+ Reply to Thread
Results 1 to 3 of 3

Subiect: Lapte batut

capshu Guest

laptele batut

Suplimente Nutritive

laptele batut e mai bun pt culturisti? are cumva cumva mai multe proteine si mai putine lipide?
    Care produs lactat este cel mai bun d.p.d.v. al continutului de proteina din zer: laptele, laptele batut, iaurtul sau branza de vaca?

Vârsta
    35
    Blog Entries
    2

proteine

Laptele batut are aceeasi cantitate de proteine si lipide cu laptele din care provine. Scrie de obicei pe cutie/punga continutul de grasime.

Problema cu el este ca are o aciditate mai mare si nu este potrivit in cantitati mari, mai ales inainte si dupa antrenament.

Proteina de zer practic nu exista ca atare, este un complex de proteine care raman in ZER dupa prepararea branzei(in care nu mai ramane nimic din ea, EVIDENT.).
    Ideea cu ea e ca e buna ca atare, separata din lapte.

capshu Guest

lapte si iaurt + 10x ironleft!

10x ironleft si promit ca pe viitor nu mai postez fara sa dau un search inainte.
    Eu m-am decis sa iau un iaurt (400g) inainte de antrenament cu vreo 2 ore ca o masa separata, iar cand nu am antrenament iau unul de 200g pe zi.
    Intr-adevar, citeam undeva ca zerul este un subprodus al laptelui, care se obtine atunci cand se face branza. Aproximativ 20% din proteinele laptelui sunt reprezentate de cele din zer si 80% de cazeina. Suplimentele nutritive se obtin prin filtrarea acestor fractiuni.