+ Reply to Thread
Results 1 to 8 of 8

Antrenament - crestere in forta (pareri)

Suplimente Nutritive

Salut (19ani,65kg,3luni vechime la sala)
    Am programul de 5/7 zile : biceps,triceps,piept+deltoid anterior , pauza , spate + deltoid posterior , picioare , pauza , and again...
    Abdomene fac odata din 2 in 2 zile.

Scopul meu e cresterea in forta si 20-30% masa.
    Pentru asta am adoptat urmatorul stil:
    Aproape la fiecare set de exercitii fac 12 10 8 6 repetari cu greutate din ce in ce mai mare.
    De ex . Bicept - flexi cu haltera : 12r - 20kg ,10r-24kg , 8r-28kg , 6r-32kg .
    Pauza dintre serii 2min(din cate am inteles pauza mare- forta ,pauza scurta masa )

Am zis ca o parere in plus nu strica.

Vârsta
    20

Re: Antrenament - crestere in forta (pareri)

Pauza nu are nicio legatura cu masa/forta.Pauza este timpul in care rezervele de ATP din muschi se refac intr-o oarecare masura,depinzand de timp si de organismul fiecaruia.Tot aud si eu folclorisme prin sala,gen "daca faci pauze foarte scurte te fibrezi".Pauza ar trebui sa faci atat cat crezi tu.
    Veni.Vidi.Vici.

Quote Originally Posted by Oktavist View Post
    Pauza nu are nicio legatura cu masa/forta.Pauza este timpul in care rezervele de ATP din muschi se refac intr-o oarecare masura,depinzand de timp si de organismul fiecaruia.Tot aud si eu folclorisme prin sala,gen "daca faci pauze foarte scurte te fibrezi".Pauza ar trebui sa faci atat cat crezi tu.
    esti primul la care aud contrariul

Vârsta
    21

Depinde de mai multi factori, cum zicea si Oktavist: muschiul antrenat, refacerea ATP. Banuiesc ca cel mai important e sa iei o pauza care sa iti permita sa executi corect urmatoarea serie. Daca vrei sa antrenezi intens anumiti muschi si ti se potriveste un anumit antrenament, ai putea sa iei pauza 0. La fel, daca simti ca trebuie sa iei peste 2 minute, nu vad de ce nu ai face asa.

Blog Entries
    1

Pauza e legata de tipul de crestere musculara pe care vrei sa il obtii. Pentru masa, adica hipertrofie sarcoplasmica scopul tau ar trebui sa fie obosirea muschiului, unde folosirea greutatilor mari e secundara pauzelor scurte pe care ar trebui sa le faci, scopul tau fiind minimizarea acestora, un exemplu ar fi pauze de 30-45 secunde. Pentru forta, pauzele nu sunt atat de importante, prioritatea ta fiind in acest caz numarul de repetari (intre 2 si 6) cu greutati maximale. Pentru un astfel de antrenament poti face pauze de 2-3 minute sau cat e necesar pentru a executa corect urmatoarea serie, timp in care sa se refaca rezervele de ATP si astfel tinta ta este hipertrofia miofibrilara, obitnand densitate si forta.

Mersi de explicatii, deci am sa reduc cu 2 nr de repetari sistematice ,si am sa cresc dreptat numarul de greutati.Pauza va fi lunga 2-3min pentru a se regenera rezerverele de ATP si a executa corect urmatoarea serie.

Cum sa nu fie pauzele importante in antrenamentul de forta?Ia fa tu un exercitiu cu 90% din 1RM,stai 1 minut si vezi daca mai poti.Daca vrei forta si masa,mai bine fa un 5x5(cu aceeasi greutate la fiecare set) la primul exercitiu de baza pt grupele mari.

5X5 nu e pentru oricine. Daca cei mai inzestrati explodeaza cu un program de genul asta, pentru populatia generala nu e decat o metoda mai rapida de a se accidenta.
    Frica Ucide Sufletul