banner-Kinga-728x90

+ Reply to Thread
Results 1 to 23 of 23
    Vârsta
    24

Medicamente antiinflamatoare

Suplimente Nutritive

Ce parere aveti de medicamentele antiinflamatoare nesteroidiene (AINS) in cazul accidentarilor?

Cazul meu concret poate fi citi in jurnalul personal. Am vrut sa fac un topic nou decat sa continui discutia acolo deoarece ma gandesc ca poate fi si ceva general, nu numai pentru mine.

Dupa cum am scris si acolo, am vizitat si un medic. M-a consultat superficial (dupa parerea mea), a spus ca nu am nimic, dar in reteta a scris ca am "leziune usoara coif rotativ" si mi-a prescris urmatoarele medicamente:

1. Arcoxia 90mg: 1 tableta/zi timp de 5 zile
    2. Clorzoxazon 1 tab x3/zi timp de 5 zile
    3. Omez 1 tab x 2/zi

Primul este un antiinflamator renumit, al doilea pentru muschi, mai exact pentru "spasme reactive ale musculaturii striate de natura traumatica, inflamatorie sau reflexa", iar al treilea pentru protectia stomacului.

Desi am fost consultat de medic cam acum 2 saptamani, am zis sa nu dau atentie recomandarilor sale deoarece am impresia ca antiinflamatoarele doar "mascheaza" durerea fara sa si vindece. Insa acum mi se pare ca problema mea se rezolva destul de lent, desi nu pare ca am nimic rupt acolo (imi pot efectua activitatile zilnice fara probleme, desi simt ca oboseste si ma "apasa" mai repede pe zona afectata) inflamatia parca trece mult prea incet.

Am cautat si pareri "pe net" despre Arcoxia si ele sunt foarte pozitive, insa nu stiu si cat de avizate sunt.

Cum credeti ca ma poate ajuta aceasta reteta? Daca imi grabeste vindecarea si nu are efecte precum cele ale corticosteroizilor (catabolice, ceea ce ma indoiesc) sunt dispus sa-mi asum micile riscuri ce le presupune adminsitrarea de Arcoxia.
    "For me life is continuously being hungry. The meaning of life is not simply to exist, to survive, but to move ahead, to go up, to achieve, to conquer."

Re: Medicamente antiinflamatoare

Cum consider eu:
    E o prostie sa le folosesti atunci cand intentionezi sa maschezi durerea pt a continua antrenamentul chiar peste durere
    ---- dar -----
    Sunt utile in cazul in care esti constient de accidentarea pe care o ai, cand esti la repaos si la recuperare.

Nu ma pricep la antiinflamatoare specifice, doar te sfatuiesc sa nu iei niciodata Aulin chiar daca iti este "impins" la farmacie, deoarece e hepatotoxic.

Vârsta
    24

Bineinteles ca nu doresc sa le utilizez pentru a masca durerea si a putea sa ma antrenez in aceasta perioada.

As vrea sa le utilizez daca pot reduce semnificativ perioada necesara vindecarii si nu au efecte catabolice pecum corticosteroizii (din care m-am informat despre etoricoxib, substanta din Arcoxia, nu ar avea legatura cu asa ceva). Medicamentul se pare ca functioneaza prin blocarea unei enzime a corpului care este resposanila de producerea de inflamatie si durere in articulatii, ligamente, tendoane.

Normal ca si daca as lua, as astepta intai o perioada si dupa incetarea administrarii sa vad daca revine sau nu problema inainte de a ma apuca din nou incet incet de miscarile de la sala la care aveam dureri.

Daca medicul ar fi parut mai profesionist si mi-ar fi dat aceste recomandari dupa niste analize mai precise le-as fi luat fara sa stau pe ganduri. Insa asa e clar ca el mi-a dat reteta la fel cum procedeaza la oricine care se plange ca-l doare vreo articulatie.
    "For me life is continuously being hungry. The meaning of life is not simply to exist, to survive, but to move ahead, to go up, to achieve, to conquer."

Vârsta
    35
    Blog Entries
    2

Singurul moment cand as fi de acord cu ele este in faza acuta si, eventual, daca trebuie sa fii in forma pentru o perioada scurta de timp dupa accidentare.
    In rest as baga doar mancare de calitate, suplimente pentru refacere si odihna. Poti lucra insa alte grupe.

Cei mai 'batrani" traim cu mai multe astfel de accidentari si probleme cronicizate, inveti in timp sa te antrenezi "in jurul lor".

Vârsta
    24

Problema la mine ar fi ca nu prea pot sa ma antrenez "in jurul" acestei accidentari. Practic nu pot face nicio miscare de tip impins sau fluturari (deci nimic pentru piept sau umeri). Chiar si cand fac extensii la cabluri pentru triceps zona afectata este solicitata sa "tina" greutatea in jos, desi miscarea este una de izolare. Si nici macar pentru spate sau biceps nu-mi prea vine sa ma antrenez intens sau cu greutati mai acceptabile, tinand cont ca exercitiile de tip ramat si tras se fac totusi prin miscarea articulatiei umarului.

Momentan sunt usor deprimat si frustrat, a venit vara iar eu in loc sa mai progresez (pregateam un nou "ciclu" cu Storm), dau inapoi...

Vârsta
    27

Fitman stiu ca e scump dar fa un RMN, e musai sa stii exact ce ai acolo, sa te tratezi asa in "orb" nu prea vad rostul, bani da-ti aiurea, dupa ce ai diagosticul vei sti exact ce sa-ti cumperi.

Stiu exact cum te simti, si eu am slabit mult de cand m-am lasat, dar... come on suntem tineri avem tot timpul din lume, gandeste pozitiv, se mai intampla asta e.

Daca iti aduci aminte si eu am cam aceasi problema, mi-am facut programare la Suceava pe 27 mai, 450 lei costa, 600 lei cu substanta de contrast, dar mi-a zis ca s-ar putea sa nu fie nevoie de substanta de constrast, depinde de mai multi factori, se stabileste acolo.
    Last edited by vasile; 11-05-2010 at 21:55.

Vârsta
    37

Antiinflamatoarele sunt contraindicate in dureri articulare cronice. Atunci mascheaza durerea.
    Chiar eu am avut o discutie mai mult decat contradictorie cu cineva care recomanda antiinf. aici pe forum.

In cazul tau in care "Practic nu pot face nicio miscare de tip impins sau fluturari " se poate numi ca esti intr-o faza acuta. este normal sa-ti prescrie antiinf. Ele dezinflameaza tesutul si dau ragazul corpului sa se refaca .Mecanismele de compensare ale corpului nu functioneaza in momentele in care este atacat acut. De aceea trebuie ajutat sa iasa din starea asta.

Diagnosticul este destul de clar. Eu cred ca r trebui sa urmezi tratamentul si sa faci pauza de antrenament. Apoi vei relua treptat si vei folosii suplimente in consecinta.

Este o linie fina intre momentele cand este nevoie de antiin si cand nu. Acuma aici exista o tendinta generala de a respinge asfel de tratamente dar se urmeaza numai trendul general. Daca nu aveti cunostinte mai bine intrebati sau nu va dati cu parerea decat sa va repeziti sa ziceti si voi repede ca nu este bine.

Si ai rabdare sa se vindece. Asfel vei fi si tu in postura care o descria Cristi cu noi astea batrani care ne jucam in jurul accidentarilor pt ca nu mai avem ce face si sunt cronicizate. Asta este un exemplu bun. Da. Pt noi nu se recomanda antiinf pt ca orice am face nu ne mai trece. Doar ascundem durerea. Ceea ce nu este si cazul tau.

Scuze pt post rapid.

Vârsta
    35
    Blog Entries
    2

usor deprimat si frustrat
    De la cea mai buna forma a mea am ajuns cateva luni la pat si cativa ani abia mergeam cateva zeci de metri... in rest dureri inimaginabile.
    Tu ai destul timp inainte, atat sa te refaci, cat si sa-ti faci corpul dorit.

Vârsta
    27

Dupa ce am citit mesajul lui senijin cred ca am sa incerc si eu tratamentul pe care il are Fitman.

Fitman tu l-ai inceput ? Daca da, de cate zile, se simte ? Si cum iei anti-inflamatoarele ? Iei vreo unul pe stomacul gol ? Zi-mi ordinea in care le iei, merci.
    Last edited by vasile; 13-05-2010 at 08:26.

Vârsta
    24

Nu l-am inceput, deoarece accidentarea mea merge clar spre bine, mi se pare in proportie de 80% vindecata. Dar daca tot se mai prelungeste mai mult timp il voi face, dar sper sa nu fie cazul. Ar fi trebuit probabil sa-l iau acum cateva saptamani, daca tot vroiam sa-l fac.

Daca e sa-l fac, as lua cum mi-a spus medicul (cum am scris si eu aici) si cum scrie pe prospect la fiecare. La Arcoxia zice ca nu conteaza daca se ia cu sau fara alimente, eu as luat cu.

senjin, multumesc pentru postul mai mult decat edificator. Cristi, ai dreptate ca am tot timpul inainte si ca nu e chiar o accidentare atat de grava, dar ma supara totusi ca a aparut "din senin", practic nu stiu ce am gresit. Poate trebuia sa ma opresc mai devreme din antrenament, dupa ce aveam primele simptome, sunt sigur ca acum ar fi trebuit sa stau mult mai putin pe bara.

Vârsta
    35
    Blog Entries
    2

Daca te opresti inainte sa se crape ceva ramai cu obsesia ca faci prea putin. Dupa ce ai prima accidentare iti mai vine mintea la cap.

Vârsta
    27

Supraspinatous tendinita, cred ca cu asta ma confrunt eu.

Am spasme ( ma "sageata" ) la capul lung de la biceps ceea ce imi confirm si mai mult acest diagnostic pus de mine, nu de doctor, deocamdata.

In repaus nu am dureri, foarte rar am spasme, doar cand folosesc bratul incep spasmele, alergat, sprinturi, orice exercitiu pentru umeri, carat o sacoca putin mai grea 4 - 5 kg, etc.
    Sunt foarte dureroase acest spasme.

La carte spune, ca locul acela mic dintre humerus si articulaţiea acromio-claviculara ( http://www.medigraphics.com/may4antshoulder_lg.jpg ) difera de la o persoa la alta, e posibil la mine sa fie mai mic, ori sa fi fost de la inceput putin inflamat tendonul, de cand am inceput sala, avand in vedere ca pana atunci am dus un stil de viata mai nesanatos ( nopti pierdute, alcool, tigari, dorguri, mancat cand imi aduceam aminte, etc, etc ).

Aici acest profesor explica foarte bine cum se creaza acesta frectie din tendon si articulaţiei acromio-claviculare - > http://www.youtube.com/watch?v=WV-PW...eature=related

Si ca un bonus: tin minte ca faceam cu greutati pe care nu le stapaneam deloc, nu mai vorbesc de forma corecta, si asa am tinut-o vreo 1 an de zile pana am dat de GetFit.ro.
    Last edited by vasile; 15-05-2010 at 11:21.

Vârsta
    27

Am facut RMN-ul ( fara substanta de contrast ), rezultatul:

- capul humeral cu configuratie normala, prezentand raport normal cu cavitatea glenoida, ce are dezvoltare normala;

-suprafete articulare regulate, corticala cu grosime normala;

-spatiu articular cu grosime normala;

-hipersemnal WFS T2 la nivelul maduvei osoase corespunzatoare glenei humerale ( contuzie osoasa );

-hipersemnal T2 la nivelul labrumului glenoidian, anterior ( degenerescenta );

-articulatia acromio-claviculara cu configuratie normala;

-grasime subacromiala intacta;

-hipersemnal T2 la nivelul jonctiunii musculo-tendinoase si tendonului ms.supraspinos, cu pastrarea continuitatii ( intindere musculara ).

Concluzia, mi-a zis ca am o usoara inflamatia, orice sfat e bine venit.

Multumesc.
    Last edited by vasile; 28-05-2010 at 14:43.

Vârsta
    24

Mie mi se pare cam ciudat ca de la o "usoara inflamatie" sa nu te poti antrena 1 an de zile.

Iti recomand sa faci cat mai multe exercitii pentru recuperare, pentru rotator cuff, pentru serratus anterior, dynamic stretching pentru umeri etc.

Eu de cand le fac situatia se imbunatateste parca miraculos. Daca nu as face nimic probabil ca as sta si eu mult mai mult timp accidentat. Asta cred ca a fost greseala mea de pana acum, ca nu am introdus aceste exercitii mai devreme, crezand ca se vindeca doar stand degeaba si luand pauza.

De cand fac exercitiul asta (cred ca am mai pus link-ul odata la mine in jurnal) mi-am imbunatatit mobilitatea umerilor si in aceeasi masura s-au redus si simptomele accidentarii.

Vârsta
    27

Fitman, ma pot antrena, dar cu mici dureri la umar ( mai ales cand ridic lateral sau imping la umeri/piept cu ganterele/bara ) si spasme la capul lung biceps cand fac spate mai ales, si dureri in triceps, capul lateral si cel lung cand fac flexii cu bara din culcat sau flexii la scripete.

Cred ca-i o inflamatie cum am banuit si eu, dar am facut RMN-ul sa ma conving.

In concluzie, aceste inflamatii se instaleaza greu, in timp ( ani de zile ), dar odata ce le-ai dobandit, greu mai scapi de ele.
    Last edited by vasile; 28-05-2010 at 15:46.

Vârsta
    22

Fitman cat de des faci "shoulder dislocation"-urile ?

Vârsta
    24

Zilnic. Si le fac cu un bat (sau poate fi o coada de matura, teava subtire orice), nu cu o banda sau prosop (cearceaf etc.), pentru ca atunci cand le faceam astfel nu simteam nici imbunatatiri si parca imi forta intr-un mod dureros umarul celalalt (nu cel accidentat).
    Si incerc de fiecare data cand fac sa apropii din ce in ce mai mult mainile unele de altele (priza sa fie un pic mai apropiata).

Cand o sa incep din nou antrenamentele cu adevarat serioase si o sa lucrez cum trebuie si umerii la sala, nu o sa mai fac acest stretching in jurul antrenarii lor (1 zi inainte si 1 zi dupa nu o sa fac).

vasile, scuze, intelesesem eu gresit ca nu te-ai mai antrenat de 1 an. De 1 luna spusesei de fapt

Vârsta
    22

Da.Asa fac si eu dupa cum recomandau cei dupa forumul pus de tine.Folosesc o coada de matura.
    In prima saptamana am simtit o mica oboseala in umeri dar acum a disparut.

Tu te incalzesti in vreun fel inainte sa faci exercitiul?
    Pana acum nu m-am incalzit(in afara de dupa antrenamentul de umeri cand sunt deja incalzit) da cred ca o sa o fac de acum inainte caci umarul e pus intr-o pozitie destul de sensibila.

Vârsta
    24

Un fel de oboseala simt si eu, pentru ca umerii sunt destul de solicitati, de altfel si pomparea este foarte evidenta

De incalzit ma incalzesc in timp ce fac exercitiu... la fel cum e scris in postul acela. Adica intai tin priza foarte departata si o apropii pe masura ce fac repetarile si sunt mai incalzit, incat la ultimile repetari sa incerc sa-mi apropii mainile cat de mult pot. Fac repetarile destul de lent, imi ia aproape 10 minute sa fac cele 50 de repetari.

Si incerc sa progresez de fiecare data cand fac exercitiul cate un pic (dupa ce termin fac un semn cu creionul pe bat unde am ajuns cu palmele). Daca prima data cand am facut eram fix la capatul batului, acum intr-o saptamana am reusit sa inaintez vreo 10cm la fiecare palma cu scurtarea prizei.

Oricum inainte de acest exercitiu eu fac si cateva miscari pentru serratus anterior si cateva external & internal rotations pentru rotator cuff.

Vârsta
    38

In situatii acute, se intervine relativ eficient, prin uleiul de tamaie de la plafar (Boswellia) - blocheaza niste derivati din omega 6. Nu numai ca nu are efecte secundare pt stomac, dar chiar este util in ulcer, gastrita, calmeaza, elimina anxietatea etc.
    Nu degeaba se foloseste in biserica.
    Eu il pipetez din sticluta in capsule, ca sa nu atace dintii. am luat fara probleme 1 g/zi.
    Oricum, pana la antiinflamatoare din farmacie e o lista intreaga ce trebuie luata la rand, vit E, omega3 , B6 si magneziu cele mai importante.

Din Clinical Natural Medicine Handbook
    Table 20–1. Anti-Inflammatory Supplements at a Glance
    Supplements Doses and Notes
    Vitamin B6 50 mg per day
    Magnesium 600–800 mg per day, in divided doses (an adjustment for
    bowel tolerance maybe required)
    Vitamin E 400–800 international units per day (in mixed or
    gamma-tocopherol form)
    Fish oils 2– 4 g per day, in a 1.5 EPA : DHA ratio (low peroxide
    levels are critical)
    Cat’s claw 75 mg of a standardized preparation (Uncaria tomentosa),
    3 times per day
    Propolis 500 mg, encapsulated, 3 times per day
    Boswellia (Boswellia serrata) 300–500 mg, standardized for boswellic also known as
    frankincense acids, 3 times per day, not with food
    Ginger (Zingiber officinalis) 250 mg 4 times per day
    Holy basil (Ocimum sanctum) 250 mg 3 times per day, freeze-dried capsules
    Green tea (Camellia sinensis) 240– 400 mg per day, standardized for EGCG
    Nettle leaf (Urtica dioica) 100–300 mg 3 times per day
    Stephania tetrandra 300 mg 2 times per day
    Serrapeptase 10–30 mg 3 times per day, away from food
    Nattokinase 30–108 mg 1–2 times per day, away from food
    Eu le-as lua in doze muuult mai moderate, e mai intelept
    Last edited by Strofocle; 01-06-2010 at 01:14.

Vârsta
    27

Multumesc de informatie Strofache, bineinteles ca la asta m-am gandit si eu, fiind acut si nu cronic, suplimente naturale inainte de medicina alopata.

Vârsta
    27

O chestiune vreau sa zic, nu prea am vazut suplimente omega3 cu asa o ratie EPA : DHA 1:5.
    Last edited by vasile; 01-06-2010 at 08:17.

Vârsta
    35
    Blog Entries
    2

E vorba de 1.5(3:2).
    Sunt disponibile si unele cu o proportie chiar mai buna: DHA 250 si DHA 500

Extractul de ceai verde se gaseste direct sub forma de EGCG.