banner-Kinga-728x90

+ Reply to Thread
Results 1 to 19 of 19

Subiect: uree serica

Vârsta
    35

uree serica

Suplimente Nutritive

mi-am facut de curand niste analize si la ureea serica valorile sunt 70 (valoarea de referinta maxima fiind 45)
    doctorul a zis ca este crescuta din cauza consumului prea mare de proteina si ca este pericolul sa se blocheze rinichii in timp datorita depunerilor ...
    cum ar trebui sa fie aceste valori la sportivi? ..pentru ca ma gandesc ca sunt total diferite fata de un om sedentar

Vârsta
    35
    Blog Entries
    2

Re: uree serica

Poate ar trebui sa ai un jurnal personal in care sa fie descrise dieta(ce inseamna consum prea mare de proteina?) si programul de antrenament, pe langa modul tau de viata, in general?
    Ce te face sa te consideri sportiv?

Vârsta
    35

ok hai sa dau cateva date :
    incep cu alimentatia ..cam un kg de piept de pui combinat cu peste (pangasius asta e singuru care-l suport momentan),mazare,cartofi,orez,branza de vaca jumate de kg aproape pe zi...cam 6 mese pe zi (bine aici mai intra dulciuri ,pizza si tot felu
    suplimente :cam 100 de grame de amino fuel dupa antrenament
    amino 2222 de la ON cate 16 pe zi impartite
    hot blood de la scitech
    T bomb II
    enzime digestive (zimogen ...aici poate ma ajuti merge mai bine asta de la voi?..ChewyZymes 90 tablete)
    antrenament (fac de 10 ani sala am 48 la brat,125 torace,46 gambe,68 coapsa)
    piept ,umeri anterior si lateral
    spate,trapez,umeri posterior
    biceps,triceps
    picioare
    repetari 8-12
    serii gr. mari 12 -gr.mici 9
    pauze de 2 minute maxim intre serii
    ma intereseaza la sportivi cum trebuie sa fie valorile ...nu stiu cum sa ma exprim sa fiu inteles ..adica e pericol ...ca aici daca ma iau dupa medici trebuie sa ma las de sala de mancat de tot sa fiu asa .....
    daca sunt de folos pot sa pun si analizele care au iesit
    ms anticipat
    Last edited by mihai_2010; 14-04-2010 at 19:12.

Vârsta
    35
    Blog Entries
    2

Mananci mult prea multe proteine. Corpul nu are ce face cu ele, asa ca le descompune, unul dintre produsii rezultati fiind aceasta uree.
    Nu este o regula la sportivi, ar trebui sa fie in limite normale. Daca vrei sa iti mentii starea de sanatate pe termen lung va trebui sa schimbi aceasta dieta clasica din culturism cu una mai inteligenta.
    Stiu ca pentru tine a manca proteina este un lucru foarte important, dar si ceilalti nutrienti sunt la fel de importanti.
    Despre calitatea pieptului de pui si a pestelui pangasius au fost discutii destule.

Vârsta
    35

ok o sa caut la diete sa vad ce ar fi mai indicat ...oricum am renuntat pentru o vreme la aminoacizi

Vârsta
    35
    Blog Entries
    2

Rinichiul se chinuie sa elimine acest exces si se pare ca la tine nu mai face fata. Cred ca ar trebui sa iei niste masuri mult mai serioase decat "am renuntat pentru o vreme la aminoacizi".

Vârsta
    35

crezi ca mai am sanse sa cresc in perimetrii?sau macar sa ma mentin ......avand in vedere ca nu mai pot consuma carne ,proteine in general

Vârsta
    35
    Blog Entries
    2

E posibil, da.
    Eu chiar as spune ca acum trebuie pus accentul pe proteinele de calitate(sa gasesti profilul optim de aminoacizi din alimentatie pentru tine).

Vârsta
    35

chiar nu am nici o treaba la capitolul asta(am mancat pana acuma cam ce am vrut nu am acordat mare atentie) ...mi-ar fi de mare ajutor niste sfaturi,linkuri ceva....ce inseamna proteina de calitate? pentru ca doctorul a zis ca trebuie sa renunt la ele (alea de origine vegetala sunt bune?)si cu enzimele alea digestive te-am intrebat cum sa fac are rost sa comand?
    eu toate analizele le am perfecte in afara de rinichi respectiv uree serica
    peste o luna o sa repet analizele si o sa fac si un control la nefrolog sa vad ce zice
    daca ai timp sa-mi dai cateva sfaturi multumesc

Vârsta
    35

am vazut pe saitul vostru arginina "Arginina este un aminoacid contitionat esential implicat in principal in metabolismul ureei "...ma ajuta asta ca as vrea sa fac o comanda si poate super enzymes?

Vârsta
    35
    Blog Entries
    2

Vârsta
    35

ok am intrebat pentru ca cineva care avea probleme cu ureea a luat arginina (10 grame/zi) si a scazut valoarea ...am gasit pe un sait scris"are efecte benefice in tratamentul afectiunilor aparatului renal."...

Vârsta
    35
    Blog Entries
    2

Depinde ce vrei sa faci, eu credeam ca vrei sa ai o stare de sanatate mai buna. Daca vrei doar sa "scazi valoarea ureei" probabil exista mai multe metode in acest sens.

Vârsta
    35

pai credeam ca starea de sanatate buna inseamna scaderea ureei serice ....restul analizelor sunt super nu am treaba

Vârsta
    35

mi-am refacut analizele ureea a scazut la normal dar am hematiile crescute cam tare...am inteles ca poate sa fie o infectie urinara?....pietre nu am

Vârsta
    26

Ai luat enzime digestive?
    un brav copil rasfatat al vietii

Vârsta
    35

Quote Originally Posted by Alex_Lol View Post
    Ai luat enzime digestive?
    nu acuma mi-am cumparat zimogen forte iau numa seara..in rest am mancat zdravan carne si tot ce am prins si am renuntat la orice supliment ( asta pana aflu si eu ce pot sa comand ca am inteles ca sunt niste proteine de calitate si ceva suplimente ce s-ar potrivi pentru mine)
    cat despre corp nu am scazut aproape deloc in perimetrii...acuma cu caldura asta e mai greu da merge

Vârsta
    26

Speram sa iti fi scazut pe baza suplimentarii cu enzime. Si eu am avut (am?) ureea serica mare. Ca sa o scad am micsorat consumul de proteine (exageram grav) si am inceput sa iau Super Enzymes. Aflu la urmatoarele analize, desi sunt 90% sigur ca a scazut.
    Last edited by Alex_Lol; 15-06-2010 at 22:56.
    un brav copil rasfatat al vietii

tot legat de ureea serica am facut si eu niste analize si scrie asa:

Uree serica
    Urea: 45 mg/dL <50, deci e ok
    Urea nitrogen(BUN) 21 mg/dL <20, (deci aici am depasit putin)

Acuma, poate sa-mi explice ceva care-i faza cu cele 2 subcategorii de la ureea serica? Care-i mai importanta, pana la urma mi-a iesit bine sa nu?....