banner-Kinga-728x90

+ Reply to Thread
Results 1 to 8 of 8

FIsura menisc genunchi stang

Suplimente Nutritive

Salutare,

Practic sportul (inot,ciclism,culturism si mai ales snowboarding) de cam 2 ani. Anul acesta datorita unei cazaturi la snowboard am reusit performanta de a ma alege cu urmatorul diagnostic confirmat la RMN:

- Elongatia tendonului popliteu
    - Fisura con anterior al meniscului extern

Am fost pana acum la 5 doctori, fiecare avand o alta parere. Din cate am inteles nu este nevoie de operatie dar as dori sa stiu ce as putea face sa grabesc vindecarea fisurii (ce suplimente sa folosesc care ar putea ajuta la o accidentare de acest tip cat si ce metode de antrenament care sa nu agraveze problema). Doctorii nu m-au ajutat prea mult, mi-au spus ca la noi nu am nici o sansa sa gasesc un medic care sa repare fisura la artroscop(ei stiu numai sa scoata meniscul cu totul nu sa si il refaca in cazul unei fisuri), ca ar fi bine sa nu fac miscare si sa raman cu el in conditia actuala(nu doresc acest lucru deorece ar insemna sa numai fac nici un sport toata viata) sau sa practic si sa astept sa se rupa ca apoi sa ajung tot la operatie.

Ca metode de antrenament nu am voie urmatoarele:
    - alergare
    - fotbal
    - baschet
    - culturism ( fara impins la presa, fara genoflexiuni, fara deadlifturi, fara exercitii grele pentru picioare)

As dori sa stiu ce suplimente pot folosi sa grabesc vindecarea?

Multumesc

Vârsta
    35
    Blog Entries
    2

Re: FIsura menisc genunchi stang

Din ce stiu eu, patit pe propriul menisc, ce-i drept era doar o uzura a celui interior:
    Fizioterapia in speta ionizari cu ioni de calciu plus diadinamice si ultrasunete a ajutat rehidratarea si "infoierea" zonei.
    Medicul mi-a mai spus la acea vreme (acum 15 ani) ca daca reusesc sa-mi dezvolt musculatura picioarelor nu o sa mai am probleme. Exact asa a fost. In ziua de azi nu mai am nici o problema cu acel menisc. La vremea respectiva puteam doar sa merg in durere, de alergat nici nu se punea problema.

Deci sa nu ai voie sa alergi inteleg, insa multe alte miscari si exercitii de la sala prin dezvoltarea musculaturii iti pot ajuta articulatia in functia ei.
    Oricum medicii ar trebui sa stie mai bine. Cauta si un medic sportiv.

Multumesc tuturor pentru sfaturile date. Va tin la curent cu evolutia recuperarii.

Vârsta
    26

Salutari!
    Ratza, imi poti spune te rog cum a decurs recuperarea?
    Eu am aproape aceeasi problema ca tine: fisura la meniscul extern - genunchiul stang; tendoanele sunt ok in schimb la mine.

Fisura s-a produs in octombrie. La inceput nu puteam merge mult sau urca scarile fara dureri. Doctorul mi-a spus ca nu am nevoie de operatie si mi-a recomandat fizioterapie si kinetoterapie. Am urmat tratamentele; am facut chiar si ceva ultrasunete.De atunci nu fac nimica, decat niste exercitii de kineto si bicicleta. Dar nu indraznesc mai mult. Nu ma mai doare tot timpul, dar imi e frica ca la fiecare genoflexiune, sau lasare pe genunchi o sa se rupa ceva.

Pe langa alergare, inot si alte activitati sportive, eu am facut volei timp de 11 ani. Sigur, de aici a venit si accidentarea.
    S-a intamplat probabil cum spun baietii, din cauza incalzirii deficiente, dar am facut tampenia. Ce fac acuma?!
    Eu am 22 de ani. Am facut sport toata viata si cu siguranta nu vreau sa ma opresc acuma!

Sper ca ma puteti ajuta cu ceva. Doctorii sunt atat de indiferenti

Va mltumesc

hmm eu am avut fisura de menisc ( interior + exterior parca , nu mai tin minte exact ) tot la genunchiul stang acum 6-7 ani.
    din cei 3-4 doctori la care am fost mi`au spus toti ca e vital sa ma operez.
    si am facut`o ,artroscopica. Dureri minime in cele aproximativ 24 de ore cat am stat la clinica, de atunci nu mai am probleme decat la schimbarea vremii.
    am recurs la operatie pentru ca doctorii de atunci mi`au spus ca daca nu ma operez , in timp se va strica tot si va fi nevoie de interventii mult mai complicate;m`am udat, m`am speriat, aveam cam 15 ani, si dupa cateva saptamani m`am operat

Vârsta
    26

Uau... ok. Mersi de raspuns. Trebuie sa mai vad niste doctori, inseamna.
    Dar mai am o intrebare. Ai facut si/sau mai faci sport?

da, dar tin sa precizez ca am ramas cu o anumita sensibilitate si evit sa lucrez picioarele la sala, sau oricare alte sporturi daca le practic ocazional incalzirea a devenit sfanta.
    in multe sporturi, la nivel de performanta ma refer, fisurile de menisc au loc destul de des printre sportivi , nu prea ai de ce sa te sperii.
    eu presupun ca am ramas cu sensibilitate pentru ca sincer nu am urmat instructiunile de recuperare pana la capat, recunosc ca eram cretin; dupa 2 luni si ceva de la operatie eram la kickbox.