banner-Kinga-728x90

+ Reply to Thread
Results 1 to 10 of 10
    Vârsta
    29

Durere mana (cot)

Suplimente Nutritive

Partenerul meu de antrenament are dureri la mana dreapta, la nivelul cotului.

Cel mai rau il doare daca are mana intinsa chiar si fara greutati, sa nu mai vb daca ridica o gantera (usoara) pt fluturi la umeri.

Am recomandat o fasa eleastica insa nu il ajuta, il doare la fel de rau..

Durerea este prezenta de o luna si prima aparitie a fost dupa un antrenament de piept (impins cu bara din orizontal).

Evident ca nu dorit sa faca pauza de atunci si a venit la sala asa cu dureri, acum il deranjeaza si mai rau..

Am sa atasez o poza cu locul dureros.

Datele sale personale: 36 ani, 175 cm, 80 kg, ~ 37 cm in brat, 5-6 luni de sala.
    Suplimente a folosite: Adam, omega, (nu every day) dopa mucuna de 1-2 saptamani, amino fuel dupa sala (un tub mic pe saptamana).

Pareri/sfaturi?

Ms!
    Attached Thumbnails Click image for larger version

Name:	dani..jpg
Views:	70
Size:	131.4 KB
ID:	8782  
    Last edited by bmf; 04-06-2011 at 16:51.
    "Ei" vor animale de munca, docile, depresive, suficient de sanatoase cat sa poata trage la jug, dar suficient de bolnave incat sa crape inainte sa-si manance pensia.

by CristiM

Re: Durere mana (cot)

Artrita? Bursita? Control medical?
    .

Este interesant de stiut daca foloseste/a folosit greutati exagerate, mentine o forma corecta in timpul executarii exercitiilor, se incalzeste in vreun fel inainte de antrenament? Cand a aparut durerea si in ce imprejurari?
    Daca durerea se agraveaza de la antrenament la antrenament ar trebui sa-si puna niste semne de intrebare.
    If you always do what you've always done , You will always get what you always got !

Vârsta
    29

Greutatile nu au fost f mari (ca nr de kg) insa maximale pt el, in zona de 4-8 rep.
    Forma de executie este buna, nu prea il las sa triseze.. (cat ma pricep si eu).
    Durerea a inceput la un antrenament de piept, exercitiul in cauza fiind impins cu bara din orizontal.
    Din cate retine incalzirea in ziua respectiva nu a prea fost oki.

De obicei pt incalzire facem streching primul lucru (vreo 2-3 min), apoi 2 serii cu ~ 20-40% din maxim, 10-15 rep, o serie cu 60-80% si apoi cele de lucru.
    Eu am respectat aceasta ordine de cand fac antrenamente si ma incalzesc bine.

Acum nu mai retin daca el a trecut prin toate aceste etape la acel antrenament.

Si eu ii tot recomand sa mearga la un medic, insa imi zice: "ce sa imi faca"?! Bineinteles ca nu se lasa de antrenamente. Din acesta cauza a durat si o luna pana sa intreb ceva pe forum..

Sincer nu ma pricep ce investigatii se pot face la nivelul cotului.. se vede pe film daca ii vreo problema la nivel de tendon?
    "Ei" vor animale de munca, docile, depresive, suficient de sanatoase cat sa poata trage la jug, dar suficient de bolnave incat sa crape inainte sa-si manance pensia.

by CristiM

Vârsta
    37

Insertia unui tendon intinsa ( cazul fericit) sau un ligament desprins/rupt.

Fiecare trebuie sa-si poata deosebi tipul de durere.

Asa numai ne dam cu parerea in orb.

Daca parerea lui este ca "ce sa-i faca doctorul" atunci isi merita soarta. Exista o multime de tratamente pt asfel de cazuri . Totul este sa nu ajunga la un medic ignorant. De preferat ortoped in Medicina Sportiva.

O asfel de incapatanare duce de multe ori la leziuni ireversibile si terminarea cu sportul.

Vârsta
    35
    Blog Entries
    2

Pauza, consult la medic sportiv (de preferat de la un lot de atletica grea, haltere), RMN...

salutare lume

eu sunt baiatul in cauza cu,, durerea in cot,, (nu o doresc la nimeni) apreciez fff mult sfaturile voastre dar vreau sa ma intelegeti ca am o oroare ff mare de medicii de la noi din tara,asta pt ca am mai avut unele experiente nedorite si singura lor rezolvare era sa i-ti bage membrul afectat in ghips......am patit-o deja de 2 ori.....eu speram sa primesc unele sfaturi de la cineva care a mai trecut prin asa ceva si a reusit sa depaseasca aceasta stare de disconfort

astept pareri ale voastre chiar si intrebari pt a-mi putea rezolva acest incovenient neplacut .....va multumesc

am mai mare incredere in oamenii de rand decat in medicii de la noi ......sau poate nu am dat eu de un medic ok pana in momentul de fata

Vârsta
    35
    Blog Entries
    2

Oricum trebuie sa mergi la medic. Apoi decizi tu ce trebuie sa faci, ca doar nu iti face injectie sau iti pune mana in ghips fara sa vrei (desi s-au mai vazut si cazuri de genul asta).

da Cristi poate ca ai dreptate ca ar trebui sa consult un medic dar prostia mea este ca de fiecare data cand am o problema ma mai uit si pe net si in cazul de fata chiar am vazut ca si tratament injectarea cu diferite substante(ceva hormoni din cate am inteles)in zona cotului(am oroare de injectii)eu eram interesat de ceva tratament naturist sau pe baza de suplimente(si astfel ajung la vorbele lui marius bmf care de la primele mele simtope de durere mi-a recomandat sa incerc ceva suplimente)

eu sunt covins ca este doar o intindere sau o inflamatie de tendon pt ca daca nu fac efort la sala sunt destul de ok cu mana

Vârsta
    35
    Blog Entries
    2

Pentru a discuta despre tratament intai trebuie sa ai un diagnostic.
    Evident ca exista riscul sa ai un diagnostic gresit, tocmai de asta ne documentam pe cont propriu, consultam mai multi medici, folosim mai multe metode de investigare.