+ Reply to Thread
Results 1 to 30 of 30
    Vârsta
    27

Question Sfaturi despre gradina

Suplimente Nutritive

Buna ziua,

Recent am achizitionat un teren in apropriere de orasul in care traiesc (la vreo 7 km). Are suprafata de aproximativ 5700 metri patrati, si a fost odata livada. Nu a mai ingrijit nimeni pamantul timp de aproximativ 10 ani, insa cu toate astea vita de vie si pomii fructiferi au fost roditori. Sunt 4 randuri de vita de vie, pe lungime, si foarte multi pomi fructiferi, cel mai mult pruni, insa multi dintre ei sunt foarte batrani si uscati, probabil ca trebuie taiati. Insa avem si foarte multi puieti care au crescut natural in apropiere de pomii batrani.

Cu timpul am vrea sa construim o casa acolo, si sa ne crestem propriile legume si fructe, deci sa avem o gradina. Problema este ca nu stim mai nimic despre gradinarit, de asta am postat pe forum, cu siguranta exista persoane cu experienta care ne pot ajuta. Va pot spune ce am facut pana acum, si ce avem de gand sa facem. Am cosit iarba (erau niste balari pe acolo...), am tuns vita de vie, am taiat crengile uscate de la copaci, iar cativa mai batrani iam taiat de tot. Am inceput sa sapam via, dupa ce terminam cu via vom sapa putin si pomii, iar pe cei foarte batrani o sa ii scoatem cu tot cu radacina (am inteles de la cei din zona ca este cel mai bine, deoarece daca ii taiem o sa ramana radacinile zeci de ani in pamant). Dupa ce sapam peste tot vom pune "gunoi de gradina" (nu stiu daca e terminologic corect, dar asa am auzit si eu...) adica balegar, amestecat cu fan putrezit.

Fanul cosit lam strans gramada, avem de gand sa ii dam foc, deoarece este plin de maracini, spini si alte chestii, deci nu putem sa il dam la oameni sa dea la animale. Mai este posibilitatea sa il ingropam, sa il lasam sa putrezeasca si sa il folosim ca si ingrasamant (insa nu stim cum...).

Cat despre gradina cu legume...aici e problema ca nu stim cu ce sa incepem... nu stim de unde sa luam seminte (ideea e sa fie taranesti) cum sa le punem, ce sa facem sa nu le distruga tot felul de insecte, insa fara sa le stropim, vrem sa fie curate, etc...

Ideea principala este ca avem un teren curat (atat timp cat de 10 ani nu la mai ingrijit nimeni...) si nu vrem sa il otravim noi acum.

Astept recomandarile si sfaturile voastre, si imi cer scuze daca nu este un topic protrivit pentru acest forum, sau daca nu este postat unde trebuie, sau daca mai exista o asemenea discutie pe forum in alta parte.

Va multumesc anticipat!

Re: Sfaturi despre gradina

Să vă bucuraţi de achiziţie. Eu cred că e una cât se poate de bună. Cred că până în primăvară mare lucru nu mai poţi face acolo, din moment ce aţi curăţat terenul, dar, dacă aş fi în locul vostru - să o iau aşa - aş sta bine să mă gândesc unde ar fi locul unde voi construi casa, şi cam ce ar mai merge în jur, gen garaj, drumul de acces etc. Cel mai bine ar fi să stabiliţi detaliul ăsta, în funcţie de soare, de poziţionarea terenului şi a celorlalte detalii. Iar după îţi faci o imagine unde construieşti casa, apoi pe rând o să îţi imaginezi şi restul detaliilor - pomi-grădină ş.a.

Ce poţi face cât de repede, dacă vrei, e să te interesezi dacă aveţi cumva vreo fântână/apă pe acel teren: o sursă de apă e vitală: dacă apa, după analize, constaţi că e bună de consum, e perfect, iar dacă nu, vei avea pt grădină, pomi, şi altele.

Acei pruni bătrâni, cât şi cei care cresc din rădăcinile prunilor aiurea, i-aş rade pe toţi, şi aş lăsa ce e tânăr, cel mult matur. Dacă tot ai pomi, e păcat să razi terenul până nu ai decis exact ce vrei de pe el. Viţa de vie poate şi ea să fie orientată spre locurile dorite. De ex, eu nu aş ţine viţă de vie pe mijlocul terenului, ci fix spre margine, pt că nu deranjează vecinii, e bună ca gard viu, şi se poate uşor "muta".

Prioritar e să îţi faci o schiţă cu felul în care porţionezi suprafaţa pt casă, să vezi cât îţi rămâne pt grădină. Zic că e bine să ai nişte copaci: îi plantezi o dată, şi-i ai o viaţă, cu minimm de efort, gen tuns.

Pomi fructiferi: aş pune nişte meri - pt că merele se fac toamna, spre finalul căldurii, şi nişte peri mici, de vară, ca atunci când e cald să ai pere, şi când dă frigul să ai mere, să nu fie toate odată. Aş ocoli copacii mari, gen cireş, dud, dar vreo doi vişini, în schimb, aş pune. Vezi ce mai are lumea în zona respectivă şi află ce "prinde" în acel loc. N-are rost să pui caişi dacă e zonă friguroasă etc. Du-te pe caracteristicile locului.

Important: poţi să plantezi afini, muri, zmeur, coacăz - sunt extrem de bune, sănătoase, delicioase, şi pe ăstea, la fel, le pui o dată şi le ai pt toată viaţa. Îţi recomand. Noi am eliminat 4 pruni pt asta şi nu regretăm deloc.

Hrenul - dacă îţi place, plantează-l. Se pune chiar şi toamna şi chiar dacă vrei să scapi de el, nu prea poţi, în sensul bun al cuvântului. Se face fix în acelaşi loc, mereu, nu se extinde. Noi avem fix într-un colţ de grădină, şi creşte fără să îi faci nimic.

Dacă nu ajungi prea des pe la teren, atunci nu pune legume pretenţioase pentru început. Poţi alege, în schimb, să plantezi leguminoase: morcov, sfeclă, hrean. Dovleac (sunt multe soiuri), ţelină. Pe toate ăstea le pui primăvara în pământ, le udă Dumnezeu, şi tu le culegi toamna. După ce o să ai casă şi tot ce-ţi trebuie, atunci poţi trece la roşii, ardei, vinete, ş.a.

Sunt multe pe care le poţi face pentru început. Stabileşte-ţi priorităţile. Şi bucură-te de teren, e una dintre cele mai bune investiţii pe care le puteai face. Mai bine cumperi pământ decât o maşină de lux.

Cele de mai sus le-am scris în cunoştinţă de cauză. Şi eu vreau să îmi cumpăr în viitorul apropiat o mică livadă: să fie vreo 40 de meri, 50 de peri, plus coacăz, mur, afin, frumos porţionaţi pe suprafaţă. E visul meu pe care vreau să-l realizez. Ştiu să curăţ pomii, să-i tai, am învăţat multe cu anii de la părinţii şi bunicii mei. Nu e greu, să lucrezi în natură e incredibil de frumos. Şi sănătos.
    Last edited by rolf; 19-10-2012 at 14:16.

Vârsta
    35

"cum sa le punem, ce sa facem sa nu le distruga tot felul de insecte, insa fara sa le stropim, vrem sa fie curate"

Asta e un mit. Deci, fara a stropi deloc, papa tot omida! La unii pomi stropirea este obligatorie. La vita-de-vie, daca e nobila, se stropeste pentru mana cu piatra vinata de citeva ori pe an.

Pomisorii aia mici crescuti din radacina nu prea sint buni, eu i-as taia pe toti. Poti cumpara puieti buni, gata altoiti de la pepiniere (cel mai bine se planteaza toamna).

Nu prea se merita se scos radacina din pamint, foarte multa munca, bineinteles scule (tractor). Putrezeste singura in 2-3 ani.

Acuma toamna poti pune in pamint usturoi. Iei catei din piata, de la oameni, ala din supermarket e sterilizat.

Ți s-au dat deja multe sfaturi bune.

Ce ți-aș recomanda eu e sa folosești câteva crenguțe tinere de la prunii tăi bătrâni ca să altoiești alți copaci. Nu e ușor, poate să nu prindă altoiul și durează ceva până cresc, dar păstrezi un soi vechi și nu te costă puietul. Dacă sunt deja adaptați acolo de zeci de ani sunt foarte buni.
    Chestia cu merele toamna si perele vara... nu stiu. Exista si mere de vara foarte bune, si pere de toamna nu foarte dulci si care tin si pana in februarie daca le depozitezi corect.

Seminte bune gasesti greu. O sursa sunt batranii din sat, daca se mai ocupa de tinut legume de samanta pentru anul urmator si nu i-a stricat moda (spalat la creier sistemul adica). Era o banca de gene la Suceava, nu prea mai au seminte.

Daca vrei sa iti comanzi seminte din strainatate, poate fi o idee, sunt soiuri vechi. As merge insa pe soiurile romanesti. In cel mai rau caz de la statiunile de cercetare, nu de la magazine sau supermarketuri.

Ia o sticla de jumate, umple-o cu tuica, du-o la un nene in sat care are gradina frumoasa si roaga-l sa te ajute. Repeta operatiunea. Sau ofera-te, stiu si eu, sa il ajuti la treaba. Batranii de la mine din sat numesc asta know how transfer agreement
    mama tuturor muschilor e greutatile mari

Vârsta
    35

Nu-i chiar asa mare baiul cu semintele, uite eu acum maninc niste rosii soi de asta hibrid. De-alea pe care le gasesti tari ca piatra prin magazine. Am avut doua tufe vai de ele, la umbra, teren prost. Mi-au iesit niste rosii dulci si moi!

Bunicii mei puneau doua feluri de rosii: din saminta cumparata de la magazin si din saminta lor (rosii inima de bou). E, plantele din saminta cumparata se manau mai putin.

Bine, nu vorbim de OMG.

Altoirea poate fi grea, si apoi, daca nu se prinde altoiul ai pierdut un an. Mai bine cumperi un pom care in 2-3 ani va incepe sa faca fructe. Deosebit de rezistenti la omizi sint zarzarii si visinii (mai ales zarzarii, merg fara sa-i stropesti cu nimic). Merii sint foarte pretentiosi, trebuie stropiti la greu.

Cenusa este un ingrasamint excelent, numai s-o imprastii mai bine, prea multa intr-un loc e toxica.

Vârsta
    27

Multumesc tuturor pt. sfaturile acordate!

Rolf, sa dea Dumnezeu sa iti indeplinesti visul de a avea o livada. Prioritatile deocamdata sunt drumul, calea de acces, si sapatul la vie pana nu vine frigul . Cat despre casa, am un prieten arhitect care ne ajuta cu chestia asta (pozitionare, cum bate soarele, etc.) deci cu treaba asta suntem "rezolvati"
    Cat despre pomii, nu vrem in nici un caz sa radem tot, doar sa renuntam la cei care sunt foarte batrani, cat despre puieti ne gandeam sa ii lasam deocamdata pana in primavara, vedem atunci poate ii mutam. Ideea cu scoaterea lor cu totul, tot de la localnici am auzit-o, ei spun ca e mult mai bine ca sa nu ramana radacinile, ca putrezesc greu.

Problema care ne ingrijoareaza cel mai mult este de unde sa luam seminte???, deoarece personal nu am incredere in supermarketuri... Iar cat despre localnici, nu cred ca ii mai intreseaza asa mult sa aibe soiuri vechi, taranesti; tinerii de abia asteapta sa scape de munca la camp, iar batrani sunt prea in varsta sa mai munceasca, deci si daca am lua de la localnici nu stiu daca ar fi ceea ce dorim noi. Foarte important este sa nu fie GMO!!! (cum am putea cu exactitate sa stim asta?)

Algernon, ai spus ca fara sa stropim, nu se poate...avand in vedere ca nu sa mai ocupat nimeni de 10 ani de livada, si totusi toti copacii au dat rod, cred ca se poate. Daca nu se poate, atunci ce ar fi cel mai putin nociv lucru cu care se poate stropi? Vita de vie (nu este nobila) am auzit si eu ca se stropeste cu piatra vinata, insa pomi am vrea doar sa ii dam cu var, si cam atat... :|

Multumesc inca o data pentru sfaturi

In tara era Banca de Gene Suceava (http://www.svgenebank.ro/) Ei nu vand semintele, am presupus ca linkul e deci necomercial. Daca trebuie totusi sa il sterg, sa spuneti. Mai sunt ceva intitiative, cauta pe net. Nu pot sa-mi dau cu parerea, nu am primit/cumparat de la niciunii. Daca as fi in tara as intreba babele din sate.

Din strainatate pot sa iti zic mai multe. Cauti pe net Kokopelli. Sau heirloom seeds in general, daca stii engleza. In franceza biaugerme. E de preferinta sa te limitezi la Europa, soiurile sunt mai asemanatoare si nu iti dai gradina cu totul peste cap. Si nu platesti taxe vamale (prietenii stiu de ce)
    Daca vorbesti limbi mai din apropierea Romaniei, cauta pe net magazine de seminte din soiuri vechi. Bulgarii, sârbii cam au tradiție în domeniu.

Celor care vand seminte de plante care nu se gasesc pe listele oficiale de plante comerciale li se cam intampla necazuri, asa ca nu-s tocmai multi cei care vand soiuri vechi. În plus, unele plante, medicinale mai ales, sunt interzise de-a dreptul la vanzare. Pe de alta parte, in Romania exista magazine legale de droguri. Paradoxul buruienilor sa il numim.

Vârsta
    25

Eu am reusit vara asta sa pun la punct o gradina. Din pacate solul este foarte umed deci nu permite o foarte mare diversitate in materie de plante dar cu toate astea sunt teribil de multumit de posibilitatea de a-mi cultiva fructe si legume naturale. Indiferent daca va pare greu la inceput, satisfactia merita fiecare banut si picatura de transpiratie.
    Last edited by mugurel; 12-11-2013 at 07:50.

Felicitari, sunt sigura ca reclama de la semnatura a transpirat alaturi de tine!

Vârsta
    29

Este simplu sa gasesti pe internet idei pentru gradina . Yotube este cel mai accesibil dar si siteurile . Siteurile sunt cu comunitati sau pe categorii de gradinarit . Depinde ce vrei city farming ,permaculture,apartment gardening.
    Te poti inspira din fiecare stil si poti imprumuta -adapta ideii pentru gradina ta .

Uite iti dau niste key search pentru documentare (yotube e mai simplu)
    GRADINA
    1 Totu pleaca de la sol :
    Composting :composting metod (la cald,in recipient),composting ratio,composter recipient ,Making your own compost, impruve soil, ph soil ,acidity of soil , worm composting tips
    Fertilizari : rock dust, compost tea ,worm juice

2 Moduri de plantare foarte popular in chenare (razoare)
    DIY Solar Greenhouse,Growing food in containers ,Superior Raised beds

3 Modalitati de crestere
    vertical - Growing Single Stem Tomatoes Vertically,Grow verticaly,Vertical Gardening

Spatii mici -Vegetable Gardening in Small Spaces,Garden in a Box

Plante cataratoare -Trellis to support Peas and Beans, Crop Netting,Cucumber Trellis

4 Irigatii
    Self-Watering Container,

5 Taieri altoiri
    Fruit Tree Grafting,how to prune a young apple tree,Sucker Tomato ,Pruning Fruit Trees

6 Daunatori
    Pests ,Integrated Pest Management

7 Fructe de padure
    How to plant raspberries,How To Prune Blackberry Plants,Planting Raspberries,Planting Blueberries in Containers,Summer pruning Raspberries,Taming the Blackberry Patch,Tips for Growing Blackberries,

8 DIY lucru manual:
    Razoare :
    How To Build Raised Bed Box For a Garden , Raised Bed Construction

Irigatii :
    Rain water irigation -harvest rainwater,220-Gallon Rainwater Collection System, Clean Rain Ultra,How an automatic siphon works,How to Collect Rain Water For Your Garden,RAIN WATER HARVESTING PART II,

Drip Irrigation - Drip Irrigation Basics_ Selecting Spot Watering Devices ,Drip Irrigation For Raised Beds ,Gravity Feed Watering System - No Electricity

Instalatii:
    How to Install a Drip Irrigation and Water Timer ,How To Set Up A Multi-Drip Irrigation System,Installing a Rainwater Tank Part 2 ,Irrigation System Installation - Part 1,Mittleider Garden_ Automatic Watering, No Drip Irrigation,Rain Harvest 2

Sper ca iti este de ajutor
    omul potrivit in locul nepotrivit

Vârsta
    27

Multumesc Lia, am auzit si eu de aceasta banca de gene de la Suceava, dar din cate am inteles nui asa simplu, cred ca trebuie sa le dai la schimb si tu seminte (dar de unde?), in orice caz multumesc pt. link, o sa ii contactez sa aflu mai multe detalii.
    Multumesc deasemenea view_source, chiar era la minte gainii sa caut pe youtube tutoriale, dar nush dc nu mia trecut prin cap

Vârsta
    29

Din cate am citit eu semintele de le BG Suceava sunt gratuite . Dar nu garantez . Daca doresti poti cere contra cost . Multi dintre noi ar trebui sa facem donatii catre acest centru care se chinuie sa supravietuiasca si care are o importanta foarte mare pentru siguranta alimentara.
    Se pare ca noua ne place sa intretinem Mall-urile .
    Dr. Biolog Silvia Strajeru e-mail: genebank*suceava.astral.ro sau la fax/tel: 0230.52.10.16

Da multa lume nu cunoaste ca pe youtube se gasesc si lucruri educative in afara de filme funny , muzica si videoclipuri.
    Am preferat sa iti dau yotube prima data pentru ca e mai usor de a asimila informatia . Siteurile de permacultura si urbalncultura si comunitatiile acestora sunt mai greu de digerat .
    Sunt bloguri personale romanesti unde oamenii isi arata gradinile lor si lucrarile de zi cu zi . Plus comunitati straine unde poti pune intrebari cere informatii.

Sa nu uiti un singur lucru --Noi avem curti si gradini mari spre deosebire de alte tari
    omul potrivit in locul nepotrivit

Vârsta
    35
    Blog Entries
    2

Vârsta
    27

Ce credeti despre acest site fonduriagricole2013.ro/
    Nu stiu de ce, dar imi miroase a teapa, as comanda totusi un CD, la 67 de roni, chiar daca e teapa...asta este...
    Am incercat sa aflu mai multe informatii in legatura cu accesarea fondurilor europene, dar ciudat, tot acest site apare printre primele cand dau search pe goagal...
    Last edited by CristiM; 29-03-2013 at 13:35.

Buna Flavius..poate e un pic offtopic..desi asa poti sa finantezi o gradina).eu lucrez in domeniu managementul proiectelor FSE si ce pot sa iti spun e ca poate nu e chiar mare tzeapa cd-ul ala..dar nu cred ca ofera nici marea cu sarea. cauta site-urile oficiale fse si vezi daca mai sunt ceva linii deschise..iar acolo gasesti tot felul de ghiduri. in orice caz cel mai bine ar fi sa iei legatura cu cineva care a mai aplicat pentru asa ceva pentru ca in conditiile actuale si modul in care sunt gestionate...experienta chiar spune totul. Cauta informatii despre PNDR- Programul National de Dezvoltare Rurala.

Vârsta
    27

Multumesc mult Laura, asa am sa fac

Vârsta
    27

Buna,

Revin cu o intrebare, ce se poate da de mancare la gaini? Momentan le dam porumb si grau de 2 ori pe zi; stiu ca nu e tocmai ok dar asta le place cel mai mult. Le lasam in curte aproape toata ziua, deci mananca si de prin gradina, dar ar fi suficient? Intreb aici deoarece ce din ce am cautat eu pe google vb. numai de furaje si chesti dinastea, din pacate, chiar si "taranii" asta folosesc la greu. Nu ma intereseaza sa faca multe oua, dar totusi sa avem un beneficiu de pe urma lor.

Va multumesc anticipat!

Vârsta
    35
    Blog Entries
    2

Seminte de diverse tipuri: in, canepa, susan etc. (pot fi amestecate si macinate grosier).

Vârsta
    27

Multumesc pentru raspuns Cristi, caut totusi ceva mai ieftin, pt. ca aceste seminte nu gasesc la cantitati mari, si asa la punga de 250g ar fi destul de scump sa le dau. Le mai punem si niste seminte printre cereale, dar in mare manca cereale

Vârsta
    35
    Blog Entries
    2

Se gasesc si pentru uz "industrial", la saci, cauta un furnizor, vei gasi cu siguranta.
    E inca timp sa plantezi (insamantezi) canepa si in pe marginea curtii, vor actiona si ca perdea anti-vant, vor retine apa si azotul in sol, iar toamna vei avea seminte pentru iarna.
    Da, la canepa e problema cu dobitocii care te pot acuza ca plantezi droguri, dar dupa ce vor face analiza plantei (ca nu contine THC) vor trebui sa te despagubeasca. In Baragan creste peste tot, doar ca e o varietate salbatica, seminte mici si putine.

Vârsta
    27

Multumesc pentru raspuns!

Vârsta
    24

Ma lovesc si eu de problema achizitionarii semintelor..taranii au in mare parte doar pt ei si pe unde am intrebat nu vor sa dea. Bunicii la tara cultiva exact ce eu nu mananc si nu au ce mi-as dori (morcovi, telina, rucola, broccoli, fructe de padure). Pe piata am gasit bio doar nemtesti si la un pret cam mare...

Pentru fructele de padure mai bine cumperi tufele.

Vârsta
    24

Tufe am vazut prin magazine gen Lidl, Carrefour, dar sunt convinsa ca toate au chimicale pt pastrare. Din ce am vazut la noi pe piata cel mai mare producator ar fi Agrosel, ei pe site sustin ca promoveaza soiuri exclusiv romanesti, dar semintele sunt tratate. Intrebarea mea este in ce masura chimicalele din seminte se vor regasi in produsul final.

Infimă, dacă le crești fără chimicale. Problema la Agrosel e soiul, ei vand seminte pentru productie mare. Sunt mai rezistente la transport, lovire etc, dar nu la fel de gustoase ca soiurile vechi.

Ce cultiva bunicii tai?

Tufe și fructiferi aș cumpăra de la o stațiune de cercetare din apropiere mai degrabă decât de la Lidl și Carrefour.

Vârsta
    24

Din pacate bunicii nu cultiva tot ce vreau eu: morcovi, telina, ruccola, castraveti, salata, spanac. Ei se axeaza pe rosii, ardei, cartofi, mazare, fasole, ceapa, usturoi. De aceea nu am seminte, iar in piata taranii nu vor sa dea. Nu folosesc chimicale in gradina de nici un fel. Seminte bio vad ca nu prea am sanse sa gasesc, si daca gasesc sunt foarte scumpe (24 ron pt 6 m liniari morcov Nantaise Janette, din Germania). Ma gandesc sa merg pe la magazinele "Ferma" sa vad ce gasesc, oricum tratate cred ca sunt toate, imi era teama sa nu se regaseasca tratamentul in produsul final. O sa caut acolo soiuri cat mai clasice, romanesti. Hibrizii sunt semnalizati cumva? sa stiu sa ma feresc de ei..

Toate semintele clasice de pe piata sunt hibrizi, in afara de rucola poate. Nu trebuie confundati hibrizii cu OMG.
    Seminte bio romanesti sunt pe net, ai cautat? banca de seminte, de exemplu

Vârsta
    24

Am cautat, dar n-am gasit. Banca de seminte are program strict cand se dau comenzile si am ratat ocazia. Am gasit ceva la SCDL Buzau, au si ceva seminte netratate.

Confunzi cu banca de gene, cauta pe net.

Vârsta
    24

Intradevar faceam confuzie. Am cautat la banca de seminte, au doar 3 sortimente bio, iar la restul au epuizat stocul. La fel si prin alte parti..nu m-a ds capul sa caut din timp ...am comandat de la Statiunea de Cercetare Buzau castraveti, telina, salata, spanac, ridichi, sfecla rosie, mare parte netratate, zic ei. Pt morcov, broccoli, conopida, ruccola cred ca tot in comert o sa ajung sa caut, ca nu prea mai am variante. Si in piata spre surprinderea mea multi tarani mi-au spus ca ei cumpara plicuri Agrosel..nimeni nu mai e interesat de traditie se pare. Hibrizii sunt cei cu "F1" in denumire?