banner-Kinga-728x90

+ Reply to Thread
Page 1 of 3
1 2 3 LastLast
Results 1 to 50 of 110
    Vârsta
    25

Reglarea ciclului menstrual cu anticonceptionale

Suplimente Nutritive

Salutari the queen. Multumesc mult pentru ce ai postat despre anticonceptionale... am luat si eu la sfatul medicului, insa cand am vrut sa fac o pauza mai lunga, menstruatia n-a mai venit, am ajuns la medic si s-a lasat cu operatie pentru chiste dermoide bilaterale. Din pacate, inca nu vine menstruatia, deci cred ca voi primi tratament hormonal pentru asta, voi incerca sa spun doctoritei ceea ce am citit la tine. Dar ma voi vedea si obligata sa iau ce-mi va da pentru a avea din nou menstre normale. Scuze ca m-am intins atat, dar multumesc inca o data pentru semnalul de alarma.
    P.S. tu pentru ce iei crom?

Vârsta
    28

Re: Jurnal ZaQueen

Quote Originally Posted by adrianae View Post
    Salutari the queen. Multumesc mult pentru ce ai postat despre anticonceptionale... am luat si eu la sfatul medicului, insa cand am vrut sa fac o pauza mai lunga, menstruatia n-a mai venit, am ajuns la medic si s-a lasat cu operatie pentru chiste dermoide bilaterale. Din pacate, inca nu vine menstruatia, deci cred ca voi primi tratament hormonal pentru asta, voi incerca sa spun doctoritei ceea ce am citit la tine. Dar ma voi vedea si obligata sa iau ce-mi va da pentru a avea din nou menstre normale. Scuze ca m-am intins atat, dar multumesc inca o data pentru semnalul de alarma.
    P.S. tu pentru ce iei crom?

Buna, ma bucur ca ti-ai facut curaj sa scrii si tu despre problema ta. Deocamdata lasa obligativitatea la o parte caci nici eu nu ma avant sa bag in mine hormoni...Am acceptat Duphastonul doar ca sa pot sa imi testez nivelul hormonilor atunci cand se cere a fi facut.
    Si tu ai patit-o destul de nasol dar totusi documentare extra nu strica. Cerceteaza cat poti de mult si in limitele financiare si ia decizia dupa, poate ni se mai alatura curand si alte fete cu astfel de probleme si vom vedea.

Eu nu iau crom...acum. Am luat un sg. supliment cu crom: Carnitina-Crom-Vanadiu, dar asa a fost sa fie. Oricum, are efecte benefice in procesul de slabit, sigur gasesti si pe forum si pe blogul lui Cristi despre asta
    Success is not for the weak...

GETFIT or die trying!

Vârsta
    35
    Blog Entries
    2

Dar ma voi vedea si obligata sa iau ce-mi va da pentru a avea din nou menstre normale
    Acelea nu vor fi menstre normale ci induse de tratamentul de substitutie hormonala. Aceste decizii le poti lua doar tu dupa ce devii experta in domeniu. Poti fi sigura astfel ca ai facut ce trebuia facut si nu ai urmat sfaturile unui medic ce te-a examinat 5 minute si s-a uitat pe analizele tale din mers.

Totusi, mi se pare ca aici ai un rationament destul de simplu de facut: cum te astepti ca tocmai chimicalele care ti-au creat problema sa o rezolve? WTF?

Vârsta
    25

aa, de crom te intrebasem pentru ca tata are diabet si de curand, pe langa Glibomet, medicul i-a recomandat si crom. Nu stiu nimic in plus despre el, am sa citesc.
    In ce priveste problema mea, ai mare dreptate Cristi, doar ca sunt genul care se lasa pe mana medicului. Nu vreau sa mai fac asa si de data asta, trebuie sa ma documentez, nu voi deveni experta, dar vreau cel putin sa nu mai fiu pe o piata necunoscuta mie. Oricum voi insista si la medic sa nu-mi dea tratament hormonal sau voi apela in paralel si la sfaturile unui naturist. Va multumesc!

Vârsta
    28

aa, de crom te intrebasem pentru ca tata are diabet si de curand, pe langa Glibomet, medicul i-a recomandat si crom. Nu stiu nimic in plus despre el, am sa citesc.
    In ce priveste problema mea, ai mare dreptate Cristi, doar ca sunt genul care se lasa pe mana medicului. Nu vreau sa mai fac asa si de data asta, trebuie sa ma documentez, nu voi deveni experta, dar vreau cel putin sa nu mai fiu pe o piata necunoscuta mie. Oricum voi insista si la medic sa nu-mi dea tratament hormonal sau voi apela in paralel si la sfaturile unui naturist. Va multumesc!
    La chestiunile legate de diabet nu ma pricep sa stii.. nu stiu daca i l-a dat pentru ca are influenta directa asupra a ceva legat de boala sau doar pentru slabit..habar n-am, trebuie sa citesti. Mergi mai degraba pe naturiste, eu am de gand sa imi comand niste ierburi de afara, tutti naturale. Mai am de facut 2 analize in ianuarie si apoi un eco si sa vad ce spune mandra doctorita dar nu "semnez" pentru nici un hormon in mine... Ai grija si spor la citit..sunt multe de aflat!

GETFIT or die trying!

Vârsta
    35
    Blog Entries
    2

Vârsta
    28

Re: Reglarea ciclului menstrual cu anticonceptionale

Ce bine ca ai facut thread special, Cristi.

Eu am de ales intre injectii cu foliculina, in speranta ca dupa 3, 5, n menstre induse de terapie sa pot sa dezvolt din nou receptori la nivelul endometrului si menstra sa fie naturala, (if possible anymore) sau sa incerc cu niste Chinese Herbs de prin afara... E tricky si aici pentru ca nu stii care sunt "autentice" ca sa spun asa... Ele contin niste radacini de niste plante care, teoretic, ar trebui sa mai echilibreze din chestiuni.

Am tinut o singura data un tratament naturist si 3 luni de zile a functionat (adica am avut menstra). A fost ca un miracol. Dar ca orice miracol, e scurt.

Totusi, mi se zice ca asa nu pot ramane si ca "dieta, sport, odihna si viata linistita" nu sunt suficiente pentru ce am eu...

GETFIT or die trying!

Vârsta
    25

inteleg ca si tu te confrunti inca cu probleme?
    Nu vreau sa sar din lac in pus, insa vreau doua pareri diferite si cu ce ma mai informez eu sa incerc sa iau o decizie cat mai... naturala pentru mine. Am fost si la endocrinolog, analizele nu spun nimic dat fiind ca le-am facut la cateva luni de cand nu mi-a venit, ele fiind relevante daca se fac in primele zile dupa menstruatie. Astfel si endocrinologul mi-a spus sa merg dupa ce am menstruatie. Daca si naturistul ma pune sa astept...

Vârsta
    28

inteleg ca si tu te confrunti inca cu probleme?
    Nu vreau sa sar din lac in pus, insa vreau doua pareri diferite si cu ce ma mai informez eu sa incerc sa iau o decizie cat mai... naturala pentru mine. Am fost si la endocrinolog, analizele nu spun nimic dat fiind ca le-am facut la cateva luni de cand nu mi-a venit, ele fiind relevante daca se fac in primele zile dupa menstruatie. Astfel si endocrinologul mi-a spus sa merg dupa ce am menstruatie. Daca si naturistul ma pune sa astept...
    Pai de ce crezi ca am luat Duphaston? Ca sa get over with the blood tests.... Altfel nu puteam astepta o minune... Si da, inca am probleme asa cum am zis, mai am de facut investigatii...
    Doua pareri e intotdeauna insuficient si foarte confuzant cand sunt diferite... Incepe sa cauti si pe net, sa citesti, sa vezi ce si cum. Nu te baza pe cineva anume.... Doctorii vad ca au facut ping-pong cu tine asa...Din ce oras esti?

GETFIT or die trying!

Vârsta
    25

Ziua buna si cu putina intarziere urez celor ce dau pe aici sa aiba zile frumoase in perioada asta si un an nou numai cu bine.
    Ca tot sunt in vacanta si fara chef de temele pentru final de semestru, de licenta nu mai zic, am mai cautat pe net despre problema mea.
    Prea multe nu am gasit (voi incerca si pe site-uri straine), ci am dat de un subiect in care cred ca multi de aici aveti competente: ingrasarea de la tratamentele hormonale.
    Parerea mea despre asta, recunosc - neavizata, este ca e un mit, o scuza pentru cele ce se ingrasa dupa ce incep sa ia anticonceptionale, etc. Mie primul ginecolog mi-a zis ca nu tratamentele hormonale in sine produc ingrasare, ci eventual pofta de foame in exces pe care, in exces fiind, cine u o potoleste se ingrasa.
    Pe net parerile sunt impartite, insa cum argumentele personale sunt cele mai slabe (si stiintifice inca nu am gasit) intreb si aici cam care ar fi pozitia voastra.
    Nu ca-mi fac griji - sunt subponderala, insa m-ar interesa subiectul...

Vârsta
    35
    Blog Entries
    2

Tu e clar ca nu stii despre ce vorbesti. Nici medicul nu stia.
    Intr-adevar, mult mai util ar fi sa continui documentarea inainte sa mai exprimi pareri, pentru ca acest forum incearca sa mentina un nivel inalt al calitatii informatiei, nu este doar un loc unde oricine poate spune ce ii trece prin cap.

Hormonii regleaza si asimilarea alimentelor, nivelul metabolismului(arderile, mai mici sau mai mari) si cat din energia din alimente merge spre depozite sau spre consum(miscare, caldura, refacere etc.). Deci poti manca fix la fel si te poti ingrasa sau slabi, in functie de anumiti parametri hormonali. De asemenea, un rol major il are si retentia de apa, reglata tot hormonal.

Din moment ce esti subponderala si ai licenta in curand cred ca mai bine ai aloca timpul spre prioritatile tale si mai putin spre a scrie pareri fara nici o substanta aici pe forum. Multumesc.

Iar daca vrei sa continui documentarea o poti face pe site-urile unde ai publicate studii stiintifice, evident, nu exista asa ceva in Romania. Tine cont de faptul ca industria anticonceptionalelor este o industrie de miliarde de dolari(incearca sa intelegi acest ordin de marime). Sansa ca ceva impotriva anticonceptionalelor sa apara in media sau chiar in mediul academic este foarte mica.

Vârsta
    25

Multumesc pentru raspuns, nu a fost cu intentie sa vin cu vreo informatie gresita. Am vrut mai degraba sa intreb aici pentru a afla pareri avizate. Insa raspunsul tau e lamuritor si in contextul vizitelor mele pe la medic o sa mai caut si sa aflu cate ceva, pentru a putea refuza daca imi da tratament hormonal. Promit sa nu mai scriu pareri aiurea, stiu ca e un forum avizat, am vrut mai mutl sa pun o intrebare dar m-am intins. Zi buna!

Vârsta
    28

Scuzati intrebarea daca e stupida, dar nu reusesc sa ma lamuresc.. citesc de cateva ore si ma doare capul deja. Ce e cu homeopatia? Care ar fi diferenta dintre produsele homeopate si medicamente (cele pe care le stim cu totii)?

Pe de o parte, za madam doctor mi-a zis ca ma asteapta cu niste injectii calde cu foliculina. Pe de alta parte, gasesc ca exista un produs homeopat numit Folliculinum care chipurile nu are side effects si e minunat. Pf....I'm confused.

GETFIT or die trying!

Vârsta
    25

Eu stiu ca spre deosebire de alopate, homeopatele se mandresc cu faptul ca sunt foarte foarte concentrate (astfel incat trebuie sa iei doza mica) si de regula facute din ingrediente naturale (am in minte exemplul oscilococcinum care e din ficat de rata). Zice-se ca la cat de naturale (a se citi si inofensive, mici, insignifiante) sunt, efectul lor este de fapt placebo. Am citit si cercetari pe treaba asta, experimental cam placebo e, insa nu putem contesta si eficacitatea lor. Eu una nu o contest... macar nu au progesteron :S (asta in contextul problemelor hormonale de care ma tot plang).

Astept oricum si eu raspunsuri de la voi, poate ne lamureste cineva si mai bine. Mersi de intrebare ZaQueen!
    In alta ordien de idei, si cu riscul sa ma considerati cam naiva... pana pe 26 ianuarie merg la ginecolog deci am inceput sa iau suplimente cu marar pentru menstruatie. Va citez prima recomandare de pe prospect: "adjuvant in amenoree (absenta ciclului menstrual)".
    Last edited by adrianae; 04-01-2011 at 21:20. Reason: cuvinte scrise gresit din graba

Vârsta
    28

Mararul este foarte bun. Am tinut si eu un tratament naturist: ceai de coada-soricelului, ceai de cretisoara, Cat's Claw-pastile, seminte de marar mestecate 15 min, Kamayani-pastile, tinctura de zmeur. Si a dat rezultate dar pe termen foarte scurt, doar 3 luni. A fost "o minune", ca sa zic asa.

Ce ai vrut sa zici cu: "macar nu au progesteron"? Mie chiar asta imi lipseste..mi-au venit azi analizele....

GETFIT or die trying!

Vârsta
    35
    Blog Entries
    2

Ideea cu homeopatele este tocmai ca au cantitati foarte mici(care tind spre zero) de substante active: http://en.wikipedia.org/wiki/Homeopathy

Vârsta
    28

Quote Originally Posted by CristiM View Post
    Ideea cu homeopatele este tocmai ca au cantitati foarte mici(care tind spre zero) de substante active: http://en.wikipedia.org/wiki/Homeopathy
    Cristi, eu oscilez intre homeopat si naturist... Dupa indelungi cautari si citiri am gasit tratamente de ambele parti. Am nevoie de sfatul tau, pe ce sa merg?

GETFIT or die trying!

Vârsta
    35
    Blog Entries
    2

Ce intelegi prin "naturist"? Cine concepe tratamentul? Cum sunt obtinute remediile/medicamentele/suplimentele?
    Ai descoperit in primul rand cauza sau e tot un tratament la intamplare?

Vârsta
    28

Ce intelegi prin "naturist"? Cine concepe tratamentul? Cum sunt obtinute remediile/medicamentele/suplimentele?
    Ai descoperit in primul rand cauza sau e tot un tratament la intamplare?
    Am descoperit cauza in urma unor investigatii pe care le-am inceput acum o luna. Pe scurt, cauza majora care a declansat problema o reprezinta anticonceptionalele. Acestea mi-au "secat" endometrul de receptori pentru hormoni si au scazut drastic productia de progesteron. Mi-au iesit analizele ieri, facute in intervalul lunar care trebuie. Progesteronul trebuia sa fie minim 15 ca valoare pentru aceasta perioada, dar al meu e 5. (La ultimul control la gin asa mi s-a spus, ca ar trebui sa aiba o valoare destul de ridicata, peste 15 in orice caz).

Ideea e ca acum ma confrunt cu low progesterone issues. In plus, am si PCOS, poate o forma mai usoara, raportul LH e dublu fata de FSH desi trebuia sa fie invers. (Se putea totusi si triplu raportul, de aia am zis o forma mai usoara).

La toate astea, mandra d-na doctor mi-a recomandat Chlomid sau Chomiphene si injectii cu foliculina.

Ca tratament naturist, (inteleg extracte din plante, nimic chimical) am gasit in UK niste Ayurveda Herbs:

1. Shatavari - (Shatavari (Asparagus racemosus), Bala (Sida Cordifolia),Gokshura (Tribulus terrestris), Udumbara (Ficus glomerata), Lodhra (Symplocos racemosa ), Manjistha (Rubia cordifolia), Haritaki (Terminalia chebula), Dhataki (Woodfordia fruticosa), Putranjeevak (Putranjiva roxburghii),Kasheruk (Scirpus grosus), Shrungatak (Trapa natans)

2. Triphala Cleanser- (Amalaki (Emblica officinalis), Haritaki (Terminalia chebula), Bibhitaki (Terminalia bellerica)

3. Guggul Formula- (Guggul (Commiphora mukul), Citraka (Plumbaga zeylanica), Trvrit (Operculina turpethum), Haridra (Curcuma longa), Pippali (Piper longum), Guduchi (Tinospora cordifolia), Khadira (Acacia catechu), Mamajjaka (Enicostema littorale), Ginger (Zingiber officinale), Parisa (Thespesia populnea))

4. Maca powder - extract din radacina plantei peruviene

5. Fertile XX- (Extract de Chasteberry ; Black Cohosh, Siberian Ginseng)

Tratamentul l-am ales eu, din tot ce am citit pana acum ca ar functiona pentru problema mea. Sunt cam cele mai utilizate produse pentru asa ceva.
    Din pacate, nu ma pot pronunta cu privire la siguranta procesului de fabricatie si sursa ingredientelor...
    In Romania nu gasesc ce imi trebuie iar UK e mai la indemana decat US (ma refer la vama si preturi).
    Last edited by ZaQueen; 05-01-2011 at 15:51.

GETFIT or die trying!

Vârsta
    25

Prin "macar nu au progesteron" am vrut sa zic ca nu-l contin pe cale artificiala (adica nu-s tratament chimic hormonal). Tu ce analize ai facut pentru a afla ca ai nivel mic al acestuia?
    Eu am doar cateva de endocrinologie, secretie si papanic.

Inainte de a lua capsulele de marar am vrut si eu sa iau cretisoara si coada soricelului, insa citind pe fiecare am observat ca mararul ar fi cel mai bun pt mine (pe cretisoara scria ca din contra, ajuta in hemoragii tot prin reglare, deci cumva efect invers de ce-as vrea eu). Sa vedem daca la mine va functiona cu mararul.

Vârsta
    28

Am facut principalii markeri hormonali: FSH, LH, Estradiol, Prolactina, Progesteron, Testosteron. Fiecare in perioada care trebuie.
    Pe langa ce ai facut si tu

GETFIT or die trying!

Vârsta
    25

Abia dupa ce te-am intrebat am vazut ca la cele date de endocrinolog am si eu facut ce ai enumerat, insa la mine nu sunt relevante intrucat le-am facut desi nu imi mai venise de ceva timp.
    Ce ma nedumereste pe mine este de ce la FHS (unde am 4,27), estradiol (47,235), progesteron (6,98) si LH (0,447) nu imi sunt specificate valorile normale, dar nici nu sunt ingrosate cu gri precum la prolactina unde am cu mult peste valori normale (care sunt si specificate).
    Din ce ai spus tu, daca ne coincid intervalele se pare ca si eu am putin progesteron. Dar iara... facusem analizele fara sa fiu la 3 zile de la menstruatie, nu mai avusesem de vreo 3 luni

Vârsta
    28

Ai grija cu prolactina mare... Parerea mea e sa mergi la alt endocrinolog si sa faci investigatiile cand trebuie. Tu se pare ca ai altceva decat ce am eu... Dar nu stim exact ce valori concrete ai daca analizele n-au fost facute in zilele adecvate ale lunii. Ti-as recomanda sa faci si un control la hipofiza.

GETFIT or die trying!

Vârsta
    25

si pe mine m-a speriat prolactina intrucat am citit ca e direct legata de amenoree, infertilitate, insa doctoritele (atat ginecolog cat si enocrinolog) mi-au spus ca e de la stres... o scuza mai idioata nici singura nu gaseam, ma rog, poate exagerez ca e situatia mea si normal ca ma afecteaza raspunsul lor. Pana pe 26 luna asta merg din nou la ambele (desi endocrinologul mi-a spus sa vin la a doua menstruatie pt a-mi da sa repet analizele, ea nu pricepe ca m-am dus la ea tocmai ca nu-mi vine si ma pune sa astept). Sper sa trec cu bine peste toate astea. E ciudat, afectiunea mea nu se simte, uit usor de ea, nu ma doare nimic, etc, insa si cand imi amintesc ma ingrijorez rau...

Vârsta
    28

Doar ce am venit de la gin. Treburile stau asa: doctorita era pornita sa imi dea Clomiphene pentru reglarea raportului intre FSH si LH (LH este dublu fata de FSH si trebuie sa fie invers). Eu i-am explicat ca as vrea sa incerc naturistele intai asa ca am ajuns la o intelegere si timp de 3 luni o sa tin un tratament naturist, si o sa imi verific progesteronul in ziua 21-22.

Fara sa vreau sa fiu presanta, Cristi si oricine doreste sa intervina, credeti ca puteti sa imi spuneti cam ce parere aveti despre tratamentul pe care mi l-am propus?

Pe scurt, am ramas la:

1. Guggul Formula
    2. Shatavari formula - (Shatavari (Asparagus racemosus), Bala (Sida Cordifolia),Gokshura (Tribulus terrestris), Udumbara (Ficus glomerata), Lodhra (Symplocos racemosa ), Manjistha (Rubia cordifolia), Haritaki (Terminalia chebula), Dhataki (Woodfordia fruticosa), Putranjeevak (Putranjiva roxburghii),Kasheruk (Scirpus grosus), Shrungatak (Trapa natans)
    3. Maca powder

GETFIT or die trying!

Vârsta
    35
    Blog Entries
    2

Cred ca 3 luni e o perioada prea scurta.
    Totusi, daca faci antrenamente cu greutati poate ar fi mai bine sa reduci volumul si intensitatea, punand accentul pe "cardio".

Vârsta
    25

Ca ati adus vorba de sport, Cristi de fapt, eu nu sunt o persoana sportiva spre rusinea mea. Am facut putin sport asta vara, dupa operatie repaos, dupa repaos inca putin, iar acum nu mai fac nimic. Suna stupid, deja stiu ca e bine sa fac, dar ar contribui benefic chiar si in reglarea hormonala? Stiu ca sportul face multe si bune, insa nu ma asteptam sa "actioneze" si in directia asta. Daca as sti ca ajuta, m-as apuca de maine...

Vârsta
    28

Cred ca 3 luni e o perioada prea scurta.
    Totusi, daca faci antrenamente cu greutati poate ar fi mai bine sa reduci volumul si intensitatea, punand accentul pe "cardio".
    Multumesc Cristi. Am zis sa am un punct de pornire cu cele 3 luni, sper totusi sa observ macar o crestere mica a progesteronului, de la luna la luna... si sa ma simt per total mai bine. Crestem cu cardio atunci

GETFIT or die trying!

Vârsta
    28

Ca ati adus vorba de sport, Cristi de fapt, eu nu sunt o persoana sportiva spre rusinea mea. Am facut putin sport asta vara, dupa operatie repaos, dupa repaos inca putin, iar acum nu mai fac nimic. Suna stupid, deja stiu ca e bine sa fac, dar ar contribui benefic chiar si in reglarea hormonala? Stiu ca sportul face multe si bune, insa nu ma asteptam sa "actioneze" si in directia asta. Daca as sti ca ajuta, m-as apuca de maine...
    Fii sigura ca ajuta. Dramul de bine pe care il resimt acum pe partea hormonala e de la sport si dieta, in special de la introducerea grasimilor in alimentatie. Iar sportul...ajuta la relaxare, cresterea metabolismului, secretia de serotonina de unde si starea de bine, scaderea stres-ului de unde si balansul celorlalti hormoni. Asta pe scurt...

GETFIT or die trying!

Vârsta
    35
    Blog Entries
    2

Omul e facut sa se miste, sa faca efort. Fara sport acest mecanism extrem de complex incepe sa se dezintegreze in mod accelerat.
    Last edited by CristiM; 11-01-2011 at 23:32.

Vârsta
    25

Da, cam din motivele enumerate de voi am reusit si eu sa ma urnesc catre sport asta vara. Plus ca am si slabit in mare parte si datorita lui. Acum nu mai merg la sala din cauza programului, insa imi doresc sa fac acasa tae bo dupa niste filmulete cu billy. Nu e deloc acelasi lucru ca la sala insa decat deloc, pana voi merge iar, sper sa incep si sa ma tin.

Vârsta
    25

am inceput ieri cu un filmulet cu Billy, ar fi tare bine daca as reusi sa fac de trei ori pe saptamana.
    Am intrat insa pentru a intreba altceva: subgreutatea poate cauza amenoree? (recunosc ca mi-a spus o persoana fara calificare, stiu ca nu ar trebui sa dezinformez cu astfel de surse, insa e cineva care isi face griji pentru mine, ca o mama, care chiar de nu are cunostinte incearca asa cum poate sa ma convinga sa "ma ingras")

Vârsta
    35
    Blog Entries
    2

E un cuvant nou pentru mine "subgreutatea"... la fel ca si in cazul obezitatii sunt efecte ale aceluiasi complex de cauze. Efectul poate deveni si el cauza la randul sau, asa functioneaza lucrurile in corpul omenesc, in interdependenta.
    Totusi, a te supraalimenta cu porcarii pentru a te ingrasa in incercarea de a rezolva o problema hormonala mi se pare gresit.

Vârsta
    25

Persoana se referea la faptul ca am sub greutatea normala eu cred ca mi-a sugerat treaba asta pentru ca ea e cea care si-ar dori sa ma mai ingras, eu una nu-mi propun sa ma supraalimentez pentru ca-mi place cum arat. Dar probabil cunoasteti cu totii problemele rudelor mai in varsta sau ale prietenilor care nu te mai vad un car de ani si asa mai departe. Pentru ei "grasimea tine de cald", "pune pe tine sa ai de unde da jos daca te rapune vreo boala", "nu mai sunt la moda femeile slabe" - de parca de la moda sunt eu slaba, etc., etc. Eu am intrebat nu in ideea ca daca primesc un raspuns afirmativ ma pun pe ingrasat, ci macar as sti cauza si poate m-ar fi ajutat in demersul cautarii unui tratament.
    Acum fac o mica legatura intre suplimentul meu cu marar si treaba cu "subgreutatea": pe el scrie ca pe langa amenoree, mai e eficient si-n anorexie
    Dar anorexica clar nu sunt, mananc destul.
    Last edited by adrianae; 15-01-2011 at 11:56. Reason: nu mi-a iesit un emoticon

Vârsta
    35
    Blog Entries
    2

Vârsta
    25

Cand spun "greutate normala", atat eu, cat si persoana ce-mi sugerase ca amenoreea mea s-ar datora si "subreutatii" ne referim la acele categorii ce se gasesc pe site-urile de calculare a BMI-ului. La greutatea si inaltimea mea m-as situa (conform http://www.nhs.uk/Tools/Pages/Health...alculator.aspx) sub 18,5 care ar fi indicator al limitei inferioare a greutatii normale. M-as bucura sincer sa-mi spui ca greutatea normala nu tine de cifrele astea ca uneori chiar pun o tensiune mare asupra mea cei care-mi tot spun sa ma ingras. Mai ales ca nu arat deloc ca un schelet.

Vârsta
    35
    Blog Entries
    2

Aceasta pacoste numita indicele masei corporale(IMC SAU BMI, in engleza) foloseste doar inaltimea si greutatea pentru a evalua starea unei persoane, scapand din vedere multe alte elemente: structura osoasa, grasime/muschi, apa retinuta, genetic, istoric, alimentatie etc.

Vine din epoca in care niste dobitoci incercau sa incadreze oamenii in categorii folosind astfel de masuratori simpliste si reductioniste. Intre timp, lumea s-a mai desteptat si oamenii care au grija de ei incearca sa iasa din statisticile altora si sa devina individualitati, macar pentru ei insisi.

Vârsta
    25

din pacate chiar si medicii ignora variabilele despre care ai spus si tot dupa acest indice se iau cand isi dau cu parerea pe langa o raceala si despre fizicul tau. Asta e... mai e mult pana va patrunde informatia mai bine si mai peste tot. Sau cel putin "masuratorile" sa fie mai complexe.
    Eu aceasta saptamana voi ajunge la ginecolog si sper sa ajungem la un consens sa-mi rezolv si eu problema...

Vârsta
    28

Cand spun "greutate normala", atat eu, cat si persoana ce-mi sugerase ca amenoreea mea s-ar datora si "subreutatii" ne referim la acele categorii ce se gasesc pe site-urile de calculare a BMI-ului. La greutatea si inaltimea mea m-as situa (conform http://www.nhs.uk/Tools/Pages/Health...alculator.aspx) sub 18,5 care ar fi indicator al limitei inferioare a greutatii normale. M-as bucura sincer sa-mi spui ca greutatea normala nu tine de cifrele astea ca uneori chiar pun o tensiune mare asupra mea cei care-mi tot spun sa ma ingras. Mai ales ca nu arat deloc ca un schelet.
    Pai sincer nu tot ce e fixat de cifre e normal. Asta iti poti da seama si singurica... Mai conteaza si structura corpului...

GETFIT or die trying!

Vârsta
    25

sunt de acord pana la urma. mie imi place cum sunt, chiar ma enerveaza ca unii pun presiune pe mine aiurea, doar ca le-oi da eu impresia ca fac foamea (cu toate ca mananc des si implicit sutn vazuta mancand des).
    In alta ordine de idei, maine merg la doctor. Din pacate nu am citit mai nimic, sunt in sesiunea, azi am fost de toata jena la un examen , abia citesc si fac proiecte pt scoala, despre problema mea... nimic.
    Nu stiu ce-o sa-mi zica, dar m-as fi simtit mai bine sa fi mers "inarmata" cu ceva documentare prealabila. O sa incerc sa decid pe moment in functie de ce zice, nu as pleca de la ea nici cu gand sa n-o ascult si sa nu stie, eventual ii propun alternative. Nu stiu.
    Am inceput sa fac si niste tae bo acasa (boot camp basic training si boot camp abs), eu mai am si-un stepper si fac si la el cate-un sfert de ora asa. Poate ma ajuta si miscarea...
    Mararul ala il mai iau, dar degeaba pana acum. O sa va spun ce-mi zice maine doamna doctor.

Vârsta
    25

pe langa faptul ca s-a suparat ca endocrinologul mi-a spus sa revin la a doua mentruatie normala, doamna ginecolog mi-a dat de refacut analizele pentru tiroida si tot tacamul, urmand sa ma trimita cu ele la endocrinologul clinicii. A spus ca dupa tot "istoricul" nu-si da seama care e cauza, de asta repetam analizele sa vada de unde toate astea.
    L ecografie un indiciu era ok - am foliculi ovarieni, altul nu - endometru atrofic (1,7 mm acum, desi la o luna de la operatie era de 5,2 mm). Astea ca semne ale activitatii aparatului reproducator.
    Imi pare bine ca mi-a dat sa repet analizele si nu s-a aruncat sa-mi dea un tratament. Din ce se vede vrea sa vada cum trebuie de unde vine problema si sa procedez ca atare, imi fac sperante ca n-am dat de-un medic care nu stie ce face. Asta ca sa-mi inlaturi eu disonanta cognitiva produsa de lipsa mea de timp in a ma documenta mai bine cu privire la povestea asta... revin cu rezultatele analizelor.

Vârsta
    25

speriata de apropierea verdictului - adica a tratamentului de dupa analize - am mai cautat prin "pauzele" mele despre amenoreea secundara si am gasit fara exceptie, printre altele, ca si dieta echilibrata ar fi cheia in tratament. Ma intreb acum de unde sa inceop... mai multe detalii nu erau, stiu ca unele fete aleg ketogenica (nu stiu mai nimic despre, doar denumirea pentru ca am zarit prin jurnale) pentru ovare polichistice. Sa fie vorba despre un anumit tip de dieta si pentru asa ceva?

Vârsta
    28

speriata de apropierea verdictului - adica a tratamentului de dupa analize - am mai cautat prin "pauzele" mele despre amenoreea secundara si am gasit fara exceptie, printre altele, ca si dieta echilibrata ar fi cheia in tratament. Ma intreb acum de unde sa inceop... mai multe detalii nu erau, stiu ca unele fete aleg ketogenica (nu stiu mai nimic despre, doar denumirea pentru ca am zarit prin jurnale) pentru ovare polichistice. Sa fie vorba despre un anumit tip de dieta si pentru asa ceva?
    Nu exista un anumit tip de dieta pentru asta. Am cautat eu demult. Pot doar sa iti spun ca pentru ce am avut eu ca si nivele de hormoni, keto mi-a facut numai bine. In principal iti sugerez sa incepi un jurnal aici si sa o iei cu un low-carb. Daca mai incolo vrei sa treci pe keto, dupa ce te-ai obisnuit pe low-carb si ai citit tot ce trebuie, then go for it.

Ai de unde sa te inspiri cu alimentatia, atat ca infos - Cristi Margarit blog- cat si ca jurnale.

In principal, in ceea ce priveste alimentatia, conteaza foarte mult acum sursa a ceea ce mananci. cu cat e mai curat si mai fara hormoni si alte prostii cu atat mai bine. Iar alimentatia trebuie completata de sport. Astea doua regleaza si psihicul dar si chestiuni interne. (nu mai zicem de aspect fizic, slabit etc.)

Sa scrii rezultatele analizelor aici. Succes!

GETFIT or die trying!

Vârsta
    25

Voi face analizele abia vineri, insa sigur ca voi scrie rezultatele, cel mai probabil saptamana viitoare. Ideea unui jurnal nu e rea, insa recunosc ca l-as tine doar sa vad cum mananc acum - mi se tot spune ca mananc putin desi eu nu cred - dar nu pentru a trece pe un tip sau altul de dieta pentru ca nu am disciplina necesara de a-mi controla alimentatia. Am citit prin jurnale si e o disciplina care merita tot respectul, eu nu as fi in stare sa-mi controlez meniurile, mai ales ca par sa fie pregatite dinainte pentru a "iesi" la macronutrienti.
    Chiar si ieri am notat ce-am mancat si nu mi s-a parut deloc putin. Eu as deschide jurnal, insa mi-e rusine. Adica e voie sa deschidem si jurnale "de rand", cu mancare "normala" avand ca singur scop (cel putin initial) urmarirea cantitatii de mancare? Nu vreau sa deschis thread nou si sa fiu data afara.
    Spre exemplificare scriu ce-am mancat ieri si imi spuneti daca as fi data afara cu un astfel de jurnal:
    M1 - grau germinat, lapte batut, stafide, nes cu lapte
    M2 - curmale, smochine, caise deshidratate, putin unt de arahide
    M3 - o salata de orez, mazare, porumb, ciuperci, usturoi, smantana cu o bucata de cod afumat
    M4 - 4 patratele de ciocolata neagra
    M5 - o punga de portocale
    M6 - o rosie, castravete, o tableta de paine crocanta cu Almette, o cutiuta Tnuva Cottage, doua patratele de ciocolata amaruie
    M7 - ce-a ramas pe fundul sticlei de lapte batut si inca putin unt de arahide.
    Chiar cred ca de obicei mananc mai putin, nu stiu ce-o fi fost ieri, de la invatat mi se trage.
    Sfatul tau privind low carb... ar trebui sa respect niste procente, mi-as prinde urechile imediat in ele, mai ales ca din cate am mai citit, la low carb cresti automat grasimile, prea multe proteine putand si ele dauna organismului, iar eu avand colesterolul putin peste valori cred ca nu e ok, fie ele din grasimi sanatoase.
    Iti multumesc insa pentru sfaturi, astept sa aflu daca ar fi primit un jurnal "de rand" printre ale voastre.

Vârsta
    28

Scopul acestui forum este unul educativ in primul rand, nu "de dat afara" oameni. Cu totii avem de invatat. Si eu am scris multe prostii la inceput si nu m-a dat nimeni afara, din contra, am fost ajutata sa invat mai multe. Aici totul depinde de ce vrei tu sa faci cu alimentatia ta: daca vrei sa fie din ce in ce mai sanatoasa, sa inveti lucruri bune, sa reglezi anumite chestii, sa incerci sa duci un stil de viata cat mai sanatos, atunci e de foarte bine.

Ce ai mancat tu astazi nu e atat de rau pe cat crezi, nu stiu de ce o numesti mancare "normala" si a altora "anormala" :P
    Si nu mi se pare atat de greu sa incepi sa tii o evidenta a nutrientilor sau caloriilor sau sa iti prepari mancarea mai din timp...

Nu ai cum sa iti prinzi urechile in low-carb, pentru inceput e suficient sa citesti notiuni de baza cand ai timp si sa incerci de la saptamana la saptamana sa imbunatatesti ceva. Nimeni nu cere perfectiunea in timp record, corpul tau se va obisnui si tu trebuie sa gasesti un echilibru bun pentru tine.

Totul depinde de ce vrei tu de la acest forum...

GETFIT or die trying!

Vârsta
    25

iti multumesc pentru raspuns. As incepe prin a tine o evidenta a nutrientilor, insa pentru inceput sa vad unde ma incadrez acum, n-as incepe direct prin a-mi propune niste procente sau altele. Eu deja folosesc cantar de bucatarie atunci cand mai gatesc, nu mi-ar fi greu sa cantaresc tot, mai greu e la calcule.
    Azi am mancat la fel ca ieri la mic dejun (fara nesul cu lapte) si pranz (am terminat si salata si pestele), am avut unt de arahide la prima gustare si trei clatite (din faina de secara, lapte, ou) cu un iaurt si una din ele cu miere la cina.
    Aa, si nelipsita (de la o vreme) punga de portocale, un lapte cu cacao si miere intre pranz si cina. Si cateva arahide in coaja rosie pe la opt. Si-un mar acum cateva minute.
    Deci am convingerea ca lipsa menstruatiei la mine clar nu se datoreaza malnutritiei.
    Last edited by adrianae; 24-01-2011 at 23:34. Reason: exprimare intortocheata

Vârsta
    28

Oricum n-am crezut o clipa ca ar fi de la malnutritie. Asteapta sa iti vina rezultatele analizelor si vei vedea. Intre timp, ar fi mai bine sa pastram thread-ul strict despre problema din titlu, fara meniuri de mancare. E mai usor de urmarit pentru cine se mai confrunta cu nebunia asta.

GETFIT or die trying!

Vârsta
    25

nici eu nu ma gandisem ca e de la malnutritie pana nu am tot citit ca si alimentatia poate fi o cauza (printre altele mai cu legatura evident). Pana la analize am inceput sa iau Branca ursului (capsule), daca mararul n-a mers, sa vedem asta.
    Ai dreptate privind threadul, am trecut doua meniuri sa ma asigur inca o data ca nu mananc deloc putin, cand vezi scris bilantul unei zile chiar ca te minunezi, nu stiu insa daca sa-mi incep jurnal. Dupa cum am vazut si la tine, iei o pauza de la trecut alimente, asta pt ca inainte treceai doar ce-i sanatos, asta mancai. Eu sunt consitenta ca n-am o alimentatie controlata, la asta ma refeream cand spuneam ca mananc "normal" si nu cred ca ar fi respectuos sa-mi trec meniurile printre jurnale cu meniuri cantarite, gandite, invartite sa fie cat mai curate si bune pentru fiecare.
    Ultima data cat ai platit pentru analizele endocrine?

Vârsta
    28

Am luat o pauza acum de la trecut pentru ca nu ma tin de treaba asa cum as vrea si nu are rost sa trec prostii acolo. Cand imi voi reveni psihic si sufleteste, atunci. Dar tu nu esti in situatia asta, tu poti doar sa iti imbunatatesti alimentatia...
    Te referi la analizele de sange pentru hormoni? Eu am facut asa: FSH, TSH, LH, Progesteron, Estradiol, antiTPO, T4, T3, Testosteron, Insulina, Colesterol, Trigliceride. M-au ajuns cam..........7 milioane maxim. In general, markerii endocrini sunt cam 36-43 lei bucata:P

GETFIT or die trying!

Vârsta
    25

fara nimic prin casa de asigurari? adica toate astea "la liber" nu?