banner-Kinga-728x90

+ Reply to Thread
Results 1 to 49 of 49
    Vârsta
    31
    Blog Entries
    9

Alimentatie si stil de viata in Anglia (Londra)

Suplimente Nutritive

Quote Originally Posted by smilying View Post
    Inainte de a veni aici, credeam ca romanii mananca prost .. englezii insa nu inceteaza sa ma uimeasca Dieta zilnica a unui englez e alcatuita din cereale cu lapte la micul dejun, un sandwich la pranz si o caserola incalzita la microunde pe post de cina.

N-am intalnit o singura persoana care gateste.. si am cunoscut zeci Daca cureti, tai si fierbi niste cartofi, deja esti considerat mare bucatar - nimeni nu are "timp" de asa ceva.
    Asta am observat si eu ultima oara cand am stat o saptamana la un prieten in Londra. Are bucataria la comun cu restul oamenilor cu care locuieste. Ieseau din camera, scoteau din concelator o cutie, o bagau la microunde si aia era cina. Prietenul meu era bucuros ca asa are un singur frigider doar pentru el, ocupa putin spatiu sa depozitezi niste cutii. El era blindat cu de toate, isi gateste singur si cand face de mancare mai trec si vecinii sa ciuguleasca cate ceva.

Partea proasta e ca trendul se extinde si pe la noi. Daca imi chem prietenii si le gatesc ceva banal (friptura de vita la tava, peste sau supe) ma striga Jamie o saptamana. Nu stiu daca e vb de timp, cred ca tine mai mult de comoditate si de felul in care au fost educati.

Legat de sursele de carne, am gasit cateva bune in Londra, care au inclusiv carne de vanat. Partea buna e ca livreaza si acasa (nu stiu daca si in alte zone). Daca mai mergi prin restaurante si iti place mancarea, intreaba ospatarul ce furnizori folosesc. Eu am fost la Jamie's Italian, mi-a placut mult de tot branza Pecorinno, am interbat daca pot sa cumpar pentru acasa, mi-au zis ca nu si la nota mi-au adus o lista cu adresele furnizorilor lor.

Vezi ca e un grup pe meetup, daca e e de acord Cristi pun linkul aici. Sunt followeri ai lui DeVany insa ii poti intreba despre sursele bune de carne si te ajuta.

Spre jumatea anului cred ca ne facem vecini

Vârsta
    35
    Blog Entries
    2

Vârsta
    31
    Blog Entries
    9

Re: Recomandari low carb

London evolutionary fitness meetup group: http://www.meetup.com/London-Evoluti...-Meetup-Group/

Vezi ca au si cei de la Weston Price un grup mai maricel

Quote Originally Posted by DragosG View Post
    Partea proasta e ca trendul se extinde si pe la noi. Daca imi chem prietenii si le gatesc ceva banal (friptura de vita la tava, peste sau supe) ma striga Jamie o saptamana. Nu stiu daca e vb de timp, cred ca tine mai mult de comoditate si de felul in care au fost educati.
    Asa e, de aceea am pus timp in ghilimele. Asa au fost invatati. Aici femeile nu vor sa auda de stat in bucatarie sau crescut copii. Majoritatea nu vor nici sa alapteze.. se fac acum campanii de promovare a alaptatului la san, dupa ce companiile de lapte praf au reusit sa le convinga ca e mai comod si frumos sa nu isi bata capul cu asa ceva, iar sistemul imunitar al copiilor e foarte scazut.

Cand am venit, am stat o perioada la o familie si erau fascinati de faptul ca gatesc si de cat de buna poate fi mancarea gatita acasa. Cea mai tare faza a fost de halloween, cand am vrut sa fac ceva cu dovleac si celor doi copii (9-10 ani) nu le venea sa creada ca dovleacul se mananca - ei credeau ca e doar accesoriu de decupat si pus in geam sau la usa )

Mersi mult de site si de ideea cu restaurantul! Eu stau la vreo doua ore de Londra dar o sa ma uit peste el, poate gasesc ceva idei care sa ma ajute. Ne-am plimbat destul de mult prin imprejurimi si am vazut cateva ferme, cred ca o sa le luam la rand si poate, poate avem noroc asa.

Quote Originally Posted by DragosG View Post
    Spre jumatea anului cred ca ne facem vecini
    Multa bafta sa ai!! Sper sa-ti reuseasca planurile!

On topic: Am facut doua sesiuni de cardio saptamana trecuta, mi-au prins tare bine! Am revenit la normal.. inceputul a fost mai greu
    "Take care of yourself. Good health is everyone's major source of wealth. Without it, happiness is almost impossible."

Vârsta
    35
    Blog Entries
    2

Nu stiu inca sa zic De cand am venit nu a plouat mai mult de doua zile la rand dar toata lumea spune ca a fost o toamna (si acum si o iarna) neobisnuita. In octombrie a fost record de temperatura, am facut baie in piscina, la 30 de grade.. mi se parea de neconceput cand am plecat de acasa pentru ca ma asteptam la ce e mai rau. Se credea ca acum in ianuarie o sa se strice vremea dar e inca mai mult senin si placut. O sa scriu cand se schimba lucrurile
    "Take care of yourself. Good health is everyone's major source of wealth. Without it, happiness is almost impossible."

Vârsta
    38

Subscriu. Bucataria britanica se rezuma la kebab si chips cu tone de otet pe ei. Cand imi urca in taxi cu " cina " la pachet, trebuie sa stau cu capul afara pe geam. Dupa doi ani inca nu am auzit pe cineva cre sa gateasca acasa. Un client, supraponderal evident, imi spunea ca, cauza o reprezinta faptul ca fast food-ul este ridicol de ieftin. E posibil...
    Un alt aspect ce m-a intrigat este ignoranta si lipsa de informare de care dau dovada legat de sportul care ne intereseaza pe toti cei de aici. Dupa foarte, foarte, multi ani de intrerupere am reinceput de cateva luni antrenamentele la un gym de aici. O sala efectiv SF! cum probabil nu avem in tara. Nimeni, dar absolut nimeni nu stie cu ce se mananca acest sport. E chiar hilar sa-i vezi pe toti facand o serie la presa de coapse,una de spate, extensii la triceps, etc...
    Exista si personal traineri, la care apelezi benevol, te taxeaza cu 30 de pounds pe ora, ridicol, insa parerea mea este ca nici ei nu sunt departe fata de cei pe care-i invata.
    Know how-ul meu se rezuma la cei doi ani de antrenamente la inceputul anilor 90, in compania unor baieti exceptionali din pepiniera baimareana de campioni de la Aurul. Si o minima informare si actualizare de-a lungul timpului. Ma intriga cat de ignoranti sunt, a trebuit sa va impartasesc.
    Diferenta pozitiva o reprezinta faptul ca accesul la o alimentatie beton, si la cele mai performante suplimente, nu reprezinta deloc un efort financiar. Asta imi da posibilitatea sa progresez la 35 de ani mai exploziv decat o faceam la 18.
    Una peste alta, sa practici acest sport " ca la carte " aici chiar poti sa spui ca este floare la ureche.
    Tot respectul si jos palaria in fata tuturor celor din tara, care o fac in conditii mult mai vitrege, si cu rezultate spectaculoase. Bravo voua!

Vârsta
    24

De cate ori am fost prin Londra pe mine ma dispera faptul ca nu am ce sa mananc, mai ales la micul dejun.
    Hotelul cica venea cu oferta de mic dejun suedez (adica cat vrei, ce vrei), si sa vad acolo ca in afara de cereale, paine, fructe (practic numai carbs) si lapte (singura sursa si de proteine), altceva nu aveam de ales.

Iar preturile la restaurantele din centru orasului care ofera mai multe alimente decat fainoase mi se pareau cam mari majoritatea.

Cum sa nu dai buzna intr-un Mc dupa...
    "For me life is continuously being hungry. The meaning of life is not simply to exist, to survive, but to move ahead, to go up, to achieve, to conquer."

Vârsta
    31
    Blog Entries
    9

Poate ar trebui sa mutam ultimele posturi intr-un thread separat, sunt putin deviate de la subiect si poate mai aflam si alte info de la cei care sunt plecati acolo.

Quote Originally Posted by Hungry View Post
    Subscriu. Bucataria britanica se rezuma la kebab si chips cu tone de otet pe ei. Cand imi urca in taxi cu " cina " la pachet, trebuie sa stau cu capul afara pe geam. Dupa doi ani inca nu am auzit pe cineva cre sa gateasca acasa. Un client, supraponderal evident, imi spunea ca, cauza o reprezinta faptul ca fast food-ul este ridicol de ieftin. E posibil...
    Un alt aspect ce m-a intrigat este ignoranta si lipsa de informare de care dau dovada legat de sportul care ne intereseaza pe toti cei de aici. Dupa foarte, foarte, multi ani de intrerupere am reinceput de cateva luni antrenamentele la un gym de aici. O sala efectiv SF! cum probabil nu avem in tara. Nimeni, dar absolut nimeni nu stie cu ce se mananca acest sport. E chiar hilar sa-i vezi pe toti facand o serie la presa de coapse,una de spate, extensii la triceps, etc...
    Exista si personal traineri, la care apelezi benevol, te taxeaza cu 30 de pounds pe ora, ridicol, insa parerea mea este ca nici ei nu sunt departe fata de cei pe care-i invata.
    Know how-ul meu se rezuma la cei doi ani de antrenamente la inceputul anilor 90, in compania unor baieti exceptionali din pepiniera baimareana de campioni de la Aurul. Si o minima informare si actualizare de-a lungul timpului. Ma intriga cat de ignoranti sunt, a trebuit sa va impartasesc.
    Diferenta pozitiva o reprezinta faptul ca accesul la o alimentatie beton, si la cele mai performante suplimente, nu reprezinta deloc un efort financiar. Asta imi da posibilitatea sa progresez la 35 de ani mai exploziv decat o faceam la 18.
    Una peste alta, sa practici acest sport " ca la carte " aici chiar poti sa spui ca este floare la ureche.
    Tot respectul si jos palaria in fata tuturor celor din tara, care o fac in conditii mult mai vitrege, si cu rezultate spectaculoase. Bravo voua!
    Asa e, sunt foarte ignoranti. Pe mine ma amuza cand ii aud spunand ca americanii sunt asa si pe dincolo, dar sincer nu vad diferente prea mari in stilul de viata. Ai dreptate, posibilitatile sunt cu totul altele aici, avand in vedere ca salariul MINIM (daca ai peste 25 de ani) e in jur de 6 lire pe ora (30 RON) si preturile la mancare sunt ca si in tara. Daca intra si doua salarii in casa, in loc de unul, deja o duci foarte bine.

In capitala tot timpul lucrurile stau un pic altfel si Londra nu face exceptie, e normal ca totul sa fie mai scump. Pentru noi cheltuielile sunt aceleasi ca si cele pe care le aveam in tara - chirie, mancare, iesit "la cafea" si asa mai departe. Aici serviciile (manichiura, coafura, mecanic, etc.) sunt mai scumpe, alcoolul si tigarile

Pana la urma e vorba de alegere, poti fii comod si sa nu te intereseze sanatatea si "dieta" sau poti sa mananci curat si sa ai grija de tine, la aceiasi bani. In Romania, a doua varianta mi se parea mult mai scumpa ca si prima. E adevarat ca sunt si prost informati, pentru ca majoritatea tipelor sunt la cura - evident degeaba, si mersul pe jos e considerat "exercising", dar pana la urma cred ca tot de comoditate e vorba.

De acord cu mutarea discutiei

Re: Alimentatie si stil de viata in Anglia (Londra)

Vârsta
    38

Tare de tot! Din pacate cu totii ne putem regasii in piticii din film, cel putin ei au scuza varstei si a naivitatii. Noi?

Vârsta
    31
    Blog Entries
    9

am urmarit intreaga serie, e foarte interesanta. cea mai dureroasa parte consider ca e asta http://youtu.be/OiShJt2XVdw

Mie concluzia din primul video mi s-a parut foarte relevanta .. viitorul nu suna deloc bine. Copiii aici sunt dati la cresa pe la 7-9 luni si cam pe atunci incep sa fie crescuti de tot felul de necunoscuti (educatori, ingrijitori, invatatori, profesori, bone, etc.), alimentatia lor e praf iar parintii, ingropati in datorii, sunt preocupati de avansarea in cariera - au tot ce le trebuie, dar nu se bucura de nimic. Putini sunt cei care isi permit cu adevarat o casa cu 3 bai, 5 dormitoare, garaj, gradina, doua masini, toate gadget-urile posibile (& more), dar foarte multi au toate astea multumita generozitatii bancilor. Aceste lucruri par aici o necesitate, si nu un lux, nu se lauda cu ele asa cum fac unii romani, dar mi se pare si mai grav pentru ca nu mai constientizeaza ca o duc bine, niciodata nu au destul. Din nou, nu vorbesc de Londra, acolo lupta mi se pare una pentru supravieturire si nu pentru bunastare

Nici nu vreau sa ma gandesc care sunt efectele, la nivel emotional si nu doar asupra sanatatii fizice,
    in ceea ce-i priveste pe acei copii.

Te uiti la englezi si ii vezi nefericiti, obositi, complexati si nu iti vine sa crezi. Au absolut tot ce le trebuie + confort, bunastastare si asa mai departe si tot degeaba. E o tristete pe care o vad si la romanii care pleaca "dincolo", obsedati cu facutul si stransul banilor. Vorbesc la modul general, bineinteles ca sunt si exceptii. Eu una abia astept sa cunosc englezi care nu se incadreaza in aceste tipare.

Vârsta
    35
    Blog Entries
    2

Cred ca sunt putin regizate... baiatul nostru stie la 2 ani cam toate fructele/legumele, le recunoaste in poze, stie chiar sa le faca din plastilina pe unele... mi-e greu sa cred ca un copil nu a vazut rosii pana la varsta aia, fie ele si in pozele de pe tubul de pasta de tomate.

Problema se pare ca e tot la noi, avem (sau am avut pana de curand) o educatie mult prea cuprinzatoare (cultura generala, notiuni avansate de mate si fizica in liceu). Sunt sigur ca si in SUA sau UK sunt copii care stiu foarte bine cum sta treaba, doar ca sunt mai putini si probabil la scolile bune. Clasa muncitoare trebuia hranita cu junk, de unde alimente proaspete si sanatoase pentru toata lumea?

Vârsta
    38

Alimentele sanatoase nu reprezinta chiar un lux, insa surprinzator tocmai acolo incearca lumea sa faca putina economie. De exemplu o jumatate de kg de carne tocata de vita de calitate superioara, pe al carei ambalaj scrie clar ca animalele au pascut doar iarba costa 2.70 lire. Cealalta, de calitate inferioara,si cu continut de peste 20% grasime costa 2.30 acelasi gramaj.
    10 oua rahitice, de la gaini crescute in cusca costa o lira, cu aceasi lira poti lua 6 free range eggs, mari si frumoase.
    Ghici care trec in draci? Cele mai ieftine, evident.
    In schimb un pachet de tigari la 6 lire si o bere in pub la 3-4 nu vor duce lipsa de buluc de cumparatori.

Vârsta
    35
    Blog Entries
    2

Asta cu betivii si betivancele am vazut-o si eu in cateva seri in Londra cand parea ca un oras intreg s-a facut muci, vomitau pe strada, urinau pe unde apucau etc.

Intr-adevar, diferenta fata de Romania este ca in tarile civilizate poti alege, de la mancare la orice alt ceva, ai mult mai multe variante. Aici taranilor le-au fost omorate vacile (prin imprastierea de boli si apoi sacrificarea pentru "siguranta" alimentara) si cei mai multi mananca parizer de la butic.

Vârsta
    27

For the record, eu nu prea sunt de acord cu cateva din generalizarile anterioare... Posibil sa fie din cauza perspectivei si/sau a cercurilor sociale, dar nu mi se pare ca vorbim de aceleasi locuri!

Nu simt ca Londra este o lupta pt supravietuire, colegii mei sunt foarte fericiti si au grija de familie and overall there's quite a big interest in healthy eating and lifestyle (si cei din ocupatia mea mananca in general foarte prost, deci cu atat mai mult e interesant). La sala mea nu am simtit ca e altfel fata de alte locuri in termeni de distributie a celor care sunt acolo si chiar stiu ce fac si cei care se duc de vreo doua ori si dupa aia se intorc in pub... Si daca nimeni nu ar cumpara produsele alea organice mai scumpe, why would the supermarkets hold them in the first place? In cele mai multe locuri in care am facut cumparaturi, ouale organice erau primele care dispareau de pe raft.

Poate e putin impertinent din partea mea sa zic asta, dar atentie celor care au plecat de putin timp intr-o tara noua... Exista o tendinta la inceput de a-i critica pe localnici din perspectiva "ei au tot ce le trebuie si nu stiu sa se bucure, nu ca la noi in Romania" etc. O data analizat la rece si cu putina logica, devine evident cat de gresit este modul asta de a privi o alta societate. Sunt convins ca exista nenumarati straini care ar putea veni in Romania si sa zica acelasi lucru despre noi.

That being said... niste detalii de la mine...

Food:

Eu ma duc la "borough market" o data la 1/2 saptamani de unde iau:
    - Fructe si legume la o calitate mult superioara fata de ce e in supermarket (si nu mi se par mai scumpe deloc daca stai sa cauti putin de unde ei). Eu in america nu mai mancam rosii ca erau groaznice. Acum sunt aproape nelipsite. Si merele, mmmm... Iar acum ca s-a mai incalzit afara, am carat la zmeura si capsuni englezesti de nu mai aveam cum sa o duc. Very very good stuff.

- Oua pe care desi nu scrie organic (pt ca mi-au explicat oamenii ca n-au chef sa dea banii pe certificare ), sunt excelente. Puse langa cele organice din magazin arata exact ca intr-o poza pusa de Cristi pe FB acum cateva luni (hint: farm beats supermarket organic every time); am dat ieri... 3 lire pe 12 oua. Care daca nu ma insel e mai ieftin decat ouale organice in unele supermarketuri.

- Carne de pui/vita/miel/porc/vanat, care este intr-adevar "vizibil" mai scumpa decat in magazin, dar mi se pare ca merita every pence. Nu iau tot timpul carne de acolo, pt a mai echilibra costurile, dar oricum noi nu mancam excesiv de multa carne asa ca nu e prea mare dezastrul financiar.

- Lapte proaspat nepasteurizat, nefiert si iaurt facut din acelasi lapte (care nu e cat de acru mi-as dori, dar il mai acresc eu cu niste culturi din suplimente).

- Alte bunatati cand le mai vad... masline verzi, peste proaspat (aici depinde ca am vazut si niste chestii imposibil de scumpe), ulei de in etc.

Restul chestiilor le comand online de la Ocado (cu Tesco nu m-am inteles... nu vin cand zic ca vin si imi incurca toata ziua) si le livreaza acasa. Eu eram convins ca Ocado e mai scump ca Tesco, dar cifrele nu prea sunt de acord cu acest "bias". Oricum, eliminarea drumului la supermarket acopera diferenta pt mine.

Mancarea traditional britanica se zice ca este foarte nesanatoasa si sunt partial de acord, dar nu 100%. Da, ce gasesti in general in puburi, mai ales in puburile franchiza/lant, este in mare cam nasol. Sunt niste chestii pe care le mai poti salva (e.g. nu te pune nimeni sa mananci si crusta de faina/pesmete prajita de pe peste, si ce e dedesubt e foarte gustos si destul de ok), dar in principiu e prajeala multa. DAR, la puburile cu nume mai mici si mai de colt am mai gasit si chestii foarte bune: fish pie, supe simple din tot felul de legume etc. Sunday roast mi se pare delicios (carne la cuptor si legume, what's wrong with that?) si gasesti cam la orice pub duminica; evident unele mai bune, altele mai putin.

Weekendul trecut am facut o iesire din oras prin Anglia mai "rurala" si am mancat niste chestii foarte bune pe la pub-uri si inn-uri de pe sosea si pe la atractii. Tot asa, variate fierturi de legume, carne la cuptor.

Avantajul mare e ca nu trebuie sa mananci english pub food, gasesti cam orice vrei in Londra. A lot of it is very very good, doar bani sa ai Eu simt ca mananc mai bine aici cand ies in oras decat in America; singurul lucru care imi lipseste sunt steakurile americane. Nici englezii nu le fac ca baietii aia. Ce-i drept mai am cateva steak-houses abordabile ca pret de explorat, deci sa vedem..

Sport:

Eu am sala la munca si ma duc acolo. Ma costa cam…30-40 pe luna. Prietena mea merge la o sala a "consiliului", unde cu reducere de student e 27 pe luna si are acces la sala, group classes (yoga etc.) si piscina. Abonamentul doar pt sala cred ca e mai ieftin, dar nu mai stiu exact. La piscina am mai mers si eu in diferite locuri si mi s-a parut f ieftin (n-am mai fost de mult, dar parca dadeam 5 lire pe intrare.. not sure though). Nu stiu altii cum sunt, dar mie mi se pare decent.

Altfel, eu merg cu bicicleta la munca, ceea ce mai reduce din costurile [mari] de transport si e foarte lejer. London mi se pare foarte bike-friendly... benzi de bicicleta, soferi destul de civilizati fata de ciclisti, un numar in crestere de "parcari" si evident statiile cu biciclete de inchiriat care au impanzit tot orasul.

Timp liber:

Care timp liber?

I think there's something for everyone. Noi fie mergem sa ne plimbam prin oras sau prin parc, vizitam ceva nou, mergem la un teatru (am vazut cateva piese la national theatre, foarte tari! Dar dispar biletele f repede, trebuie luat imediat ce se anunta), la un film, iesim la o terasa sau un pub. Depinde, evident. Lots of nightlife as well, dar n-am fost decat de vreo doua ori printr-un club aici... same old, nu prea am ce comenta pe subiectul asta.
    N-am fost la nici un muzical ca sunt scumpute... dar am auzit ca sunt misto, am vrea sa mergem.
    Also, lots of concerts, mai ales vara...

Work:

Hai sa finalizam cu ce e important ca altfel degeaba toata discutia Nu Dragos, eu n-am aplicat pt highly skiled ca nu am adunat punctele necesare. Banii mei ca student veneau majoritar din burse si fonduri de research si nu erau salariu propriu-zis, asa ca nu am adunat punctele alea neam. Plus ca n-am studiat in UK, asa ca nu ma ajuta nici asta.
    Eu am aplicat pt permis "mov", cel care trebuie sa il faci impreuna cu un anagajator care aplica pt tine. Nu e mare chestie, nu costa nimic si cat timp angajatorul isi face bucata ok, il primesti sigur, doar ca multe firme nu vor sa se bage asa ca reduce foarte mult numarul de locuri in care poti aplica sa cauti job. Anyway, o data ce il primesti, daca lucrezi un an de zile pe permis, nu iti mai trebuie dupa aia pentru nimic (i.e. poti sa te inregistrezi pentru unul "permanent").

Mai sunt si alte variante, daca cineva e interesat putem sa mai discutam sau va dau un link unde erau explicate mai bine ca nu sunt cel mai expert in domeniul asta.

Costuri in general:

Mi se pare ca Londra e scumpa din doua puncte de vedere: chirie si transport. In rest, mie mi se pare ok pentru un oras de marimea asta.

La chirii n-am solutie Explicatii da, dar solutii nu. Singurul sfat celor care cauta loc nou este sa nu va fie teama sa mergeti mai departe putin de centru si sa va rezervati timp sa explorati mai mult ca e un oras gigantic. Nu distanta conteaza pe cat caile de transport cu care poti ajunge in punctele de interes. Poti ajungi mai repede la munca de unde mai departat geografic decat de undeva mai apropiat geografic. De asemenea pe cat posibil incercati sa gasiti locuri unde puteti discuta direct cu proprietarul sau cel putin dupa ce va incheie agentul contractul, sa nu fie ei cei care se ocupa de apartament, ca sunt groaznici fara exceptie. Am si o lista de niste agenti de evitat

Pentru transport, solutia are doua roti si e buna cea mai mare parte a anului. N-am mers inca iarna, asa ca nu o sa zic ca e buna all-year-round, dar acum e foarte ok. Angajatorul poate sa fie bagat in bike2work program, caz in care poti lua bicicleta prin angajator, din salariul brut si in rate, fara dobanda (adica platesti in rate pe un an de zile si dai si cu 30% mai putin).

Eu mi-am facut si abonament cu zipcar. E vreo £50 pe an si in functie de masina vreo £7-9 pe ora. Foarte folositor pentru a mai lua niste chestii de la ikea, mutat etc. Merge si de o iesire din oras, desi daca vrei sa mergi distante mai mari, posibil sa merite mai mult un serviciu mai clasic de inchirieri. Dar pt drumuri relativ scurte prin oras si in afara, e perfect.

Sistemul medical e destul de ok, din ce am observat eu si destul de "open" feedbackul si ratingul pt GP (doctori de familie), asa ca poti cauta putin inainte sa te inregistrezi. Daca ramai doar cu partea de stat, costurile sunt minime pentru cam orice problema. In partea privata nu as recomanda fara asigurare ca sunt cifre mari. Avantajul principal la privat fata de stat este ca totul merge mult mai repede, cu NHS poate dura mult pana vezi un specialist.

Nu stiu ce sa mai povestesc Intrebari, curiozitati?
    "Bodies at rest tend to stay at rest. Bodies in motion tend to stay in motion"
    “The more you sweat in training the less you bleed in combat”
    "The trouble with the world is that the stupid are cocksure and the intelligent are full of doubt"
    "Never attribute to malice that which is adequately explained by stupidity"

Seconds and Pixels
    Jurnalul lui anothem

Vârsta
    21

Ne/imi spui si de ce ai dat America pe Anglia si cu ce te ocupi ? multumesc si pentru timpul alocat deja caci nu ai scris chiar 2 randuri

Vârsta
    31
    Blog Entries
    9

Multumesc pentru raspuns:

Doar doua intrebari:

- care sunt preturile pentru acces in alte orase? (Dublin, Glasgow, Edinburgh, Manchester). In Cardiff am fost cu autobuzul, 15 GBP 2h 30min parca
    - care sunt preturile la evenimentele sportive? (fotbal si rugby ma intereseaza). La un meci de rugby am dat in jur de 50-60 de lire, da era meci international. Competitiile interne sunt mai ieftine?

Vârsta
    27

Andrei:
    Software developer. Momentan lucrez pt o banca de investitii.
    E poveste lunga cu US vs UK. Motivele au fost predominant personale, deci irelevante pt o discutie generala. Pe langa asta niste impresii de lifestyle si cultura, dar ar fi o comparatie nedreapta, America este mult mai mare si diversa decat zona in care am locuit eu si care m-a influentat pe mine.
    Au fost 5 ani simpatici, dar voiam sa fiu mai aproape de familie si prieteni. Plus, ma simt mai aproape cultural de tarile europene si nu era neaparat un drum cu sens unic... daca ma razgandesc, pot oricand sa ma intorc.
    Dupa un an in Londra, mi se pare ca am luat o decizie foarte buna, nici nu ma asteptam sa fie asa bine aici.

Dragos:
    - pe langa ce ziceam cu masina, am mai luat trenul pana in Portsmouth (£36 return) si Brighton (£15-20, nu mai stiu exact). Dublin si Edinburgh sunt ceva mai departe decat par la prima vedere, asa ca pana acolo mai degraba merita luat un zbor low-cost.
    - not a big fan of sports events, sorry, n-am fost la nimic. Dar daca ar fi sa ma duc, tot online as cauta bilete, asa ca din pc asta de vedere ai aceleasi surse de info ca mine
    "The trouble with the world is that the stupid are cocksure and the intelligent are full of doubt"

Seconds and Pixels
    Jurnalul lui anothem

Vârsta
    23

Cum te descurci cu bicicleta prin Londra? Cati km sunt de la tine de acasa la lucru? cat timp faci? Ce bicicleta ai? . Nu de alta, dar s-ar putea sa ma mut si eu pe acolo peste 2 ani, evident, imi iau armasarul cu mine, nu concep sa merg cu masina sau cu autobuzul sub nici o forma...
    Last edited by Stranger'sWrath; 29-06-2012 at 13:11.
    Cycling for life!

Vârsta
    27

Already wrote a bit about that one
    http://www.anothem.net/archives/2012...cling-to-work/

E ok cand nu ploua (rau). Nu m-am obisnuit inca sa merg cu bicicleta oriunde am nevoie, eu o folosesc doar pentru mers la munca, in rest iau transportul in comun. Asta se va schimba oricum incepand cu olimpiada cand fac tot posibilul sa nu ma urc in metrou, deci poate ma obisnuiesc sa o folosesc si in restul timpului.

Eu am de facut vreo 9km pana la munca, one-way. Timpul variaza in functie de cheful "motorului"... parca cel mai putin mi-a luat vreo 25 de minute, in general vreo 30-35. Semafoarele mananca cel mai mult timp, altfel nu e prea greu sa mentii viteza constanta, cat timp te tin picioarele si micul dejun.

Soferii sunt simpatici in cea mai mare parte (mai dai peste un tampit ocazional, dar ce e foarte relevant e ca profesionistii sunt ok cu ciclistii, ca foarte des imparti banda cu un autobuz si faptul ca nu incearca sa se urce pe tine e destul de important); exista benzi speciale in unele locuri, dar nu peste tot. Primarul, de curand reales, e pe bicicleta, asa ca se misca multe lucruri in directia buna in sensul asta

E un numar mare de ciclisti in oras asa ca daca mergi la munca, poti sa prinzi niste grupuri destul de mari si e mult mai safe and fun asa.

I ride around on a GT Aggressor mai vechi.. am cumparat-o la mana doua si am reparat-o eu. Old habits die hard, e cam stupid un MTB pt ce am eu nevoie, cam raman in urma turmei. Probabil ca o sa o schimb pe ceva mai de road in urmatorul an.

Seconds and Pixels
    Jurnalul lui anothem

Vârsta
    35
    Blog Entries
    2

Macar iti face antrenamentul cardio mai intens, deci are si "caloriferul" avantajele lui, chiar daca nu la viteza/comoditate.

Vârsta
    27

Absolut That's the upside.
    Din punctul asta de vedere, bicicletele de inchiriat din oras (See: http://www.bbc.co.uk/news/10182833 ) sunt cele mai bune pentru ca sunt ca niste mici tancuri de otel.

Seconds and Pixels
    Jurnalul lui anothem

Vârsta
    31
    Blog Entries
    9

Pe 31 iulie am depus actele pentru Blue Card prin HSMP. Vor fi gata cel tarziu pe 27 ianuarie (daca respecta termenul de 6 luni de pe site). Ajung acolo in februarie. Am 6 luni pentru documentare, ceva recomandari?

Vârsta
    27

Felicitari si bafta! Am auzit ca in ultimele luni au fost ceav probleme cu cat a durat pt permise ( http://www.guardian.co.uk/education/...anian-students ) dar speram sa se fi rezolvat treaba cat de cat si mai ales post-olimpiada. Calling them after a few months may also help.

Cat despre documentare, that's a rather open-ended question

* Pt chestii legale de baza (taxe, apartamente etc.), siteul asta mie mi-a fost super folositor : http://www.direct.gov.uk/en/index.htm
    * Sunt si cateva siteuri pt romani in UK care ar putea sa-ti fie de folos. Nu am o recomandare specifica ca pe mine nu ma ajutau prea mult asa ca nu prea le-am cautat si citit.
    * Gumtree is the main website used here for searching for flats, selling stuff etc. Craigslist e folosit mai putin si procentul de spam e mult mai mare.

Altceva nu stiu ce sa iti mai zic acum. Let me know what you need

Seconds and Pixels
    Jurnalul lui anothem

Vârsta
    31
    Blog Entries
    9

Multumesc mult.

Cam la ce pret crezi ca s-ar ridica costurile cu alimentatia/lun a pentru o persoana care isi pregateste mancarea acasa?

Vârsta
    27

Err....difficult one. Realizez cu aceasta ocazie ca de cand fac comenzi online, habar n-am cat dam noi pe asta. Nu e bine. O sa iti dau o estimare de-a noastra, cand o sa o fac (probabil in weekend), dar ca sa fie mai precis pt tine, iti recomand sa iti faci tu calculul.

Supermarketuri mari sunt ASDA (cheapest, they say), Tesco, Sainsbury's, Waitrose (probably the most expensive). Online mai e si Ocado.
    Tesco are aceleasi preturi online ca si in magazin (last I checked), iar Ocado e exclusiv online. Asa ca intra, fa-ti un cos de cumparaturi cu ce ai vrea sa-ti iei and you will know about what that would cost you

N-ai pt ce.

Seconds and Pixels
    Jurnalul lui anothem

Vârsta
    31
    Blog Entries
    9

Quote Originally Posted by anothem View Post
    Felicitari si bafta! Am auzit ca in ultimele luni au fost ceav probleme cu cat a durat pt permise ( http://www.guardian.co.uk/education/...anian-students ) dar speram sa se fi rezolvat treaba cat de cat si mai ales post-olimpiada. Calling them after a few months may also help.
    Azi mi-am ridicat actele, emise cu 2 ian 2013 (160 zile), ma asteptam sa iasa mai tarziu. Ajung in februarie acolo, la inceput si probabil ca atunci voi avea mai multe intrebari

Vârsta
    27

Bravo!
    E bine ca ai primit repejor. Am o prietena care a primit permisul albastru in dec de abia dupa 9 luni de asteptare. Si eu si prietena mea am aplicat in dec pt cel albastru, pana il primim cred ca nu va mai fi necesar

Seconds and Pixels
    Jurnalul lui anothem

Vârsta
    25

Am gasit un site bun pentru cei interesati de alimentele organice. Nu pun link-ul pentru ca se considera comercial, firma se cheama abel and cole si distribuie alimentele de la mai multe ferme din UK, dar si din alte tari. (Visul meu era sa imi deschid un astfel de magazin in Romania). Mi-au placut in special filmuletele lor de prezentare cu vacutele fericite care pasteau iarba, cu pamantul care nu este lucrat intensiv ani la rand si asa mai departe.

Da, preturile sunt ceva mai mari decat in supermarket (sa zicem duble), eu una nu imi permit inca sa fiu clienta lor, dar pentru englezul de rand cu un salariu mediu e vorba doar de alegere, nicidecum de vreun efort - mai ales ca produsele sunt livrate acasa, e foarte simplu.

Cristi zicea mai jos ca in tarile civilizate diferenta fata de Romania este ca ai de unde alege, eu sunt total de acord pentru ca nu am auzit la noi de asa ceva pana acum (poate nu am cautat destul), ci doar de taranii de pe marginea drumului, din piete sau de pe trotuare care vand produsele lor (oare?) si oricum ies din legalitate.

In alta ordine de idei, Londra sta prost la piete, ma deranjeaza ca trebuie sa imi fac mereu cumparaturile de la supermarket. O sa caut mai multe borough market-uri pe viitor.
    - Sta foarte bine la fast-food-uri, sunt cate 10 pe o singura strada principala.
    - De mentalitatile si stilul lor de viata nu vreau sa comentez, nu e treaba mea dar nu imi place ce vad in casa in care locuiesc cu inca 6 persoane (doar 2 persoane gatesc ff prost si restul niciodata); nu imi place nici ce vad vineri si sambata noaptea pe strazi - atata destrabalare doar in vama am mai vazut, unde mai intelegeam
    - Ploaia nu e nicidecum asa des cum se spune. Eu as da vremea din Bucuresti pe cea din Londra in orice anotimp (vara - canicula, iarna - ger), aici e mult mai blanda

ps: mi-ar face placere sa vad si alte pareri de la cine are timp sa se uite pe site-ul de care am spus, despre preturi, cata incredere inspira fermierii respectivi etc
    Last edited by adia; 19-02-2013 at 12:43.
    hard work beats talent when talent doesn't work hard

Vârsta
    35
    Blog Entries
    2

Nu ne deranjeaza "reclama" de la Londra (doar sa fie fara link), ma deranjeaza cand cineva confunda acest forum cu okazii.ro

Vârsta
    25

Mi se pare normal si nici nu e nevoie de link. Daca e cineva interesat da foarte usor un search pe google

Vârsta
    27

Am aruncat un ochi pe site. Calitatea produselor e imposibil de analizat fara o comanda, dar asa din avion mi se pare "de fitza". Sunt o firma maricica, cumparati relativ curand de un lant si mai mare.
    Daca pretul e dublu fata de supermarket, nu merita comparativ cu o excursie la market cu rucsacul. Vezi ce am zis mai sus, daca te uiti cu atentie, iei fructe, legume si oua de la market pe la acelasi pret ca la supermarket. Singura exceptie e carnea care va fi intotdeauna mai scumpa din surse bune.

Nu stiu in ce masura Londra sta prost la piete...
    http://www.visitlondon.com/things-to...et/food-market
    ...dar depinde si unde stai.

Seconds and Pixels
    Jurnalul lui anothem

Vârsta
    25

Citisem ce ai scris tu inainte, chiar ceva de genul asta imi lipseste.
    Mersi pentru link, acum macar stiu cateva piete mai apropiate de Leyton, unde stau eu. O sa merg sigur cat de curand.
    Trebuie sa recunosc ca nu stiu mai deloc orasul, de asta am spus ca sta prost la piete, pentru ca in comparatie cu Bucurestiul unde stiu zeci de piete si sa ajung la ele, aici sunt pe dinafara.

Vârsta
    29

Sunt in Londra de 4 ani si mi se pare mult mai ofertanta din punctul de vedere al alimentelor ( si nu numai) decat ar fi Bucurestiul. Sunt atatea piete si targuri de Duminica unde vin micii producatori si atatea eventuri care se bazeaza pe responsabilizare si educare, pun accentul pe importanta sursei, calitate vs cantitate samd. Totul tine de alegere si informare.

Cat despre stilul culinar al britanicilor, pot spune ca prin natura jobului am aterizat in mijlocul asa zisului upper middle class,cu venit peste medie, educatie privata, varsta 40+, joburi super stresante. Din toti oamenii astia nu stiu unul care sa nu fie implicat intr-un tip de sport, toti mananca foarte curat si sincer, multi 20+ nu arata cum arata ei, tipi sau tipe. Nu zic de frumusete, dar zic de intretinere, sa fim bine intelesi.

Acum, ca ii au si ei pe Gheorghe si Ion a lor care doarme cu cartoful in gura sau mananca paine cu paine ( si un cartof la mijloc) e alta mancare de peste, dar mi se pare un pic nu stiu cum atitudinea asta pe care o vad la multi est europeni ( nu numai romani) care vin pe aici si se mira de parca in coltul nostru de lume mancarea 'curata' e fix pe primul loc in preocuparile cetatenilor.

Si apropo de ce zicea adia mai sus, in legatura cu vinerea si sambata seara, stiu perfect ce zici, dar sa nu uitam 'satele' noastre si rata criminalitatii in urma intalnirii cu Bachus - pe care aici nu o ai. Nu o sa vina badea John sa bage cutitul in tata Mary ca de la prea mult cidru i s-a nazarit lui ceva.

Dar hey ho, this is me and my lil opinion and that's the way the cookie crumbles.

Ps: Waitrose au partea de produse organice Duchy, care este a familiei regale si care este super OK. Mai scumpa dar de incredere ( macar in ceea ce priveste oua, lapte, unt, iaurt ). Iar in St John's Wood este una din cele mai vechi si mai cu prestigiu macelrii.
    God's away on business

Vârsta
    27

Am auzit de curand de HubBub. Livreaza de la diferite magazine si vad ca de ceva timp s-au apucat sa livreze si de la marketuri.
    https://www.hubbub.co.uk/in-your-are...hop/ginger-pig
    (Ginger Pig e unul din macelarii mei favoriti)

Nush cat costa dar pe voucherul pe care il vazusem scria ca nu adauga nici un comision la preturile de la vanzator (n-am verificat) si la comenzi de peste £75 e free delivery. May be worth it...

Seconds and Pixels
    Jurnalul lui anothem

Am observat ca am fost certata ca ii judec pe englezi, sper ca nu am deranjat pe nimeni Eu am studiat Child and Adolescent Mental Health (cu intentia de a lucra ca si consilier/psiholog) si ma preocupa mai mult poate astfel de lucruri, ca modul in care sunt crescuti/educati copiii, stilul de viata al celor de aici, problemele sociale si asa mai departe. Am avut si sansa sa cunosc indeaproape mai multe familii, intr-un timp scurt, familii care pareau trase la indigo, si mi-am permis astfel sa generalizez dar avea dreptate cine spunea ca nu e treaba noastra sa judecam

Mie imi place Anglia foarte mult! Chiar sunt surprinsa de cat de bine si de repede ne-am acomodat aici. Imi place vremea, imi place ca totul functioneaza asa cum trebuie, imi place ca nu intalnim nedreptate, smecherie, sau fitze la tot coltul Imi place ca sunt drumuri, ca aerul e curat, ca e o tara asa verde si muuulte altele. Noi nu avem job-uri fancy dar locuim singuri intr-o casa f frumoasa, avem program de 6-7 ore pe zi, avem bani cat sa ne acopere toate cheltuielile si multitudinea de plimbari si calatorii, dar si de pus deoparte, avem timp pentru noi, pentru sport, pentru citit, invatat, etc., nu avem griji, stres, avem viata pe care ne-o dorim la 26 si 27 de ani, ceea ce pentru noi e minunat.

Avem si prieteni romani veniti in Londra care s-au inhamat la un nivel mult mai rapid si stresant de viata si lucru, care castiga dublu sau triplu fata de noi si strang bani pentru o idee de afacere sau pur si simplu pentru a se intoarce cu o suma frumoasa peste cativa ani, in Romania. Eu una nu as putea sa traiesc asa dar nu pot sa spun ca nu ii inteleg.

Pana la urma e chestie de alegere.. conteaza mult din ce motive ai plecat din tara, cu ce scop ai venit, cat de dispus esti sa te integrezi, in ce zona te stabilesti.. cred ca fiecare poveste e diferita. Pentru noi a fost important ca am facut lucrurile ca la carte, sotul meu are blue card, eu am avut yellow pana acum si urmeaza sa aplic pentru blue acum ca am terminat facultatea. Ma bucur sa aud si de alte experiente fericite si de alti romani care se integreaza si carora le place aici.

Pentru mine marea dezamagire a fost de fapt o naivitatea de-a mea Credeam ca in romania oamenii sunt nefericiti pentru ca lucrurile nu functioneaza asa cum trebuie, pentru ca e multa nemernicie si ticalosie in modul in care suntem condusi, pentru ca nu sunt drumuri, preturile sunt mari si salariile mici.. si asa mai departe. Ma asteptam ca in Anglia, in lipsa acestor probleme, sa dau peste oameni fericiti si fara griji. M-a surprins sa vad ca nu e asa si de fapt nu avea de ce sa fie. Pana la urma e fericit, cel care sa fie fericit, si acasa, si aici. Pentru noi a fost mai bine sa plecam, avem multe planuri care (pentru noi) par mai usor de realizat aici - de exemplu sa adoptam copii (din romania) sau sa calatorim in toata lumea dar sunt multi care reusesc sa isi duca la indeplinire planurile in tara, oameni pe care ii admir, pentru ca uneori reusesc imposibilul.

Cam asta e pe scurt punctul meu de vedere, sper ca m-am facut mai bine inteleasa de data asta

Vârsta
    27

Presupunand ca se ridica permisele in 2014, s-ar putea zice ca aplici degeaba la blue, ca va dura 5-6 luni pana il primesti. Plus ca am auzit un zvon ca s-ar fi adaugat o taxa? (dar nu stiu sigur). Dar, desi zic asta, eu recomand sa aplici oricum, ca nu stii niciodata ce se intampla intre timp si oricum e bine sa il ai ca dovada pt "necredinciosi". Noi amandoi avem blue desi deja nu ne mai trebuiau in momentul respectiv, fiindca lucrasem un an pe mov si respectiv galben.

Din descoperirile recente... eu aveam preconceptia ca sa mergi la mare in Anglia (asa cum ne imaginam noi "mersul la mare") este stupid, dupa ce am mers in primul an in Brighton si mi-a inghetat fundul pe pietre. DAR, am fost weekendul trecut (ce-i drept, unul neobisnuit de cald) in Bournemouth si a fost superb. Nisip fin, apa tot rece dar am putut intra pentru perioade scurte, atmosfera faina si nu era vant (nu stiu daca era o chestie de vreme in ziua respectiva, sau o caracteristica a locului). Am inteles ca si alte locuri din zona sunt asemanatoare, dar n-am explorat inca. Merge bine pentru o portie de soare

Seconds and Pixels
    Jurnalul lui anothem

Da, pe principiul necredinciosilor merg si eu cu aplicarea, ce-i sigur ii sigur. Nu am auzit nimic de taxa, o sa ma interesez. Deocamdata astept sa mi se emita diploma in original, trebuie sa o trimit cu restul actelor.

E super frumos la mare! In Bournemouth nu am ajuns inca, il trec pe lista daca zici ca merita. Pana acum mi-au placut foarte mult Durdle Door si tot ce inseamna Cornwall Ne-am plimbat foarte mult in zona de est, care mi se pare cea mai frumoasa. Kynance Cove e unul din cele mai minunate locuri pe care le-am vazut, nu doar din Anglia, si acolo e si apa calda in perioada asta Mai frumos ca Brighton si foarte aproape e Beachy Head in Eastbourne. Nu e de facut baie dar e de vazut

Spor cu toate!

ma bucur f. tare c-am gasit acest thread. M-am mutat si eu recent in UK si mi se pare f. util!
    Spor!

Vârsta
    29

Denise m-a intrebat : La inceputul lunii, mergem in Londra. Imi poti recomanda niste magazine bio din Londra cu preturi decente? (Planet Organic, de exemplu, mi se pare cam scump....) Unde as putea oare gasi temeph?

Denise, bio este scump aici. Asa ca Planet Organic ( unde imi fac majoritatea cumparaturilor, plus mancarea gatita de ei care-mi place foarte mult) si Whole Foods (care sunt mai scumpi decat PLanet) sunt primele alegeri evidente, Pentru legume, fructe, daca nu ajungi la farmers' market, sau nu ai ceva in zona poti comanda online de pe Abel& Cole.

Mai sunt As nature intended, dar nu au decat vreo 2 locatii daca nu ma insel, una in Ealing.
    Here in Chelsea, unde au selectie mare de carnuri,
    in St John's Wood mai e o macelarie super renumita, care are numai produs organic (NW)
    Bumblebee in Islington ( cu tot felul de prduse, de la fructe/ legume, pana la crantanele de tot felul - f misto magazinul

Astea sunt cele pe care le-am testat direct, unde ma duc saptamanal - dar sunt convinsa ca or mai fi multe altele. Apar acum ca ciupercile dupa ploaie, ca deh, piata o cere.

Tempeh poti gasi la orice magazin japonez (au o varietate foarte mare) si chiar si in supermarketurile mari ( nu cele tip express) - Waitrose au sigur, uneori si Sainsbury cred.
    God's away on business

Vârsta
    27

Related: la Ginger Pig in Hackney sunt doi macelari romani super simpatici. Best eggs & meat I found so far
    Ginger Pig e in mai multe locatii, inclusiv Borough Market unde au un magazin mai mare, il recomand oriunde ar fi (din nou).

Also related: la farmer's market foarte multe chestii NU au eticheta de organic pt ca (am auzit) ca e scumpa si complicata certificarea. Don't let that fool you Experimenteaza si gustul si mirosul vor decide. Tot ce luam noi de la market bate orice organic din waitrose etc.

Pentru fructe & legume, astia sunt preferatii mei ca raport calitate/pret: http://www.chegworthvalley.com/

Whole Foods mi se pare foarte overpriced, dar poate e doar o impresie...

Seconds and Pixels
    Jurnalul lui anothem

Vârsta
    29

Da, clar, produsele de la farmer's market bat la fundu' gol gama organic din waitrose ( ca sa nu mai zic de Sainsbury etc). De acolo imi iau eu oua de rata si de gasca in draci si sunt superbe , ca sa nu vb de branzeturi, cand vin producatorii din afara Londrei.
    God's away on business

Vârsta
    32

Am desoperit de curand intr-o piata aici pe langa mine o tanti care aduce(doar sambata) fel de fel de carne de vanat la preturi mult sub ceea ce gasesc la categoria "organic" in supermarket. De cand am descoperit-o pe Karen am frigiderul plin de prepelita, fazan, caprioara, iepure salbatic etc. Am vorbit de curand cu ea si am intrebat-o ce se intampla cu organele de la vanat. Deocamdata,din cauza regulilor de health&safety, pasarile trebuiesc eviscerate undeva in afara fermei si nu poate sa mi le aduca. A reusit in schimb azi sa-mi aduca o caserola plina cu maruntaie de iepure salbatic. La fel cum a gasit ea o cale sa-mi aduca creier de porc, desi in UK cam tot ce are legatura cu creierul de animal e interzis (inclusiv melatonina), sper sa reuseasca sa-mi aduca si organele pasarilor.
    Tinand cont ca am dat o lira jumate pe o caserola cu inimi, ficati, rinichi si plamani, limitarea nu tine de bani. Intrebarea e "how much is too much?" cand vine vorba de organe. Inimile si ficatii sunt delicioase. Plaman am incercat cand eram mai mic prin tara si mi se pare ca are consistenta cauciucului, deci asta se duce la caine. Acum retinerea mea vine de la rinichi. Ii vad ca pe niste filtre de urina si am o oarecare piedica mentala in a-i ingurgita. Dar, daca stie cineva argumente de ordin nutritional solide, sigur mi se vor parea deliciosi.
    Despre partea cu gatitul, eu nefiind un artist, tot ce fac cu carnea asta e sa o arunc intr-un vas de fonta(ceramica pe interior), niscaiva legume, cartofi, sare-piper si o las la cuptor la foc mic vreo doua ore. Sunt convins ca exista si idei mai bune, asa ca daca cineva le are si le impartaseste, ii multumesc.

Vârsta
    32

Imi cer scuze, acum am observat ca am postat in "General". daca se poate muta postarea aici http://forum.getfit.ro/showthread.ph...carne+de+vanat si eventual continua discutia as fi recunoscator. Multumesc

Vârsta
    35
    Blog Entries
    2

Din ficat iti poti face pate de ficat. E posibil ca in el sa ramana depozitate anumite toxine, dar asta nu ai cum sa afli. Are si un aport mare de colesterol, dar probabil ca nu iti faci griji in legatura cu asta.
    Inimile sunt foarte curate dpdv metabolic si practic nu ai limita la ele.
    Eu plamani si rinichi nu as manca, poate sa fie mai mult o prejudecata, dar, cum ai spus si tu, ambele sunt "filtre" si nu vad beneficii ca in cazul ficatului (vitamine si minerale in cantitati mari).

Vârsta
    32

din pacate, natura "did not deal o good hand" in cazul meu, si pe vremea cand credeam ca mananc sanatos(acum vreo 4 ani) mi-a iesit colesterolul total undeva la 430. Din acest motiv renuntat la creier cand am aflat cat de mult colesterol contine, si n-o sa ma lăfăi nici in ficat. Cum spuneam, am renuntat de mult la carnea din comert, si ma rezum la peste(de crescatorie si salbatic) si vanat. Vorbeam azi cu "furnizorul", si se pare ca anul asta populatia de iepuri a luat-o razna, si deja puii din primavara, au inceput ei insisi sa produca pui.
    Vedeam niste podcast-uri ale lui Joe Rogan si apoi filmulete pe youtube, si s-a trezit in mine un interes enorm pentru vanatoarea cu arcul. In UK am inteles ca vanatoarea pe domeniul public e interzisa 365 de zile pe an. Trebuie sa gasesti un detinator de domeniu privat si sa ii platesti lui sa vanezi la el pe tarla.
    Din punct de vedere etic, carnea de vanat mi se pare cea mai buna varianta. Adica sa cumperi din supermarket pui de avicola, inseamna sa platesti ca un animal sa fie chinuit din momentul in care iese din ou sau e fatat si pana e sacrificat. Pe cand un animal salbatic traieste cat se poate de liber si fericit, pana in momentul in care se intalneste cu alicele/sageata. Cealalta varianta, pentru un animal salbatic, ar fi sa fie vanat de alti pradatori, deci o moarte ceva mai dureroasa si stresanta.
    Asta e un video cu o partida la elk https://www.youtube.com/watch?v=9GjFA3rtwqc