banner-Kinga-728x90

+ Reply to Thread
Results 1 to 11 of 11
    Vârsta
    32

Limbrici, lambrii...viermi intestinali

Suplimente Nutritive

Cat de mult impiedica acesti viermi dezvoltarea unui culturist?
    Multi stim care sunt simptomele care apar in cazul in care avem asa ceva in intestine, insa problema e ca la unele persoane nu se manifesta in nici un fel...doar o diaree de ici pe colo , si atunci dam vina pe calitatea proteinei ! Dar sunt acestia o piedica in calea masei musculare?
    Clau

Vârsta
    31

bleah

evident sunt o piedica. Avand tubul digestiv(sau diferite portiuni ale acestuia in functie de viermi) "parazitat", nu poti sa ai progrese in masa.
    Pe langa asta te simti groaznic si din cate stiu exista probleme de asimilare.
    O problema extrem de neplacuta! pukeicon

Mistretzu Guest
    Limbrici? La un adult? Cazurile sunt rarisime. Mai degraba giardioza (Giardia Lamblia).

Indiferent de tipul de parazit intestinal si chiar daca infestarea este asimptomatica, parazitozele interne afecteaza digestia si metabolismul oricarui adult, iar daca vorbim de un sportiv (la care necesarul anabolic este mult crescut) efectele metabolice sunt si mai severe.

Chiar si "banala" Giardia (care este un protozoar, adica un parazit unicelular, nu un vierme) afecteaza suficient absorbtia pentru a dezechilibra metabolismul unui sportiv.

Efectele parazitozelor la un sportiv depasesc simpla stationare in dezvoltarea musculara. Parazitii intestinali limiteaza aportul nutritiv indiferent de cantitatea de alimente ingerate si unii dintre ei mai si secreta diverse toxine care afecteaza structural sistemul digestiv. Deoarece necesarul energetic este foarte mare la spotivi, in conditiile unui aport deficitar (calitativ si/sau cantitativ) tulburarile metabolice sunt mai ample decat la un om obisnuit. Riscurile infestarii sunt cu atat mai mari cu cat doza zilnica de efort (antrenament) este mai mare, putandu-se ajunge si la dezechilibre enzimatice severe si greu de tratat.

Parazitozele interne produc un sindrom de malnutritie prin dezechilibrul mare dintre necesar si aport, efect mult mai amplu la persoanele care depun efort fizic intens. Sindromul de malnutritie este mult mai mult decat simpla pierdere in greutate si riscurile cresc proportional cu durata si amploarea dezechilibrului nutritional.

Recomandarile mele sunt:

1. Tratament medical imediat pentru eradicarea infestarii partazitare

2. Reducerea cantitatii de efort imediat si pe perioada tratamentului

3. Intreruperea oricarui tratament cu steroizi pana la eradicarea infestarii (steroizii cresc anabolismul proteic si in caz de deficit de aport forteaza sinteza din rezervele organismului, care si asa sunt scazute, ceea ce poate amplifica dezechilibrul metabolic).

*4. Aport (alimentar) crescut timp de 1-2 luni DUPA eradicarea infestarii, pentru a compensa pierderile:
    - aport energetic > cu 10-20%
    - aport proteic > cu 15-25% = proteine cu valoare metabolica mare (carne, ou, branza, cereale)
    - vitaminizare sustinuta: mai ales complex B (B1, B2, B6, PP, ac. valproic) si vitaminele A, E si C
    - aport de acizi grasi esentiali (PUFA): ficat de peste sau preparate medicamentoase (sunt produse de uz pediatric pentru recuperarea malnutritiei, dar se folosesc si la adult cu aceeasi eficacitate)

*Atitudinea cea mai utila este sa discutati cu medicul parazitolog sau cu un nutritionist schema optima de recuperare metabolica. ***

ATENTIE: nu va jucati cu echilibrul metabolic si nu neglijati problema. Riscati sa dati de o mare belea dintr-o amarata de parazitoza!!!

Vârsta
    27

Re: Limbrici, lambrii...viermi intestinali

foarte bun topicu asta asa vechi

Problema este ca doctoru de familie spune NU AI CUM sa scapi de ei, vor reveni iar..

Ma gandesc ca abordarea asta cu nutritia e cea mai bunam tu singur sa iti aduci corpul prin dieta fara lactate si fara carbo simpi multi..

Vârsta
    35

E o prostie ceea ce a zis medicul de familie. Giardioza/lambliaza sunt boli tratabile 100%. Cu un regim adecvat si un sistem imunitar functional 100%, n-ai cum sa ai lambliaza/giardioza.
    "If you want big muscles...don't forget your shot!"

Vârsta
    27

Asa sper si eu.

Regim adica fara DULCE
    Lactate
    Apa de la robinet/ Filtru micronic

Stii ceva in plus referitor la regim pls? Chiar ar fi util pentru ca am auzit ca asta e cheia pt a evita reinfectarea.

Si pentru imunitate ar trebui sa iau ceva?

Si eu cred ca am avut mai demult,si doctorul de familie mi-a zis ca sunt de la apa de la robinet.Am luat ceva pastile , nu stiu daca i-am dat afara,dar acum jumate de an am facut analizele medicale si acolo zicea ca nu am "viermi" si nici oua ..
    ESte apa de la robinet un pericol pentru noi toti?In speciali ptr. sportivii...
    Eu mai beau apa din cand in cand dar tot acolo imi sta gandul ca pot avea din nou aceleasi probleme....
    ce parere aveti?

Vârsta
    35

Quote Originally Posted by BUCK22 View Post
    Asa sper si eu.

Regim adica fara DULCE
    Lactate
    Apa de la robinet/ Filtru micronic

Stii ceva in plus referitor la regim pls? Chiar ar fi util pentru ca am auzit ca asta e cheia pt a evita reinfectarea.

Si pentru imunitate ar trebui sa iau ceva?
    Dulcegariile si laptele sunt niste prostii, deci ar trebui evitate. Nu e nevoie de un regim special, ci o hranire sanatoasa si evitarea bautului apei de la robinet. Consumul de ceapa si usturoi impiedica dezvoltarea "viermilor" intestinali de orice fel.
    Imunostimulatoare sunt cu gramada in farmacii. Eu prefer IMUNOSTIM si PHYTOIMUN.
    "If you want big muscles...don't forget your shot!"

Vârsta
    27

Multumesc mult de tot pentru raspuns!

O mik intrebare( imi pare rau ca te stresez, dar chiar nu gasesti pe cineva priceput in astea aproape nicaieri)

Daca fac doar eu tratament e de ajuns ? Eu nu stau a un loc cu ai mei (maica-mea) si nici nu mancam/bem din aceleasi vase. DOAR că ea face mancare de obieci. Trebuie neaparat sa facă tratament?( o sa-i fac teste să vad ce iese)

2.O să o rog pe doctoriţă să-mi dea Flagyl=tinidazol (2 doze de 2 g din cate stiu) .Asta e cel mai eficient nu?

Vârsta
    27

si la Sala am luat pauza cred ca e mai bine asa

O să o rog pe doctoriţă să-mi dea Flagyl=tinidazol (2 doze de 2 g din cate stiu) .Asta e cel mai eficient nu?
    Cu toate ca statistic e cel mai eficient , eu nu am simtit vreo ameliorare de la el.M-am mai ales si cu un gust metalic.Mi-a mers foarte bine cu Zentel.Flagylul e metronidazolul de pe vremea lui ceasca.
    LE: Flagylul(metronidazolul) nu este cel mai eficient ci Atebrina(92% rata de vindecare).Tinidazolul (Fasigyn) are ,statistic vorbind , rata de vindecare 80%)
    Last edited by dark19; 09-04-2009 at 21:30.