banner-Kinga-728x90

+ Reply to Thread
Results 1 to 50 of 50
    Vârsta
    27

Tratarea deficitului de atentie ( ADHD )

Suplimente Nutritive

Am auzit tot felul de critici ale acestui concept de boala de la lucruri realiste cu care sunt de acord (de ex faptul ca se trece prea usor pe tratament medicamentos - mai ales la copii) pana la teorii ale conspiratei, ca de fapt ar fi o legenda creata de firmele de farmaceutice pentru a-si vinde medicamentele.

Ma intereseaza prea putin aceste dezbateri precum si discutiile despre clasificarea afectiunii. Sunt mult mai interesat de doua aspecte: tipul de exercitii mentale care se pot face pentru control precum si ce optiuni exista in materie de nutritie. Sper ca acest topic sa ma ajute si pe mine si pe altii. Voi scrie din experienta mea si sper ca prin contributiile tuturor sa iasa ceva bun.

Partial din documentare si partial din experimente, am descoperit niste chestii care ajuta.

Good stuff:
    Peste, ulei de peste
    ALC
    L-tyrosine
    Cofeina (dar din pacate, cel putin la mine, creste foarte repede nivelul de toleranta, asa ca trebuie folosita rar si moderat pentru rezultate)

De testat:
    Brain Elevate, pare bun, dar am luat de prea putin timp ca sa am o parere solida
    Lecitina

Acum am cateva intrebari.

1. Am considerat intotdeauna ca ALC si L-tyrosine (si mai nou brain elevate) sunt genul de suplimente cu efect rapid si imediat, nicidecum ceva care trebuie luat constant pt o perioada lunga de timp pt a obtine rezultate. Nu stiu de unde am avut aceasta idee fixa, dar cred ca am gresit nu-i asa? Recunosc ca sunt inca nelamurit asupra mecanismului exact de actiune al acestor doua suplimente.

2. In materie de dieta/suplimente ce altceva ar mai fi de luat in considerare pt asta?

3. Am citit multe pe forum despre piracetam, am mai citit si prin alte locuri putin, dar raman cumva nelamurit unde sa-l incadrez. Cat de safe este? Intra la suplimente sau mai degraba la medicamente?

Vreau sa accentuez ca nu e vorba aici de un ajutor de genul "am de invatat saptamana asta pt sesiune" ci de un "tratament naturist" pe termen lung pentru o conditie permanenta.

Nu am gasit o alta discutie fix despre asta pe forum, dar aici sunt cateva resurse asemanatoare care cred ca ar trebui citite inainte:

http://forum.getfit.ro/showthread.php?t=3387 (despre piracetam)
    http://forum.getfit.ro/showthread.php?t=1030 (despre piracetam si alte stimulente)
    http://forum.getfit.ro/showthread.php?t=7355 (ALC + tyrosine)
    http://forum.getfit.ro/showthread.php?t=2814& (despre tyrosine, multe detalii)
    "Bodies at rest tend to stay at rest. Bodies in motion tend to stay in motion"
    “The more you sweat in training the less you bleed in combat”
    "The trouble with the world is that the stupid are cocksure and the intelligent are full of doubt"
    "Never attribute to malice that which is adequately explained by stupidity"

Seconds and Pixels
    Jurnalul lui anothem

Vârsta
    27

Re: Tratarea deficitului de atentie ( ADHD )

Ma bucur sincer sa vad ca acest topic nu este interesant, inseamna ca nu este o problema prin randul membrilor nostri Totusi, cu ingaduinta voastra, eu voi continua sa va distrag atentia de la temperatura laptelui si culoarea pestiilor postand aici progrese, idei si pareri.

Am spus ca voi mentiona si exercitii, pentru ca la fel ca si antrenamentele fizice, problema trebuie atacata pe mai multe planuri. O chestie care am gasit-o care pare sa ajute este "lucratul in sprinturi". Cu un cronometru, setezi o perioada de timp MICA. Cat de mica depinde de fiecare, in cazul meu e pusa in general pe la 5minute, dar poate sa fie oricat de putin e nevoie. In acel timp lucrezi, facand un efort de a te concentra numai la ceea ce lucrezi. Cand se termina perioada prestabilita, te opresti din lucru si iei o scurta pauza.

Evident ideea este ca in timp sa cresti aceasta perioada. Daca ai descoperit ca nu ai putut sa te concentrezi pe toata durata respectiva, reduci intervalul.

In zilele care urmeaza vreau sa pregatesc un stack de suplimente special pt asta si voi reveni cu impresii lunar. De asemenea, citesc acum despre meditatie si cum ar putea ajuta.
    "The trouble with the world is that the stupid are cocksure and the intelligent are full of doubt"

Seconds and Pixels
    Jurnalul lui anothem

NLP ai incercat?
    .

Vârsta
    27

Eram destul de obsedat de NLP prin liceu, dar nu am incercat niciodata pe mine intr-un mod serios si consecvent pentru o anumita problema. E totusi o posibila solutia la care nu m-am gandit, o sa o am in vedere pt viitor (le iau pe rand ca nu pot sa fac de toate in acelasi timp). Multumesc

Seconds and Pixels
    Jurnalul lui anothem

Vârsta
    35
    Blog Entries
    2

Cum se manifesta acest deficit de atentie? Hai sa luam un caz concret.

Vârsta
    27

Nu prea stiu cum sa explic, dar o sa incerc.

Dificultate de concentrare cred ca explica mai bine decat deficit de atentie. Ca rezultat saritul de la o activitate la alta. Dificultate de a initia o actiune, chiar cand e vorba de lucruri simple (i.e. trimisul unui email). Foarte greu de urmarit ceva pt mai mult de cateva minute (inclusiv conversatii, lecturi, videouri etc.).

Caz concret: sa zicem ca lucrez la ceva, identific problema pe care o am de rezolvat, dar desi este ceva care imi va lua sub un minut, mi se pare foarte greu de inceput. Sa zicem ca am inceput, absolut orice imi poate distrage atentia si sa ma duca cu gandul altundeva.

Seconds and Pixels
    Jurnalul lui anothem

De forme usoare de ADHD suferim foarte multi dar acum cat de grav e greu de spus fara un consult complet.
    Nu cred sa fii vreun caz grav.
    Din pacate solutiile sunt limitate si tot vointa este cea care trebuie sa te tina pe linie, vointa si organizarea(e mai importanta decat credem).
    Ar mai fi solutii gen amfetamine sau metilfenidat si iti dai seama ca nu e intamplator consumul lor pe scara larga in mediile universitare in perioada examenelor(in tarile unde si le permit pe sub mana). Astea sunt mai tari, mai sunt o groaza pe langa dar nu te vor vindeca.

Vestea proasta este ca nu exista tratament curativ ci doar simptomatic.
    Ma intorc la organizre, cauta-ti metodele de organizare cele mai bune, sunt o gramada, testeaza si vezi ce ti se potriveste.
    Incearca pe cat posibil sa eviti sursele ce te pot distrage in timpul activitatilor unde ai nevoie de concentrare: chat, internet, muzica, TV le opresti cand lucrezi sau inveti.
    Stiu, sunt sfaturi banale dar din pacate altele nu prea sunt, poate mai sunt si altii care ne pot spune si altele...
    The world ain't all sunshine and rainbows. It is a very mean and nasty place. It will beat you to your knees and keep you there permanently if you let it. You, me or nobody is going to hit as hard as life. But it ain't about how hard you hit, it is about how hard you can get hit and keep moving forward, how much can you take and keep moving forward. That's how winning is done! Rocky Balboa

Vârsta
    27

Sunt absolut deschis la orice sfat care nu necesita reteta medicala Si sunt de acord ca metodele de organizare si "exercitiile mintale" (nu stiu cum sa le numesc altfel) sunt de baza. Tocmai de aceea am si scris sugestia de mai sus. Pe langa asta vreau sa incerc un mic ajutor din partea dietei, pe care o consider foarte importanta inclusiv in acest aspect.

Izolarea surselor de distrageri o incerc, dar e foarte dificila. De ex, la proiectul la care lucrez acum folosesc o tehnologie noua pe care inca o invat din mers, conexiunea la internet este absolut necesara

Nu m-am considerat pana acum un caz grav, dar situatia s-a inrautatit in ultimii doi ani si acum imi afecteaza mult munca. Nu numai munca, dar cum licenta trebuie data in aprilie, m-a motivat brusc sa ma ocup mai serios de problema Din punctul asta de vedere, ma simt ca cei care zic ca vor sa slabeasca 10kg intr-o luna ca vine vara si merg la plaja, dar mna... orice mica imbunatatire va fi mult binevenita.

Seconds and Pixels
    Jurnalul lui anothem

Vârsta
    44

Cred ca e mai mult o problema legata de stress sau astenie. Nu te odihnesti destul si in cusul zilei ai activitati care iti displac si le faci din automatism? Am avut si eu o perioada in care nu ma puteam concentra pe nimic din ceea ce faceam, pur si simplu parca eram un robot peste zi iar seara eram obosit,plictisit,si fara vlaga.
    Am inceput sa petrec mai mult timp in aer liber, sa incerc sa ma concentrez pe datele externe cu care veneam in contact si nu le dadeam atentie inainte. De ex:hraneam porumbeii din curte si incercam sa-i numar in ciuda faptului ce se miscau.
    In paralel am luat ca suplimente natutrale timp de 4 luni asta in combinatie cu asta
    si am simtit rezultatele. Acum in general primavara mai fac cate o cura cu cele 2 plus multivitamine si multiminerale.Incearca sa petreci cat mai mult timp in aer liber.
    Last edited by mikutzu; 17-02-2010 at 13:33.
    Doar două lucruri sunt infinite, universul şi prostia umană, însă nu sunt sigur despre primul.

BLOG

Vârsta
    37

Ai observat cumva vreo legatura cu viata sexuala?
    if you fail to plan, then you plan to fail

Vârsta
    27

Odihna e ok si imi place enorm ceea ce fac.
    N-am auzit de suplimentele acelea pana acum, multumesc, o sa citesc despre ele.

mediocru, daca as fi observat vreo legatura cu viata sexuala, cred ca un forum public nu este locul in care as vrea sa vorbesc despre asta. Oricum, nu.

Seconds and Pixels
    Jurnalul lui anothem

Vârsta
    33

Nah ca te-ai rusinat acuma

Vârsta
    28

Si mie mi-e greu sa ma apuc de sarcini mai complexe de foarte multe ori, si asta m-a afectat in munca. Eu imi rezolv intotdeauna problema incepand cu alte sarcini care nu au legatura cu cea principala.

Nu mai tin minte unde am citit, cert e ca la mine functioneaza: cand nu imi "vine" nici cum sa ma apuc de ceva complex, incep alte sarcini minore, iar satisfactia rezolvarii lor te va impulsiona: de exemplu am ceva de lucru la PC si nu reusesc sa incep, ma duc sa spal vasele. Pun niste haine la spalat. Ma barbieresc. Dau telefoanele ce le am de dat. Imi curat biroul.

Suna stupid, asa mi-a sunat si mie la inceput. Personal iti spun ca la mine functioneaza de fiecare data

Dar sa nu fie cu suparare, cautarea unui diagnostic "medical" si ca urmarea blamarea acestui inchipuit sindrom medical sunt americanisme. Ma duce cu gandul la acei obezi care se chinuie sa dea vina ba pe tiroida, ba pe "genetic".
    Last edited by Mono; 17-02-2010 at 20:12.

Vârsta
    27

Repet ce am zis si mai sus, asta cu inchipuit sau nu, "medical" sau nu, poate deschide o intreaga discutie filosofica pe care incerc sa o evit pentru ca mi se pare lipsita de sens in acest context. Ce e este o boala. Cand necesita o afectiune atentie medicala. Cand devine o tulburare de natura psihologica o problema serioasa... etc Nu cred ca are rost sa jonglam cu aceste intrebari.

Am citit si eu ce spui tu, dar la mine nu prea ajuta. E totusi unul din lucrurile care merita incercate, la unii s-ar putea sa mearga mai bine ca la altii.

Seconds and Pixels
    Jurnalul lui anothem

Vârsta
    29

Eu cel mai bine ma simt din punct de vedere al capacitatii de concentrare/ invatare, luciditate pe raw vegan.

Vârsta
    27

Tu din toate punctele de vedere te simti cel mai bine pe raw vegan Nu sunt sigur ca asa ceva ar merge pt mine pe termen lung...

Seconds and Pixels
    Jurnalul lui anothem

Vârsta
    22

Spui ca situatia s-a agravat in ultimii 2 ani. Asta cred ca are niste cauze pe care le poti descoase cu un psiholog.
    The definition of insanity is doing the same thing over and over again and expecting different results.

Vârsta
    35
    Blog Entries
    2

Pai cauzele pana la urma sunt simple: suprasolicitare, conflicte interioare(undeva probabil ca urasti ceea ce faci), volum mult prea mare de munca, lipsa odihnei. Cam ca un fel de supraantrenament, dar pentru psihic.

Pe de alta parte ar putea fi o chestie naturala, pentru ca munca de tip robot(acum si intelectual) nu pare sa fie scopul pentru care noi traim pe lumea asta, chiar daca asa vor unii sa credem.

Vârsta
    44

Quote Originally Posted by anothem View Post
    Am citit multe pe forum despre piracetam, am mai citit si prin alte locuri putin, dar raman cumva nelamurit unde sa-l incadrez. Cat de safe este? Intra la suplimente sau mai degraba la medicamente?
    Piracetamul este undeva intre medicament si supliment ca de altfel toate nootropicele.Nootropic este termenul folosit pentru a descrie medicamente care acţionează asupra mintii.Diferenta intre nootropice si diferiti potentiatori de memorie, este acea ca nootropicele imbunatatesc comunicarea in zona de legatura dintre partea stanga si cea dreapta a creierului. Acum pe piata este Aniracetamulun analog mai puternic al Piracetamului,recomandat de renumitul doctor neurolog Corneliu Giurgea cel care a folosit prima data denumirea de nootropic.Se foloseste cu succes in prezent pentru pierderea memoriei, la pacientii care au suferit atacuri cerebrale sau accidente cu pierdere de memorie. Se administreaza per kg/corp.(2mg/kg).
    Ca si Piacetamul este un medicament safe singurul lucru ce trebuie avut in vedere,in cazul combinarii cu alte nootropice(Bacopa monniera, Gaba,DMAE,etc)se se reduca doza pentru a eviata eventualele dureri de cap sau stari de voma.
    Last edited by mikutzu; 18-02-2010 at 12:32.
    Doar două lucruri sunt infinite, universul şi prostia umană, însă nu sunt sigur despre primul.

BLOG

Vârsta
    35
    Blog Entries
    2

La toate nootropicele e bine sa incepi cu o doza infima si sa cresti de acolo, lent.

Quote Originally Posted by CristiM View Post
    Pai cauzele pana la urma sunt simple: suprasolicitare, conflicte interioare(undeva probabil ca urasti ceea ce faci), volum mult prea mare de munca, lipsa odihnei. Cam ca un fel de supraantrenament, dar pentru psihic.
    ....si acest supraantrenament se "aduna" in timp....pe o perioada de cativa ani si cand ti-e lumea mai draga pur si simplu nu mai poti sa te aduni.

Zic asta pt ca sunt fix in aceiasi situatie ca si Alex. Sa fie coincidenta faptul ca amandoi suntem in an terminal?

O sa incerc si eu exercitiul cu cronometrul. Asta impreuna cu o lista a lucrurilor care trebuie sa le fac pe o perioada mai lunga si lucruri care trebuie sa le fac "azi"

Spre bafta mea ce a sugerat Mono inca mai ajuta... pana la un anumit punct....

Nu pot sa ma apuc de nimic daca biroul/camera/casa in care sunt sau locurile pe unde ma plimb cand imi aerisesc creierii nu sunt in ordine...si "fresh" aka deschis fereastra and such...

Nootropicele suna promitator. O sa ma consult cu un medic. Astia, macar aici, au mai multa experienta in legatura cu stimulatoare sau alte solutii alternative....

Thanks for bringing it up.
    Intotdeauna pot fi facute alegeri mai bune

Nu se aduna nimic daca e ADHD, este pur si simplu.
    Ai impresia ca esti "omul salturilor", adica alternezi perioadele in care tragi tare si te concentrezi cu perioadele in care o iei la vale si iti bagi picioarele...
    Poti sa-ti amintesti si din scoala unde poate alternai note mari cu note mici, constanta nu te caracterizeaza nici in prezent.
    Parintii si cunoscutii vb despre tine: poate sa invete bine ca-l duce capul dar e putoare.
    Esti nestatornic si mereu vrei sa schimbi ceva...
    Esti fire colerica si te inervezi de multe ori si cand nu este cazul.

Te pasioneaza mai mult ideea de a face ceva decat facutul lucrului in sine.
    De multe ori si cand il faci ai tendinta de a termina prost lucrul de care te-ai apucat sau de a nu-l termina.
    Si cand ai de lucru de nu-ti vezi capul(asta vizavi de internet anothem) usor ai tendinta de a da "new search" pe forum sau pe alte site-uri.
    Lista e lunga...

Eu presupun ca nu e "americanism", nu e ipohondrie, nu e lene, nu e oboseala, nu e stres, eu cred ca este ADHD in forma usoara de adult.
    Acum va dati seama ca doar un psiholog bun poate spune asta cu certitudine.
    Last edited by maleb0gia; 18-02-2010 at 14:45.
    The world ain't all sunshine and rainbows. It is a very mean and nasty place. It will beat you to your knees and keep you there permanently if you let it. You, me or nobody is going to hit as hard as life. But it ain't about how hard you hit, it is about how hard you can get hit and keep moving forward, how much can you take and keep moving forward. That's how winning is done! Rocky Balboa

Vârsta
    35
    Blog Entries
    2

Aici e cumva "cheia" problemei... doar ca standardele sociale si cele autoimpuse iti spun ca trebuie sa tragi non stop si sa dai randament maxim in orice situatie.

Nu e oare posibil ca orice persoana sa aibe perioade mai bune si perioada mai rele?...Ok...vrem echilibru....si ala ar fi ideal...dar poate nu este accesibil oricui...

Cristi, ce zici tu..ma intristeaza enorm...fiindca imi tot vine in cap un gand "daca nu acum, atunci cand?"

Daca privesti sarcina/obiectivul pe care il ai de indeplinit ca pe o provocare, te vei motiva mai usor.

Iar daca inca pe masura ce lucrezi la ceea ce ai de facut inca simti nevoia sa sari la alta activitate, incearca sa faci ca acea activitate sa se concentreze tot pe activitatea initiala, dar alta parte a acesteia. Spre exemplu, spui ca lucrezi la licenta. Daca iti vine sa deviezi de la ce faci in momentul respectiv, in loc sa treci pe un site de exemplu incearca sa sari la capitolul X din teza de licenta. Cu asta te poti educa sa nu depasesti perimetrul de atentie din momentul respectiv.

Nu ii acorda o "greutate" mare actiunii pe care o vei incepe si invata sa imparti munca in etape, segmentat.

Sper ca ajuta, bafta la licenta.
    If you stop getting better, you've stopped being good.

Vârsta
    27

Quote Originally Posted by maleb0gia View Post
    Nu se aduna nimic daca e ADHD, este pur si simplu.
    Exact. Oricine poate prezenta simptome de tipul ADHD in conditii de oboseala, stress etc. chiar si pe perioade mai lungi. Asta este absolut normal. Cand "ai ADHD", e ceva cronic si in general observabil pe o perioada foarte lunga (ani). Am observat in extrasele din DSM pe care le-am putut gasi ca una din intrebarile de baza la punerea diagnosticului la adulti este daca simptomele sunt prezente din copilarie sau nu.

Acum va dati seama ca doar un psiholog bun poate spune asta cu certitudine.
    Perfect de acord, dar am ajuns la concluzia ca imi va fi greu sa gasesc un specialist bun si daca l-as gasi nu mi l-as permite Asa ca am sarit peste etapa asta.

--

Ce spune si Cristi este - cred eu - punctul pe i. Standardele care iti impun modul de munca nu tin cont de ceea ce poti tu sa faci si cum. Eu imi compar eficienta de acum cu cea de acum cativa ani (in lucruri de complexitate asemanatoare) cand fac comparatii si asta este ma ajuta mult in a-mi da seama cum stau lucruril de fapt. Daca as compara cu ce vor sefii sau profesorii, ar fi groaznic

Totusi, cazul meu personal este interesant doar ca si exemplu, mi-ar placea sa putem strange aici informatii despre lucrurile naturale si sanatoase care ajuta organul ganditor, indiferent daca e vorba de ADHD sau de o simpla perioada de stress. Cum a spui si maleb0gia, la mine prin facultate curg amfetaminele la robinet, dar... I choose life

Seconds and Pixels
    Jurnalul lui anothem

Vârsta
    35
    Blog Entries
    2

E buna si treaba cu amfetaminele, daca dupa 30 de ani poti pleca la pescuit pentru tot restul vietii.

Sefii vor cere intotdeauna de la tine putin mai mult decat stiu ca poti da. Pe ei ii doare in cur ca tu crapi la un moment dat, e altul la coada care spera sa dea lovitura si apoi ciclul se repeta.

M-am confruntat cu astfel de probleme din adolescenta si continua si astazi. Cheia este dozarea efortului intelectual dupa parerea mea. Din cand in cand am folosit si nootropice dar intr-un final am decis sa le iau doar daca e ceva cu adevarat important si pic pe o faza de "low".

O alta legatura am facut cu secretia tiroidei.

La mine cred ca s-a declansat cand am fost obligat sa fac niste lucruri pe care nu le vroiam.
    Last edited by CristiM; 19-02-2010 at 00:09.

Vârsta
    27

Eu iubesc sincer ceea ce fac, doar ca - cred eu- trag ponoasele unei perioade de suprasolicitare, dupa cum ai banuit. Acum am revenit la un program de om normal, dar cred ca organismul isi cere pauza cel putin egala cu perioada de bataie de joc. Din pacate, am facut pauza cat am putut, dar este evident imposibil sa o fac pt aceeasi perioada de timp; cel putin o sa tin minte pe viitor sa nu repet greselile "tineretii".

secretia tiroidei
    Poti detalia? Am inteles ca hipertiroidismul poate da simptome asemanatoare cu ADHD, dar banuiesc ca tu te referi la variatiile in parametri normali, adica nu la nivel patologic. In cazul asta, ai vreo recomandare?

Seconds and Pixels
    Jurnalul lui anothem

Pana acum am zis sa nu intervin. Si eu sunt EXACT in aceeasi situatie, descrierile se potrivesc perfect.
    Am mai multe activitati, pe unele le indragesc pe altele am ajuns sa le urasc (munca) cu toate ca tot de la pasiune a plecat.

In munca mea trebuie sa fiu extrem de multitasking, lucru care imi placea odinioara si il realizam fara efort, chiar imi placea sa cochetez cu optimizarea threadurilor si comutarea intre procese pentru a comprima timpul de executie si finalizare.

Eu blamez in principal stresul si uzura, care m-au adus in stadiul in care la munca (bleah) sa nu pot face decat un singur task, doar daca nu sunt deranjat de nimic. Orice sunat de telefon (am 6 in birou) imi intrerupe gandirea si rationamentul, pentru care trebuie sa reiau mai din fata, lucru ce ma irita si amplifica in avalansa efectul.

Daca as gasi timp pentru relaxare, iesire din oras, munte, problemele se amelioreaza sau rezolva, insa de cativa ani, nu mai este suficient concediul, sa ma tina in priza un an de zile.

In activitatile care imi fac mare placere, focusul este mai bun, insa se vede clar ca a avut de suferit si acolo.

In principiu nu intentionez sa actionez medicamentos in aceasta privinta. Nu consider ca e vina mea. Oricum acum vreo 3 ani mi-am jurat si cred ca sigur ma voi tine de juramant, ca daca se va intampla ceva cu slujba mea, nu ma voi mai angaja niciodata in domeniul in care lucrez si pentru care m-am pregatit intelectual in scolile care le-am facut.

Vârsta
    35

Si eu ma regasesc in descrierile respective. Am zile in care efectiv nu ma pot concentra sa fac nimic si atunci merg pe chestii usoare ( raspuns la emailuri, chestii organizatorice, etc).
    Nu am gasit nici o solutie la chestia asta. Compensez cumva cu zile in care prin nu stiu ce minune reusesc sa fac cate ceva, dar tot nu reusesc sa fiu tot timpul cu munca "la zi".

Ma gandesc serios sa renunt la job.

Vârsta
    35
    Blog Entries
    2

Acum depinde si cat de implicata esti, eu acum pur si simplu nu mai imi permit sa fiu obosit sau deprimat... imi zicea un profesor de psihologie acum niste ani in legatura cu bolile "americane": hai intai sa vedem ce mancam si apoi sa ne gandim si la ce probleme avem. Se referea tocmai la acest gen de probleme.

Nu cred ca la o persoana cu facultate si un job bun se pune problema ca ar avea o forma reala de tulburare ci revenim la:

1. cat poate efectiv sa dea creierul in anumite conditii- oricum daca luam cazurile de fata constatam ca poate unul dintre noi face cat 100 de "altii" dpdv intelectual, e o realitate, asa cum unul impinge 150 de la piept, asa poate unul dintre noi are un IQ reprezentat prin acelasi numar sau asa cum unul s-a antrenat 15 ani asa altu poate a citit 15 ani. Evident, cele doua nu se exclud.

2. ce iti cere societatea/angajatorul- totdeauna va cere de la tine cu putin mai mult decat se stie ca poti da, tu esti un mijloc de productie care trebuie exploatat la potentialul maxim si chiar peste(pe termen scurt). Poate ai in jur diversi kamikaze care altereaza standardele si sistemele de referinta, nu neaparat prin rezultatele reale ci prin modul cum stiu sa se auto-afirme.

3. lipsa unui obiectiv personal real sau a unei "lumini calauzitoare" - asta provine si dintr-o capacitate de acumulare de informatii si analiza ridicata, care te impiedica pe undeva sa ramai la un obiectiv oarecare. Din punctul meu de vedere, a avea o casa si o masina sau a face o excursie intr-o tara exotica nu reprezinta un obiectiv. Acum am bebe, care e un obiectiv important, insa nu poate fi nici el unic.

4. cei mai multi dintre noi nu folosim cafea, alcool, tutun, zahar etc. pentru a ne tine in priza precum "the energizer bunny". Multi oameni sunt practic in permanenta in sindromul "flight or fight" indus de cofeina, ca o masina care merge in permanenta supraturata.

5. un altruism exagerat, care ne face sa pierdem timp si energie ajutand diversi oameni sau incercand sa "indreptam" diverse situatii, fiind constienti ca nu vom primi nici macar un multumesc, nu mai vorbim de respect sau vreo forma de recunostinta sau beneficiu.

Multa lume imi spune "da, tu muncesti atat ca muncesti pentru tine", dar va spun foarte sincer ca ii invidiez pe cei cu job in corporatie. Pentru cat muncesc si ce fac eu, intr-o corporatie cred ca as castiga mai bine si ar fi plusul ca m-ar durea fix in c..r, ar fi ca un joc pe calculator in care "game over" echivaleaza doar cu inceperea altui joc(ca somer nu stiu daca ar ramane cineva, chiar daca o ia de la inceput, poate progresa rapid).
    Last edited by CristiM; 19-02-2010 at 12:36.

Pentru mine problema asta are un nume : procrastinare. De multe ori ma trezesc ca am de facut curatenie in camera, rearanjat hartii sau dat telefoane fix cand trebuie sa ma apuc de un proiect pentru facultate sau de invatat pentru examene.Cand am perioade mai solicitante psihic apelez la True Focus,ALC si Lecitina si boostul se simte clar.
    http://www.youtube.com/watch?v=37wR_TWdVy0

Vârsta
    27

Confunzi cauza cu actiunea. Cele doua nu sunt echivalente.

Seconds and Pixels
    Jurnalul lui anothem

Vârsta
    32

hmm si eu care credeam ca am un fel de lene amestecata cu oboseala cronica.
    - un pastrav nu poate inota cu somonii -

La tine este altceva. Dar vine vara si iesi cu bebe la plimbari relaxante prin parc, la soare. Mai este putin.

Vârsta
    32

da, acum e mai accentuata starea, dar si inainte eram destul de "cu capul in nori".
    eu cred ca multi dintre noi au deficit de atentie, dar nu cred in solutionarea ei cu medicamente.
    mi se pare ca patim asta de mici cand stam la ore si visam la vremea frumoasa de afara pentru ca vorbeste vreun profesor fonf si blazat dintr-o carte prafuita ce nu ne stimuleaza... mai tarziu avem un job... cred ca foarte putini au exact jobul dorit si plin de satisfactii. toate astea in timp ce la tv vedem scene colorate, pline de actiune si momente prezentate ca reale dar neavand legatura cu realitatea - super-eroi, povesti de dragoste perfecte, joburi minunate sau ispravi nastrusnice si sa nu uitam de happy-end! (legat de tv, cel putin pentru copii, am citit ca e bine sa se evite expunerea lor la desenele animate moderne, in care actiunea este foarte alerta si scenele sunt mult prea ametitoare si fara vreo legatura cu realitatea... copilul se va astepta la acelasi lucru si in viata reala).
    pe langa tv, calculator, lipsa de organizare si un scop clar cred ca iar ne ametesc si ne fac sa visam la multe fara a reusi sa facem ceva concret.
    daca gasiti forta aia mare si mobilizatoare asteptam impartasirea secretului.
    eu totusi refuz sa cred ca toti suntem suferinzi de adhd...
    - un pastrav nu poate inota cu somonii -

Am incercat, cum am zis, exercitiul cu cronometrul. Singura diferenta e faptul ca mi-am propus target-uri f mici pe baza acelei liste cu "to do" si am urmarit timpul de pe monitor. Am scris in capital chestii mari gen: "Infiinteaza compania" si de acolo am bagat pana si la cele mai mici detalii pe care le-am parcurs aleatoriu, gen: suna pt info, aduna hartia x, y, z. Plateste x, y,z. Vb. cu cutarica si so on. Recunosc a mers mult mai usor mai ales pt ca e o chestie personala pe care vroiam sa o fac de mult timp. Inainte sa trec lucrurile pe hartie am vizualizat toata treaba a.k.a day dreaming.

Lista e cu mult mai mare si include si un pre-business plan foarte simplu pt ca ideea in sine este simpla si nu are rost sa o complic eu pt ca da bine. Plecand de la un gand f asemanator cu ce au zis Andreea si Cristi am dedus faptul ca ma sabotez singura prin aspiratii foarte ridicate. Mai ales pentru inceput.

Practic am stat "de vb cu mine" (si cu altii) si mi-am delimitat capacitatile si posibilitatile. Chestia asta mi-a simplificat f mult planul si m-a ajutat sa nu-mi mai fie asa frica sa fac ceva ce mi-am dorit de f mult timp: a zmall business. Exact asa cum se simte bine pipota mea. Nu pot salva lumea asa cum imi doresc eu de una singura si nu poate fi salvata de o persoana care inca nu este pregatita

Today is the big day: Ne inregistram la Camera Comertului "De Kvk". Acum incepe greul

"Pauzele lungi si dese, cheia marilor succese"

Daring, exceptand cazurile grave, eu nu vad nici o problema ca oamenii sa mai si viseze. Este supapa noastra de siguranta si de prea-plin.
    Incercand sa imite ritmul tot mai nebunesc al lumii inconjuratoare, oamenii viseaza tot mai putin si se transforma in robotei. Mare pacat si foarte nesanatos la trup si la suflet.

Cred ca ai nevoie de asta
    http://www.youtube.com/watch?v=m6Z5Qau0rrY

Vârsta
    35
    Blog Entries
    2

Am gasit un mesaj care mi s-a parut foarte bun:

It costs more to fail than to succeed.
    Adica te costa mai mult sa ratezi(timp, bani, energie), decat sa faci treaba bine de la bun inceput.

Iti multumesc ca ai deschis subiectul.. cu ocazia asta am aflat si eu ca sufar de ADHD. Am auzit de atatea ori sintagma "poate dar nu vrea" in general si in liceu incat si eu incepeam sa cred ca mi-e doar "lene" sa fac anumite lucruri.

Am gasit cateva sfaturi utile si le-am tradus din engleza, poate va sunt si voua de folos (traducerea nu e tocmai perfecta)

Fa sport si mananca sanatos. Ecercitiile fizice facute cu regularitate ajuta la canalizarea energiei in mod pozitiv, calmeaza si linistesc corpul.O varietate mare de alimente sanatoase si evitarea dulciurilor (zaharului) vor limita schimbarile de dispozitie.

Odihneste-te suficient. Cand esti obosit, e mult mai greu sa e concentrezi, sa limitezi stresul, sa fii productiv si sa iti duci la indeplinire responsabilitatile. Asigura-ti 7-8 ore de somn pe noapte.

Organizeaza-ti mai bine timpul. Stabileste un timp – limita pentru orice, chiar si lucruri ce par lipsite de importanta. Foloseste atentionari si alarme pentru a te tine de plan. Fa pauza la anumite intervale de timp. Evita gramezile de hartii (documente, cursuri, etc.) prin a te ocupa de fiecare pe masura ce apare. Prioritizeaza-ti sarcinile care necesita un timp anume de executie si pune pe hartie orice intalnire, proiect, mesaj sau gand important.

Lucreaza la relatii. Programeaza activitati cu prietenii si respecta-ti angajamentele. Fii atent in conversatii, asculta cand vorbesc altii si incearca sa nu fii “grabit” in vorbire.

Creeaza o atmosfera de lucru benefica. Foloseste-te de liste, coduri de culoare, reminders, notite, etc. Daca e posibil, alege activitati care te motiveaza si prezinta interes pentru tine. Afla cand lucrezi cel mai bine si profita de aceste “conditii” (timp, atmosfera, dispozitie, etc.). - eu incepusem de o perioada sa fac asta, am si reminders pentru "orice" si chiar ma ajuta enorm.

Am tradus si cateva simptome, cele pe care le am eu:

- Distragerea atentiei (fara voie), chiar in mijlocul unei conversatii
    - Lipsa cronica de atentie care duce la incapacitatea de a mentine o traiectorie
    - Dificultati de atentie in concentrare, citind sau ascultandu-i pe altii
    - Dificultati in indeplinirea sarcinilor, chiar si a celor simple
    - Tendinta de a trece cu vederea detaliile – ceea ce duce la erori si munca incompleta
    - Aptitudini scazute de ascultare – greutati in amintirea conversatiilor sau urmarea instructiunilor
    - Tendinta de a amana lucrurile
    - Probleme in inceperea si finalizarea proiectelor
    - Intarziere cronica
    - Uitarea intalnirilor, intelegerilor si limitarilor de timp (in proiecte, intalniri, etc.)
    - Pierdere (+ “am uitat unde am pus”) continua a lucrurilor (chei, portofel, documente, facturi, etc.)
    - Estimare gresita a timpului necesar pentru a indeplini anumite sarcini
    - Sentiment de neimplinire
    - Nu isi infrunta frustrarile
    - Foarte suparacios, cedeaza usor (in urma lucrului solicitant, presiunii psihice, etc.)
    - Iritabilitate si schimbari de dispozitie
    - Probleme in pastrarea motivatiei
    - Hipersensibilitate la critica
    - Caracter impulsiv
    - Incredere scazuta in propria persoana, sentiment de insecuritate
    - Sentimente de neliniste interioara, agitatie
    - Se plictiseste usor
    - Ganduri fugitive
    - Nevoia de incantare (de lucruri interesante)
    - Face (incepe) 1 milion de lucruri o data

Am tradus se aici http://www.helpguide.org/mental/adhd...t_symptoms.htm

Vârsta
    27

Okay, mi se pare ca am nascut un monstru din pc de vedere al discutiei "daca e sau daca nu e".

Sa stabilim ceva. In mod normal, un diagnostic corect de ADHD trebuie pus in urma unui consult medical, cel putin in conditiile in care percepi asta ca pe o condtiei medicala. Nu se rezuma pur si simplu la a analiza simptomele, a vedea ca seamana si a pune stampila. Eu nu imi propun prin acest topic si prin nimic altceva legat de asta sa ma substitui sfatului si diagnosticului medicului. Acum presupunand ca nu aveti acces la un astfel de specialist din variate motive, pot sa va sugerez cateva din lucrurile care se fac, dar NU POTI SA ITI PUI DIAGNOSTICUL DE UNUL SINGUR si sa fii 100% convins de rezultat. Cu atat mai mult cu cat daca esti convins ca "ai", totul ti se va arata asa cum te astepti.
    Intr-adevar, cat timp pe acest forum vorbim de tratamente naturale, de schimbari in dieta si stil de viata s.a.m.d., nu e nici o problema sa adopti aceste lucruri oricum, dar de aici si pana la a imbratisa diagnosticul cu convingere totala din cauza simptomelor mai e un pas, si nu e mic.

Printre testele necesare (nu mai am manualul dar ce-mi aduc aminte si ce mai pot gasi pe net acum):
    - teste de inteligenta si personalitate (cele adevarate, administrate si interpretate de un psiholog, nu cele de pe net autoevaluate)
    - evaluarea istoriei incepand din copilarie
    - prezenta cronica a simptomelor
    - autoobservatia, dar si observatii din partea altora (colegi, prieteni, familie)
    - eliminarea altor posibile afectiuni care ar putea da simptome asemanatoare: despresie, abuzul de substante, droguri, hipertiroidism s.a., am inteles ca si unele tipuri de autism au simptome asemanatoare
    si altele.

Uitandu-ma la lista de mai sus a lui smilying (scuze ca ma iau de tine), sa ridice mana cine nu si-a pierdut niciodata cheile, nu s-a plictisit cand vorbea cu cineva neinteresant, nu a amanat ceva, nu a avut sentimente de neimplinire s.a.m.d.

Am eu neintelegerile mele cu lumea medicala, dar nu poti face chiar orice de unul singur.

--

All that aside, sfaturile scrie mai sus de smilying mi se par bune.
    Last edited by anothem; 06-03-2010 at 19:07.

Seconds and Pixels
    Jurnalul lui anothem

Da, cred ca toata lumea are cateva din aceste simptome pentru anumite perioade de timp, poate toate simptomele pe parcursul vietii dar cat de naiva sa fiu sa cred ca am ADHD pentru ca mi-am pierdut cheile sau nu ma inteleg cu vecinii.. mi se pare putin exagerat si din partea ta sa presupui asta despre mine pentru ca nu am zis - am ADHD pentru ca am simptomele astea.
    Am stiut intotdeauna ca am ceva dar nu stiam cum se numeste (pana sa citesc despre asta, credeam ca ADHD e strict o afectiune a copiilor) si nu din cauza simtomelor prezentate aici doar ca ar trebui sa intru in foarte multe detalii privind viata mea (cam de cand aveam 5-6 ani si pana astazi) ca sa argumentez acest lucru si chiar nu pot sa o fac aici. Am facut foarte multe teste de inteligenta (for real), primul la 9 ani, din toate rezultand ca am un IQ peste medie doar ca am fost chiar nevoita sa repet un an de liceu (nu din cauza notelor) din cauza unor probleme care se incadreaza foarte bine intre simptomele acestei boli. Well, chiar nu pot sa intru in detalii, ideea e ca nu ar trebui si nu e cazul sa faci presupuneri in ceea ce ma priveste.

Vârsta
    27

Nu am facut nici o presupunere. Nu ma intereseaza sa-mi argumentezi de ce ai zis ca ai sau nu ai ADHD si mai ales nu am spus nicaieri ca ai avea sau nu. Cum sa imi permit eu sa te diagnostichez pe tine intr-un fel sau altul cand tocmai am explicat cat de greu e sa faci asta?!

Ai listat niste simptome si am vrut sa fie clar ca prezenta acelor simptome este o conditie necesara, dar nu suficienta pt diagnostic. Nu vreau ca cei care citesc lista ta de simptome de mai sus sa se considere automat "bolnavi" cand este absolut discutabil daca au ADHD sau nu, si separat, daca asta este o boala oricum. Nu vreau ca cei care citesc acest topic sa creada ca poti sa te autodiagnostichezi cu ADHD atat de usor, senzatie pe care cred ca am dat-o si eu si tu. Singura oara cand ti-am metionat numele mai sus a fost ca sa-mi cer scuze ca ma leg de postul tau si ca sa notez ca sfaturile tale sunt bune.

In ciuda tonului meu ironic si poate dur, am lucruri mai bune de facut decat sa atac oamenii aiurea pe internet.

Seconds and Pixels
    Jurnalul lui anothem

Uitandu-ma la lista de mai sus a lui smilying (scuze ca ma iau de tine), sa ridice mana cine nu si-a pierdut niciodata cheile, nu s-a plictisit cand vorbea cu cineva neinteresant, nu a amanat ceva, nu a avut sentimente de neimplinire s.a.m.d.
    Mi s-a parut putin arogant din partea ta sa reduci acele simptome - care raman valabile desi nu reprezinta un fel de garantie pentru a avea sau nu ADHD - la a-ti pierde cheile si a fi cu capul in nori

Tu ai precizat inainte ca:

Exact. Oricine poate prezenta simptome de tipul ADHD in conditii de oboseala, stress etc. chiar si pe perioade mai lungi. Asta este absolut normal. Cand "ai ADHD", e ceva cronic si in general observabil pe o perioada foarte lunga (ani). Am observat in extrasele din DSM pe care le-am putut gasi ca una din intrebarile de baza la punerea diagnosticului la adulti este daca simptomele sunt prezente din copilarie sau nu.
    mie una mi s-ar fi parut desul de clar ca nu e suficient sa am 3 simptome de acolo ca sa pot spune ca am ADHD.

Am inteles acum ideea ta, o luasem eu prea personal, poate din cauza tonului ironic si dur .. sa-mi fie cu iertare, noi fetele suntem mai sensibile la un astfel de ton

Vârsta
    35
    Blog Entries
    2

Si credeai ca din cauza ca nu arati cum iti doresti foloseste el un astfel de ton?

Exact.. sunt hipersensibila la orice - ton, critica (fie ea constructiva).. nu pot sa port o discutie in contradictoriu - spun "asa ii cum zic eu" si imi dau lacrimile Si toate pleaca de acolo. I'm still working on it.

Vârsta
    38

Eu saream de la un subiect la altul, nu puteam sa traduc un text decat cu mari eforturi.
    La mine s-a schimbat VIZIBIL toata chestia cand am luat omega 3 (deja a fost mentionat), dar altceva s-a intamplat cand am eliminat painea, adica glutenul. Poate o fi si cazeina implicata, dar nu foarte mult.

Am auzit ca si benzoatul, colorantiii au un rol, dar oricum nu am pe lista drinkuri industriale sau mancare conservata.
    ---------------------------------
    Cofeina (dar din pacate, cel putin la mine, creste foarte repede nivelul de toleranta, asa ca trebuie folosita rar si moderat pentru rezultate)
    Mare diferenta intre ceai verde (preparat cum trebuie) si cafea. Cofeina este utilizata mai lent decat la cafea, si in cant mult mai redusa. Nu da dependenta, actioneaza pe SNC, nu SNS.
    Deci ceaiul verde ajuta foarte mult niveland secretia de cortizol.
    Last edited by Strofocle; 02-06-2010 at 21:05.

Vârsta
    27

Quote Originally Posted by Strofocle View Post
    Mare diferenta intre ceai verde (preparat cum trebuie) si cafea. Cofeina este utilizata mai lent decat la cafea, si in cant mult mai redusa. Nu da dependenta, actioneaza pe SNC, nu SNS.
    Deci ceaiul verde ajuta foarte mult niveland secretia de cortizol.
    Nu stiu despre ce vorbesti si cum ai ajuns la concluziile tale. Intr-adevar ceaiul verde are mai putina cofeina comparativ cu cafeaua (1/4 - 1/3 depinde de multi factori), dar cofeina actioneaza la fel indiferent din ce sursa vine cat timp asimilarea se face prin stomac. Actiunea este asupra SNCului, iar toleranta creste prin cresterea numarului de "adenosine receptors".

Daca te referi la acea teorie ca antioxidantii din ceaiul verde ar reduce efectele cofeinei, am auzit si eu asta, dar inca nu am fost convins de ceva concret.

Iar cu secretia de cortizol, nu am citit decat un singur studiu facut acum vreo 4-5 ani despre ceaiul negru, nu imi aduc aminte sa fi auzit asa ceva in alte circumstance sau legat de ceai verde.

Eu beau ceai de toate felurile, dar pentru ca imi place foarte mult, nu pentru ca il consider leacul minune. Daca imi reduce cortizolul cumva, este pentru ca ma relaxez citind ceva cu o cana de gyokuro in fata.

Seconds and Pixels
    Jurnalul lui anothem

Vârsta
    38

Vreo legatura intre AO si cofeina nu sunt la curent. In rest am citit in mai multe carti, dar la un search la intamplare pe google:
    Green Tea has four important constituents that all work together, caffeine, tannin, essential oils and vitamins. Many people may be surprised to hear that caffeine can actually be beneficial when taken in tea as it works slightly differently from the caffeine in coffee. The good news is caffeine in tea can stimulate the circulation and metabolism via the central nervous system. As more oxygen is pumped to the brain, mental powers are heightened, reactions speed up and muscle function improves.

The tannin in the Green Tea works alongside the caffeine, having a relaxing and stabilising effect. This means the caffeine is absorbed more slowly and prevents that "caffeine shock" we all know too well from coffee.
    Green tea contains L-theanine. L-theanine is a healthy amino acid that is only found in tea plants and certain mushrooms. L-theanine directly stimulates the production of alpha brain waves which promotes a state of relaxed awareness, it has a calming effect on the body without making one drowsy.
    Oricum, basicul de care s-a uitat, este eliminarea glutenului si cazeinei - ma mir ca nu le-a pomenit nimeni pana acum. Mai ales la copii, ca ei nu pot consuma cofeina. Poate doar infuzia a doua a ceaiului, fara cofeina.
    Last edited by Strofocle; 03-06-2010 at 01:03.

Vârsta
    35
    Blog Entries
    2

Searchurile la intamplare pe google produc rezultate foarte slabe din punct de vedere calitativ.

Sa bei ceaiul verde pentru cofeina din el sau presupusele efecte mi se pare doar o cadere in capcana vanzatorilor de ceai si atat. Daca vrei beneficiile ceaiului verde iei un extract standardizat si stii o treaba. Daca beau ceai verde simt ca imi arde neuronii mai rau decat o cola... deci actioneaza diferit de la om la om.

Nu s-a spus nimic despre eliminarea glutenului si cazeinei pentru ca asta se spune zi de zi, pe acest forum fiind destul de populare ideile de tip paleo, primal, low-carb etc.