cablu din stand si tractiuni ,da astea actioneaza prea putin ( sau deloc) zona lombara.Tocmai aici mi se pare mie un cerc vicios : pe de o parte trebuie sa eviti solicitarea coloanei , pe de alta parte sa intaresti musculatura mai ales in zona lombara. Cum???
    un kinetoterapeut iti poate da o lista de astfel de exercitii...uite un exemplu: "stand in 4" ridici intinzi un picior concomitent cu mana diagonal opusa, ceva de genul asta, mai exact: izotonie, izometrie
    hmm

Vârsta
    35
    Blog Entries
    2
    Eu as exclude si ramatul la cablu din stand si chiar abdomenele pe banca inclinata cu greutati prea mari.
    Ar mai fi de evitat orice exercitii din stand in picioare: flexii pt biceps, ramat pt umeri, poate chiar si fluturari laterale pt. umeri, geno, ex. pt gambe etc.

+ Reply to Thread
Page 1 of 6
1 2 3 4 5 ... LastLast