+ Reply to Thread
Results 1 to 13 of 13
    Vârsta
    30

ce supliment este mai potrivit pt arderea grasimii si protejarea masei musculare?

Suplimente Nutritive

Vârsta
    35
    Blog Entries
    2

Re: ce supliment este mai potrivit pt arderea grasimii si protejarea masei musculare?

La cine? Cu ce dieta? Ce antrenament? Ce buget? Ce alte suplimente?

Vârsta
    30

Re: ce supliment este mai potrivit pt arderea grasimii si protejarea masei musculare?

in cazul meu, la un ectormorf cu o dieta pe cat posibil low-carb, cu antrenament de forta 4 zile pe saptamana si 2 zile de cardio si cu unic supliment proteina izolata de la now + dextroza si carbo dupa antrenamentul de forta(33g prot si 60carbo), fara limita de buget. in cazul meu, am putina grasime pe abdomen, care n-a mai suferit modificari (nici n-a crescut, nici n-a scazut) de aproape doua luni.

dar ma intrebam care este diferenta de "actiune" dintre ele avand in vedere ca ambele ajuta la arderea grasimilor si la protejarea masei musculare

Vârsta
    24

Redu numarul de calorii per total (marind aportul de proteine si grasimi sanatoase), carbohidrati doar dimineata si dupa antrenament, scade aportul de sodiu, bea ceai verde, cardio pe un plan inclinat si pe urma te mai gandesti daca sa adaugi un supliment. Altfel il iei degeaba, nu e ca si cum nu faci nimic in plus si iti arde grasimea.

Vârsta
    35
    Blog Entries
    2

CLA actioneaza in timp (2-3 luni de administrare), dar efectele sunt mult mai stabile, pentru ca regleaza cantitatea de grasime si muschi din corp (semnalizeaza corpului tau sa tina mai multi muschi si mai putina grasime). Nu are efect energizant sau de alta natura. Are efecte si daca nu tii dieta si/sau nu faci sport.

ALC actioneaza rapid, in primul rand ca energizant, antioxidant si stimulator de LH (si testosteron). Carnitina lucreaza, in general, cu dieta si cardio.

Daca nu ai limita de buget, planul tau ar trebui sa arate cel putin cam asa: Multi Food Men, Omega 3 (sau DHA/ Super EPA), CLA, Lipo Trim, 7-Keto, Lecitina, ALC (sau Carnitina lichida/shots), B-50 (sau Panthetine), T-Lean, Ginkgo Biloba.

Apoi, sunt suplimentele care reduc pofta de mancare (gen Slimaluma), care da, te ajuta sa slabesti si daca nu faci nimic (sau nimic in plus).
    Last edited by CristiM; 12-10-2011 at 15:53.

Vârsta
    30

*cristiM - multumesc pentru raspuns. o sa citesc depre fiecare supliment in parte ca multe din ele nu stiu la ce folosesc si banuiesc ca o sa sfarsesc prin a le achizitiona

*GBL - am scris mai devreme ca fac 4 zile forta si 2 cardio. 6 zile de efort fizic pe saptamana nu e "ca si cum nu fac nimic".

Vârsta
    35
    Blog Entries
    2

Vârsta
    24

Daca in 2 luni nu ai facut niciun progres, trebuia sa-ti dai seama ca ceva nu e in regula cu dieta.

Vârsta
    35
    Blog Entries
    2

Am avut la un moment dat o clienta care a tinut dieta foarte curata si buna timp de 2 ani pana a inceput sa slabeasca.

Pe langa dieta in sine sunt si alti factori in slabire. Abordarea simplista de tip "calories in vs calories out" s-a dovedit de nenumarate ori falimentara. Mai ales cand stratul de grasime este relativ redus.

Sunt suplimente care te ajuta sa mananci/ asimilezi mai putin sau sa arzi mai mult, deci poti avea efecte pozitive chiar daca, aparent, nu schimbi nimic la program.

Vârsta
    24

Ma refer la faptul ca in marea majoritate a cazurilor este loc "de mult mai mult" in strictetea dietei. Nu fiecare regim functioneaza universal, fiecare trebuie sa-si gaseasca punctul sensibil. Astfel de suplimente probabil fac o diferenta intr-un anumit punct, de exemplu o masa de grasime totala sub 8-10%, cand orice conteaza, dar pentru o persoana obisnuita astfel de obiective sunt deja ridicole.

Vârsta
    35
    Blog Entries
    2

Clar ca este loc de mai bine la dieta, drept dovada ca nu a stiut cum sa o descrie. Dar s-a repetat asta de atatea sute de ori pe forum incat pana la urmai ajung si ma intreb daca mai are rost sa o scriu sau pur si simplu sa dau omului raspunsul pe care si-l doreste.

Vârsta
    30

n-am stiut cum sa descriu dieta deoarece pana sa ma apuc de sala (in urma cu 2 luni) tineam o dieta low-carb iar acum incerc sa mentin carbohidratii la un procentaj de pana in 40%, iar in zilele in care nu merg la sala chiar la 30%. de asta n-o mai pot numi low carb din moment ce in zilele cu sala consum carbo intr-un procent destul de mare.

Vârsta
    30

*gbl - rezultate notabile cu slabitul am avut cat timp am tinut o dietal low carb si am facut mult cardio. atunci am slabit aproximativ 10kg. problema este ca acum vreau sa pun masa musculara (ceea ce de 2 luni imi reuseste) doar ca mai am un strat subtire de grasime pe abdomen de care as vrea sa scap mai repede. incerc sa mentin caloriile in jur de 3000 si procentajul de carbo sub 40%. nu vreau sa mai slabesc si nici nu vreau sa maresc antrenamentele cardio (care sunt de 2 ori pe saptamana) ca sa nu pierd masa musculara. de aceea mi-am pus problema unor suplimente care sa ajute la arderea grasimilor. stim cu totii ca de grasimea de pe abdomen scapi cel mai greu.