banner-Kinga-728x90

+ Reply to Thread
Results 1 to 23 of 23
    Vârsta
    35

Cum gatim un steak de vita

Suplimente Nutritive

Putina lume stie ca un steak de vita bun nu poate iesi decat folosind anumite bucati de carne.

Pun o poza ca sa exemplific despre ce este vorba. Numai muschiul, vrabioara si antricotul ( in poza este vorba de bucatile numerotate cu 1, 3 si 10) se preteaza a fi pregatite la gratar.

Pentru friptura la cuptor puteti folosi ostret (2), antricot (1), rasol fara os (5), pulpa (6), spata (12).
    Attached Thumbnails Click image for larger version

Name:	vaca.jpg
Views:	521
Size:	22.6 KB
ID:	6648  

Vârsta
    35

Re: Cum gatim un steak de vita

Odata cumparata carnea pentru steak, o pregatim astfel.

O feliem ( felii de 1.5 - 2cm) si o punem la marinat pentru cel putin 6-8 ore la frigider. Eu folosesc pentru marinat ulei de masline, usturoi si condimente. NU se adauga sare si piper.

Cand vrem o gatim trebuie sa scoatem carnea din timp de la frigider astfel incat atunci cand o punem pe gratar sa fie la temperatura camerei.

Se incinge bine de tot gratarul si se pun feliile de carne. In functie de cat de groase sunt si cat de facuta vrem friptura, se lasa cam 3-5 minute pe o parte dupa care se intorc cu o spatula si se tin inca 3-5 minute pe partea cealalta.

NU se sareaza carnea inainte de a o pune pe gratar.
    NU se intoarce cu furculita ( nu se inteapa, altfel ies sucurile din ea).
    Se intoarce o singura data.

Cand este gata se pune in farfurie, se condimenteaza cu sare si piper si se lasa inca 5 minute sa se "odihneasca".

Cam asa arata.
    Attached Thumbnails Click image for larger version

Name:	friptura1.jpg
Views:	324
Size:	74.5 KB
ID:	6650  

Vârsta
    33

Mmmm ce bine merge asta cu un sos de branza si smantana
    No excuses, play like a champion!
    - Andrei

Vârsta
    35

Da, merge un sos de branza. Foarte bine merg si sosurile de piper (verde si roz in special).

Am vrut sa pun si poza cu sectiunea, dar pentru ca am atasat-o deja in jurnal nu o mai pot atasa si aici.

Friptura mea a avut cam 2 cm grosime, am lasat-o 5 minute pe fiecare parte si a iesit medium raw. Poza aici: http://forum.getfit.ro/attachment.ph...4&d=1264256740.

Vârsta
    24

Urmele de carbon, nu par foarte sanatoase.
    "only cowards use Tor to hide their identity"
    Chiar am fost amuzat, mi-am readus aminte cum era, cand eram mic cronologic si mergeam la mum sa ii spun despre ăia care nu ma lasau in pace.

Vârsta
    35

Quote Originally Posted by EyeSZmen View Post
    Urmele de carbon, nu par foarte sanatoase.
    Nu cunosc prea multi oameni care sa isi permita sa manance zilnic steak de vita .
    Doi la mana, daca balansezi masa cu ceva antioxidanti nu cred ca alea 10g de carne arsa o sa te afecteze prea tare.
    Trei la mana, mai bine mananc un steak de vita cu alea 10g de carne arsa decat carne de pui.
    Este alegerea fiecaruia dintre noi.

Se poate si fara marinare, iar sare daca pui imediat inainte nu apuca sa "o usuce".
    .

Vârsta
    35

Se poate si fara marinare dar ai nevoie de carne de o calitate exceptionala. Cu sarea nu te sfatuiesc.

La cat costa muschiul de vita prefer sa il prepar ca la carte si sa nu dau rateuri .

Vârsta
    35
    Blog Entries
    2

Desi in mod cert e mai sanatoasa la cuptor, nu cred ca se compara ceva cu gustul unei fripturi de vita facuta "ca la carte", cum zice Ruxandra. La fel, refacerea dupa antrenament e mult imbunatatita daca poti manca asa ceva zilnic. Cineva foarte apropiat s-a vindecat de o boala "incurabila" cu un regim care includea zilnic si friptura de vita in sange sau medie.

Daca vrei poti curata portiunile arse.

Nu as manca in fiecare zi mai mult de 100-150g, dar daca mi-ar pune cineva in farfurie zilnic asa ceva nu as refuza.

E foarte important cum a fost taiata carnea, ce primesc eu de la tara nu este intotdeauna taiata cum trebuie.

Eu platesc pe kg 35 de lei, cat dau altii pe un uischiredbul intr-un club. Sare deja pun si iese mult mai gustoasa, am pus mai demult un post pe topicul cu retete. Am facut si fara sare- aceeasi fragezime.

Intr-adevar conteaza mult calitatea carnii si taietura, deja am invatat ochiometric cum trebuie sa arate si cam un sfert din carnea cumparata de la macelarie o trimit la fierbere, ca stiu ca nu s-ar preta la gratar.
    .

Vârsta
    35
    Blog Entries
    2

Vârsta
    35

Vezi ca s-a mutat din Plazza.

Quote Originally Posted by ghostrider View Post
    Eu platesc pe kg 35 de lei, cat dau altii pe un uischiredbul intr-un club. Sare deja pun si iese mult mai gustoasa, am pus mai demult un post pe topicul cu retete. Am facut si fara sare- aceeasi fragezime.

Intr-adevar conteaza mult calitatea carnii si taietura, deja am invatat ochiometric cum trebuie sa arate si cam un sfert din carnea cumparata de la macelarie o trimit la fierbere, ca stiu ca nu s-ar preta la gratar.
    tu prepari carnea?sunt curios,observ ca pui si retete,vrei sa devi bucatar?

eu numai o cumpar si mama o gateste...

Trebuie sa vrei sa devi bucatar ca sa fi in stare sa iti prepari si singur mancarea?

Mama nu poate sa stea sa imi prepare 30 de mese pe saptamana, ca mai are si alte treburi de facut, cum ar fi sa conduca o afacere.

Nu, nu vreau sa devin bucatar, nici macar nu imi ofera vreo placere sa stau in bucatarie, dar vreau sa nu fiu un retardat care sta cu burta goala si carnea in frigider si asteapta sa vina mama/bunica/prietena/alta femeie sa-i gateasca. Nu esti jmeker sau mascul alpha ca nu esti in stare nici sa iti prepari mancarea (cum traiesc multi cu impresia).
    Last edited by ghostrider; 24-01-2010 at 14:23.
    .

Vârsta
    22

Rider ce ti se pare asa de spectaculos in a sti sa iti prepari singur mancarea?

Vârsta
    27

Mersi Pinguin si ghostrider! Vedem ce iese
    "Bodies at rest tend to stay at rest. Bodies in motion tend to stay in motion"
    “The more you sweat in training the less you bleed in combat”
    "The trouble with the world is that the stupid are cocksure and the intelligent are full of doubt"
    "Never attribute to malice that which is adequately explained by stupidity"

Seconds and Pixels
    Jurnalul lui anothem

Ghost de unde cumperi vita ?
    Ia cu paine!

De cele mai multe ori o cumpara tata- de obicei de la macelaria de la piata matache sau macelaria arabeasca abu-bacri de pe berzei.
    .

Vârsta
    35

Quote Originally Posted by anothem View Post
    Mersi Pinguin si ghostrider! Vedem ce iese
    Vezi aici cum se transeaza carnea in State si cam ce poti cumpara pentru steak.
    Last edited by CristiM; 25-01-2010 at 08:13.

Quote Originally Posted by valy66 View Post
    Rider ce ti se pare asa de spectaculos in a sti sa iti prepari singur mancarea?
    mi se pare spectaculor ptr ca eu nu prea am timp sa imi fac de mancare...ajung acasa pe la 5 si 10,dorm 1 ora,nu am timp sa imi fac de mancare si sa mai invat ptr urmatoarea zi ..
    am timp sa imi fac de mancare ceva scurt,omleta,cartofi etc,de cele mai multe ori exista mancare in frigider ori este mama acasa.
    Last edited by rider_thetiger; 24-01-2010 at 19:24.

Vârsta
    22

Nici prepararea unei fripturi nu dureaza prea mult.

am avut mereu retineri in a scrie ceva pe forum dar nu ma pot abtine : sincer cele mai bune fripturi in sange le-am mancat in Franta - se pregateste friptura pe niste plite speciale care genereaza o temperatura ridicata ( citeva sute de grade ) ; o felie de de circa 2 cm grosime se pune pe plita si se lasa 30 de secunde pe o parte si inca 30 pe cealalta ...rezultatul o friptura frageda si foarte gustoasa ; cine are ocazia sa incerce si la restaurantele Buffalo Grill ( sunt renumite ca au un cap de bizon ca publicitate ) .

Vârsta
    24

Asta mi-a iesit. (antricot)