+ Reply to Thread
Results 1 to 9 of 9
    Dl. Mihnea Guest

Vitamina B de Sicomed

Suplimente Nutritive

Au vreun efect clar demonstrat asupra masei musculare B-urile injectabile de Sicomed (B1, B6,B12)? Daca sunt injectate alaturi de Xilina(anestezic local, tot de Sicomed), isi pierd din efect?

Vârsta
    35
    Blog Entries
    2

minune

vezi si tu ce fac vitaminele. nu sunt un medicament minune.
    toti sa stii ca trecem prin faza asta, a cautarii solutiei ideale, a pastilei-minune etc.
    secretul este ca nu este nici o minune.
    munca, rabdarea, consistenta sunt cele mai importante.

.mihai Guest

b-uri

eu poat sa spun ca chiar am folosit multe b-uri
    adica cam tot la 2 luni fac o cura de 10 zile b1+b6+gluconolactat de Ca si Mg si la final 2 fiole de D2 dar nu poat sa zic nimic ce efect cum m-am simtit, nimic absolut ,dar eu tot le fac constant
    is bune mai ales pt cei cu carente de c si mg

Adon Guest
    pe get fit despre b12

Vitamina B12
    Inainte ca ''febra'' steroizilor sa cuprinda intreaga lume , B12 era , aproape , cel mai utilizat medicament pentru cresterea masei musculare . Este necesara la sinteza ADN-ului , la buna functionare a sistemului nervos si la reproducerea celulara . Poseda o mare putere antioxidanta ; este vitamina "anti - oboseala'' ; B12 este un anabolizant natural ; este necesara pentru productia globulelor rosii ; previne anemia ; amelioreaza functia sistemului nervos (memorie , echilibru) ; favorizeaza cresterea si apetitul la copii ; participa la sinteza fierului , vitaminei C , B5 , B9 si cholinei ; previne depresia post natala . In general doza este de 2000mcg / saptamana .Se injecteaza intramuscular , de doua ori pe saptamana pe o perioada de 10 saptamani .

as fi interesat stiu ca multi soprtivi foloseau si folosesc si azi b12 injectabil
    da injectia cine o face poti sa mergi la medicul de familie sau poti sa o faci singur acasa ?

Vârsta
    37

b stuff

Cum a zis si Iron, b12 sau orice b nu va face minuni. Daca ai o alimentatie corecta, solutia orala (drajeuri) e mult mai indicata.

Nu te juca cu injectiile, trebuie facute de personal pregatit sau cu experienta in domeniu.
    Courage the Cowardly Dog Show

Vârsta
    35
    Blog Entries
    2
    Injectia in sine trebuie facuta de cineva calificat in acest sens.
    Multi si le fac singuri sau sunt facute de prieteni/prietene/vecini etc. care se pricep...
    Intrebarea ta era despre injectia insine sau dozare, reteta etc.?

Adon Guest
    despre injectie
    dar cred ca daca mergi la medicul de familie se ocupa de tot.......nu am destul tupeu sa imi fac singur injectia.

Dl. Mihnea Guest

Thumbs up

Cu injectiile se face foarte mult tam-tam. Este o procedura extrem de simpla (injectia intramusculara) pe care oricine de la sala o face perfect. Ar fi 3 repere:
    1) pe partea exterioara a feselor (pt. a nu injecta in nerv, nervii sunt pe interiorul feselor). Daca s-a atins vreo terminatie nervoasa, totusi, se scoate acul imediat. Piciorul va amorti, dar isi va reveni in cateva ore. Daca se injecteaza substanta in nerv, acesta se rupe si se produce paralizia.

2) succtie la injectare (0.5 ml) (pt. a nu injecta in vas de sange -> embolie -> moarte). Daca s-a palit vas si se vede la succtie, se scoate seringa, se schimba doar acul si se injecteaza in alt loc.

3) injectare treptata (nu brusca) cu acul infipt pana la capat (injectare adanca).

Evident, seringi sterile, de preferat cu ac de 0.7mm circumferinta si lung, si zona se curata cu vata si spirt.

Nu este nevoie sa se schimbe acul cu care se face recoltarea din fiola. Este suficient de steril pt. injectie, cu conditia ca nu se atinga de nimic altceva.

Sansa de a gresi ceva este atat de mica, incat injectia se poate face singur, sau de catre oricine neavizat, dar atent la pasi. Fiecare de la sala a incercat asa, nimeni nu a gresit si toti si-au facut "mana".

Am observat ca daca acul se inplanta in muschi (fund), nu se introduce treptat, doare mult mai putin, procedura cu care toti "medicii" se obisnuiesc mai devreme sau mai tarziu.

La sala inca nimeni nu s-a aventurat la injectii intravenoase, desi ar fi extrem de benefic. De ex. Glucoza intravenoasa este EXTREM de buna de la antrenamente dure pana la prezentare pe scena la concurs.

Va urez succes in manevrarea seringilor !!!

Vârsta
    35
    Blog Entries
    2
    Schimbarea acului cu care se trage din seringa este un standard si o procedura medicala obligatorie.
    De asemenea si flambarea sau dezinfectarea capului fiolei.